Dana7
09.08.10,10:38
Prosím o radu ohľadom pracovného úrazu zamestnanca. Už nejakú chvíľu pátram a čítam všetko čo je to o prac. úrazoch napísané, ale ešte viac som sa zamotala.
Takže moja otázka: Pracovníkovi sa stal pracovný úraz vyžadujúci práceneschopnosť.
Všetky povinnosti a hlásenia o úraze boli urobené. Na základe PN-ky sme mu vyplatili za prvých 10 dní nemocenské dávky klasicky, teda prvé 3 dni 25% DVZ a ďalších 7 dní 55% DVZ. Zamestnanec prišiel s tým, že vraj mu niekto poradil, že on má nárok pri pracovnom úraze na 100% mzdy za tieto dni.
Prosím Vás poraďte mi na čo všetko má nárok zo strany zamestnávateľa, resp. následne aj zo strany SP?

Ďakujem pekne :confused:
veronikasad
09.08.10,08:44
Hansa
16.08.10,06:38
Poprosím o pomoc - brat mal v práci pracovný úraz, bol na PN celý rok (úraz mal riadne spísaný, poberal dávky zo sociálky/. Po roku sa vrátil znova do práce.
Momentálne chce zmeniť zamestnávateľa a potrebuje zistiť, či pri zmene zamestnávateľa nestratí trvalé následky?!
Neviem, čo tým myslel tie "trvalé následky", nerozumiem tomu.
Ešte spomínal "bolestné" - neviem, či už mal vyplatené, alebo bude mať, alebo či stratí nárok?
Hansa
17.08.10,05:12
...prosím, posúvam.
VERONIKA6
17.08.10,05:17
Poprosím o pomoc - brat mal v práci pracovný úraz, bol na PN celý rok (úraz mal riadne spísaný, poberal dávky zo sociálky/. Po roku sa vrátil znova do práce.
Momentálne chce zmeniť zamestnávateľa a potrebuje zistiť, či pri zmene zamestnávateľa nestratí trvalé následky?!
Neviem, čo tým myslel tie "trvalé následky", nerozumiem tomu.
Ešte spomínal "bolestné" - neviem, či už mal vyplatené, alebo bude mať, alebo či stratí nárok?
Skús si pozrieť túto tému:
http://www.porada.sk/t138263-p2-pracovny-uraz-a-bolestne.html
Pri zmene zamestnávateľa nemôže "stratiť" trvalé následky.
erzet
17.08.10,05:26
Prosím o radu ohľadom pracovného úrazu zamestnanca. Už nejakú chvíľu pátram a čítam všetko čo je to o prac. úrazoch napísané, ale ešte viac som sa zamotala.
Takže moja otázka: Pracovníkovi sa stal pracovný úraz vyžadujúci práceneschopnosť.
Všetky povinnosti a hlásenia o úraze boli urobené. Na základe PN-ky sme mu vyplatili za prvých 10 dní nemocenské dávky klasicky, teda prvé 3 dni 25% DVZ a ďalších 7 dní 55% DVZ. Zamestnanec prišiel s tým, že vraj mu niekto poradil, že on má nárok pri pracovnom úraze na 100% mzdy za tieto dni.
Prosím Vás poraďte mi na čo všetko má nárok zo strany zamestnávateľa, resp. následne aj zo strany SP?

