hnedko
04.11.05,13:46
Ahojte! Som tu zatiaľ len krátko, ale potrebujem poradiť. Naša firma (platca DPH) poskytuje služby v oblasti záručných opráv pre poľského platcu DPH. Opravy sa však vykanávajú na Slovensku. Tieto opravy im fakturujeme s DPH. Mňa však zaujíma ako postupuje v tomto prípade poľský platca DPH?

Ďakujem!
apo
04.11.05,13:10
Ak záručné opravy robíte na SLOVENSKU potom sa jedná o prácu na hnuteľnom hmotnom majetku § 15ods. 6 s odvolávkou na § 16 odst. 7. Vami vystavená faktúre je bez DPH a polská strana sa samozdaní. Tieto vaše výkony sa nedostanú do žiadnej rubriky v daňovom priznaní k DPH.

Ak chodíte robiť opravy do Poľska tiež je miesto plnenia v Poľsku a faktúre je bez DPH.
Neviem presne či v tomto prípade by ste sa nemali registrovať ako platitelia DPH v Poľsku, ak je predmetom takejto opravy aj dodaný materiál zo Slovenska tak si myslím, že registrácia v Poľsku je nutná. Vychádzam z toho, že Poľskí trhovníci sa musia na Slovensku v Bratislave registrovať ak chcú predávať svoj tovar na Slovensku.

Túto druhú alternatívu berte ako nezručený názor.

Za alternatívou, že prácu robíte na Slovensku si stojím, účtujem firmu ktorá šije pre Taliana konfekciu a to je úplne rovnaká situácia z pohľadu zákona o DPH.

apo
martinez
04.11.05,13:52
jednoznacne suhlasim s apom, faktura ma byt vystavena bez dph, poliaci si to samozdania a ty to nevykazujes v ziadnom riadku DP...