avenida
09.08.10,09:55
Zamestnavame dve brigadnicky, ktore maju podpisanu dohodu o vykonaní práce. Brigádujú iba u nás, podpísali teda aj vyhlásenie na zdanenie príjmov fyzických osob zo zavislej cinnosti.
Mzdárka ale mzdu aj tak zdanila, a povedala mi, ze toto vyhlasenie davaju iba zamestnanci na HPP a dohodári študenti (dohoda o práci študenta).
Vraj na dohodu o vykonaní práce sa to nedá uplatnit a musí im zdanit celý príjem.
Mne sa to moc nezdá, ako to je? Ak je to inak ako tvrdí mzdárka, na aký zákon / paragraf sa mozem odvolať?
Dakujem za odpovede.
veronikasad
09.08.10,07:57
Zamestnavame dve brigadnicky, ktore maju podpisanu dohodu o vykonaní práce. Brigádujú iba u nás, podpísali teda aj vyhlásenie na zdanenie príjmov fyzických osob zo zavislej cinnosti.
Mzdárka ale mzdu aj tak zdanila, a povedala mi, ze toto vyhlasenie davaju iba zamestnanci na HPP a dohodári študenti (dohoda o práci študenta).
Vraj na dohodu o vykonaní práce sa to nedá uplatnit a musí im zdanit celý príjem.
Mne sa to moc nezdá, ako to je? Ak je to inak ako tvrdí mzdárka, na aký zákon / paragraf sa mozem odvolať?
Dakujem za odpovede.

Nesúhlasím so mzdárkou, vyhlasenie môže podpísať brigádnik na akýkolvek typ dohody - ak ho nemá podpísané u iného zamestnávatela.
avenida
09.08.10,07:59
ja s nou tiez nesuhlasim :) ale tvrdila mi, ze je to urcite tak a ze chodi na skolenia...ach jaj, budem jej to musiet nejako vysvetlit....
ewita888
09.08.10,07:59
Ja by som od nej žiadala opak..nech ti ona cituje zákon, podľa ktorého nemôže mať podpísané vyhlásenie..
avenida
09.08.10,08:04
to je dobry napad :)
este ma napadlo - co z toho teraz vyplyva pre tie brigadničky? musia si podat danove priznanie aby sa im ta zaplatena dan vratila?
dan som este tento mesiac nezaplatila, neviem, či to mam dat mzdarke prerobit alebo to uz necham tento mesiac tak...
veronikasad
09.08.10,08:06
to je dobry napad :)
este ma napadlo - co z toho teraz vyplyva pre tie brigadničky? musia si podat danove priznanie aby sa im ta zaplatena dan vratila?
dan som este tento mesiac nezaplatila, neviem, či to mam dat mzdarke prerobit alebo to uz necham tento mesiac tak...
Ak si nerobila úhrady, môže výplaty prerobiť. O vrátenie dane môžu požiadať v RZD u zamestnávatela, alebo si samé podajú DP.
ondrejvla
09.08.10,08:08
to je dobry napad :)
este ma napadlo - co z toho teraz vyplyva pre tie brigadničky? musia si podat danove priznanie aby sa im ta zaplatena dan vratila?
dan som este tento mesiac nezaplatila, neviem, či to mam dat mzdarke prerobit alebo to uz necham tento mesiac tak...

Brigádničky si môžu požiadať o vrátenie dane v RZD. Na tvojom mieste by som určite dala mzdárke prerobiť mzdy správne, za predpokladu, že ešte neboli vyplatené žiadne mzdy a ani sa o nich neúčtovalo.
ondrejvla
09.08.10,08:10
Veronika, písali sme naraz. Alebo, že by som bola odpisovala ? :)
avenida
09.08.10,08:12
oni nam robia mzdy aj učtovnictvo, tak predpokladam, že o nich asi už učtovali...každopadne za nou určite zajtra pojdem, aby mi to vysvetlila, podla čoho to teda robi. a ked sa to bude dat prerobit, nech to prerobi.

dakujem za rady
m.mona
04.04.12,13:42
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, čo sa tejto témy týka, že ako to je s tým podpísaním vyhlásenia na zdanenie príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti. Ak by som to mohla zhrnúť tak brigádnik, ktorý pracuje na dohodu o práci študenta a nepodpíše toto vyhlásenie u zamestnávateľa lebo ho podpísal už u iného, je tento zamestnávateľ povinný odvádzať daň z jeho príjmu? A ak podpíše vyhlásenie u zamestnávateľa na základe predloženého dokumentu o tom, že je stále študentom, je zamestnávateľ oslobodený od platenia dane ak nepresiahne jeho príjem určitú výšku? Ak sa smiem spýtať, tak zároveň do akej výšky? Ak zamestnáva iba brigádnikov, ktorým neodvádza daň, tak tiež posiela prehlásenie o tom, že začal vyplácať mzdy zo závislej činnosti a následne posiela už iba nulové výkazy?? Ďakujem vopred za odpovede.