Babulica
10.08.10,14:29
Prosim o radu, mam zamestnanca, ktory by mal nastupit na dochodok k 7.9.2010, ale stale bude u nas propri tom pracovat...plynu mi ztoho nejake veci? Myslim, teda treba zaslat nieco do SP alebo aj do ZP??

Dakujem. :)
Kačena I.
10.08.10,12:38
by mal nastúpiť na dôchodok, znamená, že sa stane aj poberateľom starobného dôchodku?
ondrejvla
10.08.10,12:42
Prosim o radu, mam zamestnanca, ktory by mal nastupit na dochodok k 7.9.2010, ale stale bude u nas propri tom pracovat...plynu mi ztoho nejake veci? Myslim, teda treba zaslat nieco do SP alebo aj do ZP??

Dakujem. :)

Do SP len vyznačíš v oddieli 3, že neplatí IP, do ZP nevypisuješ nič, nezabudni mu prestať uplatňovať odpočitateľnú položku.
Opravujem, má nárok na odpočitateľnú položku do konca kalendárneho roku.
Viac nájdeš tu:
http://www.porada.sk/t144693-priznany-starobny-dochodok-v-strede-mesiaca.html
vieraaaa
10.08.10,12:46
Do SP len vyznačíš v oddieli 3, že neplatí IP, do ZP nevypisuješ nič, nezabudni mu prestať uplatňovať odpočitateľnú položku.
Viac nájdeš tu:
http://www.porada.sk/t144693-priznany-starobny-dochodok-v-strede-mesiaca.html
Ak by mu bol dôchodok priznaný od 7.9.2010, odpočítateľná - nezdaniteľná čiastka sa neuplatňuje od 1.1.2011. Do konca roka 2010 má na ňu nárok.
veronikasad
10.08.10,12:47
Vlasti, v roku 2010 ešte môže uplatňovať mesačnú NČZD. (nebol poberatelom k 1.1.)
ondrejvla
10.08.10,13:19
Och, moja chyba, úplne som na to zabudla, tie roky na dôchodku zanechali v pamäti...
Kvaka
10.08.10,14:01
Ja som si po ukončení pracovnej činnosti po odchode do dôchodku dopisovala so zdravotnou poisťovňou, či som niečo neopomenula, keď už som poistencom štátu, a odpísali mi toto:
Oznamovacie povinnosti (v období, keď ste boli v pracovnom pomere)
mal za Vás zamestnávateľ a to prostredníctvom tlačiva Oznámenie
zamestnávateľa. Podľa § 24 písm.c) zákona 580/2004 Z.z v znení
neskorších predpisov platiteľ poistného je povinný písomne oznámiť
príslušnej zdravotnej poisťovni spôsobom určeným úradom najneskôr do
ôsmich pracovných dní zmenu platiteľa poistného okrem zmeny platiteľa
poistného z dôvodu uvedeného v § 11 ods.8, ktorú treba oznámiť do
konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom došlo k
zmene platiteľa poistného, a okrem zmeny platiteľa poistného z dôvodu
uvedeného v §11 ods.9, ktorú treba oznámiť najneskôr v termíne pre
podanie ročného zúčtovania za rozhodujúce obdobie, v ktorom došlo k
zmene platiteľa poistného.

Oznámenie poberania starobného dôchodku bolo taktiež Vašou
oznamovacou povinnosťou a to prostredníctvom tlačiva Oznámenie
poistenca/platiteľa poistného (tlačivo sa nachádza aj na našej
internetovej stránke www.vszp.sk (http://www.vszp.sk/) v sekcii Pre Poistencov, Tlačivá) a
doložením dokladu zo Sociálnej poisťovne o poberaní starobného
dôchodku.

Ten prvý odsek chápem tak, že oznamovacia povinnosť zamestnávateľa je až pri ukončení pracovného pomeru, či už zmenou zamestnávateľa alebo odchodu do dôchodku. No a ten druhý odsek sa týka zamestnanca - poberateľa dôchodku, a túto povinnosť som si ja nesplnila, zamestnávateľ ma neupozornil, nemusel. Po telefonáte na ZP mi poslali mail, že nie je nutné aby som spätne zdokladovala poberanie starobného dôchodku, nakoľko v registri poistencov ma evidujú v kategórii poistenca štátu.

Možno by bolo dobré upozorniť zamestnanca, že má takúto povinnosť.
Môj manžel ešte pracuje, a hneď ako mi toto napísali, išiel do ZP oznámiť (vypísal tlačivo), že je poberateľ dôchodku.
Neplatí sa ani pistenie v nezamestnanosti.
Babulica
11.08.10,06:52
Dakujem vsetkym za radu....STE SUPER :)
hanelie
11.08.10,12:17
ak zamestnanec požiada o dôchodok, treba odovzdať ELDP / aj so sprievodným listom