majo-majo
09.08.10,08:08
Ahojte,

chcel by som sa spytat ako mam postupovat, ked chcem vyuzivat svoje sukromne auto na podnikanie. Auto uz mam davno kupene, takze si ho nejdem zahrnat do majetku podnikatela.

Chcem ho mat normalne dalej ako sukromne auto, ale chcem si dat do nakladov PHL a pausalne nahrady 0,183 EUR / km.

Ako mam postupovat?

Prosim potreboval by som to ako pre laika.

Dakujem
zk24
09.08.10,08:38
Ahojte,

chcel by som sa spytat ako mam postupovat, ked chcem vyuzivat svoje sukromne auto na podnikanie. Auto uz mam davno kupene, takze si ho nejdem zahrnat do majetku podnikatela.

Chcem ho mat normalne dalej ako sukromne auto, ale chcem si dat do nakladov PHL a pausalne nahrady 0,183 EUR / km.

Ako mam postupovat?

Prosim potreboval by som to ako pre laika.

Dakujem

Ahoj,

PHL a pausalne nahrady si budes uplatnovat na zaklade evidencie, tou su cestovne prikazy a vyuctovania, kde pises skutocne najazdene km na sluzobne ucely. Do evidencie potrebujes aj kopiu TP (kvoli menu drzitela a kvoli spotrebe vozidla)

V januari musis podat DP k DzMV podla poctu kalendarnych mesiacov, kedy si auto vyuzival na podnikanie.

Co konkretne potrebujes vediet?
a_je_to
09.08.10,08:55
Celkom dobrá rada, iba chýba doplniť, že ... podľa § 90, ods. 2 je používateľ vozidla povinný oznámiť začiatok používania tohto vozidla do 30 dní od vzniku daňovej povinnosti daňovému úradu .... a tá mu podľa § 89, ods. 1, zákona 582/2004 vznikne nasledujúcim dňom po prvom použití vozidla na podnikanie. Podať iba priznanie po skončení roka by bolo trochu málo, lebo by chýbalo splnenie oznamovacej povinnosti .... ale inak ok !
zk24
09.08.10,09:03
Celkom dobrá rada, iba chýba doplniť, že ... podľa § 90, ods. 2 je používateľ vozidla povinný oznámiť začiatok používania tohto vozidla do 30 dní od vzniku daňovej povinnosti daňovému úradu .... a tá mu podľa § 89, ods. 1, zákona 582/2004 vznikne nasledujúcim dňom po prvom použití vozidla na podnikanie. Podať iba priznanie po skončení roka by bolo trochu málo, lebo by chýbalo splnenie oznamovacej povinnosti .... ale inak ok !

Zrovna minuly tyzden som riesila tuto zalezitost s danovym uradom. Pokial ide o sukromne vozidlo v podnikani, drzitelom vozidla je konatel spolocnosti, nema oznamovaciu povinnost voci DU. Tuto povinnost by mali, pokial ide o vozidlo zaradene v obchodnom majetku firmy.
babi2
09.08.10,09:25
majo-majo bude zrejme FO a mimochodom, tu sa už pýtal a dostal aj odpovede;)
http://www.porada.sk/t143572-co-dalej-ked-sa-vybavi-zivnost.html
a_je_to
09.08.10,09:26
Zrovna minuly tyzden som riesila tuto zalezitost s danovym uradom. Pokial ide o sukromne vozidlo v podnikani, drzitelom vozidla je konatel spolocnosti, nema oznamovaciu povinnost voci DU. Tuto povinnost by mali, pokial ide o vozidlo zaradene v obchodnom majetku firmy.

