s-mata
06.08.10,17:19
Veľmi pekne vás všetkých prosím o radu. Dnes sa stal nášmu dohodárovi pracovný úraz, s predpokladanou dobou liečenia bohužiaľ až 2 mesiace. Volala som bezpečnostnému technikovi, ktorý príde v pondelok tento úraz spísať, nakoľko bol mimo SR. Informoval ma, že ako dohodár má nárok na bolestné.
Uvedený dohodár však skončil 31.07.2010 pracovný pomer u zamestnávateľa. Čiže je ešte v ochrannej lehote. Chcem sa spýtať, ako mu má lekár vypísať PN? Na predchádzajúceho zamestnávateľa, aj s tým že tam uvedenie pracovný úraz? Na SP som sa už dnes nedovolala a v pondelok ide ku svojej obvodnej lekárke po PN, tak by som mu rada poradila, čo najlepšie. Mrzí ma to hlavne z toho dôvodu, že od 15 septembra mal nastúpiť do novej práce a kvôli tomuto pracovnému úrazu nebude môcť.
Katy a R
06.08.10,15:56
Podľa mňa by si mal pýtať dve samostatné PNky ... pretože ide o dvoch zamestnávateľov - a pracovný úraz bol u toho terajšieho.
... Ak by sa ešte niekto k tomu vyjadril:confused:

Z poistenia u predchádzajúceho zamestnávateľa bude mať nárok na nemocenské dávky... pretože je v ochrannej lehote. jednu PNku treba dať bývalému zamestnávateľovi .. on mu to "potvrdí" ... a možno aj pošle na SP(ak bude ochotný), alebo si to bude musieť zaniesť sám.
Z terajšieho zamestnania (dohodár) nebude mať nárok na nemocenské dávky ... ale PNku mu vystaviť treba (bolestné)

Ešte existujú aj dávky úrazového poistenia ... ale veru neviem, neviem, ako to posúdia v tomto prípade, pretože tie sú podmienené vyplácaním nemocenskej dávky - a ide o to, či bude stačiť vyplácanie nemocenskej dávky (z predch PP) .. alebo by musela byť vyplácaná nem dávka z titulu tohto PP,kde sa pracovný úraz stal.:confused:
doplním ... myslela som na úrazový príplatok (zle som sa vyjadrila) .. ten nedostane:mee:
Andyke
06.08.10,16:54
s-mata
06.08.10,16:54
Ďakujem pekne, veľmi pomohlo. Ja ešte skúsim zavolať bývalému zamestnávateľovi a podľa toho ako bude ochotný sa zariadim. Ak by ešte niekto vedel poradiť, poteší ma to.
s-mata
10.08.10,12:06
Ja som tu opätovne, ak mi ešte niekto môžete poradiť, tak prosím poraďte. Úraz máme spísaný, dohodla som sa aj s bývalým zamestnávateľom, prikladám ku PN záznam o úraze. Ešte som si predsa chcela potvrdiť zo SP či nepotrebujú nejaké iné doklady ku PN, ktoré im potom zašle jeho bývalý zamestnávateľ aj s VZ. Mladá slečna ma na SP informovala, vraj tento náš dohodár nemá nárok na nemocenské dávky z ochrannej doby, keďže to bol pracovný úraz a stal sa u nás a nie u predchádzajúceho zamestnávateľa. Ak by to vraj bola obyčajná chrípka, tak v tom prípade má nárok na nemocenské dávky, ktoré si uplatní v ochrannej dobe.
Takže som zostala zaskočená, nikde som nič také nenašla, teraz neviem či to je len mylná informácia zo strany SP alebo je to naozaj možné.
Ešte uvediem, že na úrazový doplatok nemá nárok, to aj chápem, keďže nepoberá od nás náhradu príjmu a to je vraj podmienka, ako ma informovala iná pani na SP- z úrazového. Ale podľa mňa nárok na nemocenské dávky má.