bazalka
04.11.05,10:36
prosím Vás, vie mi niekto poradiť: ak zamestnávateľ nedával zamestnávateľom stravné lístky (prac.doba 8 hod) po akú dobu spätne môže zamestnanec žiadať náhradu?

Ďakujem
elenka
04.11.05,10:31
prosím Vás, vie mi niekto poradiť: ak zamestnávateľ nedával zamestnávateľom stravné lístky (prac.doba 8 hod) po akú dobu spätne môže zamestnanec žiadať náhradu?

Ďakujem Nie som si istá či je to dobre, ale my spätne nedávame. Je to z logického dôvodu, že spätne sa stravovať nedá. Ale podotýkam, že u nás je strava zabezpečená pre každého, ide len o prípady, ktoré síce vedia o tom, že si majú stravné lístky kúpiť, ale si ich nezakúpia a chceli ich potom v ďalšom mesiaci spätne.
Chobot
04.11.05,10:37
To doteraz vôbec nezabezpecoval obedy pre zamestnancov? A nikto zo zamestnancov sa doteraz neozval?

V prípade, ze si len niekto zabudol brat lístky, ako uviedla elenka predo mnou, tak je to jeho problém, ako správne uviedla. Ale to asi nebude vás prípad.

Takto by trebalo poznat blizsie okolnosti - odkedy firma existuje, typ firmy, pocet zamestnancov. Vo vseobecnosti si myslím, ze nárokovat si môze zamestnanec aj niekolko rokov spätne, aj od zaciatku pracovného pomeru, ak s tým zamestnávatel bude súhlasit. Ak nie, tak si bude musiet uplatnovat nárok súdnou cestou a v tom prípade sa asi budú aplikovat premlcacie doby podla obcianskeho zákonníka, ale nie som si istý. Tiez je otázne, v akej forme by sa to malo uhradit - neviem si predstavit, ze by vám mal naraz dat napr. 300 stravných lístkov.

V kazdom prípade, ak zamestnávatel bude robit obstrukcie, tak by ste mali navstívit Inspektorát práce a trochu ho nabonzovat.
Zita5
04.11.05,10:43
Aj já účtujem jednu takú firmu , ktorá nedáva SL dvom zamestnancom . Už som ich na to upozornila s tým , že je to súdne vymáhateľné . No a teraz uvažujem , ako ich odškodniť /myslím zamestnancov/, aby to bolo košér . Nerobia to z dôvodu šetrenia , ale z veľmi zlej finančnej situácie , verím im to , ale ako by sa to dalo vyriešiť rok po zadu . Už som navrhovala , aby im finančne poskytli nejakú náhradu , lenže pred kontrolou neviem či by to obstálo. Aký mate prosím na to názor , čo by bolo lepšie spraviť , aby boli aj zamestnanci spokojní a aj majitelia firmy mali splnenú jednu zo zákonných povinností ?
VERONIKA6
04.11.05,11:02
Mali sme aj my prípad, že si pracovník spätne žiadal vyplatenie príspevku na stravovanie na odpracované dni v roku 2000 až 2003. Náš právnik mu odpovedal, že podľa paragrafu 101 Občianskeho zákonníka za roky 2000, 2001 je jeho požiadavka premlčaná. Na ostatné roky mu chceli zakúpiť stravné lístky v najnižšej hodnote, no nakoniec nedostal nič, lebo to asi vzdal. Bolo to večné dopisovanie medzi nim a právnikom.
Zita5
04.11.05,11:12
Mali sme aj my prípad, že si pracovník spätne žiadal vyplatenie príspevku na stravovanie na odpracované dni v roku 2000 až 2003. Náš právnik mu odpovedal, že podľa paragrafu 101 Občianskeho zákonníka za roky 2000, 2001 je jeho požiadavka premlčaná. Na ostatné roky mu chceli zakúpiť stravné lístky v najnižšej hodnote, no nakoniec nedostal nič, lebo to asi vzdal. Bolo to večné dopisovanie medzi nim a právnikom.

