alena10
09.08.10,08:22
Chcela by som poradiť, zobrali sme OA na úver a splátky budeme uhrádzať podľa splátkového kalendára. Firma začala činnosť 5.8.2010 a dali sme si žiadosť , aby sme boli platci DPH, ale DÚ sa ešte nevyjadril a ja chcem poradiť, či si môžem potom spätne uplatniť DPH z kúpy auta / kúpili sme ho 9.8.2010/ aj keď nás platcami DPH uznajú až po tomto dátume, ďakujem za pomoc.
Tweety
09.08.10,06:27
Chcela by som poradiť, zobrali sme OA na úver a splátky budeme uhrádzať podľa splátkového kalendára. Firma začala činnosť 5.8.2010 a dali sme si žiadosť , aby sme boli platci DPH, ale DÚ sa ešte nevyjadril a ja chcem poradiť, či si môžem potom spätne uplatniť DPH z kúpy auta / kúpili sme ho 9.8.2010/ aj keď nás platcami DPH uznajú až po tomto dátume, ďakujem za pomoc.
Áno, dá sa to.
§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa
(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.
(2) Platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51.
alena10
09.08.10,09:39
ďakujem pekne za rýchlu odpoveď
Tinka79
24.08.10,08:59
ak bude v takom istom prípade auto zakúpené na leasing, dá sa pri registrácii uplatniť dph z akontácie?
Luba
24.08.10,17:51
Ak je dátum dodania pri akontácii (= 1.zvýšenej splátke) pred dátumom registrácie, tak už sa to spätne nedá. Finančný leasing je dodanie služby, nie tovaru. Po registrácii je možné odpočítavať DPH zo splátok, ktoré majú dátum dodania po registrácii za platiteľa.
Tinka79
26.08.10,05:26
ja si to totiž vysvetľujem trochu inak, no netvrdím že správne, par 8 pds 1 písm.c) odovzdanie tovaru na základe zmluvy kde vlastníctvo predmetu bude najneskôr pri zaplatení poslednej splátky = dodanie tovaru, ja by som tam ten leasing zaradila. A par. 55 ods. 1 v druhej vete hovorí, z majetku odpisovaného (leasingové auto zaraďujem a odpisujem) platiteľ zníži o pomernú časť ...

čo je vlastne finančný leasing = dlhodobý prenájom majetku s dojednaným právom kúpy, tzn. leasingová zmluva = nájomná zmluva, kde je napísané, že leasing je služba, ja si myslím, že par8, ods.1, písm.c hovorí o leasingu ako o tovare.
babi2
26.08.10,06:17
ja si to totiž vysvetľujem trochu inak, no netvrdím že správne, par 8 pds 1 písm.c) odovzdanie tovaru na základe zmluvy kde vlastníctvo predmetu bude najneskôr pri zaplatení poslednej splátky = dodanie tovaru, ja by som tam ten leasing zaradila. A par. 55 ods. 1 v druhej vete hovorí, z majetku odpisovaného (leasingové auto zaraďujem a odpisujem) platiteľ zníži o pomernú časť ...

čo je vlastne finančný leasing = dlhodobý prenájom majetku s dojednaným právom kúpy, tzn. leasingová zmluva = nájomná zmluva, kde je napísané, že leasing je služba, ja si myslím, že par8, ods.1, písm.c hovorí o leasingu ako o tovare.
Ja si tiež myslím, že je tu nárok na odpočet, nakoľko OA zakúpený formou finančného leasingu, odpisujem. Je to vlastne môj majetok, iba forma nadobudnutia je finančným leasingom. 1. zvýšená splátka nie je služba, táto mi tiež vstupuje do obstarávacej hodnoty OA, to je môj názor
martinez
26.08.10,09:08
ja si to totiž vysvetľujem trochu inak, no netvrdím že správne, par 8 pds 1 písm.c) odovzdanie tovaru na základe zmluvy kde vlastníctvo predmetu bude najneskôr pri zaplatení poslednej splátky = dodanie tovaru, ja by som tam ten leasing zaradila. A par. 55 ods. 1 v druhej vete hovorí, z majetku odpisovaného (leasingové auto zaraďujem a odpisujem) platiteľ zníži o pomernú časť ...

čo je vlastne finančný leasing = dlhodobý prenájom majetku s dojednaným právom kúpy, tzn. leasingová zmluva = nájomná zmluva, kde je napísané, že leasing je služba, ja si myslím, že par8, ods.1, písm.c hovorí o leasingu ako o tovare.

