D_ovolenka
11.08.10,15:29
Nenasla som v doterajsich odpovediach konktetnu odpoved na moju otazku - ako sa zapocitava studium (bezne stredoskolske ukoncene maturitou a 2-rocne denne pomatruitne uspesne ukoncene maturitou), resp. prazdniny po ukonceni studia...

Po 18. roku (narodena som koncom novembra r. 1977) som sustavne studovala a pracovala nasledne: po ukonceni stredoskolskeho studia ukonceneho maturitou som pokracovala v dennom 2-rocnom pomaturitnom studiu uspesne ukoncenom v skolskom roku 1997/1998 (v juni - standardne maturitnou skuskou). Po prazdninach som sa 1.9.1998 nahlasila na Urad prace, kde som bola do 14.9.1998 registrovana ako nezamestnana a od 15.9.1998 som bola nonstop zamestnana, co viem podlozit zapoctovymi listami, pracovnymi zmluvami - cimkolvek.
Mzdova uctovnicka mi to vyratala, ze mi chybaju 3 dni odpracovne na priznanie 25 dni dovolenky...kde moze byt chyba? Prazdniny po ukonceni riadneho studia sa mi nezaratavaju? Nakolko prave na toto som sa pred evidenciou na Urade prace informovala v tom case, ked to bolo aktualne (r. 1998) a informovali ma, ze do konca prazdnin som student...prosim o Vase nazory (najlepsie aj nejake konkretne usmernenie, kde a ktora norma toto detailne riesi), zdravotne som bola poistencom statu do 31.8.1998, ronako rodicovsky prispevok matka poberala do thoto terminu (aj vyzivne od otca bolo narokovatelne do 31.8.1998) - takze z kazdeho mne znemeho pohladu som bola za studenta povazovana az do 31.8.1998 - preco nie na ucely vypoctu odpracovanych rokov?

pomaturitne studium bolo normalne v ramci strednej odbornej skoly (2-rocne) ukoncene beznou maturitou...cize nedosiahla som ziadne vyssie odborene vzdelanie, ale klasicke stredoskolske vzdelanie ukoncene maturitou...

Za vysvetlenie, najlepsie s odkazmi na pravne normy dakujem.
J+K
11.08.10,13:56
Ja by som účtovníčke doložila maturitné vysvedčenie /ak som správne pochopila, tak maturitné vysvedčenie máš dvakrát/, doložila by som potvrdenie o evidencii na úrade práce a zápočtové listy z predchádzajúcich zamestnaní. S týmto by som požiadala o nové posúdenie nároku na dovolenku.
D_ovolenka
11.08.10,14:03
dakujem :) je to presne tak, ze mam 2 maturitne vysvedcenia a hned po prazdninach som sa k 1.9.1998 zaevidovala na urade prace (do 14.9.1998) a od 15.9.1998 som sa zamestnala, pracujem bez prerusenia az do teraz :) (postupne u viacerych zamestnavatelov, ale bez prerusenia).

Problem vznikol podla mna u niektoreho zo zamestnavatelov pri vystaveni sumarneho Zapoctoveho listu (zle naratanie dni, co som zial v minulosti nekontrolovala)...nakolko mam suhrnny Zapoctovy list, nie samostatne zvlast od kazdeho zamestanvatela...

Je mozne narok podlozit Pracovnymi zmluvami a Dohodami o rozviazani pracovneho pomeru (bude zrejme od kedy do kedy PP trval), resp. Vypisom z individualneho uctu poistenca Socialnej poistovne? Aby som nemusela oslovovat zvlast kazdeho zamestnavatela (ani neviem, ci ma zamestnavatel povinnost mi vystavit nieco ine, ako povodne vystavil..resp. vystavit ZL opat, ked nevie, ci som uz jeho original neodovzdala inde a nedostala novy sumarny ZL).

Dakujem.
rodina1
11.08.10,14:18
dakujem :) je to presne tak, ze mam 2 maturitne vysvedcenia a hned po prazdninach som sa k 1.9.1998 zaevidovala na urade prace (do 14.9.1998) a od 15.9.1998 som sa zamestnala, pracujem bez prerusenia az do teraz :) (postupne u viacerych zamestnavatelov, ale bez prerusenia).

Problem vznikol podla mna u niektoreho zo zamestnavatelov pri vystaveni sumarneho Zapoctoveho listu (zle naratanie dni, co som zial v minulosti nekontrolovala)...nakolko mam suhrnny Zapoctovy list, nie samostatne zvlast od kazdeho zamestanvatela...

