printy
09.08.10,08:16
Dobrý deň.
Potrebovala by som poradiť. SZČO "A", platca DPH je v združení s ďalšou SZČO "B" v pomere 50:50. Dňa 30.4.2010 však došlo k ukončeniu činnosti združenia. SZČO "A" pokračuje v podnikaní v spoločnej činnosti, avšak SZČO "B" má nárok na vyrovnávací podiel majetku. SZČO "A" predložil účtovné výkazy ku dňu ukončenia činnosti združenia. Avšak v predmetných výkazoch nie je zahrnutá fakturácia (teda pohľadávka) vystavená v máji 2010 (so zdaňovacím obdobím apríl 2010). Ako správne zohľadniť majetkové vysporiadanie pri výstupe člena združenia SZČO "B", ak ide o skutočnosti, ktoré sa týkali obdobia spoločného podnikania, ale prejavia sa v účtovníctve až po dátumu 30.4.2010 ???
Ďakujem veľmi pekne za každú radu.
Zita5
09.08.10,07:03
Dobrý deň.
Potrebovala by som poradiť. SZČO "A", platca DPH je v združení s ďalšou SZČO "B" v pomere 50:50. Dňa 30.4.2010 však došlo k ukončeniu činnosti združenia. SZČO "A" pokračuje v podnikaní v spoločnej činnosti, avšak SZČO "B" má nárok na vyrovnávací podiel majetku. SZČO "A" predložil účtovné výkazy ku dňu ukončenia činnosti združenia. Avšak v predmetných výkazoch nie je zahrnutá fakturácia (teda pohľadávka) vystavená v máji 2010 (so zdaňovacím obdobím apríl 2010). Ako správne zohľadniť majetkové vysporiadanie pri výstupe člena združenia SZČO "B", ak ide o skutočnosti, ktoré sa týkali obdobia spoločného podnikania, ale prejavia sa v účtovníctve až po dátumu 30.4.2010 ???
Ďakujem veľmi pekne za každú radu.

Ja osobne som si pri rozpustení združenia FO spravila nad rámec zákona PROTOKOL k mimoriadnej účtovnej závierke , v ktorom boli zhrnuté jednotlivé položky majetku číselne, ale aj prípadné znenie dohody , ako sa rozchádzajúci členovia dohodli o vysporiadaní a ak bolo treba tak aj krátke popisy k jednotlivých položkám a boli tu riešené aj prípadné fakturácie vyplývajúce zo spoločnej práce po rozpustení združenia FO.

Neoddeliteľnou súčasťou tohto PROTOKOLU boji jednotlivé inventarizácie majetku ku dňu výstupu a nazvala som to nasledovne :

Zápis k Evidencii pohľadávok , vykonaný ku dňu xx xx xxxx , ktorý je neoddeliteľnou súčasťou Evidencie pohľadávok ... atď.....

Čiže každá účtovná kniha mala vytlačenú inventarizáciu ,zápis a to všetko som zhrnula ešte do PROTOKOLU .

V tomto zápise som vyčíslila na základe inv.pohľadávok
- zostatok neuhradených pohľadávok ku dňu mimoriadnej účt.závierky
- sumu vylúčených pohľadávok ( DPH ktoré bol povinný odviesť poverený )
- sumu nevyfakturovaných pohľadávok , na ktoré je nárok z dôvodu vykonávania spoločnej činnosti ešte pred termínom rozpadu združenia FO
Ku všetkému mám priložené aj kópie odoslaných FA resp.iné doklady k preukázaniu pohľadávok .

Najlepšie je v posledný deň združenia vyfakturovať všetko rozpracované a práce a ich ukončenie smerovať so zreteľom na rozpustenie združenia .

Dohoda pri rešpektovaní zákona o účtovníctve a postupov JU a iných platných zákonov sa musí dodržať , ale ak by sa členovia rozpusteného združenia Dohodli o vysporiadaní aj napr. spísaním dodatku , že si ešte delia aj sumu z pohľadávok za vykonané spoločné práce ešte v čase združenia , tak to bude akceptovateľné a na základe tohto dodatku im to účtovne vysporiadate cez uzávierkové účtovné operácie(alebo v rámci zápočtu ,neviem aké sú výsledky vysporiadania ) , alebo riadnym zaúčtovaním do príjmu , pokiaľ mu poverený člen túto čiastku prevedie na účet po uhradení FA vo výške jeho prislúchajúceho podielu .

Niekedy je to ťažko pochopiteľné a nie ešte o tom písať :)