Alexa.k
04.11.05,18:40
Môže mi niekto poradiť?
S.r.o. si zobrala 8/2004 auto na leasing, 9/2005 prepísala leasing na spoločníka/ je živnostník/
1.akým spôsobom mám vyradiť vozidlo z majetku ?
2.ako mám odpísať 474?
3. musím fakturovať spoločníkovi / ak áno môžem to započítať ak poskytol pôžičku spoločnosti ?
jamajka
04.11.05,20:04
KEJKA
04.11.05,20:42
Môže mi niekto poradiť?
S.r.o. si zobrala 8/2004 auto na leasing, 9/2005 prepísala leasing na spoločníka/ je živnostník/
1.akým spôsobom mám vyradiť vozidlo z majetku ? 541/082 a 082/022
2.ako mám odpísať 474?
3. musím fakturovať spoločníkovi / ak áno môžem to započítať ak poskytol pôžičku spoločnosti ?bod 1 - vid citáciu
najskôr k bodu 3. áno -treba fakturovať a účtovať 311/641
započítať so záväzkom voči spoločníkovi môžete.
predpokladám, že spoločnosť vám nič nevráti, teda sa finančne musite vysporiadať so spoločníkom - druhým nájomcom.

2. účet 474 usporiadate podla vyššie uvedeného odkazu/jamajka
píšem to takto na upresnenie, lebo ide o spoločníka-blízku osobu, takže altenatívy uvedené v odkaze neprichádzajú do úvahy.
Alexa.k
05.11.05,14:02
Ďakujem za radu, ešte by som sa chcela uistiť či som to pochopila:

Fakturujem spoločníkovi len pomernú čast 1.zv.spláky to znamená že napr.
1.zv. splátka bola napr. 100.000,- tu vydelím 36 a výsledok vynásobím počtom mesiacov prevzatia leasingu.
:confused:
/ešte podotázka ak sme platca DPH a predmet L. je osobne vozidlo M1 fakturujem "neplatcovi DPH" s DPH alebo bez ?/
jamajka
05.11.05,17:55
:confused:
/ešte podotázka ak sme platca DPH a predmet L. je osobne vozidlo M1 fakturujem "neplatcovi DPH" s DPH alebo bez ?/
Ak je to osobné auto, faktúruješ ho bez DPH (pri jeho obstaraní, resp. pri leasingu si si neodpočítavala DPH). To je jedno či platcovi alebo neplatcovi DPH. S DPH by si musela faktúrovať, ak by si predávala úžitkové vozidlo.
KEJKA
05.11.05,18:00
Ak je to osobné auto, faktúruješ ho bez DPH (pri jeho obstaraní, resp. pri leasingu si si neodpočítavala DPH). To je jedno či platcovi alebo neplatcovi DPH. S DPH by si musela faktúrovať, ak by si predávala úžitkové vozidlo.pozor vsak na novy leasing. DPH sa neodpocitavala ale nie je ani sucastou istiny. Treba ju preto k cene dopocitat a vyčíslit na faktúre, kde sa uvedie že ide o prevod lísingu. Aspoň si myslím, že povodný nájomca nemusí byť zaťažený ani by nemal byť zaťažený celou DPH z 1. zvýšenej splátky. A 2. nájomca zasa tiež nemá nárok naodpočítanie.