No to by ma zaujímalo , ako by potom taký zamestnanec platil svoj podiel za stravný lístok , keby ste mu ich dali za 2 roky . Však to by nebolo také jednoznačné .
elenka
04.11.05,11:42
Osobne si myslím, že zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie pre svojich zamestnancov buď vo vlastnom zariadení alebo stravovacími lístkami prostredníctvom osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovávať stravovacie služby a to v každý deň - nasledujúci. Ako by sme obhájili pred kontrolou, že sme zabezpečili stravovanie zamestnancom (i keď na ich urgenciu) mesiac alebo to je jedno koľko - dozadu ? Veď to už musel byť najedený - či už s príspevkom zamestnávateľa alebo nie. A keby zamestnávateľ poskytoval stravu vo vlastnom zariadení - teplými obedami, a zamestnanec ktorý dobrovoľne nechodí na obedy by zo závisti kvôli príspevkom na obed chcel spätne obedy, to by si mohol brať aj 10 denne ?
Ale to že zamestnávateľ nezabezpečoval stravovanie môže byť pokutované - možno aj cez Inšpektorát práce.
PS : Je to dosť pritiahnuté za vlasy, ale je piatok.....
Zita5
04.11.05,11:49
Elenka OK ja súhlasím , ale je v mojom záujme to dať chlapcom do poriadku a zvažujem možný postup , ako to spraviť čo naj ... :)
Eva Farkasová
06.11.05,08:13
prosím Vás, vie mi niekto poradiť: ak zamestnávateľ nedával zamestnávateľom stravné lístky (prac.doba 8 hod) po akú dobu spätne môže zamestnanec žiadať náhradu?

Ďakujem
My poskytujeme zamestnancom stravné lístky za predchádzajúci mesiac,teda po odčítaní neprítomnosti v práci /záleží podľa Kolektívnej zmluvy- niekto poskytuje SL aj v čase dovoleniek/. K výplate teda dostanú zamestnanci aj stravné lístky. Dávame SL v hodnote 70,- Sk, zamestnanec zaplatí 23,-, organizácia 43,- a zo Sociálneho fondu 4,-Sk. Podľa môjho názoru zamestnanec určite má nárok žiadať náhradu, ale netuším ako spätne. Má nárok na nevyplatenú mzdu a rovnako má nárok na plnenie čo sa týka stravného. Organiz. by sa mala pridržať schválených súm na stravné za jednotivé obdobia. Otázka znie akú náhradu finančnú alebo formou SL?

