Inga6
09.08.10,13:23
Ahojte poradaci,

chcem vas poprosit o radu. Kupili sme z Ukrajiny material v hodnote 2 000 EUR (FA je v EUR) a zaroven sme obdrzali vymer platieb z colneho konania, na ktorom je uvedene, ze DPH mame vo vyske 380 EUR, uviedli nam tiez cislo uctu a VS, pod ktorym to mame uhradit.

Viete mi prosim poradit, ako mam nahodit FA do uctovnictva (501AE/321AE) a co s tym vyratanym DPH, kde a ako ho mam zauctovat, na ake cisla uctov a ci priamo pri nahadzovani FA, alebo cez ID?

Uctujem v MRP - viete mi tiez poradit, aky kod pre DPH mam zvolit?

Dakujem velmi pekne za rady.
Kačena I.
09.08.10,11:25
MRP nemám, ale účtujem JCD v číselnom rade faktúr ako 343xx/379xx.
Inga6
09.08.10,11:52
To znamena, ze mam zauctovat FA takto:
dosla FA: 501AE/321AE - ako klasicku FA
DPH: 343AE/379AE - toto cez ID?

Dakujem.
skovinko
09.08.10,11:54
Nie som odbornik na DPH ale v tomto pripade ide o samozdanenie (mam pocit, ze sa tomu hovori aj Reverse charge), takze namiesto predajcu odvedie pri dovoze DPH kupujuci (tebe to vypocitali pri colnom konani), ktoremu zaroven vznikne aj pohladavka, takze uctuje najskor zavazok na 343 a potom hned pohladavku na 343. Obe sumy by mali byt rovnake ( 19% DPH)
Kačena I.
09.08.10,12:06
To znamena, ze mam zauctovat FA takto:
dosla FA: 501AE/321AE - ako klasicku FA - áno
DPH: 343AE/379AE - toto cez ID? - DPH z JCD alebo oznámenia môžeš cez ID, alebo ako som písala, ja to nahrávam cez došlé fa.

Dakujem.


odpoveď v texte a ešte pozor, nárok na vrátenie DPH vzniká až po úhrade.
rdb
09.08.10,13:40
Ja som si az do dnes myslel, ze samozdanenie sa týka len nákupov z členských štátov EU. Tak som z toho zmätený.
Tweety
09.08.10,13:45
Ja som si az do dnes myslel, ze samozdanenie sa týka len nákupov z členských štátov EU. Tak som z toho zmätený.
ÁNo, týka sa len štátov EÚ.
andreaS
09.08.10,14:02
Nie som odbornik na DPH ale v tomto pripade ide o samozdanenie (mam pocit, ze sa tomu hovori aj Reverse charge), takze namiesto predajcu odvedie pri dovoze DPH kupujuci (tebe to vypocitali pri colnom konani), ktoremu zaroven vznikne aj pohladavka, takze uctuje najskor zavazok na 343 a potom hned pohladavku na 343. Obe sumy by mali byt rovnake ( 19% DPH)

POZOR uvedene neplati pre nakup z tretich krajin!!! Ukrajina nie je clenskym statom EU!
Inga6
09.08.10,19:35
Uz z toho zacinam byt pomaly zmatena:(.
Ja viem, ze Ukrajina nie je clensky stat EU, prave z daneho dovodu cely nakup siel cez colne konanie.

1. Je teda postup uctovania, ktory mi poradila Kacena I. spravny? Mozem takto rovno zauctovat doslu FA?

2. Kacena I. - ak narok na odpocet DPH (vratenie), vznika az po uhrade FA, co v pripade, ze budem musiet spravit priznanie DPH za mesiac jul a FA este nebude uhradena?

3. MRP - nevie nie prosim nikto poradit, aky kod DPH tam mam uviest, kedze ide o nakup z tretich krajin - Ukrajina?

Dakujem za vsetky rady a pomoc.
Ally Klima
09.08.10,19:48
Ahoj, pripájam Ti podrobný popis ako zaúčtovať JCD v MRP WIN programe. Hádam pomôže :)

Prijatú zahraničnú faktúru (t.j. faktúru zo zahraničia okrem krajín Európskej únie) zadávame do modulu faktúr ako 2 faktúry:


1. Faktúra od zahraničného dodávateľa - vyplňte typ DPH napr. 43

– na záložke Zahr. mena vyplňte položky Kurz (v mene/ mena) (http://www.porada.sk/idh_zadaniekurzu.htm)

– na záložke Rozšírené informácie nevypĺňajte zelené políčka Colnica základ a Colnica DPH pre zadanie hodnôt z colnice

– v Položkách faktúry zadajte názov položky, počet, cenu v zahraničnej mene a percento DPH nastavte na 'MIMO DPH'

– takto zadaná faktúra nebude zahrnutá do výpočtu DPH


2. JCD z colnice - vyplňte typ DPH napr. 43, taký istý ako ste zadali na zahraničnú faktúru

– na záložke Zahr. mena nezadávajte kurz a menu - JCD je v EUR

– na záložke Rozšírené informácie (http://www.porada.sk/idh_editaciafaktury_rozsinfo.htm) vyplňte zelené políčka Colnica základ a Colnica DPH pre zadanie hodnôt z colnice presne podľa colnej deklarácie (JCD).

