eicon
10.08.10,13:44
Dobry den,

vie mi niekto odpovedat na par otazok ohladom dedicskeho konania prosim? Sme so setrou v konani po babke (dedo a nasi rodicia uz zomreli) a notarka nam po pol roku odkazala po jednom zo strykov ze mame prist na dedicske konanie (DK). Je 6 mesiacov normalna doba od smrti, kedy sa zacne DK? Predtym som ich absolvaval do max. 3 mesiaca. Dalej nam dala zoznam aktiv ktore sa dedia a nepovedala o ziadnom zavete. Rodiny nasich dvoch strykov to v porovnani s dedovym DK moc nemaju snahu riesit, dokonca neprejavuju snahu debatovat kto ktory pozemok by mohol zdedit a aj dalsi termin im bol lahostajny. Kedze ich poznam pride mi ich konanie prinajmensom divne a preto by som sa chcel spitat ci je mozne, ze vplyvom nejakych manipulacii mozeme so setrou prist o nas podiel nejakymi prietahmi (napr. ak sa nedohodneme medzi sebou v nejakom case) a notar (sud) rozhodne sam o rozdeleni dedicstva v nas neprospech atd.. Celkovo sa pytam ci existuje riziko, kedy by sme mohli prist o cast dedicstva alebo ci zakon nestanovuje ziadne terminy, pripadne premlcania alebo prekluzie na zaklade nasej nedohody, vplyvom coho by dalsie strany dostali nas podiel. Ide o rodinny dom a nejake pozemky.

Dakujem

eicon
Ice dive
10.08.10,12:29
Dobry den,

vie mi niekto odpovedat na par otazok ohladom dedicskeho konania prosim? Sme so setrou v konani po babke (dedo a nasi rodicia uz zomreli) a notarka nam po pol roku odkazala po jednom zo strykov ze mame prist na dedicske konanie (DK). Je 6 mesiacov normalna doba od smrti, kedy sa zacne DK? Predtym som ich absolvaval do max. 3 mesiaca. Dalej nam dala zoznam aktiv ktore sa dedia a nepovedala o ziadnom zavete. Rodiny nasich dvoch strykov to v porovnani s dedovym DK moc nemaju snahu riesit, dokonca neprejavuju snahu debatovat kto ktory pozemok by mohol zdedit a aj dalsi termin im bol lahostajny. Kedze ich poznam pride mi ich konanie prinajmensom divne a preto by som sa chcel spitat ci je mozne, ze vplyvom nejakych manipulacii mozeme so setrou prist o nas podiel nejakymi prietahmi (napr. ak sa nedohodneme medzi sebou v nejakom case) a notar (sud) rozhodne sam o rozdeleni dedicstva v nas neprospech atd.. Celkovo sa pytam ci existuje riziko, kedy by sme mohli prist o cast dedicstva alebo ci zakon nestanovuje ziadne terminy, pripadne premlcania alebo prekluzie na zaklade nasej nedohody, vplyvom coho by dalsie strany dostali nas podiel. Ide o rodinny dom a nejake pozemky.

Dakujem

eicon
V podstate lehota, do kedy má byť DK od smrti zosnulého neexistuje, taktiež neexistuje koľko má DK trvať... fakt záleží od toho kedy sa dohodnete, resp. nedohodnete...(záleží aj od toho koľko DK daný notár rieši.)
V zásade pokiaľ notár vie, koľko je dedičov mal by pozvať na konanie všetkých oprávnených dedičov, v prípade, že by tak neurobil a vydal by rozhodnutie a toto nadobudlo právoplatnosť mate trojročnú premlčaciu lehotu do kedy je možné rozhodnutie napadnúť na súde, že ste boli ako dedič opomenutý...

Vo Vašom záujme by malo byť sa dohodnúť, nakoľko v prípade, že sa nedohodnete, môže notár všetko rozdeliť medzi Vás všetkých t.j každý bude mať všetko a nikto nič... nakoľko budete podielový spoluvlastníci a následne ako podielový spoluvlastníci budete musieť podať na súd žiadosť o určenie vlastníka, ktorý ostatných vyplatí z ich podielov resp. súd nariadi dedičstvo predať a rozdeliť...
doktor23
10.08.10,12:31
Čo sa týka času - 6 mesiacov je normálna dĺžka, približne mesiac je to na súde, následne notár predvolá jedného z dedičov, ktorý sa postaral o pohreb na predbežné konanie, vyžiadajú sa doklady z katastra (cca 3 mesiace) a po zosumarizovaní sa predvolávajú dedičia na dedičské konanie.

Píšeš, že notárka Vám nepovedala o žiadnom závete. Vieš o tom, že by ten závet mal byť napísaný?

Strýkov treba vyzvať, aby ste sa dohodli ešte pred dedičským konaním, vzhľadom na to, nech sa nedohadujete na dedičskom konaní. Je zákaz drobenia pozemkov, preto by bolo vhodné, vzhľadom na to, že súpis aktív, pasív máte k dispozícii, prísť na DK už s dohodou.

Ak by sa nedostavovali, notár môže vypracovať uznesenie, v ktorom súd potvrdí dedičstvo podľa dedičkých podielov, takže nejaké riziko tam nevidím