elmajka
10.08.10,08:15
Ahojte poraďáci,
o prerušení živnosti je tu popísané veľa, ale predsa som sa nenašla ani v jednom príspevku. Poprosila by som o radu: FO, konateľ s.r.o., zamestanec, má založenú aj živnosť, nie je plátca DPH. K 31.12.2010 chce prerušiť živnosť. Musí mať vysporiadané pohľadávky? Výška pohľadávok je taká vysoká že by prekročil hranicu DPH, stal by sa platcom DPH. Musel by sa registrovať? /Ak by mu vznikla povinnosť na registráciu v 12/10, musí sa registrovať, ak by k 31. ukončil živnosť?/
Ďakujem vopred za dpovede.
Zita5
10.08.10,06:36
Mali by sme si ujasniť dve veci . S.r.o. pozastaviť činnosť nemôže .SZČO pozastaviť môže najviac na 3 roky .

Tak teraz riešime čo ?
elmajka
10.08.10,06:59
CHcem riešiť SZČO.
Zita5
10.08.10,07:05
CHcem riešiť SZČO.

Prosím doplniť , má dosiahnutý obrat pre registráciu DPH už teraz , pred rozhodnutím pozastavenia živnosti ?
elmajka
10.08.10,07:16
Ešte nemá dosiahnutý obrat, ale predpokladám že v 12/10 dosiahne a živnosť chce pozastaviť k 31.12.2010 na pol roka.
Zita5
10.08.10,09:06
Ešte nemá dosiahnutý obrat, ale predpokladám že v 12/10 dosiahne a živnosť chce pozastaviť k 31.12.2010 na pol roka.

Odpoveď bude jasná , budete sledovať obrat . V prípade prekročenia obratu §4 odst.)zákona o DPH prevediete registráciu .
V čase pozastavenia živnosti budete podávať nulové daňové priznanie DPH.
elmajka
10.08.10,09:11
Ďakujem za odpovede aj trpezlivosť.
veronikasad
10.08.10,10:04
Odpoveď bude jasná , budete sledovať obrat . V prípade prekročenia obratu §4 odst.)zákona o DPH prevediete registráciu .
V čase pozastavenia živnosti budete podávať nulové daňové priznanie DPH.






Zitka, zadavatelku zrejme zaujíma úprava základu dane o neuhradené pohladávky. Či sa tieto zahrnú do limitu pre povinnú registráciu (živnosť nebude obnovená v lehote na podanie DP, preto daňovník musí upraviť základ dane)
Zita5
10.08.10,10:20
Zitka, zadavatelku zrejme zaujíma úprava základu dane o neuhradené pohladávky. Či sa tieto zahrnú do limitu pre povinnú registráciu (živnosť nebude obnovená v lehote na podanie DP, preto daňovník musí upraviť základ dane)

Zadávateľku zaujímal dosiahnutie obratu,prekročenie obratu a s tým súvisiaca registrácia Veronika. Živnosť sa pozastaví k 31.12.2010 .
Dovtedy predpokladáme , že sa obrat dosiahne. Bude sa sledovať.
Ak by sa nedosiahol , tak úpravou základu dane , nakoľko živnosť neobnoví do termínu podania DP za rok 2010 aj tak vzniká povinnosť registrácie,pretože tam už ten obrat určite bude dosiahnutý nakoľko do príjmu vstúpia všetky neuhradené pohľadávky .Posúdiť to môže jedine ona .
Treba zvážiť či živnosť pozastaviť , alebo zrušiť .
Inak ak by sa rozhodol pozastaviť , tak doporučujem pozastavenie od 1.1.2011.
veronikasad
10.08.10,10:23
Doplním otázku teda ja, pretože ma to zaujíma. Do 31.12. živnostník neprekročí obrat (v JU - uhradené faktúry). K 31.12. preruší živnosť, ku termínu na podanie DP nebude obnovená - upravuje základ dane o neuhradené pohľadávky. Po pripočítaní neuhradených pohladávok obrat prekročí. Vzniká mu povinná registrácia platitela DPH ?
elmajka
10.08.10,10:31
Viete, nie som taká skúsená účtovníčka, možno sú moje otázky nie celkom jasné, ale ešte pre istotu: Hranicu DPH presiahne, už teraz viem že to bude v 12/10, aký je rozdiel či preruší živnosť k 31.12.2010, alebo od 1.1.2011?
veronikasad
10.08.10,10:32
Viete, nie som taká skúsená účtovníčka, možno sú moje otázky nie celkom jasné, ale ešte pre istotu: Hranicu DPH presiahne, už teraz viem že to bude v 12/10, aký je rozdiel či preruší živnosť k 31.12.2010, alebo od 1.1.2011?
rozdiel je v termíne zdanenia nezaplatených pohladávok. Ak živnosť ukončí k 31.12.2009 - zdaní ich v DP za rok 2009.
Ajuška
10.08.10,10:39
rozdiel je v termíne zdanenia nezaplatených pohladávok. Ak živnosť ukončí k 31.12.2009 - zdaní ich v DP za rok 2009.
...toto je dôležitý fakt... ibaže pri § je obzvlášť dôležité dávať si bacha na slovíčka...

