habibii
09.08.10,15:32
zdravim, chcela by som Vas poprosit o radu ohladom plucnej embolie. Mam 24 rokov a diagnostikovali mi ju v juni tohoto roka.
moj problem je v tom, ze sa necitim vobec dobre...stale mavam dni, kedy nie som schopna vobec nic robit... mam pocit, ze v ambulanciach si zo mna srandu a pozeraju sa na mna ako keby som si vsetko vymyslala...

aby som Vas uviedla do deja-potrebujem vediet ci je to so mnou normalne. Mam zvlastne stavy-z mladej vitalnej zeny az k invalidovi??? je to normalne??? Preco mi byva tak casto zle? Nemozem ist nikam-medzi ludi vobec-do podniku, do supermarketu, na ulicu, do mestskej hromadnej dopravy, no proste nikam, kde by som sa ocitla medzi hrbou ludi a bola by som tam sama...

od aprila som zacala mavat stavy, kedy mi bolo nenormalne zle-vacsinou sa to objavovalo pocas pracovnej doby. prislo mi nevolno, zatocila sa mi hlava, tazko sa mi dychalo a srdce mi bilo az v hrudi. Pomohlo mi len to, ked som si lahla doma a zaspala....
V juni ma hospitalizovali na plucnom oddeleni s diagnozou: PODOZRENIE NA PLUCNU EMBOLIU. Vysetrenie krvi(d-dimer) neukazovali vobec to, ze by k embolii malo dojst. Vsetky vysetrrenia predtym som mala super-ako keby tam dosiel zdravy clovek- krcne-ok, kardio-ok, urolog-ok, atd...
Moj vseobecny lekar mi zistil vysoku hodnotu ASLO a to az 890. Normal je (0-200). Perfuzny plucny scan ukazal ze predsalen mam obojstrannu plucnu embolizaciu. ultrazvuk hlbokych venoznych ciev(teda cele nohy) bol negativny-nic tam nebolo. Je vobec mozne ze mam takuto diagnozu a pritom mam cievy ciste?

nasadili ni fraxiparin forte 0,6 injekcne. Pichala som si sama-do brucha-no moje brucho po dvoch mesiacoch pripomina spomalovace na ceste-sama hrca, a nemizne. Tak som presedlala na stehna. A tie tiez nevyzeraju ok...

Mam otazku ohladom toho, co maju vlastne ukazat tie testy, ktore mi robili???? nerozumiem medicinskym skratkam a neviem z toho vycitat nic.
teraz prechadzam na liecbu warfarinom 0,5 . Sucasne si picham fraxi a uzivam tabletky. Myslite, ze tieto moje tazkosti casom ustupia? alebo co sa so mnou deje?

V prsniku mi nasli cystu(najprv mi tvrdili ze je to fibroadenom a teraz po roku ked to stale boli prisli na to, ze je to cysta). Stale ma to boli-pichava bolest.
ASLO sa snazili znizit antibiotikami. Ked som brala 6.-te v poradi, moj organizmus nevladal-hnacky, slabosti,... tak neberiem teraz na znizenie asla nic.

poradte mi prosim nieco a povedzte mi, ze nie som blazon...Lebo sa tak obcas citim.... Nemozem sa vratit do prace, a neviem dokedy to bude takto prebiehat.

DAKUJEM
habibii
09.08.10,13:46
mila veronika, dakujem za odpoved, len ja mam skutocne pocit, ze sa vo mne nieco deje, a tie stavy su hrozne. Je pravda, ze som uzivala hormonalnu antikoncpciu 4 roky, a lekari mi hovoria ze je to z toho. Lenze mna zaujima kedy tieto stavy zmiznu a budem sa moct zaradit naspat medzi normalnych ludi a zit plnohodnotne....
VALIKA60
24.08.10,12:44
Milá prispievatelka musíš byť vytrvalá takéto veci sa dlhodobo liečia kým nastane zlepšenie fraxiparin som tiež užívala aj rok po operácii a bola som samá modrina všade kde sa to pichlo. Takže vydrž a časom sa všetko zlepší uvidíš hlavne sa snaž nemyslieť sústavne na chorobu.
habibii
24.08.10,12:50
dakujem za odpoved...snazim sa nemysliet na to, ale bohuzial, sa mi to samo pripomina.... citim sa hrozne unavena,neviem aku "prvu pomoc" mam zvolit, ked mi je zle... snazim sa nejak to prekonat,a naozaj su dni kedy je vsetko skvele a zrazu sa to v priebehu par minut zvrhne a je to otrasne.....fraxi mi uz vysadili a uzivam uz len warfarin 5mg....ale nastupili nove problemy....
Ivka161172
24.08.10,15:44
Môj manžel (55 ročný) prekonal dva krát pľúcnu embóliu. Prvý krát v roku 2001 a druhý krát po 6 rokoch. Tak viem čo teraz prežívaš a ako sa cítiš. Pri prvej bol tiež veľmi slabý a ťažko sa mu dýchalo. Nič nemohol - nevládal robiť. Upchávajú sa mu cievy. Zrazenina z nohy mu prešla cez srdce do pľúc.Bol rok na PN. Bral warfarin na riedenie krvi, no ten asi len dva roky potom mu dali len anopyrin. Taktiež mu zistili cukrovku. Bral tabletky.Po šiestich rokoch sa mu embólia zopakovala a ešte s horším priebehom. Skoro umrel.Aj cukrovka sa mu zhoršila už pichá inzulín. Warfarín už bude brať do konca života. No on je na rozdiel od teba oveľa starší. Je chlap, ktorému veľmi nezáleží na zdravotnom stave. Nedrží diétu, má málo pohybu. Váži 140 kg.Už rok je doma na invalidnom dôchodku.
Myslím si že Ty ako žena si budeš dávať na seba pozor a porazíš chorobu aj keď už nebudeš tak vitálna ako predtým.Len nech nie je horšie. My ženy sme silnejšie ako chlapi
ErinErin
24.08.10,16:37
Únava a slabosť môže vyplývať priamo z embólie - cievne zásobenie pľúc je oslabené aq tým j yhoršená funkcia pľúc.
ASLO znamená protilátky proti betahemolytickému streptokokovi, ktorý môže spôsobovať rôzne zápaly v organizme - krčné mandle, prínosové dutiny, obličky, srdce... (pogooglite). Zápal tiež spôsobuje stavy únavy. To, čo konkrétne opisujete v práci - náhle zhoršenie, mi skôr pripadá ako z krčnej chrbtice či uvoľnenie zápalových mediátorov z ložiska. Ozaj, rozumiem tomu dobre, že Vám nezistili miesto zápalu (nie vždy sa to podarí) a liečili Vás naslepo? Skúste sa spýtať na súvislosť zvýšenej hodnoty ASLO a embólie - možno by to bolo vodítko pre miesto zápalu??? Držím palce!