jano.stary
06.08.10,19:02
Zdravim vsetkych,

skusim jasne sformulovat moju otazku:

Organizacia pochybila a sposobila mi skodu ktora vznikla v den D. Chcem pozadovat nahradu skody. Pocul som, ze premlcacia doba je dva roky. Musim do dvoch rokov podat navrh na sude, alebo staci do dvoch rokov oslovit o nahradu skody organizaciu? Ziadostou, ktora nebude mat ziadne vady, bude jasna co chcem.

Ja si myslim, ze poslanim ziadosti organizacii zanika premlcanie, mylim sa?

dakujem
sarasara
06.08.10,17:04
Nie.
profesional
06.08.10,17:15
Plynutie premlcacej doby sa zastavuje dnom dorucenia navrhu na sud.
Pri skode ktora je uplatnena vseobecne obcianskym zakonnikom sa uplatnuje vseobecna 4-rocna premlcacia lehota.
jano.stary
06.08.10,18:23
Nie.


asi som to predsa blbo napisal.....

musim to naozaj dorucit na sud a az vtedy zanika premlcanie? skus prosim celou vetou, asi som blby :-)

diky

/pretoze nazor po tebe hovori ze to musi ist na sud/
Mária27
06.08.10,18:38
Pri spôsobení škody alebo pri bezdôvodnom obohatení rozoznávame dvojročnú subjektívnu premlčaciu dobu a trojročnú objektívnu.
Subjektívna lehota začína plynúť, kď si sa dozvedel všetko o škode a škodcovi. Počas nej si treba právo uplatniť na súde. Škoda sa potom nepremlčuje v objektívnej dobe od jej vzniku.
pepsikova
06.08.10,18:42
http://www.pravna.szm.com/firstaid/premlcanie.htm

..kuk sem, možno ti pomôže..
..žiadosť o náhradu škody musíš doručiť na súd do podateľne, musí tam byť presne uvedené, čo a od koho požaduješ a na základe akej skutočnosti (aká škoda, kedy a kým ti bola spôsobená) a čo požaduješ ako náhradu...
jano.stary
07.08.10,04:47
asi zacinam tomu rozumiet, cize treba utekat na sud

akurat budeme musiet podat na sud bez toho, ze by sme oslovili organizaciu a pokusili sa dohodnut, nie je uz cas, ten cas nie je preto, ze organizacia robila obstrukcie skoro dva roky a nechceli vydat potrebne dokumenty

"nenastve" sa sudca /sud/ ked pojdeme rovno na sud? nemam ale teraz na vyber, organizacia je na vine ze nemam uz cas, pochopi to sud?
Mária27
07.08.10,06:02
Súd bude rád, že zarobí - zaplatiť mu musíš v každom prípade. Súd nebude skúmať, ako ste sa doťahovali, ale stav k dátumu pojednávania.
pepsikova
07.08.10,07:44
asi zacinam tomu rozumiet, cize treba utekat na sud

akurat budeme musiet podat na sud bez toho, ze by sme oslovili organizaciu a pokusili sa dohodnut, nie je uz cas, ten cas nie je preto, ze organizacia robila obstrukcie skoro dva roky a nechceli vydat potrebne dokumenty

"nenastve" sa sudca /sud/ ked pojdeme rovno na sud? nemam ale teraz na vyber, organizacia je na vine ze nemam uz cas, pochopi to sud?..


...súd nie je človek, aby sa naštval...človek tam je sudca a ten rieši, čo má na stole..ak nemáš čas, tak si švihni a napíš , podaj..bude sa riešiť..
jano.stary
07.08.10,11:02
..


...súd nie je človek, aby sa naštval...človek tam je sudca a ten rieši, čo má na stole..ak nemáš čas, tak si švihni a napíš , podaj..bude sa riešiť..


uz sa na tom pracuje, v pondelok alebo utorok idem pre posledny znalecky posudok /koli vycisleniu skody/

a ako striktne sa dodrzuje premlcanie? rata sa na dni alebo az na hodiny? pripadne tyzden hore dole nehra ulohu? v mojom pripade je udalost urcena na minuty..... /pocas ktorej mi bola sposobena skoda/
hubatá
07.08.10,11:28
Návrh na súd môžeš podať aj dnes (t.j. mimo pracovné dni) e-mailom (bez príloh) a do 3 pracovných dní ho doručiť do podateľne buď osobne alebo poštou (tu rozhoduje dátum podania).
E-mailové adresy súdov nájdeš na internete. Môžeš to podať na hociktorom súde, prepošle sa to, ale pre ušetrenie administratívy si nájdi súd v obvode ktorého sídli tvoj odporca.
jano.stary
14.08.10,07:15
PODANE!