Zavádzajúce tvrdenie .... a ešte k tomu od daňového úradu ! ? Na základe akého predpisu ? V § 84, ods. 1 je uvedené, že predmetom dane je vozidlo, ktoré sa používa na podnikanie. V § 85, ods. 1, písm. c, zákona 582/2004 je jasne uvedené, že .... daňovníkom je ... aj osoba, používajúca vozidlo, ktorého držiteľ je aj iná osoba. A povinnosti sú jednoznačne určené daňovníkom - používateľom... bez výnimky, nie držiteľovi vozidla. To tu s odvolaním na "jedna pani na DÚ povedala" možno asi tvrdiť čokoľvek ! ?
zk24
09.08.10,09:29
Zavádzajúce tvrdenie .... a ešte k tomu od daňového úradu ! ? Na základe akého predpisu ? V § 84, ods. 1 je uvedené, že predmetom dane je vozidlo, ktoré sa používa na podnikanie. V § 85, ods. 1, písm. c, zákona 582/2004 je jasne uvedené, že .... daňovníkom je ... aj osoba, používajúca vozidlo, ktorého držiteľ je aj iná osoba. A povinnosti sú jednoznačne určené daňovníkom - používateľom... bez výnimky, nie držiteľovi vozidla. To tu s odvolaním na "jedna pani na DÚ povedala" možno asi tvrdiť čokoľvek ! ?

Zamestnancom pre účely vyplácania cestovných náhrad podlľa § 2 ods.6 zákona č.283/2002 Z.z. o cestovných náhradách sú osoby definované v § 1 ods 1 a 2.
Na základe uvedeného, pre účely DzMV za zamestnanca možno považovať osobu, ktorej patrí cestovná náhrada podľa zákona o cestovných náhradách. Ak medzi zamestnávateľom a osobou nie je uzatvorený pracovnoprávny vzťah a podľa zákona o cestovných náhradách s atáto osoba považuje za zamestnanca (napríklad konateľ, spoločník, člen družstva a podobne), pre účely DzMV je táto osoba zamestnancom.
Ak zamestanec používa vlastné MV na služobné účely, daňovníkom povinným platiť daň z MV je zamestnávateľ/spoločnosť. V týchto prípadoch podľa § 90/2 a 85/2a zákona o miestnych daniach, nevzniká voči DÚ oznamovacia povinnosť o začatí, resp. skončení používania MV na podnikanie. Uvedie sa len v daňovom priznaní za príslušný rok.
veronikasad
09.08.10,09:33
Zuzka, tvoje odpovede nesúvisia so zadanou otázkou. Pýta sa na využívanie osobného auta nezaradeného do majetku podnikatela.

Tvoje odpovede súvisia s využívaním osobného auta zamestnanca.
Jana Acsová
09.08.10,09:35
Skúsme sa držať témy:

... chcem vyuzivat svoje sukromne auto na podnikanie. Auto uz mam davno kupene, takze si ho nejdem zahrnat do majetku podnikatela.

Žiadny konateľ.
zk24
09.08.10,09:43
Nepostrehla som ze je FO. Beriem spat. Myslela som ze je PO a teda konatel svojej s.r.o
majo-majo
09.08.10,10:59
Dakujem za odpovede.

Uz som sa na podobne pytal aj v inej teme, ale viac menej mi tam vsetci radili dat si ho do majetku.

Mam vsak feliciu, ktoru som kupil minuly rok, zivnost som zalozil az teraz, takze sa mi neoplati, davat auto ocenit a pridat medzi majetok firmy.

Chcem ho mat teda dalej napisane na seba - cize ako sukromne.

Budem ho vsak vyuzivat na podnikanie.

Takze, ak som dobre postrehol, tak teraz mi je treba ist na DU a tam oznamit, ze budem auto vyuzivat na podnikanie.

Potom si len budem viest evidenciu svojich "sluzobnych ciest". - Je na to potrebna nejaka konkretna kniha?

A buduci rok do konca januara zaplatim dan.

Ked budem podavat danove priznanie, tak si uplatnim na kazdy km najazdeny na aute pausalnu nahradu 0.183 EUR. A navyse vsetky PHL.

Ak som daco povedal zle, tak ma prosim opravte.

