arsenalx
10.08.10,11:29
Dobrý deň,
chcel by som sa opytať, bol som poberateľom dávky v hmotnej nudzi, ale kedže som sa oženil, tak ma vyradili z evidencie, ale mi prišlo rozhodnutie že musim vratiť aj davku za mesiac v ktorom som sa oženil, pričom svadbu som mal 26 v mesiaci a splnal som narok na dávku a 5 dni do konca mesiaca som už nesplnal. Musim vratiť celu davku alebo len jej pomernú časť?? Mam sa odvolať? Prosím o radu. Ďakujem
veronikasad
10.08.10,09:48
Dobrý deň,
chcel by som sa opytať, bol som poberateľom dávky v hmotnej nudzi, ale kedže som sa oženil, tak ma vyradili z evidencie, ale mi prišlo rozhodnutie že musim vratiť aj davku za mesiac v ktorom som sa oženil, pričom svadbu som mal 26 v mesiaci a splnal som narok na dávku a 5 dni do konca mesiaca som už nesplnal. Musim vratiť celu davku alebo len jej pomernú časť?? Mam sa odvolať? Prosím o radu. Ďakujem
V ktorom mesiaci si sa oženil a kedy si naposledy dostal vyplatenú dávku v hmotnej núdzi ? Kedy si nahlásil zmenu na UPSvaR - sám, alebo na výzvu UPSVaR ?

Zo stránky UPSVaR :

Výplata dávky a príspevkov
· Dávka a príspevky sa priznajú a vyplácajú od začiatku mesiaca, v ktorom sa začalo konanie o ich poskytnutí.
· Dávka a príspevky sa vyplácajú za celý kalendárny mesiac, a to aj v prípade, ak podmienky nároku boli splnené len za časť mesiaca.
· Úrad vypláca dávku a príspevky občanovi v hmotnej núdzi mesačne pozadu.
· Dávka a príspevky sa nevyplácajú do cudziny a nepatria za čas, v ktorom sa občan v hmotnej núdzi alebo niektorá z fyzických osôb, ktorá sa s občanom v hmotnej núdzi posudzuje, zdržiavajú v cudzine.


Zánik nároku na dávku a príspevky
· Dávku a príspevky úrad odníme a ich výplatu zastaví, ak sa priznali neprávom alebo sa nevyužívajú na účel, na ktorý sa poskytli.
· Úrad odníme dávku a príspevky a ich výplatu zastaví alebo ich zvýši, alebo zníži a vyplatí ich vo vyššej sume alebo nižšej sume, ak sa zmenia skutočnosti rozhodujúce na vznik nároku.
· Ak úrad zistí, že dávku a príspevky nepriznal, vyplácal v nižšej sume alebo vyplácal vo vyššej sume, ako patrila, alebo priznal od neskoršieho dňa, ako patrili, dávku a príspevky dodatočne prizná, zvýši, zníži alebo doplatí odo dňa, od ktorého patrili.

Kedy sa určuje osobitný príjemca:
· so súhlasom osobitného príjemcu v prípade, ak sa doterajšou výplatou dávky a príspevkov nedosiahol alebo zrejme nedosiahne účel, na ktorý sú určené,

Povinnosti osobitného príjemcu:
· zabezpečiť dávku a príspevky v peňažnej alebo vecnej forme,
· použiť ich len na prospech občana v hmotnej núdzi a fyzických osôb, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú.

Povinnosti a zodpovednosť občana
· ohlásiť úradu písomne do ôsmich dní zmeny vo všetkých skutočnostiach rozhodujúcich na trvanie nároku na dávku a príspevky a na ich výplatu:
oznámiť výšku svojich príjmov a hodnotu majetku,
ohlásiť zmeny v ich výške ako aj zmeny v rodinných a majetkových pomeroch,
· na výzvu úradu preukázať skutočnosti rozhodujúce na poskytovanie dávky a príspevkov, ich výšku alebo výplatu v lehote do ôsmich dní odo dňa doručenia výzvy, ak úrad neurčil dlhšiu lehotu,
· ak občan v hmotnej núdzi nevyhovie výzve v určenej lehote možno výplatu dávky a príspevkov zastaviť,
· občan v hmotnej núdzi je povinný vrátiť dávku a príspevky alebo ich časť zvýšené o 10% ak:
nesplnil niektorú jemu uloženú povinnosť a prijímal dávku a príspevky, hoci vedel a musel z okolností predpokladať, že sa vyplácajú neprávom alebo vo vyššej sume než patrili; v prípade podozrenia z trestného činu podvodu úrad podá podnet orgánom činným v trestnom konaní na začatie konania,
[COLOR=black][FONT=Arial CE]úmyselne spôsobil, že dávka a príspevky sa vyplatili neprávom alebo vo vyššej sume ako patrili; úrad podá podnet orgánom činným v trestnom konaní na začatie konania
arsenalx
10.08.10,10:39
26. juna som sa oženil a poslednu dávku som dostal v júli na jún,
oznamil som im to telefonicky, lebo 29.6. este na matrike nemali zapisnici z farskeho úradu a tým padom napisaný sobašný list a 30.6. už sme isli na svadobnu cestu, takže komplet doklady som im doniesom po svadobnej ceste 12.7. - potom odomna chcela výplatnu pasku manželky v juli za jun, ale manželka dostava pasku okolo 20 v mesiaci tak som im to odovzdal 20.7. - pasku za jun. Vsetky doklady som odovzdaval sam, nemuseli ma vyzyvať, ale do posledneho rozhodnutia aj tak napisali že som si nesplnil povinnosť do 8 dni. Da sa proti tomu nieco robiť? vdaka
veronikasad
10.08.10,10:45
26. juna som sa oženil a poslednu dávku som dostal v júli na jún,
oznamil som im to telefonicky, lebo 29.6. este na matrike nemali zapisnici z farskeho úradu a tým padom napisaný sobašný list a 30.6. už sme isli na svadobnu cestu, takže komplet doklady som im doniesom po svadobnej ceste 12.7. - potom odomna chcela výplatnu pasku manželky v juli za jun, ale manželka dostava pasku okolo 20 v mesiaci tak som im to odovzdal 20.7. - pasku za jun. Vsetky doklady som odovzdaval sam, nemuseli ma vyzyvať, ale do posledneho rozhodnutia aj tak napisali že som si nesplnil povinnosť do 8 dni. Da sa proti tomu nieco robiť? vdaka
Tých 8 dní asi rozumejú oznámenie o uzatvorení manželstva. Telefonickú informáciu neberú do úvahy. (pásku nemôžeš predložiť skôr ako ti ju vydá zamestnávatel - to by sa dalo obhájiť). Skús napísať odvolanie, ale mám obavy, že s tým už nič neurobíš. Dávku ti pozastavili - a žiadajú vrátiť - z dôvodu nesplnenia oznamovacej povinnosti.