§8,1,c - to je iny najom ako financny prenajom... pri financnom prenajme neprechadza vlastnictvo na najomcu automaticky zaplatenim poslednej splatky!! na to pozor.... financny prenajom, je najom s pravom kupy prenajatej veci...t.j. po skonceni prenajmu, moze najomca vyuzit prednostne pravo kupy prenajateho vozidla, aj ked ta cena je vlastne nula... na konci prenajmu posielaju leasingovky list, v ktorom ziadaju o vyjadrenie, ci najomca chce, aby vlastnicke pravo preslo na najomcu. Kazdopadne v §8,1,c nie je upraveny financny prenajom.. to viem na 100 %

V §55,1 ... dan pri majetku, ktory je podla osobitneho predpisu odpisovanym majetkom, platitel znizi dan o pomernu cast zodpovedajucu odpisom.. danove odpisy su pri financnom prenajme mesacne.... cize z tych splatok pred registraciou, nie je mozne podla mojho nazoru odpocitat dph...

z akontacie to podla mojho nazoru mozne je... ale tu je treba pomerne rozpocitat na obdobie pred registraciou a po registracie pomerne podla odpisov...

to je moj nazor
Luba
26.08.10,09:45
Finančný leasing je SLUŽBA, nie dodanie tovaru. T.j. nárok na odpočítanie DPH je zo splátok vtedy, keď je táto služba dodaná. A presne, ako píše martinez, je to "financny prenajom, je najom s pravom kupy prenajatej veci...".
Ten §8 1/c) hovorí, že sa vlastníctvo nadobudne najneskôr pri zaplatení poslednej splátky - a basta. Teda nie, že je právo ho nadobudnúť. V tomto prípade nejde o dodanie služby, ale tovaru a DPH sa odpočítava na začiatku celá.
Ale nesúhlasím s tým, že je právo na odpočítanie pomernej časti akontácie - stále sa bavíme o splátke za službu, to je jedno, či je to prvá zvýšená alebo osemnásta opakovaná. Aj keď leasingový nájomca zaraďuje predmet do svojho majetku a odpisuje ho, reálne ho kúpi až po úplnom ukončení leasingu a dostane na to faktúru od leasingovky.
Tinka79
26.08.10,10:31
medzičasom som našla:
Právna úprava účinná do konca roka 2007 nerozlišovala finančný leasing s dohodnutým právom kúpy prenajatej veci a finančný leasing s povinnosťou kúpy predmetu leasingu. Pravidlá zdaňovania pri obidvoch zmluvných typoch boli rovnaké, t.j. finančný leasing podliehal pravidlám zdaňovania služby.
S účinnosťou od 1.1.2008 sa odovzdanie tovaru, pri ktorom je dohodnutá povinnosť predať/kúpiť predmet nájmu najneskôr pri zaplatení poslednej splátky, považuje za dodanie tovaru.
Ak je medzi zmluvnými stranami dohodnuté právo kúpy predmetu nájmu, takéto plnenie sa považuje za dodanie služby (okrem par. 8 ods.7)
výsledok:
prečítať podmienky leasingovej zmluvy a určiť o aké dodanie ide.
Tinka79
26.08.10,10:39
A teraz k par. 55
aj pri leasingovom obstaraní, nadobúdam právo užívať majetok ako vlastník, zaraďujem ho a odpisujem, mám daňový doklad. Myslím si, že tu je leasingový majetok považovaný za majetok nie službu.
Ak si nemôžem uplatniť DPH z akontácie (tá môže byť aj 70%) a budem si uplatňovať z 14 splátok (leasing na 36 mesiacov) ako po riadnom skončení leasingu auto predám s DPH alebo bez DPH?
Luba
26.08.10,14:23
Áno, leasingový majetok je majetok, nie služba. Ale tá platba zaň, ktorá vyplýva zo splátkového kalendára z leasingu, je platbou za službu. Finančný leasing ako celok je dodaním služby.
Okrem toho, pri registrácii za platiteľa sa môže odpočítať DPH zodpovedajúca zostatkovej cene. Ale odpisy, oprávky a zostatková cena sú úplne iné sumy, ako sú splátky istiny v leasingu. Takže uvažovať o odpočítaní DPH nejakou pomernou časťou zo splátky (splátok) ani z tohto pohľadu je v rozpore s týmto.
Predmet leasingu kúpi nájomca až na záver leasingu faktúrou, kde sa vyfakturuje predajná cena. Myslím, že pri ďalšom predaji by bolo treba vziať v úvahu, či tu bol možný odpočet DPH alebo nie. Ale teda nie som tým na 100% istá.
Tinka79
27.08.10,05:02
keďže je to pre mňa aktuálne a horúce, zase som hľadala a hľadala a:

par55 zákona o DPH:
Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu (a tu prichádza odvolávka na par 22 zákona o dani z príjmu)...