– prípadné dovozné prirážky a clo zadajte do Položiek faktúry

– pokiaľ na JCD nemáte žiadne clo ani prirážku, je nutné do prvého riadku položiek faktúry do políčka TEXT zadať aspoň jeden ľubovoľný znak - inak program odmietne faktúru uložiť

– celková hodnota faktúry zodpovedá hodnote zadanej DPH v zelených políčkach + hodnota cla, resp. dovoznej prirážky. Hodnota Colnica základ sa do celkovej hodnoty faktúry nezapočítava.

– takto zadaná faktúra už bude do výpočtu DPH zahrnutá

tento postup najdes aj v help-e programu
Ally Klima
09.08.10,19:52
co sa tyka uhrady dph a jeho uplatnenia. ja mam skusenost, ze tovar nepustia z colnice pokial colny dlh nevyrovnas, takze nebudes mat ani JCD a tym padom si nemas podla coho uplatnit dph.
Ja v takychto pripadoch postupujem tak, ze najprv dph zaplatim, potom ak je narok na odpocet, tak si ho uplatnim a tym padom ide o nieco ako samozdanenie (i ked podla vsetkeho sa to samozdanenim nazyva iba ak ide o staty EU).

AK
Inga6
10.08.10,10:22
Ally Klima, dakujem velmi pekne za infomarciu.

Snazila som sa to zrealizovat, ale mam problem.
FA viem nahodit bez problemov ale rozmyslam, ci tam nemam uviest kod 44 - dan zaplatena pri dovoze bez naroku na odpocet? Tym padom mi cela FA pojde do uctovnictva v sume 2000 EUR, ako to mam na FA uvedene.

Ak chcem nahodit JCD, mam nasledovne otazky:
- ako dodavatela uvadzam colny urad?
- neviem, kde a ako mam zadat tie sumy, aby mi to sedelo, toto je moj velky problem :(. Ak tam zadam sumu 200 EUR, aby mi to varatalo DPH (na JCD mame vyratane DPH v sume 380 EUR, co tvori 19% zo sumy 2000 EUR), tak mi vznikne zavazok voci colnemu uradu a neviem, ako to mam poriesit, z toho popisu som zial na to neprisla :(. Neviem, ako mam docielit, aby sa mi ten zaklad do celkovej hodnoty FA nezaratal.

Prosim o pomoc:). Vopred dakujem!
Ally Klima
10.08.10,10:39
Inga, narok na odpocet mas ak ide o tovar ktory pouzijes na podnikatelske ucely. Cize kod 43.

Nam to vybavuje prepravna spolocnost, takze JCD bolo vystavene na kuriera. Takze som ako dodavatela uviedla ich nazov.
ked zadas do rozsirenych informacii colny zaklad 2000, vyrata ti to 380 dph a ten zaklad ti tam uz nepojde, ved ti isiel do tej prvej faktury. Do dennika ti pojde iba uctovanie 343/379, uhradu potom das 379/221, resp. 211.
takto by ti to malo sediet.

Ally
Inga6
10.08.10,10:58
Ally, dakujem ti velmi pekne za ochotu a pomoc, ale ak dovolis, tak ti este predsa len polozim otazku ohladne MRP, mozno to tam neviem najst:

rozsirene informacie - to mas na mysli klasicky "polozky, text" - kde si zadavas svoj popis, sumu bezd DPH, 19%? Alebo kde to mam hladat? Ak to totiz zadam tam, tak mi to automaticky do zavazku hodi celu sumu. Jedine, ze by som to priamo pri uctovani vymazala a nechala tam len riadok DPH?

Dakujem:)
Ally Klima
10.08.10,21:09
Inga,
pridaj si novu fakturu, potom zadaj kod 43 a dole tam kde mas polozky, text, tak dalsia zalozka je rozsirene informacie. Ked kliknes na to, tak sa ti otvori okienko kde su zelene policka a tam vyplnis zaklad a vypocita ti to dph. Ak to zadas do polozky text ako pri klasickej fakture, tak ti to samozrejme natiahne do zavazku ako celok a to nechceme :) urcite nic nevymazavaj, skus to urobit tak ako som ti popisala, urcite to funguje :)
pekny vecer.
Ally