... aký je rozdiel či preruší živnosť k 31.12.2010, alebo od 1.1.2011?
...v uvedenej vete z pohľadu zdanenia pohľadávok rozdiel nie je žiadny... pretože v ani jednom prípade 1.1.2011 už NIE JE živnostníkom...;)...
elmajka
10.08.10,10:43
Čo sa týka DP, to mi je celkom jasné. Stále tápam v tom okruhu DPH. Má ukončenie živnosti vplyv na registráciu či nie?
veronikasad
10.08.10,10:47
...toto je dôležitý fakt... ibaže pri § je obzvlášť dôležité dávať si bacha na slovíčka...

...v uvedenej vete z pohľadu zdanenia pohľadávok rozdiel nie je žiadny... pretože v ani jednom prípade 1.1.2011 už NIE JE živnostníkom...;)...
Zitka to určite myslela tak, že 1.1. živnostníkom ešte bude - živnosť pozastavená od 2.1. (na ŽU termín posúvajú).
marjankaj
10.08.10,10:52
Čo sa týka DP, to mi je celkom jasné. Stále tápam v tom okruhu DPH. Má ukončenie živnosti vplyv na registráciu či nie?

Podľa §3 od 1.1.2011 už nebude zdaniteľnou osobou a nemusí sa teda ani registrovať.
Zita5
10.08.10,11:00
Bolo by sa dobré na túto situáciu dotazovať aj formou dopytu cez stránku www.drsr.sk

Ja som však toho názoru , že pozastavenie živnosti z pohľadu DPH neznamená ešte zrušenie platiteľa DPH v prípade už vykonanej
registrácie . V čase pozastavenia sa podáva nulové daňové daňové priznanie . Je možné po splnení zákonných súvislostí požiadať aj o zrušenie platiteľa DPH a ak DU toto zrušenie schváli, určí posledné zdaňovacie obdobie .Toto zrušenie však je na rozhodnutí platiteľa a dĺžky plánovaného pozastavenia živnosti .
To je vyjadrenie k pozastaveniu činnosti platiteľa DPH .

Nás však zaujíma prípad zadávateľky , kde som toho názoru , že pri úprave ZD (možno aj pred úpravou)sa naplní § 4 odst.9 a tým aj povinnosť §4 odst.1 .Bez ohľadu na pozastavenie živnosti na 6 mesiacov .Ak by sa registrovala až po obnovení živnosti , predpokladám,že by už hrozila sankcia .

V zákone takáto situácia sa nerieši . Ale neviem nájsť a oprieť sa o paragraf , kedy ma zákon o DPH oslobodzuje od registrácie pri pozastavení živnosti od povinnej registrácie pri dosiahnutí výšky
obratu .
Preto by bolo vhodné poslať dopyt na daňový úrad , ako sa k tomu vyjadria .

K tomu pozastaveniu 1.1.2011, tak ako tu už bolo spomínané ,to bol návrh z dôvodu účtovného a daňového vysporiadania roku 2010.

Ak by sa živnostník rozhodol ukončiť podnikanie zrušením živnosti (neviem aký predmet živnosti má,či by to nenarobilo viac škody) ) a potom založiť živnosť znovu , tak obrat by sa počítal od začiatku .

