Ariel1
09.08.10,15:23
Prosim, vie mi niekto poradit, ci mozem ziadat zamestnavatela o prepocet dovolenkoveho priemeru z dvoch kvartalov, ak chybou zamestnavatela bola v prvom kvartali vyplatena 2x odmena a v druhom kvartali ju zamestnanavatel nevyplatil s odovodnenim, ze bola vyplatena omylom 2x, pricom ma o tom neinformoval. Dosledkom bol znizeny dovolenkovy priemer pocitany z druheho kvartalu. Kedze je dovolenkove obdobie, rozdiel medzi tym, co by som bola dostala, keby mi bola odmena riadne a bez chyby mzdarky vyplatena v druhom kvartali je asi 250 Eur. Co s tym?
Dakujem
veronikasad
09.08.10,13:40
Predpokladám, že vyšší dovolenkový priemer v prípade čerpania dovolenky v II. štvrťroku si nereklamovala ...

Teraz vážne - pozri § 134 odst. 7 ZP :

(7) Ak sa zamestnancovi v rozhodujúcom období zúčtuje na výplatu mzda (časť mzdy), ktorá sa poskytuje za dlhšie obdobie ako kalendárny štvrťrok, na účely zisťovania priemerného zárobku sa určí jej pomerná časť pripadajúca na kalendárny štvrťrok. Zvyšná časť (časti) sa zahrnie (zahrnú) do mzdy pri zisťovaní priemerného zárobku v ďalšom období (ďalších obdobiach). Počet rozhodujúcich období zamestnávateľ určí podľa počtu štvrťrokov, za ktoré sa mzda poskytuje. Mzda poskytnutá zamestnancovi pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia podľa § 118 ods. 3 sa považuje za mzdu poskytnutú za obdobie štyroch kalendárnych štvrťrokov. Pri určovaní pomerných častí mzdy zamestnávateľ prihliada na podiel obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období alebo v ďalších rozhodujúcich obdobiach z fondu pracovného času na príslušné obdobie.
Ariel1
13.08.10,08:53
Predpokladám, že vyšší dovolenkový priemer v prípade čerpania dovolenky v II. štvrťroku si nereklamovala ...

Teraz vážne - pozri § 134 odst. 7 ZP :

(7) Ak sa zamestnancovi v rozhodujúcom období zúčtuje na výplatu mzda (časť mzdy), ktorá sa poskytuje za dlhšie obdobie ako kalendárny štvrťrok, na účely zisťovania priemerného zárobku sa určí jej pomerná časť pripadajúca na kalendárny štvrťrok. Zvyšná časť (časti) sa zahrnie (zahrnú) do mzdy pri zisťovaní priemerného zárobku v ďalšom období (ďalších obdobiach). Počet rozhodujúcich období zamestnávateľ určí podľa počtu štvrťrokov, za ktoré sa mzda poskytuje. Mzda poskytnutá zamestnancovi pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia podľa § 118 ods. 3 sa považuje za mzdu poskytnutú za obdobie štyroch kalendárnych štvrťrokov. Pri určovaní pomerných častí mzdy zamestnávateľ prihliada na podiel obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období alebo v ďalších rozhodujúcich obdobiach z fondu pracovného času na príslušné obdobie.
Dakujem za vycerpavajucu odpoved, neviem, ci sa tym riadia aj u nas. A odpoved na prvu vetu: nereklamovala, lebo som o tom nevedela a necerpala som si v II.Q tolko dovolenky, aby som to zistila :-)
zk24
13.08.10,09:07
Dakujem za vycerpavajucu odpoved, neviem, ci sa tym riadia aj u nas. A odpoved na prvu vetu: nereklamovala, lebo som o tom nevedela a necerpala som si v II.Q tolko dovolenky, aby som to zistila :-)

No neviem. Ked ten rozdiel robi 250 € ako pises v prvom prispevku, tak tie odmeny boli asi vyraznou polozkou mzdy. Da sa nevsimnut si, že som dostal dvoje odmeny?

Ak si čerpala dovolenku aj v II.Q tak potom si mala nepomerne vyssi dovolenkovy priemer pre II.Q a to sa urcite dalo postrehnut.

A dolezite je, ci mate v zmluve stanovene presne terminy vyplaty odmien.
Ariel1
18.08.10,10:41
Ano, boli vyraznou polozkou ale mali tam byt zahrnute urcite nedoplatky, nie je to take jednoduche, takze som to jednoducho prehliadla. Nie som mzdarka, vyplatu si neprepocitavam. Asi bol vyssi dovolenkovy priemer v II.Q, ale na dvoch dnoch sa to az tak neprejavi, ale na 15-tich ano.
Mame v zmluve pevne stanovene terminy odmien, ako to suvisi?
zk24
18.08.10,10:43
Ano, boli vyraznou polozkou ale mali tam byt zahrnute urcite nedoplatky, nie je to take jednoduche, takze som to jednoducho prehliadla. Nie som mzdarka, vyplatu si neprepocitavam. Asi bol vyssi dovolenkovy priemer v II.Q, ale na dvoch dnoch sa to az tak neprejavi, ale na 15-tich ano.
Mame v zmluve pevne stanovene terminy odmien, ako to suvisi?


No, že či je stanovené iba že dostanete odmenu 2x za rok, a teda ci ti ju da v januari alebo februari nemozes namietat. Ci je stanovene ze prvu dostanes napriklad 31.1.2010 a druhu 31.7.2010.... Aby si sa mala o co opriet, pri podavani "reklamacie".
Ariel1
20.08.10,10:24
Je napisane, ze odmeny su kvartalne vyplacane percentom zo zakladu
veronikasad
20.08.10,10:45
Ak by mal byť výpočet úplne spravodlivý, mzdárka by mala odmenu rozdeliť na polovicu a druhú polovicu pripočítať ku mzde za II. štvrťrok. To by ale musela poopravovať aj všetky náhrady za II. štvrťrok. Máte stanovenú mesačnú mzdu ? Ako máte platené sviatky - súčasť mesačnej mzdy alebo náhradou mzdy ? (boli tam aj velkonočné sviatky).

Chyba sa vyskytla len u teba, alebo u všetkých zamestnnacov ?
Ariel1
24.08.10,10:29
Vyskytla sa u viacerych ale nie u vsetkych. Asi to vyriesime nejako nestandardne, lebo vidim, ze opravit to zakonne v tom zmysle "aby bol aj vlk syty aj koza cela" to nepojde. Dakujem vsetkym mzdarkam za snahu najst riesenie :-)