psps
06.08.10,17:26
Dobrý večer,
potrebujem poradiť. Ku dňu 15.8.2010 končím rodičovskú dovolenku a aj pracovný pomer. Nový pracovný pomer mi začne 1.9.2010. Čo mám urobiť s obdobím medzi tým. Na úrade práce sa mi nechce vybavovať podpora, ale chcem, aby sa mi toto obdobie počítalo do dôchodku a pod. Kde sa mám íst nahlásiť a čo zaplatiť?
veronikasad
06.08.10,21:33
Dobrý večer,
potrebujem poradiť. Ku dňu 15.8.2010 končím rodičovskú dovolenku a aj pracovný pomer. Nový pracovný pomer mi začne 1.9.2010. Čo mám urobiť s obdobím medzi tým. Na úrade práce sa mi nechce vybavovať podpora, ale chcem, aby sa mi toto obdobie počítalo do dôchodku a pod. Kde sa mám íst nahlásiť a čo zaplatiť?
Prihlás sa v zdr. aj sociálnej poisťovni ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku. Platitelom poistného bude štát. Po nástupe do zamestnania sa nezabudni odhlásiť.
psps
07.08.10,10:42
To som si myslela, že sa dá len keby som mala dieťa zdravotne postihnuté. To sa dá takto jednoducho? Že mi to v tej socialnej posťovni vôbec nenavrhli, keď som sa pýtala. Povedala mi tam, že to v socialnej posťovni mám nechať tak, že mi to tých pár dní nič neurobí čo sa týka dôchodku a v zdravotnej poisťovni si musím toto obdobie zaplatiť.
brčko
07.08.10,14:46
Dobrý večer,
potrebujem poradiť. Ku dňu 15.8.2010 končím rodičovskú dovolenku a aj pracovný pomer. Nový pracovný pomer mi začne 1.9.2010. Čo mám urobiť s obdobím medzi tým. Na úrade práce sa mi nechce vybavovať podpora, ale chcem, aby sa mi toto obdobie počítalo do dôchodku a pod. Kde sa mám íst nahlásiť a čo zaplatiť?

podstatné je odkedy nastupuje dieťa do škôlky, jaslí ..., t.j. odkedy sa on nebudeš starať ty osobne a samozrejme či si si podala prihlášku do SP po narodení dieťaťa (inak nie si počas RD dôchodkovo poistená štátom) a tiež či ked pôjdeš na svoju ZP budš mať doklad o ukončení poberania rodič.príspevku z UPSVaR.

Ak si poberala RP a dieťa dovrší 3 roky 15.8.2010 a nastupuješ do práce až v septembri a aj dieťa do škôlky až v sept., tak ti odnímu RP od 1.9.2010. Ak budeš mať tento papier ked pôjdeš na ZP, tak môžeš byť do 31.8.2010 zdrav.poistená štátom ako osoba poberajúca RP. Ak ten papier mať nebudeš (ale môžu ho požadovať spolu so zápočtovým listom od zamestnávatela), ale dieťa nastupuje do škôlky až v 9/2010, tak do 31.8.2010 môžeš byť zdr.poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do tuším 6rokov (neviem či aj v ZP je takáto hranica, to ale nie je v tvojom prípade podstatné)

Dôchodkovo môžeš byť poistná štátom, ak sa o dieťa staráš osobne až do 31.8.2010 (t.j. nie škôlka, jasle ... ani nemáš aktívne dôch.poistenie zamestnanca, t.j. nečerpeš napr. riadnu dovoelnku) a máš podanú prihlášku v SP, tak proste dáš odhlášku s dátumom ukončenia poistenia 31.8.2010 a nie s dátumom 15.8.2010. Ak si náhodou odhlášku už podala, tak môžeš podať prihlášku od 15.8. (najneskôr 15.8.) so všetkými prilohami znovu (RL+ vyhlásenie o riadnej starostl. ak si v II:piliery, aj oznámenie, časť B) a hned aj odhlášku s dátumom ukonč. poistenia 31.8.2010.
psps
07.08.10,17:31
Veľmi Ti ďakujem za odpoveď. Tak toto som vôbec netušila, že sa to takto dá. Už som sa síce v piatok odhlásila zo SP, ale skúsim to stornovať a ak to nepôjde znovu sa prihlásim. To nie je na zahodenie. A ja som uvažovala, že sa dobrovoľne poistím, ale keď som videla tie sumy, čo by som zaplatila... Tak takto je to oveľa lepšie. Ešte raz díky.