P.S. Zabudla som napísať to hlavné : z uvedeného som toho názoru že pri pozastavení živnosti a úpravou základu dane , ak živnostník dosiahne zákonom stanovený obrat , je potrebné sa registrovať sa platiteľa DPH , v čase pozastavenia bude podávať nulové daňové priznanie DPH a po obnovení bude riadne plniť povinnosti voči štátnemu rozpočtu ako platiteľ DPH .
Zita5
10.08.10,11:02
Zitka to určite myslela tak, že 1.1. živnostníkom ešte bude - živnosť pozastavená od 2.1. (na ŽU termín posúvajú).

K tomu posunu prikladám
http://www.porada.sk/1410303-post11.html
marjankaj
10.08.10,11:05
Zitka je to v tomto §


Registračná povinnosť
§ 4
(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.

Teda ak nie je po 1.1.2011 zdaniteľnou osobou, tak nemusí sa po 1.1.2011 registrovať. Ten § sa vzťahuje iba na zdaniteľné osoby.
Ak by bola zdaniteľnou osobou už predtým, tak napíše žiadosť a DÚ sa vyjadrí a určí posledné zdaňovacie obdobie.


Zrušenie registrácie
§ 81
(1) Platiteľ registrovaný podľa § 4 môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň najskôr po uplynutí jedného roka odo dňa, keď sa stal platiteľom, ak jeho obrat nedosiahol za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov sumu 49 790 eur. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

(2) Platiteľ môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň, keď skončí v tuzemsku činnosť, ktorá je predmetom dane.
Zita5
10.08.10,11:20
Podľa §3 od 1.1.2011 už nebude zdaniteľnou osobou a nemusí sa teda ani registrovať.

Toto beriem a súhlasila by som , ak by zrušil živnosť .
Pozastavenie mne osobne nie je jasné , živnostník neprestáva podnikať a neprestáva byť živnostníkom, len určitý čas (6 mesiacov)nebude nevykonávať predmet činnosti , ktorý má v živnostenskom liste.

Čiže zatiaľ s tým nesúhlasím.;)
Zita5
10.08.10,11:22
Keďže máme ešte čas do dosiahnutia obratu ;) mňa skutočne rozzuzlenie zaujíma a keďže si rada dopisujem s DRSR , tak skúsim zadať dopyt a vyskúšajte aj Vy ,potom porovnáme .Ale časový odstup, aby neokopírovali odpovede.;)
marjankaj
10.08.10,11:27
Toto beriem a súhlasila by som , ak by zrušil živnosť .
Pozastavenie mne osobne nie je jasné , živnostník neprestáva podnikať a neprestáva byť živnostníkom, len určitý čas (6 mesiacov)nebude nevykonávať predmet činnosti , ktorý má v živnostenskom liste.

Čiže zatiaľ s tým nesúhlasím.;)


