anna12
07.08.10,16:23
Počas riadnej dovolenky, ktorú mi určil zamestnávateľ (som učiteľka, musím ju čerpať počas prázdnin) sa mi stal úraz (zlomenina kľúčnej kosti a pneumotorax), chcela by som sa spýtať či mám nárok na príplatok pri úraze alebo bolestné. Riadnu dovolenku som zrušila a predpokladaná doba PN je cca 6 týždňov. Ďakujem za odpoveď
Katy a R
07.08.10,14:30
... no ak myslíš na pracovný úraz, tak cez dovolenku ťažko ;)

... nárok máš na poistné plnenie .... ak máš nejaké komerčné poistenie týkajúce sa úrazu :)
rodina1
07.08.10,14:31
Počas riadnej dovolenky, ktorú mi určil zamestnávateľ (som učiteľka, musím ju čerpať počas prázdnin) sa mi stal úraz (zlomenina kľúčnej kosti a pneumotorax), chcela by som sa spýtať či mám nárok na príplatok pri úraze alebo bolestné. Riadnu dovolenku som zrušila a predpokladaná doba PN je cca 6 týždňov. Ďakujem za odpoveď
Zákon o sociálnom poistení
§ 83
Poškodený
Poškodený na účely poskytovania úrazových dávok je zamestnanec, okrem sudcu a prokurátora a fyzická osoba uvedená v § 17 ods. 2, ak utrpeli pracovný úraz alebo sa u nich zistila choroba z povolania.

§ 85
Podmienky nároku na úrazový príplatok
Zamestnanec okrem sudcu, prokurátora a zamestnanca uvedeného v § 4 ods. 2, ktorý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania bol uznaný za dočasne práceneschopného, má nárok na úrazový príplatok od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti, ak má nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti podľa osobitného predpisu51) alebo nárok na výplatu nemocenského z nemocenského poistenia.


Z uvedeného vyplýva, že ak sa ti stal úraz doma, teda nemáš pracovný úraz, nemáš nárok na úrazový príplatok.
Ak máš poistenie proti úrazu v nejakej komerčnej poistovni, bolestné si uplatníš v tejto poisťovni po ukončení liečenia.
jess
07.08.10,14:34
No podľa mňa, ak si mala riadnu dovolenku, tak si nemohla mať "pracovný" úraz, čiže príplatok pri úraze, či bolestné neprichádza do úvahy. Tak ako píše Katy a R , ak máš zaplatené komerčné poistenie, potom ti niečo z úrazu "kvapne" .
legolas
11.08.10,13:56
..jedná sa o mimopracovný úraz, preto máš nárok iba za bolestné, ktoré ti určí lekár po skončení práceneschopnosti podľa príslušnej tabuľky, za sťaženie spoločenského uplatnenia by si mohla mať nárok len vtedy, ak by si mala nejaké trvalé následky po úraze...
veronikasad
11.08.10,16:23
..jedná sa o mimopracovný úraz, preto máš nárok iba za bolestné, ktoré ti určí lekár po skončení práceneschopnosti podľa príslušnej tabuľky, za sťaženie spoločenského uplatnenia by si mohla mať nárok len vtedy, ak by si mala nejaké trvalé následky po úraze...
...pri nepracovnom úraze iba z komerčného poistenia, nie zo sociálnej poisťovne.
deha
05.10.10,05:57
neviete niekto ako je ohodnotený bod pri bolestnom u komerčného poistenia?
deha
05.10.10,06:05
Poisťovák mi tvrdil, že pri nepracovnom úraze sa neplatí bolestné, že tam ide denné odškodnenie, ale to sa mi celkom nezdá, nie ste niekto z tejto sféry?
Chobot
05.10.10,08:31
Poisťovák mi tvrdil, že pri nepracovnom úraze sa neplatí bolestné, že tam ide denné odškodnenie, ale to sa mi celkom nezdá, nie ste niekto z tejto sféry?

Všetko záleží od toho, akú poistku máš uzatvorenú a od poistných podmienok.
erzet
05.10.10,10:14
neviete niekto ako je ohodnotený bod pri bolestnom u komerčného poistenia?

Pracovný úraz podľa zákona o sociálnom poistení je poškodenie zdravia alebo smrť fyzickej osoby spôsobené nezávisle od jej vôle krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov, ktoré
a) zamestnanec uvedený v § 4 utrpel pri plnení pracovných úloh alebo služobných úloh alebo v priamej súvislosti s plnením pracovných úloh alebo služobných úloh, pre plnenie pracovných úloh alebo služobných úloh a pri odvracaní škody hroziacej zamestnávateľovi,
b) fyzická osoba uvedená v § 17 ods. 2 utrpela pri činnostiach uvedených v tomto ustanovení alebo v priamej súvislosti s týmito činnosťami.

bod pre rok 2010 = 14,89 €

Odškodňuje sa podľa zákona č. 437/2004 Z. z. o náhrade za bolesť...
deha
05.10.10,11:47
Ďakujem, sociálnu poisťovňu ovládam z pohľadu bolestného, ale ide o komerčné poistenie.
erzet
05.10.10,12:08
Zákon č. 437/2004 Z. z. v § 1 ustanovuje
a) podmienky priznania a poskytovania náhrady za bolesť a náhrady za sťaženie spoločenského uplatnenia,
b) vydávanie lekárskeho posudku o bolestnom a sťažení spoločenského uplatnenia (ďalej len "lekársky posudok") a jeho náležitosti,
c) zásady na hodnotenie bolesti a zásady na hodnotenie sťaženia spoločenského uplatnenia.

Teda zákon nerozlišuje pracovné a iné úrazy. "Vsio rovno" Sociálne, zdravotné a iné poistenie.