jhalkova
11.08.10,09:16
Ospravedlňujem sa dopredu za nesprávne zaradenie témy.
Chcem predať les, ktorý je súčasťou urbariátu.
Spoločnosť , ktorá ho kupuje v zmluve uzavretej podľa OZ okrem iného uvádza:
"Po predložení originálov výpisov z katastra nehnuteľností vydaných Správou katastra, z ktorých bude zrejmé, že kupujúci je vlastníkom 51% spoluvlastníckych podielov sa prevedie kúpna cena na účet predávajúceho."

Teoreticky by sa teda mohlo stať, že sa uskutoční vklad do katastra, kupujúci sa stane vlastníkom ale ja sa k peniazom nedostanem .

Bude možné od takejto zmluvy neskôr odstúpiť?
Chobot
11.08.10,13:01
Ospravedlňujem sa dopredu za nesprávne zaradenie témy.
Chcem predať les, ktorý je súčasťou urbariátu.
Spoločnosť , ktorá ho kupuje v zmluve uzavretej podľa OZ okrem iného uvádza:
"Po predložení originálov výpisov z katastra nehnuteľností vydaných Správou katastra, z ktorých bude zrejmé, že kupujúci je vlastníkom 51% spoluvlastníckych podielov sa prevedie kúpna cena na účet predávajúceho."

Teoreticky by sa teda mohlo stať, že sa uskutoční vklad do katastra, kupujúci sa stane vlastníkom ale ja sa k peniazom nedostanem .

Bude možné od takejto zmluvy neskôr odstúpiť?

Odstúpiť nie, ale môžeš si vymáhať tie peniaze, čo ti nevyplatia. Ak sa bojíš, trvaj na vyplatení pri podpise zmluvy, alebo podaní návrhu do katastra.
hanelie
11.08.10,13:12
predkupné právo je vyriešené?
hanelie
11.08.10,13:14
Po predložení originálov výpisov z katastra nehnuteľností vydaných Správou katastra, z ktorých bude zrejmé, že kupujúci je vlastníkom 51% spoluvlastníckych podielov sa prevedie kúpna cena na účet predávajúceho."
neobvyklé a pochybné / akoby očakávali problémy
sarasara
11.08.10,23:33
Ten les, ktorý je súčasťou urbariátu, koľko má spoluvlastníkov? Nepredávaš les, predávaš zrejme svoj podiel, ktorý máš v urbariáte, či nie?
jhalkova
13.08.10,10:31
Áno, predávam svoj podiel. Spoluvlastníkov je veľa .. okolo 300.
jhalkova
13.08.10,10:37
V zmluve je uvedené, že "návrh na vklad do katastra podá kupujúci po vyriešení predkupného práva.." Riešia to tak, že predávajúci sa podpisom zmluvy vzdávajú predkupného práva a ostatných asi oslovia listom.
hanelie
13.08.10,10:45
vyriešiť predkupné právo musí predávajúci a to písomnou formou / t.j. ak ostatní podielníci chcú tiež predať svoje podiely jednému kupcovi , môžu tak urobiť v jednej písomnej dohode
§ 140 občianského zákonníka
sasica
13.08.10,22:23
Mam pocit , ze v tomto pripade ide o nieco nekale, a na Vasom mieste si poriadne zvazim ci to podpisat , alebo nie vystavujete sa riziku.Pokial zaujemca s Vami podpise notarsku zapisnicu . Je to riziko minimalne , ale pokial nie ja bz som to nepodpisovala
sarasara
13.08.10,22:52
Predávajúci musí ponúknuť svoj podiel ostatným spoluvlastníkom na predaj. Ak nikto zo spoluvlastníkov neprejaví záujem o kúpu, môžeš svoje podiely predať inému záujemcovi. Za rovnakú cenu.
Kupujúci takúto povinnosť nemá a nenesie ani zodpovednosť za porušenie tejto povinnosti.
Je podivné, že chce oslovovať spoluvlastníkov až po podpísaní kúpnej zmluvy. Potom odošle 300 listov, za každý je poštovné jedno euro ...
Megin
06.10.10,14:56
Chcem predat podiel v lesnom urbariate. Mam jedneho zaujemcu ktory je vedeny ako spoluvlastnik z celkoveho poctu asi 250 podielnikov. Aby som neporusil predkupne pravo budem oslovovat vsetkych spolupodielnikov. Co s podielnikmi ktory su na LV vedeny ako ''zomrel'', alebo je tam vedeny SPF. Mam oslovit aj SPF? Vacsina spolupodielnikov byva v mojom okoli. Mozem ich oslovit osobne, dat im do ruk proti podpisu pisomnu ponuku? A v pripade ze by zareagovali nezaujmom o vyzitie predkupneho prava, mozem spravit menny zoznam z ich podpismi ako pisomne potvrdenie nezaujmu?
Chobot
07.10.10,08:14
Chcem predat podiel v lesnom urbariate. Mam jedneho zaujemcu ktory je vedeny ako spoluvlastnik z celkoveho poctu asi 250 podielnikov. Aby som neporusil predkupne pravo budem oslovovat vsetkych spolupodielnikov. Co s podielnikmi ktory su na LV vedeny ako ''zomrel'', alebo je tam vedeny SPF. Mam oslovit aj SPF? Vacsina spolupodielnikov byva v mojom okoli. Mozem ich oslovit osobne, dat im do ruk proti podpisu pisomnu ponuku? A v pripade ze by zareagovali nezaujmom o vyzitie predkupneho prava, mozem spravit menny zoznam z ich podpismi ako pisomne potvrdenie nezaujmu?

Ak ten, ktorý kupuje, je tiež spoluvlastník, myslím, že nemusíš každému spoluvlastníkovi ponúknuť svoj podiel na kúpu. To len v prípade, že by si predával nie spoluvlastníkovi. Takto ten jeden využil svoje právo prednostnej kúpy. Veď čo keby sa ozvali piati, že to od teba chcú kúpiť? Ktorý by mal väčšie právo odkupu, ak sú všetci spoluvlastníci?

Na tvojom mieste by som to predal priamo tomu jednému, ostatných by som neoslovoval (to by sa ten predaj mohol natiahnuť aj na niekoľko rokov... pri 250 vlastníkoch - kým by dostal od nich vyjadrenie...).
sarasara
07.10.10,19:04
Spoluvlastnícky podiel v urbariáte je nedeliteľný. Môžeš ho predať iba jednému spoluvlastníkovi.