§ 3
Zdaniteľná osoba
(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

Keď preruší živnosť, tak asi nevykonáva ekonommickú činnosť a teda ani nie je zdaniteľnou osobou.
Aj v §81 je uvedené, že ak "skončí činnosť" a nie "skončí živnosť"
Ajuška
10.08.10,11:31
Keď preruší živnosť, tak asi nevykonáva ekonommickú činnosť a teda ani nie je zdaniteľnou osobou.
...nechcem byť detailista...;)...ale musím... keď preruší živnosť a nevykonáva inú ekonomickú činnosť............ :rolleyes: ...
elmajka
11.08.10,04:11
Zadala som otázku a vôbec som nepredpokladala že sa to zvrhne na takú obšírnu diskusiu. Ale som veľmi rada, lebo aj mňa to donútilo viac sa nad problémom zamyslieť. Vôbec som to takto dopodrobna nerozoberala a neuvedomila som si všetky dôsledky. Takže vlastne ak som správne pochopila v mojom prípade:
SZČO chce prerušiť živnosť /prenajíma stroje pre ďalšiu výrobu/ ak ju preruší k 31.12.2010, musí si upraviť ZD v DP za rok 2010 a ak dosiahne/presiahne/ hranicu DPH musí sa zaregistrovať. Počas prerušenia živnosti podáva DPH nulové /N doklady nemá žiadne a jeho FA sú bez DPH/. Ak by sa nezaregistroval, a po pol roku živnosť obnovil, aj tak by mu vznikla povinnosť registrácie, lebo je stále zd. osoba a berie sa príjem za posl.12 mesiacov.
Ak by prerušil živnosť od 1.1.2011, ZD by upravil až v DP za 2011 a povinnosť registrácie DPH by nemal, lebo už nie je zd.osoba? Správne?
Prosím ešte sa mi vyjadrite. Ďakujem
Zita5
11.08.10,04:17
Zadala som otázku a vôbec som nepredpokladala že sa to zvrhne na takú obšírnu diskusiu. Ale som veľmi rada, lebo aj mňa to donútilo viac sa nad problémom zamyslieť. Vôbec som to takto dopodrobna nerozoberala a neuvedomila som si všetky dôsledky. Takže vlastne ak som správne pochopila v mojom prípade:
SZČO chce prerušiť živnosť /prenajíma stroje pre ďalšiu výrobu/ ak ju preruší k 31.12.2010, musí si upraviť ZD v DP za rok 2010 a ak dosiahne/presiahne/ hranicu DPH musí sa zaregistrovať. Počas prerušenia živnosti podáva DPH nulové /N doklady nemá žiadne a jeho FA sú bez DPH/. Ak by sa nezaregistroval, a po pol roku živnosť obnovil, aj tak by mu vznikla povinnosť registrácie, lebo je stále zd. osoba a berie sa príjem za posl.12 mesiacov.
Ak by prerušil živnosť od 1.1.2011, ZD by upravil až v DP za 2011 a povinnosť registrácie DPH by nemal, lebo už nie je zd.osoba? Správne?
Prosím ešte sa mi vyjadrite. Ďakujem

Pozastavením živnosti by stroje prestal prenajímať ? Resp. tie stroje by aj počas pozastavenia boli u nájomcu ?O aké stroje sa jedná ? Sú tam aj dlhodobé zmluvy na prenájom ?
elmajka
11.08.10,04:33
Áno, stroje by prestal prenajímať. Sú to stroje na výrobu rozvádzačov. Prenajíma ich na základe zmluvy bez časového rozpätia, s 2-mes.výp. lehotou oboch strán.
Zita5
11.08.10,04:47
Zadala som otázku a vôbec som nepredpokladala že sa to zvrhne na takú obšírnu diskusiu. Ale som veľmi rada, lebo aj mňa to donútilo viac sa nad problémom zamyslieť. Vôbec som to takto dopodrobna nerozoberala a neuvedomila som si všetky dôsledky. Takže vlastne ak som správne pochopila v mojom prípade:
SZČO chce prerušiť živnosť /prenajíma stroje pre ďalšiu výrobu/ ak ju preruší k 31.12.2010, musí si upraviť ZD v DP za rok 2010 a ak dosiahne/presiahne/ hranicu DPH musí sa zaregistrovať. Počas prerušenia živnosti podáva DPH nulové /N doklady nemá žiadne a jeho FA sú bez DPH/. Táto časť je správne pochopená .

Ak by sa nezaregistroval, a po pol roku živnosť obnovil, aj tak by mu vznikla povinnosť registrácie, lebo je stále zd. osoba a berie sa príjem za posl.12 mesiacov.
Tak tuto sme sa nezhodli s poraďákmi , poslala som na DRSR dopyt , som zvedavá čo odpovedia .
Ak by prerušil živnosť od 1.1.2011, ZD by upravil až v DP za 2011 a povinnosť registrácie DPH by nemal, lebo už nie je zd.osoba? Správne?
Prosím ešte sa mi vyjadrite.
Ak by prerušil živnosť 1.1.2011 a podnikanie by obnovil po 6 mesiacoch tak základ dane neupravuje .Upravoval by "len "vtedy, ak by podnikanie neobnovil do termínu podania DP za rok 2011 a to je termín 31.3.2012 .Zákon o dani z príjmov §17 odst.8 písm.a) a odst.9