Dakujem Vam za ochotu.
majo-majo
11.08.10,03:36
Spravne som teda tie vase rady pochopil? Dakujem
majo-majo
12.08.10,04:17
Poradite mi niekto?
Jana Acsová
12.08.10,05:04
Predpokladám, že ste to pochopili správne. Nepostrehla som nesprávnosť. Keby ste si dali do vyhľadávača problematiku, našli by sme mnohé riešené otázky v súvislostiach.

http://www.porada.sk/t33037-zakladna-nahrada-za-pouzitie-sukromneho-automobilu.html
http://www.porada.sk/t34060-spotreba-phl.html
http://www.porada.sk/t39787-sukromny-automobil-v-podnikani-3-cast.html
http://www.porada.sk/t39792-sukromny-automobil-v-podnikani-4-cast.html

K zmene došlo oproti riešeniam v linkoch v spôsobe vyúčtovania resp. dokladovania ceny nakúpených PHL nasledovne:

Aktuálne znenie ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e ) platné od 1.1.2008 po prijatí zákona 621/2007 Z.z., ktorým sa menil a dopĺňal zákon o dani z príjmov v znení neskorších predpisov
Daňovými výdavkami sú ... „výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu (odvolávka na ZCN) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu; (odvolávka na ZCN) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu (odvolávka na ZCN)“.
Podľa dôvodovej správy k novele zákona došlo spresnením ustanovenia k zrovnoprávneniu fyzických osôb pri preukazovaní daňových výdavkov so subjektami postupujúcimi podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov, ktoré v daňových výdavkoch uplatňujú výdavky na spotrebované PHL preukázané dokladmi o ich kúpe.
majo-majo
16.08.10,04:08
Dakujem,

a prosim Vas, ked som zivnostnik, tak mi staci vypisovat knihu jazd, alebo musim sam sebe aj cestovne prikazy?

Trochu nelogicke, ale pre istotu sa pytam.
Jana Acsová
16.08.10,05:12
Dakujem,

a prosim Vas, ked som zivnostnik, tak mi staci vypisovat knihu jazd, alebo musim sam sebe aj cestovne prikazy?

Trochu nelogicke, ale pre istotu sa pytam.Kniha jázd obsahuje podrobnosti týkajúce sa pohybu motorového vozidla. Cestovný príkaz detto. Ak si chcete nárokovať náhrady, musíte na ne preukázať vznik nároku. Ak to má byť základná náhrada a náhrada za spotrebované PHL, musíte preukázať kde ste boli, kedy a za akým účelom.

Stačí kniha jázd. Ale s následným vyúčtovaním cetovných náhrad. Forma nie je predpísaná. Dôležité je, čo evidenciou sledujeme. Preukázanie nároku na cestovné, ktoré chceme uplatniť v daňových výdavkoch. A k tomu najvhodnejšie slúži cestovný príkaz. Kniha jázd môže byť jeho prílohou. Napríklad.

Z pohľadu zákona o dani z príjmov sú daňové výdavky:
- preukázateľné
- vynaložené v súvislosti s dosiahnutím, zabezpečením a udržaním príjmov
- zaúčtované alebo zaevidované
- do výšky limitu ak ho ustanovuje zákon o dani z príjmov alebo osobitný predpis.

Chcete uplatniť daňový výdavok. Majte na zreteli napríklad, kto a prečo ho môže kontrolovať.
Jana Acsová
16.08.10,05:14
Trochu nelogicke, ale pre istotu sa pytam.P.S.: A prečítali ste si aj linky? V tom treťom je to práve o evidencii.
majo-majo
16.08.10,06:37
Aha, ale v tom cestovnom prikaze mi potom staci vyplin iba ucel cesty, datum a cas cesty + pravdaze km, ci?

Vyuctovanie pracovnej cesty nepotrebujem, alebo hej?

Lebo ja potrebujem len to, aby som si mohol dat do nakladov PHL a nahrady za pouzitie auta - 0.183 EUR/km.
Jana Acsová
16.08.10,08:49
Lebo ja potrebujem len to, aby som si mohol dat do nakladov PHL a nahrady za pouzitie auta - 0.183 EUR/km.



Chcete uplatniť daňový výdavok. Majte na zreteli napríklad, kto a prečo ho môže kontrolovať.

Či?

Daňový výdavok máte preukázať. Nič viac. Nič menej. Zákon nehovorí ako. V každom prípade to má byť dostatočné. Je to na Vás. Nie na mojej odpovedi. Ani na odpovedi nikoho iného.
majo-majo
18.08.10,11:18
Jasne, tomu rozumiem,
mne islo iba o to, ze ako to vypisat, kedze tu cestu vlastne nariadujem ako podnikatel sam seba.

