danula.s
09.08.10,11:49
Prosím o radu: FO, ktorá bola do októbra 2009 slobodným umelcom, si založila v októbri 2009 živnosť- reštauráciu. Ako mám počítať obrat pre DPH - mám zahrnúť aj príjmy , ktoré mal ako slobodný umelec, alebo len príjmy odo dňa založenia živnosti ? Ďakujem.
Tweety
09.08.10,09:50
Prosím o radu: FO, ktorá bola do októbra 2009 slobodným umelcom, si založila v októbri 2009 živnosť- reštauráciu. Ako mám počítať obrat pre DPH - mám zahrnúť aj príjmy , ktoré mal ako slobodný umelec, alebo len príjmy odo dňa založenia živnosti ? Ďakujem.
Druhá možnosť je správna.
rodina1
09.08.10,09:53
[/CODE][/CODE]
Prosím o radu: FO, ktorá bola do októbra 2009 slobodným umelcom, si založila v októbri 2009 živnosť- reštauráciu. Ako mám počítať obrat pre DPH - mám zahrnúť aj príjmy , ktoré mal ako slobodný umelec, alebo len príjmy odo dňa založenia živnosti ? Ďakujem.
Obrat treba počítať až od októbra 2009, teda odo dňa založenia živnosti.
Po prečítaní príspevkov ďalej usudzujem, že moja odpoveď nie je v súlade so zákonom a teda je nesprávna.
Zita5
09.08.10,09:59
http://podnikam.webnoviny.sk/spravodajstvo.php?id=11904&kid=11&k=Chcem%20podnika%9D

Ponúkam aj tento článok ........ a Zákon o DPH

§ 3
Zdaniteľná osoba
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html#hore)

(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.
............................
Ja si myslím, že od začiatku dosahovania príjmu ako slobodný umelec , mal sledovať svoj obrat .Možno sa mýlim , tak ma opravte . Ale slobodný umelec je široký pojem . Treba aj to definovať , čo konkrétne robí .A potom sa zamerať , čo je obrat ?
danula.s
09.08.10,10:38
Ďakujem, prikláňam sa tiež k názoru, že treba do obratu počítať aj príjmy slobodného umelca /hudobná produkcia/, pretože na túto činnosť mal už pridelené DIČ a nie je oslobodená od dane. Ale skúsim si to ešte overiť na daňovom úrade.
Zita5
09.08.10,10:58
Ďakujem, prikláňam sa tiež k názoru, že treba do obratu počítať aj príjmy slobodného umelca /hudobná produkcia/, pretože na túto činnosť mal už pridelené DIČ a nie je oslobodená od dane. Ale skúsim si to ešte overiť na daňovom úrade.

Vzhľadom k tomu , že s povolaním slobodného umelca nemám skúsenosť , tak sa neodvážim rozviesť moju poznámku vyššie (aby som niekoho neuviedla do omylu )a napokon nikto sa ku môjmu príspevku nevyjadril, či už v pozitívnom slova zmysle, alebo v negatívnom .
Z uvedeného dôvodu Vás prosím, v každom prípade bude prínosom pre Poradu, ak napíšte potom tu v téme , ako ste vybavili a aké stanovisko dal Váš daňový úrad .


Ďakujem .
Zita5
09.08.10,11:04
Poraďáci , vidím,že hlasy za " Vyriešené" pribúdajú ......ak niekto považuje tému za vyriešenú , potom je na mieste môj príspevok označiť za neužitočný ,alebo ma skritizovať čo to za hlúposti píšem .
Ajuška
09.08.10,12:03
Poraďáci , vidím,že hlasy za " Vyriešené" pribúdajú ......ak niekto považuje tému za vyriešenú , potom je na mieste môj príspevok označiť za neužitočný ,alebo ma skritizovať čo to za hlúposti píšem .
...noo tie vyriešené bodíky sú v tejto téme faakt zaujímavé... nakoľko stanoviská sú tu rôzne...;)...na taký menší guláš to skôr vyzerá...
Zitkaa... citovala si zo zákona o DPH... ja k tomu ešte pridám
Registračná povinnosť

§ 4
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html#hore)


(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.