Ďakujem



Ja zatiaľ zastávam názor , že po dosiahnutí obratu v mesiaci december 2010 je povinný sa registrovať do 20.januára 2011 bez ohľadu na pozastavenie živnosti .
Či je to tak , alebo nie uvidíme v odpovedi z DRSR pokiaľ nám neodcitujú §4 odst.1 zákona o DPH, ale otázkou sa budú zaoberať obšírnejšie .
Môžem sa aj ja mýliť , nevylučujem , ale zatiaľ mi to tak vychádza.
Zita5
11.08.10,04:59
...prerušená živnosť OD 1.1.2011 znamená, že v ten deň už nie je szčo... ;) ...základ dane má teda povinnosť upraviť v DP za rok 2010...:rolleyes:...

Takto by postupovala , keby nebola SZČO 31.12.2010 .Lebo by sa to týkalo účtovného obdobia roku 2010 .

V prípade že dňa 31.12.2010 bude živnostníkom a pozastavenie prebehne už v novom účtovnom období t.j. v roku 2011 a aj v tom účtovnom období bude živnosť obnovená , tak daňový základ neupravuje.
elmajka
11.08.10,04:59
Zitka, si zlatá, ďakujem Tebe, ale aj ostatným účatníkom za odpovede.
Zita5
11.08.10,05:02
Zitka, si zlatá, ďakujem Tebe, ale aj ostatným účatníkom za odpovede.

Zásluhu v tejto téme máme všetci zúčastnení .Niekedy na oko jednoduchá otázka a problematické riešenie a najmä to , že si to každý vykladá po svojom .Ale preto je tu Porada a to nás posúva ďalej .
Zita5
11.08.10,05:18
...???...som sa niekde stratila ja???...alebo Ty...;)... prerušenie živnosti od 1.1.2011 predsa znamená, že posledným dňom podnikania je 31.12.2010...

Veď práve keďže ešte 31.12.2010 je aktívnym podnikateľom a existujúcou účtovnou jednotkou , nie je dôvod na úpravu ZD v roku 2010, keď pozastaví živnosť v roku 2011.

Skrátene to napíšem ,celý rok 2010 SZČO podnikal , až do 31.12.2010 včetne. Ukončí účtovné obdobie , prevedie účtovnú závierku za rok 2010 na základe ktorej vypracuje daňové priznanie daňové priznanie a riadne ho podá do lehoty 31.3.2010 .

To čo sa bude diať v roku 2011 rieši v účtovnom období roku 2011.
marjankaj
11.08.10,07:44
Zitka, myslím, že aj na D=U Nitra sa budú riadiť tými §, ktoré som uviedol.
Mal som klienta platcu dph, obrat za rok 2009 cez 36000 €.
18.12.2009 prerušil živnosť z rodinných dôvodov. DÚ určil posledné zdaňovacie obdobie 4/2009 podľa §81. Neviem prečo by to malo byť u vás inak.
Zita5
11.08.10,10:46
Zitka, myslím, že aj na D=U Nitra sa budú riadiť tými §, ktoré som uviedol.
Mal som klienta platcu dph, obrat za rok 2009 cez 36000 €.
18.12.2009 prerušil živnosť z rodinných dôvodov. DÚ určil posledné zdaňovacie obdobie 4/2009 podľa §81. Neviem prečo by to malo byť u vás inak.

Všetky daňové úrady musia rovnako dodržiavať Zákon o DPH .Toho názoru som aj ja a to bez výnimky.Ja netvrdím, že Nitra je výnimka .
Čo sa týka hrubo označeného , trošku tomu nerozumiem. Píšeš o platiteľovi DPH, ale o tom tu nie je reč. Tu sa preberá zatiaľ neplatiteľ a možno budúci platiteľ
DPH .Takže neviem si dať do súvisu aj to porovnávanie daňových úradov .;)
Aby si ma pochopil , mne nejde teraz o to kto má pravdu , mne ide o správne a zákonné vyriešenie danej otázky .
Možno sa ešte niekto vyjadrí , ak nie , pre mňa bude posun aj odpoveď z DRSR .
Mám za to , že pozastavenie živnosti z pohľadu živnostenského zákona , nie je ukončením živnosti .
Pozastavenie živnosti z pohľadu Dane príjmu do istej miery nie je skončením živnosti ,ale aj je §17 odst.9.

