ajarmila
10.08.10,17:10
Dobrý deň, vie mi niekto objasniť pre mňa záhadný pojem zo zákona o sociálnom poistení "obdobie trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky" čím sa myslí, že je nejaké obdobie (a je to niečo iné ako tzv. ochranná lehota) kedy má poistenec nárok na dávku aj po skončení nemocenského poistenia. Myslela som si, že v prípade materskej je týmto obdobím 2 roky, nakoľko všade sa uvádza nárok na materskú ak žena bol a nemocensky poistená aspoň 270 dní počas uplynulých 2 rokov, ale zjavne sa mýlim. Z poistenia, ktoré sa mi skončilo v auguste 2009 teda asi žiadne peniaze neuvidím napriek tomu že rok 2009 sa v mojom prípade považuje za rozhodujúci pre výpočet materskej? Ďakujem a obdivujem všetkých ľudí, ktorí sú schopní sa v týchto zákonoch vyznať:-)
veronikasad
10.08.10,15:12
Dobrý deň, vie mi niekto objasniť pre mňa záhadný pojem zo zákona o sociálnom poistení "obdobie trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky" čím sa myslí, že je nejaké obdobie (a je to niečo iné ako tzv. ochranná lehota) kedy má poistenec nárok na dávku aj po skončení nemocenského poistenia. Myslela som si, že v prípade materskej je týmto obdobím 2 roky, nakoľko všade sa uvádza nárok na materskú ak žena bol a nemocensky poistená aspoň 270 dní počas uplynulých 2 rokov, ale zjavne sa mýlim. Z poistenia, ktoré sa mi skončilo v auguste 2009 teda asi žiadne peniaze neuvidím napriek tomu že rok 2009 sa v mojom prípade považuje za rozhodujúci pre výpočet materskej? Ďakujem a obdivujem všetkých ľudí, ktorí sú schopní sa v týchto zákonoch vyznať:-)
Aké peniaze a akú dávku chceš vidieť ?
Kedy skončil pracovný pomer ?
ajarmila
11.08.10,07:07
Materskú. Ja som totiž v roku 2009 mala 2 zamestnania (sucasne), z toho jedno trvalo celý rok a trvá až doteraz a jedno sa skončilo v auguste 2009. Keďže na materskú pôjdem v novembri 2010 a teda rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej je rok 2009 myslela som, že sa mi budú počítať obidve zamestnania a teda aj obidve poistenia, ktoré som mala v tomto roku. Ale nakoniec som zistila, ze zrejme sa mi bude materská počítať len z toho nemocenského, ktoré mám doteraz.......co je pre mna velmi nevyhodne. Najhorsie je, ze i ked teraz viem akym sposobom sa to riesi, nadalej ked citam mnohe i odborne clanky na tuto temu vyznievaju zavadzajuco a zavadzaju nielen zeny, ktore mali niekedy v rozhodujucom obdobi 2 zamestnania, ale i zeny, ktore napr. prisli o pracu. Preco sa vsade pise, ze zamestnankyna ma narok ak v poslednych 2 rokoch odpracovala 270 dni, ked to nie je cela pravda a nestaci to, dalsou podmienkou je ze aspon cast tychto dni musi spadat do poslednych 6 mesiacov, kedy je v tzv. ochrannej lehote.........inak nic, ma smolu.