Ďakujem pekne :confused:
Za prvé tri dni PN platí soc. poist. 55%, od štvrtého dňa 25 %. Opačne ako ste vyplatili vy, a ako je to pri nej PN. To je tých 100%. Ak má vinú na pracovnom úraze tak sa to kráti. Kde máte technika bezpečnosti práce? Kto Vám vypisoval Záznam o úraze? Dosť som toho, na túto tému, napísal aj ja. Nájdi si ma medzi členmi a vyhľadaj si moje príspevky.
katalinka007
28.11.12,16:43
Dobrý deň, chcem sa opýtať, ako zistím, či zamesnávateľ oznámil pracovný úraz na sociálnu...?ak odmieta spisať zápis a tvári sa, že to nebol pracovný úraz, že som si to sposobila sama?pred troma dňami som spadla na schodoch v práci, natiahnuté vazy, šľachy a svaly...marodka...ale vypísala som sa po 5 dnoch..urobila som chybu...mala som marodovať dlhšie?...prvý krat som sa dostala do takej situácii...čo mám ešte spraviť ak neoznámi o úraze?
suklova
10.12.12,17:32
Zamestnanec utrpel pracovny uraz {zlomený prst na ruke}. Úraz sa stal nepozornosťou zamestnanca. Zaznam o reg.prac.uraze sme zaslali na IP. Na SP zaznam o reg.prac.uraze + hlasenie o uraze. Okrem PN/ky ako mame odskodnit zamestnanca? Chceme sa vyhnúť zbytočným problémom, tak by sme ho chceli aj nejako odškodniť.
Po desiatich dňoch platenia PN-ky mu SP bude platiť koľko %?
Z čoho sa vychádza pri odškodnení?
Ako vôbec vypočítať výšku odškodného?
Vopred ďakujem za radu.
suklova
11.12.12,09:45
Zamestnanec utrpel pracovny uraz {zlomený prst na ruke}. Úraz sa stal nepozornosťou zamestnanca. Zaznam o reg.prac.uraze sme zaslali na IP. Na SP zaznam o reg.prac.uraze + hlasenie o uraze. Okrem PN/ky ako mame odskodnit zamestnanca? Chceme sa vyhnúť zbytočným problémom, tak by sme ho chceli aj nejako odškodniť.
Po desiatich dňoch platenia PN-ky mu SP bude platiť koľko %?
Z čoho sa vychádza pri odškodnení?
Ako vôbec vypočítať výšku odškodného?
Vopred ďakujem za radu.
Vie mi prosím niekto poradiť? :-(
nicolet
17.12.12,11:56
Tiež mám podobný prípad. Aký je postup?
willma
17.12.12,19:26
a čo Vám povedal Váš bezpečnostný technik?
suklova
20.12.12,12:23
Veď práveže nič. Nikde som nič k tomuto nenašla. A mám ešte jednu otázku PP je dohodnutý na dobu určitú do 31.1.2013. Kedže PP končí uplynutím dohodnutej doby, tak s ním PP ukončujeme. /nikde som nenašla žeby tam bola výnimka pri prac.úraze/. Práve preto by sme ho aj chceli nejako odškodniť, ale dopátrať sa k sume jednoducho neviem. Osobne si myslím, že ak to bolo nepozornosťou zamestnanca, tak teoreticky by sme ho ani odškodnovať nemuseli, či?
anitram
07.02.13,08:30
Mňa by zaujímalo či ide o pracovný úraz, keď pracovníčka cestou do zamestnania chodí pre poštu. Pošmykla sa a zlomila si ruku. Ide o pracovný úraz alebo nie?
willma
07.02.13,11:09
je to v súvislosti s pracovnými povinnosťami, alebo má určený presný čas chodenia na poštu?
anitram
08.02.13,08:04
Nemá určený čas chodenia na poštu. Cestou do práce ju vyberie z pošty a pokračuje do zamestnania. Takže môže to byť aj v inom čase. Niekedy je to pred 8 hod. ale môže to byť aj v inom čase.
GabiZ
08.02.13,08:08
Ak do náplne práce zamestnankyne patrí aj návšteva pošty, cesta na poštu je v priamej súvislosti s plnením jej pracovných úloh – ide o zvyčajný úkon počas práce zamestnankyne. Pokiaľ sa preukáže, že pracovný úraz sa stal naozaj až počas cesty za plnením jej pracovných úloh – teda cestou na poštu, môže ísť o pracovný úraz.


Viac informácii sa dozviete tu:
http://ekonomika.sme.sk/c/6529879/nechcu-vam-uznat-pracovny-uraz-rozhodne-az-sud.html