Teraz ma zaujíma pohľad Zákona o DPH .
Zita5
11.08.10,11:48
Prepracovala som sa zatiaľ aspoň obdobnému príspevku
http://www.porada.sk/857543-post2.html

To znamená , že ani mnou navrhované zrušenie živnostenského oprávnenia by podľa uvedeného príspevku nepomohlo a neriešilo by situáciu .Ale zdôrazňujem .....pri zrušení živnostenského oprávnenia ", aby ma tu niekto niekto nechytal za slovíčka.
Zita5
11.08.10,11:50
...V takomto znení považujem odpoveď na podstatu otázky jasnú a správnu...

...k 31.12.2010 uvažované prerušenie živnosti zo zadania ja vnímam tak, že posledným dňom podnikania bude 31.12.2010 a nie 30.12.2010...;)...na toto rozdielne vnímanie termínu som sa snažila upozorniť... pretože dôsledky sú rôzne...:rolleyes:...

Ajuška , kto tu písal o dátume 30.12.2010?;) Tu sa o tomto dátume nikto nezmieňoval.
Zita5
11.08.10,12:31
Moja príspevok č.33 nie je upravený , však to by tam bol čas úpravy :)
Zita5
11.08.10,12:49
...mhmm... škoda že si 33 príspevok upravila... citovala som Ťa v 36 ešte pred úpravou a môj komentár naväzoval na pôvodný obsah... stačilo si prejsť predchádzajúce vyjadrenia... isto by si vedela ktoo...;)... akýsi hokej sa tu udomácňuje...:---...na škodu veci...

Vymazala som mimo témy , lebo v odpovediach sa opakujeme a už ozaj tu bude riadny gulášisko .
Nebudem už reagovať, nie preto že nie sú argumenty , ale si myslím, že neprídeme k podstate veci takouto formou .
Vyjadrím sa až keď príde stanovisko buď také alebo onaké.Mňa tento problém možnej povinnej registrácie DPH a pozastavenia živnosti zaujíma tiež .
Pripájam príspevok číslo 33
http://www.porada.sk/1477084-post33.html .
Ten príspevok nevidím, že by som opravovala . Ak by bol opravovaný , tak je tam uvedený čas opravy .Ja ho tam aspoň nevidím.
A medzi mojim príspevkom a Tvojou citáciou je značný časový posun Ajuška ;)

Na záver ešte jeden názor a pohľad Milana Benku na zdaniteľnú osobu
http://www.porada.sk/865358-post11.html
Zita5
11.08.10,12:50
...oky...za tú opravu príspevku sorry... vrátim sa k pôvodnému rozporu...

...o ten istý posledný deň podnikania sa jedná aj tuu??


...ozaj nevju...;)...

Ajuška buď konkrétna .:)
Zita5
11.08.10,12:58
K tvojim citáciám mi prosím doplň aj čísla príspevkov z ktorých citácia pochádza .Nakoľko vždy na novú otázku resp. rozpor bola daná odpoveď .
marjankaj
11.08.10,15:22
Prepracovala som sa zatiaľ aspoň obdobnému príspevku
http://www.porada.sk/857543-post2.html

To znamená , že ani mnou navrhované zrušenie živnostenského oprávnenia by podľa uvedeného príspevku nepomohlo a neriešilo by situáciu .Ale zdôrazňujem .....pri zrušení živnostenského oprávnenia ", aby ma tu niekto niekto nechytal za slovíčka.

No ak si to pozorne prečítaš, tak tam je rozdiel oproti tejto téme.
Tu si zadávateľ nejde otvárať novú živnosť.

Ja som reagoval iba z pohľadu DPH.
Ak zadávateľ nebude mať príjmy §3 ods.1-2, a podľa toho, čo uviedol ich mať nebude, tak nebude zdaniteľnou osobou.
Potom sa na neho nevzťahuje §4 ods(1), teda sa nemusí do 20.1.2011 registrovať. Ak by založil novú živnosť, tak musí zistiť , či obrat za posledných 12 mesiacov nepresiahol danú hranicu. Tento § sa vzťahuje iba na zdaniteľnú osobu.

