dolfort
09.08.10,19:14
Osoba A (majiteľ auta) požičia osobe B svoje auto; kamarátska dohoda - výpomoc.
Osoba B ide s autom do zahraničia, majiteľ o tom vie.
Zákon schválnosti, auto sa v zahraničí pokazí. Odťah, dielce, servis - mastný účet za 1400 eur.
Typ závady vylučuje zavinenie vodiča - skrytá chyba, ktorá by sa bola prejavila tak či tak bez ohľadu na to kto práve mal auto v ruke alebo kde by práve auto bolo či doma alebo vonku.

Kto by mal čo zaplatiť? Ktoré položky ten čo si auto požičal a ktoré majiteľ voza? Na koho pleciach je viac zodpovednosti? Na toho čo si auto požičal a bral na seba riziko že sa stále môže pokaziť, alebo majiteľ vozidla, ktorý zase keby vedel že nejaká závada na aute je, tak by samozrejme auto nepožičal (zlý úmysel môžeme vylúčiť).

Keby bol majiteľ sviňa tak povie druhému - ty si si požičal a čo si si požičal to vráť a staraj sa sám.
Zase ten čo si požičal tvrdí že takáto skrytá chyba by mala byť na triko majiteľa a chce zaplatiť len odťah auta do servisu (pretože nič nezavinil a navyše mu vznikli nemalé výdavky a starosti s opravou požičaného auta) a následne majiteľ aby uhradil dielce + servisné práce.

Dávam voľný priebeh názorom a diskusii.
Flinstone
09.08.10,17:21
hmmm... ťažká otázka, ale ako píšeš, kamarátska výpomoc. Mohlo sa to stať, nemuselo. Teraz by si kamaráti mali sadnúť a dohodnúť sa tak, aby ich kamarátstvo neskončilo.
mimotemy mi to trošku pripomenulo film "Návrat do budúcnosti", kde Biff sa rozčuľuje na Georgea: "Ako si mi mohol vôbec požičať auto v takom stave! Veď som sa mohol zabiť."
linko1
09.08.10,17:25
byť na mieste majiteľa auta, tak určite kamarátmi buďme ale chcem auto v takom stave ako som ho požičala
arizona
09.08.10,17:40
Ak to bola ozaj nejaká závada, ktorá by sa tak,či tak prejavila, asi by som navrhla kompromis. Majiteľ vozidla by zaplatil toľko, koľko by zaplatil za opravu+ súčiastku) v SK. Zbytok ten, ktorý s autom šiel do zahraničia.
Xanti
09.08.10,17:46
Dávam voľný priebeh názorom a diskusii.
Práve preto sa hovorí, auto a žena sa nepožičiava.

Tu sa ťažko bude hladať kompromis, lebo aj jedna aj druhá strana sa budú cítiť ukrivdené a poškodené konaním toho druhého.