alicacka
10.08.10,10:13
Uskutočnili sme prvú prepravu z Nemecka na SLovensko. Nemec je platcom DPH v Nemecku - má DE /teda DIČ/ - overila som si ho aj na stránke DR.
Neviem teraz, či rozmýšľam správne, že mu mám fakturovať bez DPH a napísať formulku ohľadom oslobodenia od DPH, ktorú DR vydalo ako usmernenie. Prosím Vás, a to, že je oslobodené od DPH, znamená, že si to máme samozdaniť ? V ktorom riadku daňového priznania to má byť - aký § mám zvoliť v softe ?
Ďakujem všetkým za pomoc. Každá sa mi zíde.
tinkas
10.08.10,08:19
ano ak má odberatel z kraiji EU pridelne DIC vo svojej krajine...fakturujes to bez dph, pretože povinný platiť dan je príjemca podla paraf. 15 ods. 1 zákona o dph....neuvádza sa to v ziadom riadku dph ale len v súhrnnom výkaze, ktorý sa podáva elektronicky bud mesačne alebo stvrťročne - podla obratu.

ja používam takéto znenie:

Dodanie služby je podľa článku 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28.11. 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. 12. 2006 oslobodené od dane a ide o služby, ktorú je povinný zdaniť príjímateľ služby.
alicacka
10.08.10,10:29
Ďakujem pekne. A ešte by som sa spýtala, že pre súhrnný výkaz sa treba evidovať na daňovom úrade ? alebo sa to automaticky podáva ?
alicacka
10.08.10,10:56
Už som to našla na stránke DR - takže sa treba registrovať na DÚ.
Len neviem, či sa naozaj treba, lebo všade čítam - dodanie tovaru - a to sa vzťahuje aj na prepravu - prepravné služby ?
V metodickom pokyne k podávaniu súhrnných výkazov je:
Platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz, ak v kal.mesiaci:
a/ dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 1 zák. o DPH z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom člsnekom štáte, alebo
b/ premiestnil tovar, ktorý je v jeho vlastníctve...
c/ sa zúčastnil na trojstrannom obchode...
d/ dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH zdaniteľnej osobe alebo PO, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.
Do ktorej z týchto možností patria - prepravné služby ? - d ? /ale tam je napísané, že ... ktorá nie je zdaniteľnou osobou.../
tinkas
10.08.10,15:56
prepravné služby patria do d) je tam napísane ZDANITELNEJ OSOBE alebo PO, ktorá nie je zdaniteľnou osobu...
alicacka
10.08.10,15:58
ďakujem pekne za tvoju odpoveď. Som rada, že sa niekto našiel a usmernil ma, lebo v tejto oblasti začínam.