VieraPopluharova
10.08.10,14:05
Prajem pekny den,

vie mi niekto poradit, ako zlikvidovat svoju vlastnu firmu? Podotknem k tomu, ze su na nej zaväzky vo SP,ZP a ostatnym veritelom.
Ma s tym niekto skusenost? Pytam sa nakolko prisiel za mno klient, ktory ma firmu, je v nej jedinym spolocnikom, konatelom a este je v ne zaroven vedeny ako zamestnanec.Nedarí sa mu a nistíha uhrádzať záväzky voci SP,ZP a ostatným dodávatelom.Nebola zatial na neho daná žiadna exekúcia, ale uz ma avízo od vymahatelskej firmy.
Dakujem.
VieraPopluharova
10.08.10,18:09
Nevie mi nikto poradit?
VieraPopluharova
11.08.10,19:55
Naozaj nema nikto skusenost, alebo aspon nevie poradit ako legalne zlikvidovat stratovu jednoosobovu sro.?
skaspa
11.08.10,21:27
Naozaj nema nikto skusenost, alebo aspon nevie poradit ako legalne zlikvidovat stratovu jednoosobovu sro.?
ak je predĺžený alebo platobne neschopný, nech podá návrh na vyhlásenie konkurzu, správca konkurznej podstaty poprípade predbežný správca sa už postará o jej legálne "zlikvidovanie"
jaja99
11.08.10,21:34
Možno ísť cestou konkurzu, ale bude ho to stáť súdny poplatok 50000 skk a spísanie návrhu tiež niečo stojí. Ak netto hodnota majetku podľa súvahy nepresiahne 200.000 skk, tak predbežný správca dá pravdepodobne návrh na výmaz pre nedostatok majetku. Ak sa rozhodne pre konkurz, tak treba pripraviť tak doklady, ako k účtovnej závierke ku dňu podania návrhu a snažiť sa, aby aktíva boli menej ako 200.000 SKK.
Je možná aj likvidácia, ale:
- nesmie byť v predlžení
- nesmie mať záväzky voči daňovému úradu (súčasťou návrhu na výmaz je potvrdenie o nulových nedoplatkoch)
Po vyhlásení likvidácie sa asi prihlásia veritelia (SP, ZP ...), speňaží sa majetok a vyplatia sa veritelia. Rozdiel patrí majietľovi firmy = likvidačný zostatok.
VieraPopluharova
12.08.10,08:54
Možno ísť cestou konkurzu, ale bude ho to stáť súdny poplatok 50000 skk a spísanie návrhu tiež niečo stojí. Ak netto hodnota majetku podľa súvahy nepresiahne 200.000 skk, tak predbežný správca dá pravdepodobne návrh na výmaz pre nedostatok majetku. Ak sa rozhodne pre konkurz, tak treba pripraviť tak doklady, ako k účtovnej závierke ku dňu podania návrhu a snažiť sa, aby aktíva boli menej ako 200.000 SKK.
Je možná aj likvidácia, ale:
- nesmie byť v predlžení
- nesmie mať záväzky voči daňovému úradu (súčasťou návrhu na výmaz je potvrdenie o nulových nedoplatkoch)
Po vyhlásení likvidácie sa asi prihlásia veritelia (SP, ZP ...), speňaží sa majetok a vyplatia sa veritelia. Rozdiel patrí majietľovi firmy = likvidačný zostatok.

