sojka
10.08.10,12:40
Dobry den,
nasa firma kupi na zaklade zmluvy budovu, ktoru uz uziva (teraz najomna zmluva). Budovu bude splacat 3 roky podla splatkoveho kalendara a po splateni sa da navrh do katastra. Mozeme tuto budovu okamzite po podpise zmluvy zaradit do majetku a odpisovat? Podla postupov uctovania mi vychadza, ze ano, len sa chcm uistit, ci to chapem spravne. Dakujem vopred za odpovede.
ondrejvla
10.08.10,12:58
Dobry den,
nasa firma kupi na zaklade zmluvy budovu, ktoru uz uziva (teraz najomna zmluva). Budovu bude splacat 3 roky podla splatkoveho kalendara a po splateni sa da navrh do katastra. Mozeme tuto budovu okamzite po podpise zmluvy zaradit do majetku a odpisovat? Podla postupov uctovania mi vychadza, ze ano, len sa chcm uistit, ci to chapem spravne. Dakujem vopred za odpovede.

No tu mám skôr dojem, že sa jedná o leasingové splátky, ak áno, navrhujem zaúčtovať do majetku a odpisovať. Celú korešpondenciu týkajúcu sa kúpy tejto budovy by som priložila k ID a zaradila.
Betina2
12.08.10,06:00
A nie náhodou, až ked príde k zápisu do katastra? A dovtedy všetko účtovať na obstaranie? Prosím, vysvetlite to aj mne, s týmto som sa ešte nestretla. A hodne ma to zaujíma - do budúcnosti. Aj pragraf, ak sa dá. Ďakujem.
Ak by šlo naozaj o lízing, tak potom by som súhlasila s ondrevljou.
Ale neviem, ako je skoncipovaná zmluva o predaji. Ak by nemala znaky lízingovej zmluvy, ale bežnej kúpnej zmluvy, tak by som asi súčasný nájom po právnej a účtovnej stránke oddelila od kúpnej zmluvy a posudzovala samostatne. Ak je v nej dohodnutý splátkový kalendár, tak by mohlo ísť len o spôsob a formu úhrady kúpnej ceny a podanie návrhu na zápis do katastra len o jednu z podmienok prechodu vlastníckeho práva na nového vlastníka.....Tu trba jasne povedať, či ide o Nájomnú zmluvu s právom kúpy prenajatej veci, alebo o normálnu kúpnu zmluvu podla obchodného zákonníka s tým, že podmienkou prevodu bude zaplatenie celej kúpnej ceny v jednotlivých splátkach už v prvom roku. A tu sa mi nejako núka len to obstaranie a zaradenie až po splnení všetkých zmluvných podmienok. Príde mi to podobné, ako ked stavebná firma podpíše s dodávateľom zmluvu na dodávku určitého množstva materiálu napr. na 3 roky dopredu, ale celú čiastku za materiál na 3 roky musí zaplatiť v určených splátkach v prvom roku.
Proste tento problém ma zaujíma, preto sa nad ním zamýšlam.
sojka
12.08.10,07:49
vychadzala som z § 2 Postupov uctovania: Pri nehnuteľnostiach obstaraných na základe zmluvy, pri ktorých sa vlastníctvo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností3) a do nadobudnutia vlastníctva nadobúdateľ nehnuteľnosť užíva, dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň prevzatia nehnuteľnosti nadobúdateľom; u prevádzajúceho je dňom uskutočnenia účtovného prípadu deň odovzdania nehnuteľnosti. Ak nebude vklad do katastra nehnuteľností povolený, účtovné zápisy sa zrušia.
Nepojde o lizing, mala by to byt klasicka kupno predajna zmluva, v ktorej bude dohodnuty splatkovy kalendar. My tu budovu realne pouzivame na podnikanie. V sucasnosti najom uctujeme na 518.
betka
16.08.10,17:01
Ak sa jedná o náš klasický leasing, leasingová zmluva by bola min. na (60%) 12 rokov. Teda nejde o prenájom=leasing

Nezabudnime, že vlastníctvo k nehnuteľnosti nadobúdame vkladom do katastra nehnuteľnosti. Vklad do katastra bude na základe kúpnej zmluvy trvať až 3 roky???? Blbosť. nemôžem zaradiť a odpisovať.

hovoríte, že máte NZ, teda platíte nájomné, ktoré je u Vás klasická 518, klasický nájom ako u všetkých. Zmluvne máte dohodnuté (asi), že potom bude kúpna cena 1 € (daňové odpisy budete uplatňovať z 1 € 20 rokov). Do nákladov sa Vám dostáva nehnuteľnosť počas 3 rokov, kedy platíte nájom.

Účtovné odpisy, ....... nevieme nič bližšie o zmluve....

Bisťu "predávajúci" je šikovný.

Nemôžeme riešiť, nevisíme zmluvu. Ale, čítame medzi riadkami.
sojka
16.08.10,19:47
zatial je najomna zmluva, ale majitel sa dohodol, ze podpisu kupno - predajnu zmluvu. Cena nehnutelnosti je trhova, len sa nesplati naraz, ale pocas 37 mesiacov. Preto aj zavkladovanie po 3 rokoch, teda, ked bude budova splatena.