...a keď sa nato pozriem takto spolu, mám zato... že aj bez založenia živnosti na reštauráciu... je v súlade so zákonom povinný sledovať si dosiahnutý obrat...;)... takže moja odpoveď k zadaniu je... že do obratu zarátať všetky príjmy... :rolleyes: ...
Ajuška
09.08.10,12:07
Obrat treba počítať až od októbra 2009, teda odo dňa založenia živnosti.
...ktorý obrat počítať od októbra... len z reštiky??? ...
Zita5
09.08.10,12:44
...noo tie vyriešené bodíky sú v tejto téme faakt zaujímavé... nakoľko stanoviská sú tu rôzne...;)...na taký menší guláš to skôr vyzerá...
Zitkaa... citovala si zo zákona o DPH... ja k tomu ešte pridám
Registračná povinnosť

§ 4
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html#hore)


(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.

...a keď sa nato pozriem takto spolu, mám zato... že aj bez založenia živnosti na reštauráciu... je v súlade so zákonom povinný sledovať si dosiahnutý obrat...;)... takže moja odpoveď k zadaniu je... že do obratu zarátať všetky príjmy... :rolleyes: ...



Ja si tiež myslím, že odpovede vyššie nie sú správne uvedené .
Zita5
09.08.10,13:21
Vierka , mám jeden dotaz, :) ktorý príspevok je teraz správny ?
Zita5
10.08.10,06:26
Doporučujem, ak je možnosť si zaobstarať PORADCA 6/2010 , kde k § 3 zákona o DPH je veľmi dobrý komentár.

Z uvedeného citujem :

k § 3 odst.1 a 2 - ustanovenia ,ktoré obsahujú definíciu pojmov zdaniteľná osoba a ekonomická činnosť sú kľúčové ustanovenia zákona.

Predpokladom toho , aby určitá osoba bola považovaná za zdaniteľnú je to ,že vykonáva ekonomickú činnosť .
Zdaniteľná osoba je každá fyzická a právnická osoba , ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.
Zdaniteľnými osobami sú predovšetkým podnikatelia , avšak zdaniteľnou osobou môže byť aj osoba ,ktorá nie je založená, alebo zriadená na účely podnikania ,ak vykonáva ekonomickú činnosť , z ktorej dosahuje príjmy .
Zákon taxatívne nevymenúva zdaniteľné osoby, ale dá sa predpokladať, že znaky zdaniteľnej osoby budú spĺňať predovšetkým tieto fyzické a právnické osoby :

- právnické osoby založené podľa slovenského práva ,alebo práva inej krajiny na účely vykonávania podnikateľskej činnosti
- štátne podniky
- tuzemské a zahraničné osoby , ktoré podnikajú na základe živnostenského listu alebo iného oprávnenia
- samostatne hospodáriaci roľník
- športovci, ak konajú nezávisle
- umelci, ak konajú nezávisle
- fyzické a právnicke osoby , ako podnikatelia ,ktorých činnosť spĺňa pojmové znaky ekonomickej činnosti t.j. ktoré majú zo svojej činnosti príjmy a činnosť vykoávajú nezávisle na pokračujúcom základe(napr.zdaniteľnou osobou môže byť ak občianske združenie alebo nezisková organizácia, ak vykonávajú ekonomickú činnosť,z ktorej dosahujú pravidelný príjem )
- fyzické a právnicke osoby ,ktoré využívajú svoj hmotný a nehmotný majetok na účely dosahovania pravidelného príjmu .

Vykonávanie ekonomickej činnosti
znamená dodávanie tovarov a poskytovanie služieb v ktorom koľvek výrobnom alebo obchodnom odvetví , z ktorých dodávateľ dosahuje príjem.
Ekonomická činnosť zahŕňa aj všetky služby poskytované osobami vykonávajúcími slobodné povolanie podľa osobitných predpisov (právnické povolania,znalci a tlmočníci,lekári,veterinári a pod.), ako aj slobodné povolania umelcov a športovcov.

Poznámka- príspevok č. 2 od Majky Twety považujem za nesprávny .Majka mohla by si sa opraviť ;), alebo podložiť svoje tvrdenie .
danula.s
10.08.10,09:07
Ďakujem za všetky príspevky. Ako som už napísala, tiež mám za to, že treba počítať obrat 12 mesiacov dozadu vrátane príjmov z činnosti slobodného povolania. Každopádne sa budem informovať na DÚ a dám vedieť, aj keď... moje skúsenosti s informáciami od daňovákov nie sú veľmi pozitívne / neviem prečo, niekedy mám dojem , že som informovanejšia než niektorí pracovníci :)/, ale skúsim to.
Ajuška
10.08.10,09:29
...bohužiaľ s tou informovanosťou daňovákov mám rovnakú skúsenosť...