Vypisem si teda cestovny prikaz a cestu nasledne zapisem aj do knihy jazd.

Avsak nikde som nenasiel ako to spravne vypisat. Neviete mi dat nejaky jednoduchý príklad?
Ka-Be
18.08.10,16:27
To znamená, že ak zamestnanec používa súkromné auto na firemné účely a dostáva za to cestovné náhrady, cena PHM sa preukazuje už iba dokladmi o nákupe PHM? Priemerná cena zistená štatistickým úradom sa už nepoužíva?
Economic
18.08.10,18:10
To znamená, že ak zamestnanec používa súkromné auto na firemné účely a dostáva za to cestovné náhrady, cena PHM sa preukazuje už iba dokladmi o nákupe PHM? Priemerná cena zistená štatistickým úradom sa už nepoužíva?

Ku cesťákom alebo vyúčtovaniam z pracovných ciest sú už doklady o nákupe PHM nevyhnutné !!!!! Žiadna priemerná cena !
Zita5
19.08.10,03:49
To znamená, že ak zamestnanec používa súkromné auto na firemné účely a dostáva za to cestovné náhrady, cena PHM sa preukazuje už iba dokladmi o nákupe PHM? Priemerná cena zistená štatistickým úradom sa už nepoužíva?


Zákon o cestovných náhradách
§ 7
„(5) Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec
dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá
súvislosť s pracovnou cestou (ďalej len „doklad
o kúpe“). Ak zamestnanec preukazuje cenu pohonnej
látky viacerými dokladmi o kúpe, cena pohonnej látky
sa môže vypočítať aritmetickým priemerom preukázaných
cien. Ak zamestnanec nepreukáže cenu pohonnej
látky dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej
látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú
cestu zistená Štatistickým úradom Slovenskej republiky
(ďalej len „štatistický úrad“).

Zamestnanec má možnosť výpočet ceny podľa horeuvedeného .
SZČO túto možnosť nemá , ten musí doložiť doklad o kúpe PHL.
Lubkka
28.02.12,14:09
Chcem sa spytat ak som zamestnanec a na sluzobne cesty svojho zamestnavatela vyuzivam svoje auto ale nemam blocky o cerpani PHM a chcem postupovat v zmysle vyssie uvedeneho §7 ods. 5 posledna veta - kde najdem zverejnene ceny PHM statistickym uradom ? Ich stranku uz som presla ale tam nie su. Dakujem Vam
Economic
28.02.12,14:19
Chcem sa spytat ak som zamestnanec a na sluzobne cesty svojho zamestnavatela vyuzivam svoje auto ale nemam blocky o cerpani PHM a chcem postupovat v zmysle vyssie uvedeneho §7 ods. 5 posledna veta - kde najdem zverejnene ceny PHM statistickym uradom ? Ich stranku uz som presla ale tam nie su. Dakujem Vam

To ti nepomôže k cesťáku musia byť priložené bločky o nákupe PHM ! Inak do nákladov nebudú uznané.
veronikasad
28.02.12,14:21
To ti nepomôže k cesťáku musia byť priložené bločky o nákupe PHM ! Inak do nákladov nebudú uznané.
Neplatí pre zamestnanca, ak bol na pracovnú cestu vyslaný vlastným motorovým vozidlom
veronikasad
28.02.12,14:24
Chcem sa spytat ak som zamestnanec a na sluzobne cesty svojho zamestnavatela vyuzivam svoje auto ale nemam blocky o cerpani PHM a chcem postupovat v zmysle vyssie uvedeneho §7 ods. 5 posledna veta - kde najdem zverejnene ceny PHM statistickym uradom ? Ich stranku uz som presla ale tam nie su. Dakujem Vam
http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=ceny%20phm%20rok%202011&source=web&cd=5&sqi=2&ved=0CEwQFjAE&url=http%3A%2F%2Fportal.statistics.sk%2Fshowdoc.do %3Fdocid%3D30012&ei=WPFMT9rtH8rN4QSy8InfAg&usg=AFQjCNEF_HFZ40RLjKC1TIwE5SKT40QvVg&sig2=3_IaTPgeNWlDcWibKL12eg&cad=rja