yokozuna404
11.08.10,14:36
Dobrý ďeň všetkým,
Prv by som chcel povedať že daniam a celemu podnikaniu a predaju a celkovemu účtovníctvu sa rozumiem ako "koza počítaču".
Rozmýšľal som, že by som cez internet predával počítačové modely pre PC grafikov, pre firmy atď.(viď stránku turbosquid.com ).
A chcel by som sa spýtať, či musím čosi nejako odvádzať štátu, či tu je nejaká zárobková hranica, dokaiľ nemusím tie poplatky odvádzať(sa mi zdá, že vo Rakúsku je limit 10000€ za rok, dovtedy sa dane odvádzať nemusia).
Mám 18rokov a firmu samozrejme namám, tak nemám ani šajnu čo s tým.
Vopred Ďakujem za odpoveď.
martinez
11.08.10,22:13
Dobrý ďeň všetkým,
Prv by som chcel povedať že daniam a celemu podnikaniu a predaju a celkovemu účtovníctvu sa rozumiem ako "koza počítaču".
Rozmýšľal som, že by som cez internet predával počítačové modely pre PC grafikov, pre firmy atď.(viď stránku turbosquid.com ).
A chcel by som sa spýtať, či musím čosi nejako odvádzať štátu, či tu je nejaká zárobková hranica, dokaiľ nemusím tie poplatky odvádzať(sa mi zdá, že vo Rakúsku je limit 10000€ za rok, dovtedy sa dane odvádzať nemusia).
Mám 18rokov a firmu samozrejme namám, tak nemám ani šajnu čo s tým.
Vopred Ďakujem za odpoveď.

1/ Ak sa jedna o prilezitostny predaj/prijem, tak ten je oslobodeny do vysky 5 nasobku zivotneho minima... 5 x 185,38 = 926,90 eur/rok
2/ Ak by si nemal ziadne ine prijmy pocas roka, tak nemusis podavat danove priznanie, ak suhrn prijmov nepresiahne za rok 50% z nezdanitelnej casti zakladu dane : 50% x 4025,70 = 2012,85
3/ Tu je vsak iny problem... tvoj predaj sa da charakterizovat ako sustavna cinnost za ucelom dosahovania zisku... a to je v zmysle obchodneho zakonnika "podnikanie"!!! Ak teda podnikas, je tvojou povinnostou si minimalne zalozit zivnost a viest jednoduche uctovnictvo alebo danovu evidenciu.
4/ Ak tvoje modely budes dodavat aj zahranicnym firmam do inych clenskych statov, budes mat povinnost registracie pre DPH
yokozuna404
12.08.10,05:55
Diki moc, akurat by som potreboval este dovysvetlit ten bod 2, ak by sa dalo, a este takto, ono je to robené(predávané) formou aukcie alebo burzy, teda ja kupcu nepoznám a peniaze by mi chodili na účet bez žiadnych papierov alebo faktúr, predaj by bol príležitostný (dalo by sa to prirovnať k predaju v bazároch, napr. mám starý nábytok + ja neviem...koberec a stoličky a stôl a chcem ich predať po jednotlivých kúskoch cez internet), fakt musím mať založenú živnosť+nejaká ekonomická evidencia?Príp. aké "tresty" by ma čakali, ak by som nemal živnosť a tú evidenciu alebo odvod nejakých daní???
Ďakujem
martinez
13.08.10,19:55
Diki moc, akurat by som potreboval este dovysvetlit ten bod 2, ak by sa dalo, a este takto, ono je to robené(predávané) formou aukcie alebo burzy, teda ja kupcu nepoznám a peniaze by mi chodili na účet bez žiadnych papierov alebo faktúr, predaj by bol príležitostný (dalo by sa to prirovnať k predaju v bazároch, napr. mám starý nábytok + ja neviem...koberec a stoličky a stôl a chcem ich predať po jednotlivých kúskoch cez internet), fakt musím mať založenú živnosť+nejaká ekonomická evidencia?Príp. aké "tresty" by ma čakali, ak by som nemal živnosť a tú evidenciu alebo odvod nejakých daní???
Ďakujem

1/ Ak nepoznas kupcu, tak je to vyhodne z hladiska DPH, nakolko nevies deklarovat, ze predavas modely zdanitelnej osobe do ineho celnskeho statu. A tym padom sa nemusis registrovat pre DPH podla §15,1...

2/ Ak dokazes preukazat, ze sa nejedna o nejaku sustavnu cinnost, ale nahodile raz - dva razy za rok predas nejaky model, tak by sa mozno dalo prizmurit oci a nemuselo by to mat znamky podnikania...

§2,1 Obchodneho zakonnika : "Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku".

3/ Hranice:
3a/ Nasledne, ak by si mal prijem z tejto cinnosti nizsi ako 5 nasobok zivotneho minima za rok (926,90 eur), tento prijem mas od dane oslobodeny.
3b/ Alebo, ak by suma vsetkych tvojich prijmov za rok (vratane prijmov zo zamestnania a inych prijmov) nepresahovala 50% nezdanitelnej casti zakladu dane (2012,85eur), nemas povinnost podat danove priznanie a tym padom ani neplatis ziadnu dan.
3c/ Ak by suma vsetkych tvojich prijmov presahovala 2012,85, tak podavas danove priznanie... avsak, ak suma vsetkych tvojich prijmov je nizsia ako 4025,70 (tzv.nezdanitelna cast zakladu dane alebo odpocitatelna polozka), tak vysledna dan v danovom priznani ti vyjde nula.

Zdoraznujem, ze suma vsetkych prijmov predstavuje sucet prijmov zo zavislej cinnosti (zamestnanie), z kapitaloveho majetku, ostatnych prijmov, ktore nie su oslobodene....

Je to komplexnejsia problematika, ktora sa tu neda jednou vetou opisat.. treba to posudzovat od pripadu k pripadu a nastavit najvhodnejsi danovy rezim....

Zaver: ak sa jedna naozaj o nahodily, neopakovany prijem, pricom preukazes, ze sa zivis niecim inym (napr.mas zamestnanie) a toto je len nahodila bokovka, pricom rocny prijem z tejto bokovky nepresiahne tych 926,90 eur... tak mozes kludne spavat..
yokozuna404
16.08.10,07:07
No ja mam este strednu skolu, takze zamestnanie nemam(dalsi rok teraz po prazdninach budem robit v jednej firme kazdy druhy tyzden) Estee jedna malá otazecka, ked nemam ukoncenu skolu, nemozmem si zalozit zivnost?
ego.mc
16.08.10,17:07
Živnosť môžeš založiť aj ako študent, ale až po dovŕšení 18 rokov.