divisijon
06.08.10,20:53
Dobrý deň....
prečítal som si všetko čo sa tu píše o špedícii,rady sú to dobré,ale mám trochu iný problém,na ktorý som nenašiel dostačujúcu odpoveď:môj otec je živnostník,má autodopravu (4 kamióny,5ty asi kúpime do konca roka) a stále robíme pre iné firmy.Mne to stále nedá a vymýšľam nad rozšírením pôsobenia firmy z dopravcu na niečo viac.Nebaví ma už sledovať tie výhovorky špedičiek a pravidelné obvolávanie našich rakúskych fešákov za nezaplatené faktúry,aj keď teraz sú nejakí poctiví:)(ja viem,iné to nebude a o tom je tento biznis,nepíšte to :)a tu už hľadám pomoc ľudí,ktorí sa tomu venujú.Čo myslíte,čo by bolo najvhodnejšie urobiť?špedíciu,zasieľateľstvo,sprostredkovan ie,ostať živnostník alebo urobiť s.r.o....doteraz som sa o to moc detailne nezaujímal,aj keď o tom viem pomerne dosť(komunikáciu v angličtine riešim pre otca ja,on nevie anglicky ani nemecky),ja zatiaľ študujem stavebku takže toto je len taký nápad,ktorý mi vŕta v už aj tak deravej hlave pomerne dlho..skrátka a jasne:chcel by som začať robiť s otcom,hľadať robotu prioritne pre naše autá a ďalej sa uvidí...na začiatok teda máme:4 autá,ja drzú hubu a angličtinu(a občas si spomeniem na nemčinu),pc nie je žiaden problém,nejaké tie ušetrené chechtáky sa tiež nájdu a tak...ďakujem za každú radu aj vynadanie,robí ma to stále viac a viac blbuvzdornejším :))
divisijon
08.08.10,10:20
..nikto nemá žiadnu radu ani nápad??aspoň tí, čo odpovedali v ostatných podobných témach alebo tí, čo sa tomu aj venujú...
danushka
08.08.10,10:33
Tak určite to nerobte ako FO, jednoznačne si založte SRO.

Pokiaľ pracujete s overenými firmami, ktoré platia, tak si ich držte.
Momentálne na Slovensku existujú najčastejšie používané databázy na nákup prepráv ako : RAAL, Timo-com a Trans.
Zásady ktorých by ste sa mali držať pri vstupe do nového obchodného vzťahu v doprave sú :
1. overenie zadávateľa, či nie je vykričaný na RAAL, ako neplatič
2. vyžiadať si pár spolupracujúcich firiem, žiadať od nich referencie
3. preveriť si zadávateľa vo výpise z OR nielen v aktuálnom, ale aj v úplnom výpise a podľa majiteľov, konateľov zistiť cez OR, či nefigurovali v minulosti v podobných sro, ktoré už zanikli
4. overiť zadávateľa, či nemá dlh v sociálnej posťovni
5. overiť zadávateľa na stránke notar.sk, či nezaložil majetok v prospech niekoho a tak vlastne výška imania, ktorá je vo výpise v OR už nie je vôbec podstatná

Toto, čo sa deje posledné dva roky v doprave a špedícii ma naučilo byť dostatočne neveriacou a podozrievavou a dnes, keď sa mám pustiť s nejakým obchodníkom do reči, tak si cez internet zistím aj jeho číslo topánok.

Postupne sa pýtaj čo ťa zaujíma, určite Ti tu poradí množstvo ľudí. Len predsa je dnes nedeľa a navyše dovolenky, takže buď trpezlivý.
:)
maričku
08.08.10,11:22
dovoľ mi, aby som Ťa najprv opravila:
správne slovensky a odborne je zasielateľstvo nie špedícia, ktorá ja viem je už tak pre nás ako slovko neni.
Rozhodne by som Ti doporučila, aby ste sa rozšírili aj na zasielateľstvo a doplnila ho aj o ďalšie logistické služby.
Veľa zdaru!
divisijon
08.08.10,13:26
Dík za rady,určite sa budem pýtať viac.Trpezlivý som,ale práve preto,že je víkend tak mám čas tu sedieť a venovať sa čítaniu živ. zákona,rôznych fór atď :)
takže špedícia je kvázi nesprávne slovo?to mi je novinka,veď je husto používané,aj na plachtách sa objavuje pomerne často.Následne som si všimol ešte jednu chybu v mnou použitom slove zasielateľsvo,a to gramatickú :)
ale k veci: v ŽZ som našiel podmienku na zasiel. ako na koncesovanú žívnosť nasledujúce:- stredoškolské vzdelanie a najmenej 2 roky praxe v odbore alebo
- vysokoškolské vzdelanie a najmenej jednoročná prax v odbore
pre upresnenie,myslí sa hocijaké SŠ vzdelanie,alebo viazané na dopravu?lebo otec má učnovku,ja gymnázium a vysokú študujem stavebnú,takže tam som so vzdelaním dosť mimo.Ale osobne si myslím,že to bude myslené všeobecne SŠ.Ďalej:2 roky praxe-myslí sa pravdepodbne v zasielateľskej firme,alebo všeobecne v doprave?čo bude asi aj tak irelevantné,keďže túto živnosť by som si mohol napísať iba tak na seba,kvôli tej SŠ(otec má učnovku,všakže),a teda by som sa musel niekde zamestnať na 2 roky praxe do zas. firmy...alebo ma teraz napadla takáto možnosť: s.r.o. môže mať viacero majiteľov/konateľov,takže vrámci toho by sme si oficiálne mohli podeliť funkcie v rámci firmy nasledovne:ja ako zasielateľ,otec špeditér alebo niečo podobné,keďže reálne by to aj tak vyzeralo tak,že ja by som sa aj tak z drvivej väčšiny staral o RAAL,TRANS atď., a on by sa staral o autá,šoferov(alebo by ma celý deň sekíroval) atď...
to maričku: aké ďalšie logistické služby máš konkrétne na mysli?
dík za každé ďaľšie rady...
danushka
08.08.10,13:37
Pokojne môžme v tejto téme o zasielateľstve hovoriť ako špedícii, je to spisovné, ekvivalentné významu zasielateľstva.