Poznám organizáciu, kde poskytujú SL v nižšej hodnote, ale zamestnanec neplatí nič. Napr. dostávajú SL v hodnote 50,- Sk. Neviem či je to správne alebo nie.
durisovad
06.11.05,08:46
Vzhladom k tomu, ze uctovnym obdobim je rok, priklanala by som sa k nazoru, ze je mozne objednat stravne listky za tento rok a dat ich zamestnancom. Je sice pravda, ze obedy dozadu nezjedia, ale povedzme si pravdu, ze mnohi za stravne listky nakupuju potraviny do domacnosti. Ak je zla financna situacia vo firme, nie je potrebne davat listky za 80 Sk, su aj za napr. 35. Z toho 55 % by som zuctovala do nakladov, nejakych par korun by som pridala zo socialneho fondu a zbytok by si pracovnici doplatili. Poskytovat stravu je povinnost zamestnavatela.
KEJKA
06.11.05,10:10
ak zamestnanec nema inak zabezpecene obedy nez formou "gastro listkov", tak na tie SL ma narok aj spätne. Ako pri kontrole chce firma dokázať, že si plnila zákonné povinnosti? Lenže s tým je spojená nutnosť mať uzavretú zmluvu s firmou, ktorá stravovanie zabezpečuje. Takže ak je ochota to dat do poriadku, od účinnosti tejto zmluvy mohla firme nakupovat SL, tak nech ich kúpi aj dodatočne. Z hľadiska nákladov, ak to budú SL za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, bud to dá z SF, alebo je to nedaňový náklad. Ak zamestnanec je ochotný tých 45% uhradiť aj pri väčšom počte SL, tak je to priechodné. Jednoducho zamestnanec sa stravoval za vlastné a teraz sa to dá do súladu so zákonom.
Ak bolo stravovanie zabezpečené aj inou formou, mohol chodiť do jedálne a nechodil, resp. sa nedomáhal poukážok na stravovanie v ZJ, tak podľa mňa ten nárok je premlčaný zamestnávateľ je nepostihnuteľný. Teda ak je schopný preukázať, že zamestnanci si nechodili kupovať poukážky, ktoré k dispozícii boli.
Záver - len toľko, že povonnosťou zam-teľ je ZABEZPECIT stravovanie (príslušná zmluva s príslušným partnerom), nie naháňať zam-.cov, aby chodili na obedy.
ondrejvla
06.11.05,16:17
Daňovým výdavkom zamestnávateľa je príspevok na stravovanie vo výške 55% ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55% stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín, teda nie z výšky stravného lístka, ako to niektorí podnikatelia riešia, že nakúpia stravné lístky v nižších hodnotách. Za minulé roky nie je možné doplatiť, netýka sa daňových výdavkov roku 2005, teda riešila by som to tak, spísal by som zápisnicu, podpísaná by bola zamestnávateľom a dokúpiť za zdaňovacie obdobie roku 2005 gastrolístky, ktoré odovzdáš oproti podpisu zamestnancom a zúčtuješ nielen na náklady firmy, ale i SF a DPH z poskytnutých služieb.
KEJKA
06.11.05,17:33
DPH zo spostredkovania pri gastrolistkoch a ondrejvla na mzsli na vstupe, ano?
Je dilema, ci splnit literu zakona co sa tyka poskztnutia stravovania a uctovat v roku nedanove naklady za SL 2004, alebo riesit len SL 2005 a riskovat postih za rok 2004, lebo nebolo poskytnute stravovanie. Ja by som sariadila zmluvou, ci bola uzavreta na stravovanie so sprostredkovatelom stravovania uz v roku 2004, iba SL sa nekupovali. Ak taka zmluva nebola, tak je zbytocne za rok 2004 dokupovat SL.
No da SA TO VYRIESIT TAK, ZE zamestnavatel este dodatocne doplati prispevok na stravovanie za rok 2004, ktory tym padom bude sustou mzdy, moze to byt prispevok zo socialneho fondu.
Prispevok na SL danovo uznany je max. 44,/ Sk, to je 55 percent z 80,- Sk /stravne/
ale moze byt nizsi. ak su lacnejsie listky a bude to 55 % z ceny listka, nebude to chyba.
ondrejvla
06.11.05,17:56
DPH zo spostredkovania pri gastrolistkoch a ondrejvla na mysli na vstupe, ano?
Je dilema, ci splnit literu zakona co sa tyka poskztnutia stravovania a uctovat v roku nedanove naklady za SL 2004, alebo riesit len SL 2005 a riskovat postih za rok 2004, lebo nebolo poskytnute stravovanie. Ja by som sariadila zmluvou, ci bola uzavreta na stravovanie so sprostredkovatelom stravovania uz v roku 2004, iba SL sa nekupovali. Ak taka zmluva nebola, tak je zbytocne za rok 2004 dokupovat SL.
No da SA TO VYRIESIT TAK, ZE zamestnavatel este dodatocne doplati prispevok na stravovanie za rok 2004, ktory tym padom bude sustou mzdy, moze to byt prispevok zo socialneho fondu.
Prispevok na SL danovo uznany je max. 44,/ Sk, to je 55 percent z 80,- Sk /stravne/
ale moze byt nizsi. ak su lacnejsie listky a bude to 55 % z ceny listka, nebude to chyba.
Áno myslím tým na vstupe, napísala som z poskytnutých služieb.
KEJKA
06.11.05,18:00
Áno myslím tým na vstupe, napísala som z poskytnutých služieb.to ma prave zmylilo, lebo ide o DPH z prijatych sluzieb...;)
ondrejvla
06.11.05,19:25
to ma prave zmylilo, lebo ide o DPH z prijatych sluzieb...;)
Áno, ale myslela som na dodávateľskej faktúre.
KEJKA
06.11.05,20:12
Áno, ale myslela som na dodávateľskej faktúre.ved hejhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif rozumiem, to ja len tak aby rec nestala.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
DF = prijate sluzby
OF - poskytnute sluzby
http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
sara
08.11.05,08:42
Takže je to tak, že za tento rok 2005 môže zamestnávateľ dať zamestnancom gastrolístky aj spätne? Napr. v novembri spätne až od augusta a bude to možné dať do daňových výdavkov?
Tweety
08.11.05,08:45
Takže je to tak, že za tento rok 2005 môže zamestnávateľ dať zamestnancom gastrolístky aj spätne? Napr. v novembri spätne až od augusta a bude to možné dať do daňových výdavkov?Nevidím v tom problém, je to rovnaké zdaňovacie obdobie.;) :eek:
ajka
08.11.05,13:11
Stravné lístky za OČR a PN sa dávajú či nie? Nie že?
Tweety
08.11.05,13:16
Stravné lístky za OČR a PN sa dávajú či nie? Nie že?Ak to nemáte upravené v kolektívnej zmluve, tak nárok na stravenku je iba za odpracovaný deň. Ošetrovné, DPN, dovolenky, sl. cesty(vtedy je nárok na diéty)sa musia z nároku odrátať.:rolleyes:
ajka
08.11.05,13:18
Ďakujem!...nebola som si zrazu istá.
Neexistuje kolektívna zmluva, ide sa len podľa ZP.
Lubica3
08.11.05,13:29
Ak sa môžem zapojiť takou otázkou - zamestnávateľ zabezpečuje obedy v blízkej jedálni, niektorí zamestnanci tieto obedy nechcú a tým pádom obedy nemajú. Má povinnosť im zamestnávateľ zabezpečiť inú formu, resp. gastrolístky? Nemá to upravené v kolektívnej zmluve. Môže mať z toho postih?
Chobot
08.11.05,15:17
Ak sa môžem zapojiť takou otázkou - zamestnávateľ zabezpečuje obedy v blízkej jedálni, niektorí zamestnanci tieto obedy nechcú a tým pádom obedy nemajú. Má povinnosť im zamestnávateľ zabezpečiť inú formu, resp. gastrolístky? Nemá to upravené v kolektívnej zmluve. Môže mať z toho postih?
Ak odmietnu chodit na obedy, ktoré im zabezpecil zametnávatel, tak je to len ich problém a osobná vec. Zametnávatel nemusí pre nich zabezpecovat gastrolístky, zákonnú povinnost si uz splnil a zamestnancov nemôze nútit, aby povinne chodili na obedy.

