voyager
07.08.10,10:12
Dobrý deň,

podnikám päť rokov, počas krízy asi rok dozadu som sa dostal do platovej neschopnosti a ako FO pripravujem bankrot s dlhom 20t €. Svoje podnikanie som čiastočne zachránil prechodom na PO, ale ako FO mi vnikli nezmyselne dlhy, odobraté stroje a pokuty. Pred mesiacom som sa ale oženil, a nieje mi jasné, ako môžu moje dlhy ešte s pred uzavretia manželstva ovplyvniť moju manželku? Ak by napríklad moja manželka žiadala o Stavebné Sporenie, predsa len, chceme byt. Či bude mať môj bankrot vplyv nato aby sa to nepodarilo? A ozaj, pri podaní návrhu na bankrot sa automaticky ruší BSM. To znamená, že pred Stavebnou Sporiteľňou bude manželka vychádzať ako samostatný subjekt bez právnej viazanosti na manžela ktorý je v bankrote?
Ice dive
07.08.10,08:32
Dobrý deň,

podnikám päť rokov, počas krízy asi rok dozadu som sa dostal do platovej neschopnosti a ako FO pripravujem bankrot s dlhom 20t €. Svoje podnikanie som čiastočne zachránil prechodom na PO, ale ako FO mi vnikli nezmyselne dlhy, odobraté stroje a pokuty. Pred mesiacom som sa ale oženil, a nieje mi jasné, ako môžu moje dlhy ešte s pred uzavretia manželstva ovplyvniť moju manželku? Ak by napríklad moja manželka žiadala o Stavebné Sporenie, predsa len, chceme byt. Či bude mať môj bankrot vplyv nato aby sa to nepodarilo? A ozaj, pri podaní návrhu na bankrot sa automaticky ruší BSM. To znamená, že pred Stavebnou Sporiteľňou bude manželka vychádzať ako samostatný subjekt bez právnej viazanosti na manžela ktorý je v bankrote?
to aké dlhy si každý "vyrobí" pred vstupom do manželstva je jeho záväzok a nie záväzok manželov, t.j. exekútor nemôže siahnuť na majetok manželky, ktorý nadobudla pred dátumom sobáša nakoľko je výlučne jej... exekútor môže však siahnuť na polovicu majetku, ktorý ste nadobudli po uzavretí manželstva z titulu BSM... (napr. svadobné dary - čo je dosť obtiažne, pokiaľ to nebolo napr. auto)
Čo sa týka dlhov pred manželstvom je dosť podstatné, či ste ich nadobudli ako PO alebo ako FO... t.j. či máte záznam v registri dlžníkov ako FO - pokiaľ je tomu tak, že Vás register eviduje ako neplatiča môže sa stať, že pri žiadaní o úver ako manželia (musíte vždy nakoľko druhý manžel je automaticky spoludlžník) Vás môže banka posudzovať ako rizikového klienta a úver Vám zamietnuť, resp. neposkytnúť v požadovanej výške... (záleží však ako dlho ste v registri evidovaný...)