Ak som dobre pochopila tak najlepsie je dat firmu do konkurzu, nakolko ma podlznosti vo SP a ZP, aktíva su skoro nulove,takze ak to prepocitam co je dlzny je lepsie ak si niekde zabezpeci peniaze na sudny poplatok, ten je 50 000 SKK, dobre som citala?
V pripade , ze by isiel do likvidacie - voci DU nema podlznosti, ale voci SP a ZP ano, ako by ho to postihlo ak firma nema ziadny majetok, ktory by sa dal spenazit.Vymahalo by sa to od neho ako od konatela?
Co by sa stalo, keby sa teraz vzdal funkcie statutara, ostal by len spolocnikom, tam by nebola mozna likvidacia firmy z dovodu, ze nie je statutar a nie je ani predpoklad , ze by sa nasiel?
Zita5
12.08.10,09:04
Vierka preštuduj si aj tento materiál
VieraPopluharova
12.08.10,09:17
Vierka preštuduj si aj tento materiál

Zitka,

dakujem velmi pekne pomohlo mi to, aby som mohla klientovi vysvetlit varianty a aby sa mohol rozhodnut, ktoru si vyberie.
nika17
13.08.10,06:38
Ahojte,

ja by som sa konkurzu snažila vyhnúť kvôli tomu poplatku.

Nech vstúpi do likvidácie a potom nech dá návrh na vyhlásenie konkurzu likvidátor, ten je oslobodený od poplatku, ak z UZ ku dňu predchádzajpcemu vstup spoločnosti do likvidácie vyplýva, že spoločnosť nemá cash na zaplatenie poplatku.

Do likvidácie vstúpiš ľahko. Rozhodnutie jediného spoločníka (ak to je sro, netreba ani notársku zápisnicu, ak si to nedal ovšem do spoločenskej zmluvy). :)
skaspa
13.08.10,11:24
Ahojte,

ja by som sa konkurzu snažila vyhnúť kvôli tomu poplatku.

Nech vstúpi do likvidácie a potom nech dá návrh na vyhlásenie konkurzu likvidátor, ten je oslobodený od poplatku, ak z UZ ku dňu predchádzajpcemu vstup spoločnosti do likvidácie vyplýva, že spoločnosť nemá cash na zaplatenie poplatku.:)

to je síce pravda, ale: § 13 ods. 2 zákona 7/2005: "Povinnosť zaplatiť preddavok nemá likvidátor dlžníka, ktorý vykonal likvidačnú účtovnú súvahu a zistil, že majetok dlžníka nepostačuje ani na úhradu preddavku. Odmenu a výdavky predbežného správcu v tom prípade platí štatutárny orgán alebo člen štatutárneho orgánu dlžníka;..."

napokon podľa § 21 ods. 3 "Nevyplatená časť preddavku slúži ako záloha na činnosť správcu v konkurze; ak sa konkurzné konanie zastavilo, nevyplatená časť preddavku sa vráti zložiteľovi preddavku."

takže, ak zloží preddavok 50 000 Sk, odmena a hotové výdavky správcu budú napr. 30 000 Sk a súd konkurzné konanie zastaví pre nedostatok majetku, tak sa zložiteľovi preddavku (konateľovi resp. s.r.o.-čke) vráti 20 000 Sk. Ak návrh podá likvidátor s tým, že nebude mať 50 000 Sk a náklady na predbežného správcu budú 30 000 Sk aj tak ich bude musieť uhradiť štatutárny orgán. Výsledok - či podá návrh likvidátor alebo dlžník, konateľ (s.r.o.čka) tak či tak príde o tých 30 000 Sk.
VieraPopluharova
13.08.10,18:31
A ak by nebol štatutar, len spoločník, to len hypoteticky, že by sa vzdal funkcie konatela a ostal by len spoločníkom čo vtedy?
nika17
14.08.10,07:12
to je síce pravda, ale: § 13 ods. 2 zákona 7/2005: "Povinnosť zaplatiť preddavok nemá likvidátor dlžníka, ktorý vykonal likvidačnú účtovnú súvahu a zistil, že majetok dlžníka nepostačuje ani na úhradu preddavku. Odmenu a výdavky predbežného správcu v tom prípade platí štatutárny orgán alebo člen štatutárneho orgánu dlžníka;..."