Pre Tweety: okrem kolektívnej zmluvy to môze byt upravené aj vo vnútornom predpise - my máme lístky aj za dovolenku podla pracovného poriadku, pretoze u nás nie sú odbory.
Tweety
08.11.05,15:27
Pre Tweety: okrem kolektívnej zmluvy to môze byt upravené aj vo vnútornom predpise - my máme lístky aj za dovolenku podla pracovného poriadku, pretoze u nás nie sú odbory.
Podľa mňa takéto ošetrenie v pracovnom poriadku nezakladá nárok na
stravenku. Ak by to bolo prerokované so zástupcami zamestnancov, tak potom by to bolo OK. :rolleyes: :cool:
Chobot
09.11.05,06:56
Ale ked vo firme neexistuje ani zástupca zamestnancov ani odbory, s kým to potom majú prerokovat? Aj tak to je dobrá vôla zamestnávatela, ze dá zamestnancom takúto výhodu aj bez rokovania so zástupcami zamestnancov.
Tweety
09.11.05,07:11
Ale ked vo firme neexistuje ani zástupca zamestnancov ani odbory, s kým to potom majú prerokovat? Aj tak to je dobrá vôla zamestnávatela, ze dá zamestnancom takúto výhodu aj bez rokovania so zástupcami zamestnancov.Súhlasím, že takých zamestnávateľov je ako šafránu a treba si ich chváliť, ale to ešte neznamená, že príspevky na tieto stravenky sú daňovým nákladom. :cool:
ALDA
09.11.05,08:06
Súhlasím, že takých zamestnávateľov je ako šafránu a treba si ich chváliť, ale to ešte neznamená, že príspevky na tieto stravenky sú daňovým nákladom. :cool: Informovala som sa, že tak ako v kol.zmluve sú strav. počas dovolenky daň. nákladom, tiež aj bez kol. zmluvy sú tiež daň. nákladom! A uznala to aj kontróla DU.
plavčík
09.11.05,09:29
Je tu niekde tabuľka na výšku stravného v SR
napr...8 hod - 80 sk...
Tweety
09.11.05,09:34
Je tu niekde tabuľka na výšku stravného v SR
napr...8 hod - 80 sk...Píšem: 5-12 hod. 80.-Sk
nad 12-18 hod.122.-Sk
nad 18 hod. 188.-Sk
Doplním, toto stravné nemá nič spoločné so stravenkami. Je to výška diét pri sl.ceste.
Anonymka
07.12.05,09:38
Je možné, aby zamestnanec dostal stravné lístky aj počas dní, keď nepracuje? - napr.je na dovolenke?
Tweety
07.12.05,09:41
Je možné, aby zamestnanec dostal stravné lístky aj počas dní, keď nepracuje? - napr.je na dovolenke?
O stravenkách sme tu už popísali toho strašne veľa. Odpoveď je jednoduchá, ak to nemáte v kolektívnej zmluve, alebo so zástupcami zamestnancov dohodnuté, tak podľa ZP nie je nárok. :cool: :o
pavel9
07.12.05,10:31
Ak sa dobre pamätám tak pracovný poriadok je platný iba po schválení odborovou organizáciou tak nejak sa to píše v Zákonníku práce
Roxana
24.01.06,08:11
Mám podobný problém ako Bazalka. Zamestnanci v autodoprave chodia na pracovné cesty. V mesiaci odrobia asi 3 až 5 dní na pracovisku. Po tieto dni im patria stravné lístky. Za rok je to asi 40 stravných lístkov na zamestnanca. Stravenky zamestnanci nedostali a preto im ich zamestnávateľ chce preplatiť. Moja otázka znie: môže zamestnávateľ namiesto stravného lístka zamestnancovi preplatiť určitú sumu /napr. 44 Sk za jeden stravný lístok / v mzde za december a túto sumu zdaniť. Bude táto suma vstupovať aj do vym. základu pre odvody do zdrav. a soc. poisťovne?
Katka29
24.01.06,09:08
Chcela by som sa opýtať, či je zamestnávateľ povinný poskytnúť stravovanie (stravný lístok) za prácu v sobotu, nedeľu ak zamestnanec odpracoval viac ako 4 hodiny v nadčase (nie v rámci rozpisu pracovných smien). Už o tom bolo diskutované ale odpovede neboli jednoznačné.
Ďakujem.
Chobot
24.01.06,09:54
Chcela by som sa opýtať, či je zamestnávateľ povinný poskytnúť stravovanie (stravný lístok) za prácu v sobotu, nedeľu ak zamestnanec odpracoval viac ako 4 hodiny v nadčase (nie v rámci rozpisu pracovných smien). Už o tom bolo diskutované ale odpovede neboli jednoznačné.
Ďakujem.

