mojik
07.08.10,22:18
Deti mi už druhý rok, každý druhý piatok navštevujú náuky, ako prípravu na sviatosť birmovania. Chodia do kostola každú nedeľu, piatky. Ale čomu nechápem je, že dostali kartičky, kde musia po omši si ísť po pečiatky, že absolvovali omšu. Komu budú chýbať štyri tieto pečiatky, nebude sa môcť zúčastniť sviatosti birmovania. Je to normálne? zdá sa mi to ponižujúce. Stretli ste sa niekto s takýmto správaním, aký máte na to názorr. ďakujem
Deganova
08.08.10,03:05
Stretla, dokonca niektoré deti neboli k birmovke pripustené. Myslím si, že pokiaľ bola cirkev v "ilegalite" tak takéto obštrukcie nerobila a dnes sa tvári ako najsvätejšia a rozhoduje kto áno a kto nie...
mojik
08.08.10,14:30
neviem, ale mám taký čudný pocit, že by som najrdašej deti nepustila k birmovke. Lebo tie príkazy a zákazy nemajú konca kraja.Však ak niekto chce ísť na birmovku tak nech ide, kto nie tak jasné že nejde. Je to na svedomí toho človeka ako sa rozhodne. A či bude mať o jednu pečiaku viac alebo menej. A neviem či je dáky predpis, ktorý určuje ich počet.
ivka70
08.08.10,14:48
neviem, ale mám taký čudný pocit, že by som najrdašej deti nepustila k birmovke. Lebo tie príkazy a zákazy nemajú konca kraja.Však ak niekto chce ísť na birmovku tak nech ide, kto nie tak jasné že nejde. Je to na svedomí toho človeka ako sa rozhodne. A či bude mať o jednu pečiaku viac alebo menej. A neviem či je dáky predpis, ktorý určuje ich počet.


Predpis urcite nie je, je to vymysel knaza v danej farnosti, ale kopiruju to velmi radi. Tiez si myslim ,ze ziadne peciatky z nich veriacich neurobia a po birmovke polovica z nich prave kvoli takej to "buzeracii" do kostola ani nepachne :(.
judasik
08.08.10,15:47
Predpis urcite nie je, je to vymysel knaza v danej farnosti, ale kopiruju to velmi radi. Tiez si myslim ,ze ziadne peciatky z nich veriacich neurobia a po birmovke polovica z nich prave kvoli takej to "buzeracii" do kostola ani nepachne :(.
Myslím si, že je dôležité aký je ten ktorý človek, aký má charakter a nie koľko má sviatostí. Práve takí ľudia sú mnohokrát horší, ako tí čo do kostola vôbec nechodia.
durisovad
08.08.10,15:56
Niekedy nadobudam dojem, ze knazi ludi priam vyhanaju z kostolov a vobec z lona cirkvi katolickej. Aj ja mam neblahu skusenost s krstom vnucky aj s pohrebom otca.
profesional
08.08.10,16:04
Taketo konanie celkom jednoznacne odporuje kogentnym ustanoveniam Codex Canonici Iuridici, cize kanonickemu kodexu rimskokatolickej cirkvi.
Knaza ktory taketo nieco robi treba oznamit na miestne prislusnom Biskupskom urade.
Nakolko kazdy ma pravo vybrat si bohosluzbu na ktorej sa zucastni a uvedeny konanim dochadza k obmedzovaniu slobody svedomia a zaroven dochadza k nemyslitelnemu obmedzeniu pohybu a vyuzitia casu.
V pripade ak nezakroci vcas Biskupsky urad, je mozne sa obratit na Vatikansku nunciaturu pre Slovensku republiku.

Ono je to cele o tom, ze knazi budu porusovat platny kodex do vtedy do kedy im to veriaci budu trpiet. Na tvojom mieste by som v pripade ze vzniknu s birmovkou akekolvek problemy, ziadal aby voci knazovi bolo zacate disciplinarne konanie podla platneho kanonickeho kodexu.
durisovad
08.08.10,16:07
Viem o pripade, kedy sa veriaci obratili na biskupsky urad so staznostou na knaza, staznost bola vybavena tym sposobom, ze asi po roku prisla odpoved, ze sa staznostou budu zaoberat a po dvoch rokoch knaza prelozili na ine, vynosnejsie miesto.
judasik
08.08.10,16:11
Niekedy nadobudam dojem, ze knazi ludi priam vyhanaju z kostolov a vobec z lona cirkvi katolickej. Aj ja mam neblahu skusenost s krstom vnucky aj s pohrebom otca.
Myslím si, že pre sviatosti by sa mal rozhodnúť najlepšie každý človek sám, v takom veku, keď bude tomu rozumieť a rozhodne sa slobodne. Čo má také 9 ročné dieťa z toho, že bolo na 1. sv. prijímaní, keď vlastne ešte ničomu nerozumie a dovolím si tvrdiť, že veľa detí aj rodičov /česť výnimkám/ prijíma sviatosti len kvôli darom a keď ich získa ešte raz, dvakrát ide do toho kostola, potom sa tam nudí a nakoniec prestane úplne choddiť.
Dáša_
08.08.10,16:55
Stretla, dokonca niektoré deti neboli k birmovke pripustené. Myslím si, že pokiaľ bola cirkev v "ilegalite" tak takéto obštrukcie nerobila a dnes sa tvári ako najsvätejšia a rozhoduje kto áno a kto nie...

ja som zrovna dnes našla v knižke obrázok z birmovky - bola som v roku 1978 a tiež sme mali kartičky a pečiatky a kontroly. Neuškodilo mi to.

Predpokladám, že tie omše sú určené pre nich a tam sa dozvedajú veľa vecí ohľadne viery. Jazykom, ktorému by mali práve oni rozumieť.
profesional
09.08.10,06:31
Krst a birmovka su postavene na filozofii ziskavania oveciek od zaciatku. Kazda cirkev velmi dobre vie, ze ak si niekoho nepodchyti hned od zaciatku, je uplne minimalna sanca ze ho ziska ked bude dospely a bude mat moznost sa rozhodnut. Preto kazda cirkev na nejaku sviatost urcenu pre priputanie si cloveka ked este nema svoju vlastnu slobodnu zrelu volu. Je to ista forma biznisu.