Vierka67
09.08.10,11:18
ahojte poradaci, cim viac citam, tym menej som si ista..
Slovenska firma, platca DPH prijala objednavku na zemne prace na Slovensku od Ceskej firmy, registrovanej v Cechach. Miesto dodania sluzby je v SR.
Ako mam postupovat pri fakturacii? (Bude len jedna faktura)
Vystavujem FA s DPH alebo bez?
Mam povinnost sa elektronicky registrovat?
Dik.

Viera
Vierka67
09.08.10,10:22
FA vystavím bez DPH, pretoze miesto dodania sluzby je tam, kde ma odberatel sidlo. V mojom pripade Ceska Republika. Co sa tyka elektronickej registracie, podam suhrnny vykaz elektronicky.
Je to takto ok?
kimart
09.08.10,10:30
no ja neviem, asi by som vystavila fa s DPH, služba je síce objednaná z ČR, ale neprekročila hranice SR, tak miesto dodania je SR, nie?
Mária.K.
09.08.10,11:04
ahojte poradaci, cim viac citam, tym menej som si ista..
Slovenska firma, platca DPH prijala objednavku na zemne prace na Slovensku od Ceskej firmy, registrovanej v Cechach. Miesto dodania sluzby je v SR.
Ako mam postupovat pri fakturacii? (Bude len jedna faktura)
Vystavujem FA s DPH alebo bez?
Mam povinnost sa elektronicky registrovat?
Dik.

Viera
§ 16 zákona o DPH
"(1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza."
Otázku som pochopila tak, že službu dodáva slovenský platiteľ DPH platiteľovi DPH registrovanému v Českej republike a poskytuje ju na území SR. Miesto dodania podľa § 16 ods. 1 je Slovenská republika a slovenská firma by mala fakturovať českému odberateľovi so slovenskou DPH.
Kačena I.
09.08.10,11:13
Podľa mňa ste správne napísali, že miestom dodania je SR, podľa §16 ods.1 Zákona o DPH a teda fakturovať s DPH. Tým pádom neide o dodanie služby do iného ČŠ a je to bez SV.
Vierka67
10.08.10,12:18
hm, a ja som sa riadila týmto: § 15 zákon o DPH
"(1) Miestom dodania služby zdaniteľnej osobe, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby, je miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto, kde má táto osoba prevádzkareň. Ak zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.

Keďže v mojom prípade firma z ČR nemá prevádzkáreň na Slovensku, automaticky som predpokladala, že miesto dodania služby je ČR, tam, kde majú sídlo firmy.

Rozhodne je to rozumnejšie vyfakturovať aj s DPH, bez SV.
Dakujem. =)
Mária.K.
10.08.10,12:27
hm, a ja som sa riadila týmto: § 15 zákon o DPH
"(1) Miestom dodania služby zdaniteľnej osobe, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby, je miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto, kde má táto osoba prevádzkareň. Ak zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.

Keďže v mojom prípade firma z ČR nemá prevádzkáreň na Slovensku, automaticky som predpokladala, že miesto dodania služby je ČR, tam, kde majú sídlo firmy.

Rozhodne je to rozumnejšie vyfakturovať aj s DPH, bez SV.
Dakujem. =)
Ustanovenie § 15 ods. 1 zákona o DPH sa nemôže pre určenie miesta dodania služby použiť, nakoľko zákon v § 15 ods. 4 hovorí, že toto ustanovenie sa použije, len ak § 16 zákona o DPH neustanovuje inak. A práve v tomto prípade § 16 ods. 1 ustanovuje, že miesto dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť je tam, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
Vierka67
11.08.10,11:49
a teraz uz aj tomu rozumiem =)