Odpoveď je jednoznačná, ak odpracuje viac ako 4 hodiny za smenu, tak má nárok na stravný lístok, aj keď to je mimo rozpisu pracovnej smeny.
Chobot
24.01.06,10:02
Je možné, aby zamestnanec dostal stravné lístky aj počas dní, keď nepracuje? - napr.je na dovolenke?

Tu nájdeš siahodlhú diskusiu na túto tému:
http://www.porada.sk/t14900-p5-stravn-lstky.html
liba2
24.01.06,10:42
Mám podobný problém ako Bazalka. Zamestnanci v autodoprave chodia na pracovné cesty. V mesiaci odrobia asi 3 až 5 dní na pracovisku. Po tieto dni im patria stravné lístky. Za rok je to asi 40 stravných lístkov na zamestnanca. Stravenky zamestnanci nedostali a preto im ich zamestnávateľ chce preplatiť. Moja otázka znie: môže zamestnávateľ namiesto stravného lístka zamestnancovi preplatiť určitú sumu /napr. 44 Sk za jeden stravný lístok / v mzde za december a túto sumu zdaniť. Bude táto suma vstupovať aj do vym. základu pre odvody do zdrav. a soc. poisťovne?Môže :) :)
Peťo
24.01.06,11:18
Odpoveď je jednoznačná, ak odpracuje viac ako 4 hodiny za smenu, tak má nárok na stravný lístok, aj keď to je mimo rozpisu pracovnej smeny.

Po tretíkrat nesúhlasím .Pekný deň.

VEC:
Stravovanie mimo rozvrhu pracovných zmien - stanovisko



Povinnosť zamestnávateľa poskytnutie stravy zamestnancovi a nárok zamestnanca na stravu sa v súlade s ustanovením § 152 ods. 3 Zákonníka práce týka zamestnanca, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonával prácu dlhšie ako 4 hodiny.

Pracovnou zmenou sa v zmysle § 90 ods. 1 Zákonníka práce rozumie časť ustanoveného týždenného pracovného času, ktorý je zamestnanec povinný na základe vopred určeného rozvrhu pracovných zmien odpracovať v rámci 24 hodín po sebe nasledujúcich a prestávka v práci

Pokiaľ zamestnanec s rovnomerne rozvrhnutým pracovným časom na pondelok až piatok pracuje v sobotu, ide o prácu nadčas. Za dobu práce nadčas zamestnávateľ nie je povinný zamestnancovi zabezpečiť stravovanie ani v prípade, keby práca nadčas trvala dlhšie ako 4 hodiny.


S pozdravom






JUDr. Mária Buchtová
riaditeľka odboru
domi2
24.01.06,18:27
Za PN OCR a dovalenku sa stravné lístky nedávajú