tinkas
09.08.10,06:40
dobré ranko...prosím Vás ak v mesiaci 05/2010 vznikol nadmerný odpočet a v mesiaci 06/2010 danová povinnosť....bolo potrebné tento nadmerný odpočet uviest v danovom priznaní v mesiaci 06/2010 v riad. 32 a v riadku 33 danovú povinnosť znízenú o nadmerný odpočet?

neviem prečo mi to softver sam neurobil - pracujem v alfe a ja som na to zabudla, ze bol odpočet v 05/2010.
Zita5
09.08.10,04:52
dobré ranko...prosím Vás ak v mesiaci 05/2010 vznikol nadmerný odpočet a v mesiaci 06/2010 danová povinnosť....bolo potrebné tento nadmerný odpočet uviest v danovom priznaní v mesiaci 06/2010 v riad. 32 a v riadku 33 danovú povinnosť znízenú o nadmerný odpočet?

neviem prečo mi to softver sam neurobil - pracujem v alfe a ja som na to zabudla, ze bol odpočet v 05/2010.

V ALFE pri tlači DP DPH , bolo treba nadmerný odpočet z predchádzajúceho zdaniteľného obdobia uviesť do riadku 32. Proste v tej časti , kde označujete obdobie , za ktoré DPH robíte. SW to sám nespraví .

Je potrebné to opraviť DDP DPH .
tinkas
09.08.10,05:16
dakujem...:)
tinkas
09.08.10,05:21
ja som vlastne na to prišla, az po výzve z DU, aby sme doplnili riadok 32 a opravili riadok 33. len teraz neviem či im stací poslať ešte raz riadne danové priznanie s opravenými chybami alebo to mám riešiť dodatočným danovým priznaním? a ten rozdiel, ktorý sme zaplatili ale nemali sme je potrebné poziadať ziadosťou?
Zita5
09.08.10,05:26
Ten rozdiel môžete použiť na zápočet dane v období 7/2010 ak Vám z výsledkov daňového priznania vyjde daňová povinnosť . Ale je to na Vašom rozhodnutí .Neviem či sa jedná o významnú sumu .Určite dohodnite telefonicky so správkyňou .
Ale určite podať DDP DPH .
Zita5
09.08.10,05:31
Zákon o DPH

§ 79
Nadmerný odpočet
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html#hore)


(1) Ak v zdaňovacom období vznikne platiteľovi nadmerný odpočet, odpočíta platiteľ nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období s výnimkou podľa odseku 2. Ak platiteľ nemôže odpočítať nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období, daňový úrad vráti neodpočítaný nadmerný odpočet alebo jeho neodpočítanú časť do 30 dní od podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol alebo do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania, ak platiteľ nebol povinný podať daňové priznanie (§ 78 ods. 1) za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol. Na účely tohto zákona sa nadmerným odpočtom rozumie prevýšenie celkovej výšky odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie nad celkovou výškou dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane pri dovoze tovaru.

(2) Daňový úrad vráti nadmerný odpočet do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, ak
a) zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac,
b) platiteľ bol platiteľom najmenej 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, a
c) platiteľ nemal v období 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, daňové nedoplatky a colné nedoplatky voči daňovému úradu a colnému úradu a nedoplatky na povinných odvodoch poistného podľa osobitných predpisov.29b)
(3) Platiteľ, ktorý spĺňa podmienky podľa odseku 2, vyznačí túto skutočnosť v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol.

(4) Ak daňový úrad v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu podľa odseku 1 alebo 2 začne kontrolu na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu, vráti daňový úrad nadmerný odpočet v lehote desiatich dní od skončenia kontroly. Ak platiteľ neumožní vykonanie kontroly v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu podľa odseku 1, vráti daňový úrad nadmerný odpočet do desiatich dní od skončenia kontroly.

Čo sa týka Zákona o správe daní a poplatkov preštudujte si napr.§ 39 §58 a § 63 .
Kačena I.
09.08.10,05:39
ja som vlastne na to prišla, az po výzve z DU, aby sme doplnili riadok 32 a opravili riadok 33. len teraz neviem či im stací poslať ešte raz riadne danové priznanie s opravenými chybami alebo to mám riešiť dodatočným danovým priznaním? a ten rozdiel, ktorý sme zaplatili ale nemali sme je potrebné poziadať ziadosťou?


Určite by som zavolala na DU danej pracovníčke a dohodla sa s ňou. Tiež sa mi to stalo a nechceli žiadnu opravu ani DDP, ale v nasledujúcom období ponížiť platbu.