cicushka
04.11.05,16:55
Zdravim vsetkych. Zamestnavam jednu kocku na dohodu na par hodin. Dohodnuta odmena je 600 Sk. Ja som dobrovolnym platcom DPH. Znamena to ze jej musim tuto odmenu na zmluvu rozpisat aj s dph alebo staci iba napisat ze dohodnuta odmena je 600 sk netto.
Moja dalsia otazka je, ze za pracu, ktoru ona vykonava dostanem ja od inej firmy 900 SK. To znamena ze zarobim 300 SK. Mozem si teda tych 600 korun, co som musela zaplatit tej kocke brigadnicke dat do nakladov aby som potom nemusela zdanit celych 900 sk ale iba tych 300 sk? Dakujem :confused:
adam
04.11.05,16:03
Mzdy nepodliehajú DPH.
Odmenu 600,- dáš do výdavkov, 900,- do príjmov, tak ako píšeš........
Paula
04.11.05,16:07
Do výdavkov si dáš aj daň, ktorú jej z brutta odvedieš. Brutto sumu uvádzaš na DOVP ako dohodnutú odmenu za prácu.
otázka
04.11.05,16:12
Ako píše Adam, mzdy, odvody -neodvádza sa DPH. Takisto poštovné, VzBÚ. Len DF, OF, bločky = VPD, PPD, Tvoj partner musí byť tiež platca DPH.
Manual
04.11.05,16:13
Zdravim vsetkych. Zamestnavam jednu kocku na dohodu na par hodin. Dohodnuta odmena je 600 Sk. Ja som dobrovolnym platcom DPH. Znamena to ze jej musim tuto odmenu na zmluvu rozpisat aj s dph alebo staci iba napisat ze dohodnuta odmena je 600 sk netto.
Moja dalsia otazka je, ze za pracu, ktoru ona vykonava dostanem ja od inej firmy 900 SK. To znamena ze zarobim 300 SK. Mozem si teda tych 600 korun, co som musela zaplatit tej kocke brigadnicke dat do nakladov aby som potom nemusela zdanit celych 900 sk ale iba tych 300 sk? Dakujem :confused: Trošku je to domotané. Brigádničke vyplatíš 600 Sk mínus 19% daň zo mzdy to je 486,- Sk do ruky a si s ňou vybavená. Prácu čo ti spravila brigádnička ty budeš niekomu faktúrovať. Kedže si plátca DPH ako píšeš, tak ty musíš odberateľovi faktúrovať 900 + 19% DPH=171,- = 1071,- Sk a s DPH sa vysporiadaš so štátom v daňovom priznaní za príslušný mesiac alebo kvartál.
Záleží ešte na akej cene ste sa dohodli či na 900,- Sk s DPH alebo na 900 Sk bez DPH
Pekný večer želám...
Jana Acsová
04.11.05,16:16
Súhlas s Manuálom ohľadom DPH. Mám za to, že otázku súvisiacu s dohodou treba riešiť v rámci témy "mzdy", nakoľko mimotemy
Paula
04.11.05,16:29
. Prácu čo ti spravila brigádnička ty budeš niekomu faktúrovať. Kedže si plátca DPH ako píšeš, tak ty musíš odberateľovi faktúrovať 900 + 19% DPH ... Janík, ako by sa vysporiadalo DPH v prípade: Uzatvorím zmluvu (nebudem faktúrovať) s org.XY s tým, že zamestnám človeka, ktorý potrebuje získať prax ...získa ju práve prácou u mňa, potom ho zamestnajú oni. Po dobu "praxe" mi org.XY bude poskytovať prostriedky na jeho jeho mzdu.
Stihla som sa dať mimotemy, tak dlho som to tu tvorila :D
Jana Acsová
04.11.05,16:35
Janík, ako by sa vysporiadalo DPH v prípade: Uzatvorím zmluvu (nebudem faktúrovať) s org.XY s tým, že zamestnám človeka, ktorý potrebuje získať prax ...získa ju práve prácou u mňa, potom ho zamestnajú oni. Po dobu "praxe" mi org.XY bude poskytovať prostriedky na jeho jeho mzdu.
Táto otázka nie je mimo témyhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
Či je uzatvorená zmluva, alebo sa fakturuje nemá vplyv na odvod DPH, resp. daňové povinnosti. Je potrebné nadefinovať "plnenie". Ak z toho vyjde služba a mám za to, že asi áno, dodávka služby by mala byť s daňou. Ak sa jedná o vzťah firma x firma, ťažko je možné prostriedky na mzdu stotožniť napríklad s refundáciou poskytovanou štátnymi (či obdobnými) inštitúciami.
Manual
04.11.05,16:41
Janík, ako by sa vysporiadalo DPH v prípade: Uzatvorím zmluvu (nebudem faktúrovať) s org.XY s tým, že zamestnám človeka, ktorý potrebuje získať prax ...získa ju práve prácou u mňa, potom ho zamestnajú oni. Po dobu "praxe" mi org.XY bude poskytovať prostriedky na jeho jeho mzdu.
Stihla som sa dať mimotemy Ale to je iné než to na čo som odpovedal. Tvoj prípad by som robil nasledovne.
Ty ako firma čo zamestnáš človeka na získanie praxe=on ti spraví nejakú prácu a ty tú prácu alebo výrobok budeš niekomu faktúrovať=preto sa podniká. Môžeš aj tej firme od koho máš na praxi toho človeka ak si u teba niečo objednala. To že ti organizácia xy poskytla pracovníka na prax, prakticky ty im budeš náklady na jeho mzdu faktúrovať tak ako ste sa pravdepodobne dohodli /mzda bude refundovaná/. Teba ten pracovník nebude stáť nič. To je asi všetko. Ak si myslela niečo iné konkretizuj
Pekný večer želám...