par 22 zákona o dani z príjmu ods2 písm.a)
samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí ...... (nie je tu žiadne vylúčenie okrem majetku nadobudnutého formou fin. leasingu, veď predsa podľa par. 22-29 odpisujeme aj leasingový majetok)
a k tomu ods 2 písm. e) iný majetok podľa odseku 6

odsek 6 písm. f)
technické zhodnotenie hmotného majetku obstarávaného formou finančného prenájmu

a práve tento bod ma utvrdzuje v tom, aby som (samozrejme v prvom roku obstarania) uplatnila DPH z akontácie.

na príklade:
v 2/2010 kúpim stroj na leasing v hodnote 10.000 eur, akontácia 5.000 eur zaplatená v 2/2010, od 3/2010 splácam 36 splátok. V 4/2010 dám mechanický pohon tohto stroja prerobiť na elektrický v hodnote 6.000 eur(technické zhodnotenie).
Keď sa v júni 2010 stanem plátcom dph, nemôžem si uplatniť dph z akontácie, ale môžem z technického zhodnotenia toho istého majetku obstaraného formou leasigu???
Tinka79
27.08.10,08:30
som jediná s takýmto problémom?prosím, ak máte skúsenosti ...
Luba
27.08.10,08:35
Technické zhodnotenie leasovaného majetku, jednoznačne odpočet DPH pri registrácii áno. Lebo TZ je iný majetok (§22 (2) e ZDP), t.j. odpisuje sa inak a nemá z tohto pohľadu s leasingom nič spoločné.
Ale u toho leasovaného majetku samotného - zober si to znenie §55:
Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom;
Pomerná časť dane zodpovedajúca odpisom je pri kúpe úplne jednoznačná, celú daň máš na faktúre, z ktorej si si ju nemohla vtedy odpočítať. Ale DPH zo splátky je v akom pomere k odpisom? V žiadnom. Ja by som to nerobila. Asi by to chcelo konzultáciu s nejakým daňovým poradcom pre istotu.
Tinka79
27.08.10,08:46
s TZ súhlasím, tam mi je to divné s pohľadu budúceho možného predaja.

ale tá akontácia mi stále akosi nedá: ja som napríklad ten majetok obstarala v júni, zaradila 1.7.2010 o DPH som žiadala v júni, pridelili mi ju od 1.7.2010:(
potrebujem nájsť nejakú možnosť
babi2
27.08.10,10:50
s TZ súhlasím, tam mi je to divné s pohľadu budúceho možného predaja.

ale tá akontácia mi stále akosi nedá: ja som napríklad ten majetok obstarala v júni, zaradila 1.7.2010 o DPH som žiadala v júni, pridelili mi ju od 1.7.2010:(
potrebujem nájsť nejakú možnosť
Tinka79, zadaj otázku na www.drsr.sk
Luba
27.08.10,12:33
ale tá akontácia mi stále akosi nedá: ja som napríklad ten majetok obstarala v júni, zaradila 1.7.2010 o DPH som žiadala v júni, pridelili mi ju od 1.7.2010:(
potrebujem nájsť nejakú možnosť
Aký máš dátum dodania na 1.zvýšenej splátke?
Nerozumiem, ako to myslíš, že si platiteľom od 1.7.2010, ale že o DPH si žiadala v júni...?
babi2
27.08.10,14:15
Aký máš dátum dodania na 1.zvýšenej splátke?
Nerozumiem, ako to myslíš, že si platiteľom od 1.7.2010, ale že o DPH si žiadala v júni...?
Predpokladám, že v júni žiadala o registráciu, nakoľko píše " o DPH som žiadala v júni, pridelili mi ju od 1.7.2010"
Tinka79
30.08.10,04:28
tak ako hovorí babi2 o registráciu som žiadala v júni, plátcom som od 1.7.2010.
dala som to poradcovi - uvidíme
skúšala som mail na náš DU zatiaľ (cca 2týždne) neodpovedali, skúsim DRSR, ak niečo zistím, dám vedieť.
babi2
30.08.10,05:50
tak ako hovorí babi2 o registráciu som žiadala v júni, plátcom som od 1.7.2010.
dala som to poradcovi - uvidíme
skúšala som mail na náš DU zatiaľ (cca 2týždne) neodpovedali, skúsim DRSR, ak niečo zistím, dám vedieť.
skús zadať otázku tu:
sluzby@drsr.sk
Luba
30.08.10,08:33