Aj slovník cudzík slov hovorí že :
Špeditérstvo : činnosť spočívajúca v obstarávaní prepravy zásielok vlastným menom na cudzí účet, zasielateľstvo .

Divisijon, ako si písal na Porade je už založená http://www.porada.sk/t71574-spedicia-v-kocke.html?highlight=%B9ped%EDcia+kocke. Keďže sa od 1.1.2010 menil zákon o DPH, v tejto téme sú zachytené problémy a novinky z hľadiska DPH.

Takže keď budeš formulovať svoje otázky, skús sa pýtať na veci, ktoré s DPH a fakturáciou nesúvisia, aby sa duplicitne neriešili rovnaké problémy,ktoré sú tam dookola rozobraté.

Hlavne si premysli, či budeš klásť otázky ako dopravca, alebo zasielateľ.
danushka
08.08.10,13:43
Presne ako píšeš, zasielateľstvo nepatrí medzi voľné živnosti.
Nie je tam ani špecifikované, že vzdelanie musí byť dopravného charakteru, takže to chápem tak, že stredná škola + 2 roky praxe, alebo VŠ + rok praxe.
Ovšem ak sa nemýlim, existuje možnosť aj certifikácie v krajských mestách. Nebudem vymýšľať, treba si to overiť u ČESMAD.

Ak zvažuješ SRO v zasielateľstve, prečo Ťa otec nezamestná ako manažéra kamiónových prepráv u seba a už by Ti začala plynúť prax?
danushka
08.08.10,13:55
to maričku: aké ďalšie logistické služby máš konkrétne na mysli?
dík za každé ďaľšie rady...

napríklad :

Vystavovanie tranzitných dokladov (T1, T2L)
Vyclievanie tovarov
Intrapodniková logistika
Skladovanie a manipulácie s kontajnermi
Multimodálne manipulácie s nadrozmernými zásielkami
divisijon
08.08.10,14:08
Hlavne si premysli, či budeš klásť otázky ako dopravca, alebo zasielateľ.

preto som založil túto tému,aby som našiel rady,čo by bolo vhodnejšie spraviť.Popravde,zatiaľ to sám nemám príliš ujasnené.Dopravu máme,na zasielateľstvo sa pýtam...

Takže keď budeš formulovať svoje otázky, skús sa pýtať na veci, ktoré s DPH a fakturáciou nesúvisia, aby sa duplicitne neriešili rovnaké problémy,ktoré sú tam dookola rozobraté

vidíš,ani som nevedel,že moje otázky zasahujú do iných tém.Ale,všetko so všetkým súvisí..
Primárne mi šlo o radu čo spraviť-a vidím,že ste sa zhodli v zasielateľstve/špedícii.Fajn,budem sa orientovať týmto smerom.Skočim aj na ten ČESMAD a živ. úrad,ale neskôr,tak v septembri,keďže momentálne som v nórsku a nie je zatiaľ isté kedy idem domov.Ale to len tak na okraj.
Radíš zamestnať sa u otca kvôli praxi-tz. prax netreba mať čisto v špedičnej firme?nezamestnal ma preto lebo sme to doteraz neriešili,ako som písal,nápad som mal už dávnejšie,ale až teraz som sa o to začal reálne zaujímať.Aj keď,teraz zrovna neviem ako to je v súčinnosti s mojím štatútom študenta...zistíme..
danushka
08.08.10,17:36
Neviem Ti povedať, či by postačovala prax aj len u dopravcu. Skús sa pýtať na ŽÚ alebo u Česmad. Prípadne možno niekto ďaľší poradí.
zalobaba
08.08.10,18:07
Hlavne si premysli, či budeš klásť otázky ako dopravca, alebo zasielateľ.

preto som založil túto tému,aby som našiel rady,čo by bolo vhodnejšie spraviť.Popravde,zatiaľ to sám nemám príliš ujasnené.Dopravu máme,na zasielateľstvo sa pýtam...

Takže keď budeš formulovať svoje otázky, skús sa pýtať na veci, ktoré s DPH a fakturáciou nesúvisia, aby sa duplicitne neriešili rovnaké problémy,ktoré sú tam dookola rozobraté

vidíš,ani som nevedel,že moje otázky zasahujú do iných tém.Ale,všetko so všetkým súvisí..
Primárne mi šlo o radu čo spraviť-a vidím,že ste sa zhodli v zasielateľstve/špedícii.Fajn,budem sa orientovať týmto smerom.Skočim aj na ten ČESMAD a živ. úrad,ale neskôr,tak v septembri,keďže momentálne som v nórsku a nie je zatiaľ isté kedy idem domov.Ale to len tak na okraj.
Radíš zamestnať sa u otca kvôli praxi-tz. prax netreba mať čisto v špedičnej firme?nezamestnal ma preto lebo sme to doteraz neriešili,ako som písal,nápad som mal už dávnejšie,ale až teraz som sa o to začal reálne zaujímať.Aj keď,teraz zrovna neviem ako to je v súčinnosti s mojím štatútom študenta...zistíme..

Vnútroštátna nákladná cestná doprava bola od 01.06.2010 vyňatá zo živnostenského zákona, tzn. nie je koncesovanou živnosťou a oprávnenie na jej vykonávanie už nevydáva ŽÚ.