Teraz máme august 2010. Ak by sa mu podarilo dosiahnuť obrat a musel by sa zaregistrovať, tak po skončení živnosti môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň podľa §81 ods(2)


§81
(2) Platiteľ môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň, keď skončí v tuzemsku činnosť, ktorá je predmetom dane.

Veď toto je postup podľa zákona a aj náš klient takto postupoval a bolo to OK.

Čo sa týka uzávierkových operácií, tak ich musí urobiť v tom roku v ktorom prerušil živnosť. Nemôže to odsúvať napríklad o tri roky(teda do obdobia keď nebude mať iné príjmy, aby to nemusel zdaňovať.) Aj DPH sa odvádza zo zásob, ktoré nepredal a nezáleží to od toho, či živnosť skončil alebo iba prerušil.
Keby medzitým zomrel, ako by si to potom riešila? Teda museli by dedičia.:eek:
Zita5
11.08.10,16:37
No ak si to pozorne prečítaš, tak tam je rozdiel oproti tejto téme.
Tu si zadávateľ nejde otvárať novú živnosť.

Ja som reagoval iba z pohľadu DPH.
Ak zadávateľ nebude mať príjmy §3 ods.1-2, a podľa toho, čo uviedol ich mať nebude, tak nebude zdaniteľnou osobou.
Potom sa na neho nevzťahuje §4 ods(1), teda sa nemusí do 20.1.2011 registrovať. Ak by založil novú živnosť, tak musí zistiť , či obrat za posledných 12 mesiacov nepresiahol danú hranicu. Tento § sa vzťahuje iba na zdaniteľnú osobu.

Teraz máme august 2010. Ak by sa mu podarilo dosiahnuť obrat a musel by sa zaregistrovať, tak po skončení živnosti môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň podľa §81 ods(2)



Veď toto je postup podľa zákona a aj náš klient takto postupoval a bolo to OK.

Čo sa týka uzávierkových operácií, tak ich musí urobiť v tom roku v ktorom prerušil živnosť. Nemôže to odsúvať napríklad o tri roky(teda do obdobia keď nebude mať iné príjmy, aby to nemusel zdaňovať.) Aj DPH sa odvádza zo zásob, ktoré nepredal a nezáleží to od toho, či živnosť skončil alebo iba prerušil.
Keby medzitým zomrel, ako by si to potom riešila? Teda museli by dedičia.:eek:


Cituj mi konkrétny príspevok , kde ja sa vyjadrujem k posunu uzávierkových operácií , alebo v ktorom príspevku som sa o tomto posune zmienila .:)
marjankaj
11.08.10,16:43
Cituj mi konkrétny príspevok , kde ja sa vyjadrujem k posunu uzávierkových operácií , alebo v ktorom príspevku som sa o tomto posune zmienila .:)

Ja som doteraz vyjadroval iba z hľadiska DPH. Zadávateľka sa pýtala aj na toto, tak som reagoval na ňu. O uzávierkách som s tebou nehovoril. Ja som vo všetkých príspevkoch spomínal iba DPH. Okrem toho posledného. A nebola to reakcia na teba.(s tými uzávierkami)
Na teba som reagoval iba v prvých dvoch vetách.
Laco-monter
11.08.10,16:56
NEPRERUŠUJTE ŽIVNOSŤ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sú z tým spojené NENORMÁLNE KOMPLIKÁCIE :

Rovno ZRUŠTE živnosť , vysledok je ten istý a je to bez komplikacii,pokiaľ by ste steli začať znovu podnikať, znovuotvoriť
živnosť.
Tak je to.
elmajka
13.08.10,04:05
Včera som tu nebola, ale poviem Vám, že už z toho mám riadny chaols v hlave. Zdá sa mi, že neviem ani toľko ako na začiatku. Ešte raz si dôkladne prejdem všetky príspevky, zákony do ruky /ešte ich neovládam dokonale/ ale určite sa k tejto téme ešte vrátim.
Zita5
27.08.10,04:29
Takže prišla odpoveď , ako som sľúbila dávam ju to témy .Vzhľadom k tomu , že poznám dôvody, prečo podnikateľ chce pozastaviť živnosť , tak už je zbytočné v téme pokračovať .Inak odpoveď je taká , akej som sa obávala , že nám odcitujú znenia paragrafov Zákona o DPH ......



Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Každá zdaniteľná osoba, ktorá vykonáva ekonomickú činnosť (§ 3 ods. 2 zákona o DPH) a dosiahla zákonom stanovený obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň podľa § 4 ods. 1 zákona o DPH.
V prípade, že platiteľ dane preruší svoju podnikateľskú činnosť, správca dane ponechá registráciu platiteľa v platnosti s tým, že za obdobie prerušenia bude podávať negatívne daňové priznania.

Váš dopyt:

Dobrý deň,
dovoľujem si Vás požiadať o usmernenie a správny postup v nasledovnom prípade:

SZČO v mesiaci december 2010 dosiahne obrat , v súvislosti s dosiahnutím obratu mu vznikne povinnosť sa registrovať za platiteľa DPH § 4 odst.1 Zákona o DPH .
Tento obrat dosiahne 31.12.2010 a od 02.01.2011 nadobúda účinnosť pozastavenia živnosti na 6 mesiacov .Je povinná sa táto osoba registrovať ako platiteľ DPH do 20. januára 2011 aj v prípade , ak je živnosť pozastavená , alebo túto registráciu môže vykonať až po obnovení živnosti o 6 mesiacov ?

Ďakujem
Ajuška
22.09.10,12:27
Ahojte poraďáci,
o prerušení živnosti je tu popísané veľa, ale predsa som sa nenašla ani v jednom príspevku. Poprosila by som o radu: FO, konateľ s.r.o., zamestanec, má založenú aj živnosť, nie je plátca DPH. K 31.12.2010 chce prerušiť živnosť. Musí mať vysporiadané pohľadávky? Výška pohľadávok je taká vysoká že by prekročil hranicu DPH, stal by sa platcom DPH. Musel by sa registrovať? /Ak by mu vznikla povinnosť na registráciu v 12/10, musí sa registrovať, ak by k 31. ukončil živnosť?/
Ďakujem vopred za dpovede.
...nedalo mi to...

Včera som tu nebola, ale poviem Vám, že už z toho mám riadny chaols v hlave. Zdá sa mi, že neviem ani toľko ako na začiatku. Ešte raz si dôkladne prejdem všetky príspevky, zákony do ruky /ešte ich neovládam dokonale/ ale určite sa k tejto téme ešte vrátim.
...sformulovala som dotaz tak, ako som pochopila ja Tvoju pôvodnú otázku... odpoveď mi prišla až dnes... verím, že si z nej urobíš ten správny záver...
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 17 ods. 8 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len ?zákon o dani z príjmov?/základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka podľa § 6 zákona o dani z príjmov upraví daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť.
Podľa § 17 ods. 9 zákona o dani z príjmov na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.
Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník pozastaví činnosť v roku 2011 k 1.1.2011 na 6 mesiacov, považuje sa v tomto prípade podmienka obnovenia živností do termínu na podanie daňového priznania za rok 2011 uvedená v § 17 ods. 9 zákona o dani z príjmov za splnenú. Daňovník v tomto prípade splní podmienku, že podnikanie pozastaví a obnoví do termínu na podanie daňového priznania za rok 2011, a teda nedôjde k skončeniu podnikania k termínu pozastavenia živnostenského oprávnenia pre účely úpravy základu dane.. Daňovník v tomto prípade nemá povinnosť úpravy základu dane podľa § 17 ods. 8 zákona o dani z príjmov za zdaňovacie obdobie roku 2010.
Odbor služieb pre verejnosť, DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň. Prosím o Vaše stanovisko:

FO účtujúca v JÚ (neplatca DPH) zvažuje dňom 1.1.2011 prerušiť živnosť na 6 mesiacov. Je povinná pri účtovnej závierke v roku 2010 upraviť základ dane o neuhradené pohľadávky a záväzky?

Ďakujem