napokon podľa § 21 ods. 3 "Nevyplatená časť preddavku slúži ako záloha na činnosť správcu v konkurze; ak sa konkurzné konanie zastavilo, nevyplatená časť preddavku sa vráti zložiteľovi preddavku."

takže, ak zloží preddavok 50 000 Sk, odmena a hotové výdavky správcu budú napr. 30 000 Sk a súd konkurzné konanie zastaví pre nedostatok majetku, tak sa zložiteľovi preddavku (konateľovi resp. s.r.o.-čke) vráti 20 000 Sk. Ak návrh podá likvidátor s tým, že nebude mať 50 000 Sk a náklady na predbežného správcu budú 30 000 Sk aj tak ich bude musieť uhradiť štatutárny orgán. Výsledok - či podá návrh likvidátor alebo dlžník, konateľ (s.r.o.čka) tak či tak príde o tých 30 000 Sk.


to je síce pravda, ale ja mám takú skúsenosť, že spoločnosti, radšej pred začatím konkurzného konania, vstupujú do likvidácie. Vychádza to každopádne menej. štatutár hradí okolo 800 eur, namiesto povodných 1650. Plus je potrebné rátať so situáciou, že spoločnosť má dostatok majetku, ale nie v takej forme, aby bola schopn zaplatiť preddavok, napr. má veľa nehnuteľností...aj vtedy je likvidátor oslobodený od zaplatenia preddavku.
VieraPopluharova
14.08.10,08:41
Hej to by slo, lenze firma nema absolutne ziadny majetok, ziadne pohladavky, len same zaväzky a povinnosti voci SP a ZP, tak neviem co mu poradit, aby to mal co najlacnejsie, pretoze je uplne bez penazi.
jaja99
14.08.10,13:41
AK zo súvahy vyplýva, že je v predlžení a situácia pretrváva viac ako 90 dní, je povinný podať návrh na vyhlásenie konkurzu.
Ak sa začne likvidácia a likvidátor zistí, že firma je v predlžení, tj po predaji všetkého majetku nebude dosť peňazí na uspokojenie všetkých veriteľov, aj tak to speje ku konkurzu.
Ešte by možno stálo za to dať návrh na výmaz z OR z dôvodu nečinnosti, ak neukladali do zbierky listín účtovné závierky. Ale nemám s tým skúsenosti.
Ak by to nešlo - podať návrh na výmaz, tak asi skôr konkurz ako likvidácia, hlavne ak majetok je menej ako 200.000 SKK. Je vysoký predpoklad, že súd vráti časť súdneho poplatku, lebo odmena prebežného SKP je tuším cca 700 eur a výdavky musí všetky preukázať (poplatky bankám o poskytnutí informácií, katastru, SCP, poštovné ....) Určite stojí za to dať do poriadku papiere - myslím účtovníctvo, aby v majetku neboli nejaké hausnumerá, tj aktíva, ktoré nie sú identifikovateľné. Ak prebežný SKP navrhne výmaz, ide o rýchly proces.

Ešte k nápadu - zrušiť konateľstvo a zostať len majiteľom podielu. A kto by tým konateľom bol? Ste tam viacerí? Myslí, že to nerieši situáciu.

Ak firma nebude schopná hradiť záväzky voči SP a ZP, konateľ nie je hmotnoprávne zodpovedný - tj nemusí nič platiť. Môže sa preverovať trestnoprávna zodpovednosť, tj či v čase splatnosti záväzku mala firma na účte alebo v pokladni peniaze, ktoré mohla použiť na uspokojenie veriteľa. Ak tam peniaze neboli, ťažko sa dokáže úmysel konateľa nezaplatiť záväzok firmy, tj trestnoprávna zodpovednosť = 0.

