Ally Klima
09.08.10,21:34
Zdravím poraďáci,
už pár týždňov sa trápim s jedným problémom a neviem nikde nájsť presné vysvetlenie.

Ide o švajčiarsku spoločnosť, ktorá je registrovaná pre dph vo švajčiarsku. Z USA dováža tovar priamo na Slovensko. Tu tento tovar skladuje v sklade firmy, ktorá sa jej stará o uskladnenie, balenie a prepravu do iných členských štátov. Na Slovensku sa tento tovar nepredáva. Za toto uskladnenie, prepravu a balenie si slovenská firma účtuje poplatky.
Švajčiarska firma platí clo a importnú dph, keďže ide o tovar dovezený z tretej krajiny. Podľa všetkého by sa mala registrovať na dph. Mohla by si určiť daňového zástupcu, keďže tovar je dovezený z tretieho štátu a dodaný ďalej do štátov EU. Lenže ak som to dobre pochopila, tak táto možnosť je iba vtedy ak všetok tovar je dodaný platcovi dph v tom ktorom EU štáte (t.j. oslobodený podľa §43). Keďže tento tovar ide pre platcov ale aj neplatcov, je možné použiť tento postup (daňový zástupca)? Ak nie, ako ináč by to spoločnosť mala riešiť? Registrovať sa pod svojím menom a faktúrovať tento tovar pod SK IČDPH? (pre platcu §43, pre neplatcu so slovenskou dph?).
Druhá otázka je, slovenská spoločnosť bude faktúrovať služby skladovania, prepravy a balenia švajčiarskej spoločnosti akým spôsobom? Svajciarom so slovenskou alebo švajčiarskou ič dph? Ak slovenská dph, faktúrované bude s dph? Ak švajčiarska ič dph, tak bez dph?
Jednou z komplikácií, ktorú vidím je, že tovar neprechádza do vlastníctva slovenskej spoločnosti. Slovenská spoločnosť ho iba skladuje a poskytuje službu zabezpečenia prepravy pre švajčiarsku spoločnosť do štátov EU.

Uvítam každú radu, a budem veľmi povďačná.

Ďakujem.
AK
IvoM
10.08.10,10:34
Len malá poznámka, Švajčiarsko nie je členom EÚ, takže je pre nás treťou krajinou rovnako ako USA, takže otázky ohľadne švajčiarskej IČ-DPH sú bezpredmetné.
Ally Klima
10.08.10,10:44
To že nie sú členom EU je mi jasne. Ide o to, ze sa musia registrovat na Slovensku,kvoli tomu ze tu tovar importuju a potom dodaju dalej do EU.
Moja otazka bola hlavne o tom aky je presne postup, ak tento tovar neostava na slovensku a zaroven je dodavany do krajin EU.