PS: Úplne najlacnejšie riešenie je primäť SP alebo ZP podať návrh na vyhlásenie konkurzu. Nemá tam nejaké známosti? Poplatok platí vždy ten, kto návrh podáva.
VieraPopluharova
15.08.10,07:10
Vdaka za rady snad si z toho nieco vyberie a podnikne, pretize len umelo udrziava stratovu sro a vyraba este aj dlhy voci SP a ZP, nakolko je vo vlastnej jednoosobovej sro zamestnanec a momentalne aj na PN,to mam same take perlicky.
MAISI
10.01.11,11:43
AK zo súvahy vyplýva, že je v predlžení a situácia pretrváva viac ako 90 dní, je povinný podať návrh na vyhlásenie konkurzu.
Ak sa začne likvidácia a likvidátor zistí, že firma je v predlžení, tj po predaji všetkého majetku nebude dosť peňazí na uspokojenie všetkých veriteľov, aj tak to speje ku konkurzu.
Ešte by možno stálo za to dať návrh na výmaz z OR z dôvodu nečinnosti, ak neukladali do zbierky listín účtovné závierky. Ale nemám s tým skúsenosti.
Ak by to nešlo - podať návrh na výmaz, tak asi skôr konkurz ako likvidácia, hlavne ak majetok je menej ako 200.000 SKK. Je vysoký predpoklad, že súd vráti časť súdneho poplatku, lebo odmena prebežného SKP je tuším cca 700 eur a výdavky musí všetky preukázať (poplatky bankám o poskytnutí informácií, katastru, SCP, poštovné ....) Určite stojí za to dať do poriadku papiere - myslím účtovníctvo, aby v majetku neboli nejaké hausnumerá, tj aktíva, ktoré nie sú identifikovateľné. Ak prebežný SKP navrhne výmaz, ide o rýchly proces.

Ešte k nápadu - zrušiť konateľstvo a zostať len majiteľom podielu. A kto by tým konateľom bol? Ste tam viacerí? Myslí, že to nerieši situáciu.

Ak firma nebude schopná hradiť záväzky voči SP a ZP, konateľ nie je hmotnoprávne zodpovedný - tj nemusí nič platiť. Môže sa preverovať trestnoprávna zodpovednosť, tj či v čase splatnosti záväzku mala firma na účte alebo v pokladni peniaze, ktoré mohla použiť na uspokojenie veriteľa. Ak tam peniaze neboli, ťažko sa dokáže úmysel konateľa nezaplatiť záväzok firmy, tj trestnoprávna zodpovednosť = 0.

PS: Úplne najlacnejšie riešenie je primäť SP alebo ZP podať návrh na vyhlásenie konkurzu. Nemá tam nejaké známosti? Poplatok platí vždy ten, kto návrh podáva.
Bol tu spomenutý návrh podať súdu návrh na výmaz z OR z dôvodu nečinnosti.
My sme takýto návrh podávali ešte v marci 2010 a teraz (05.12.2010) nám prišla odpoveď zo súdu:
"citujem"
Súd nezačne konanie o zrušenie spoločnosti, nakoľko konateľ spoločnosti ako štatutárny orgán je povinný postupovať v zmysle ust.§11 Zák.č.7/2005 Z.z. o konkurze a reštrukturalizácii v znení neskorších predpisov, keďže sám vie, že predmetná spoločnosť nie je schopná uhrádzať si svoje záväzky a dostala sa do platobnej neschopnosti.
MAISI
10.01.11,11:55
A teraz mám otázku? Ak na s.r.o. nedám vyhlásiť konkurz a nechám ju tak nečinnú,(nebudem v nej nič podnikať) nakoľko nemám tých 1600 € na zaplatenie poplatkov, čo z toho bude ďalej vyplývať. Nejaké postihy? Už sme aj dostali zo ZP pokutu za nesplatenie záväzkov ale sme ju nezaplatili, nemáme z čoho. S.r.o. nemá žiaden majetok, ani hotovosť . Máme čakať až nás dá niekto do konkurzu (Soc.poist., ZP a T-mobile - tu máme záväzky inak nič.)