Je mozne narok podlozit Pracovnymi zmluvami a Dohodami o rozviazani pracovneho pomeru (bude zrejme od kedy do kedy PP trval), resp. Vypisom z individualneho uctu poistenca Socialnej poistovne? podľa mňa jeden alebo druhý spôsob môžeš využiť a tak dokladovať počet odpracovaných rokov Aby som nemusela oslovovat zvlast kazdeho zamestnavatela (ani neviem, ci ma zamestnavatel povinnost mi vystavit nieco ine, ako povodne vystavil..resp. vystavit ZL opat, ked nevie, ci som uz jeho original neodovzdala inde a nedostala novy sumarny ZL).

Dakujem.
odpoveď v texte
D_ovolenka
11.08.10,14:28
opat vdaka :)
sposob dokladovania je teda jasny...

Este prosim o Vas nazor (a tym padom o odpoved na moju hlavnu cast otazky) - som za studenta povazovanana v pripade ukoncenia pomaturitneho studia uspesnym zlozenim maturitnej skusky az do 31.augusta konkretneho skolskeho roka? Cize aj cas pocas prazdnin sa normalne do odpracovanych rokov zapocita?
veronikasad
11.08.10,16:11
opat vdaka :)
sposob dokladovania je teda jasny...

Este prosim o Vas nazor (a tym padom o odpoved na moju hlavnu cast otazky) - som za studenta povazovanana v pripade ukoncenia pomaturitneho studia uspesnym zlozenim maturitnej skusky az do 31.augusta konkretneho skolskeho roka? Cize aj cas pocas prazdnin sa normalne do odpracovanych rokov zapocita?
Napíš dotaz do mesačníka SP "Sociálne poistenie"

http://www.socpoist.sk/socialne-poistenie---odborny-mesacnik-socialnej-poistovne/24679s

Dotaz pošli poštou (nie meilom), odpovedajú priamo v mesačníku, pár mesiacov to potrvá. Nárok na dlhšiu dovolenku musíš preukázať do konca kal. roku. V súhrnnom zápočtovom liste zrejme nemáš započítané obdobie prázdnin po skončení nadstavbového štúdia. Keďže si narodená koncom roka, chýbajú ti tieto mesiace do zápočtu ...
Xanti
11.08.10,20:49
Nenasla som v doterajsich odpovediach konktetnu odpoved na moju otazku - ako sa zapocitava studium (bezne stredoskolske ukoncene maturitou a 2-rocne denne pomatruitne uspesne ukoncene maturitou), resp. prazdniny po ukonceni studia...

Za vysvetlenie, najlepsie s odkazmi na pravne normy dakujem.
Mne sa osvedčilo napísať mail na

okv@employment.gov.sk
ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny.

Dostala som tiež odpoveď na môj konkrétny prípad s dovolenkou. Odporúčam opísať svoj problém do mailu a pomerne rýchlo odpovie právne oddelenie.


Napíš dotaz do mesačníka SP "Sociálne poistenie"
http://www.socpoist.sk/socialne-poistenie---odborny-mesacnik-socialnej-poistovne/24679s

Veronika,
nárok na vyššiu výmeru dovolenky nemá nič spoločné so sociálnym poistením. Predsa nárok na vyššiu výmeru dovolenky vznikne aj ked človek 15 rokov nerobí a je evidovaný na UP. A do dôchodku sa mu neráta nič.
veronikasad
11.08.10,21:27
Mne sa osvedčilo napísať mail na

okv@employment.gov.sk
ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny.

Dostala som tiež odpoveď na môj konkrétny prípad s dovolenkou. Odporúčam opísať svoj problém do mailu a pomerne rýchlo odpovie právne oddelenie.


Veronika,
nárok na vyššiu výmeru dovolenky nemá nič spoločné so sociálnym poistením. Predsa nárok na vyššiu výmeru dovolenky vznikne aj ked človek 15 rokov nerobí a je evidovaný na UP. A do dôchodku sa mu neráta nič.
V časopise Sociálne poistenie je poradňa, v ktorej odpovedajú aj na dotazy týkajúce sa dovolenky (dúfam, že sa to nezmenilo, lebo keď ho začala vydávať SP, objednávku som neobnovila).

S meilovou odpoveďou z ministerstva práce mám zlé skúsenosti. Odpoveď trvala veľmi dlho, na niekolkonásobnú urgenciu a nebola správna. Výhodou je, že som s nimi meilom mohla komunikovať, nakoniec odpoveď opravili.
Xanti
11.08.10,21:29
Ja som raz písala, mail na MPSVaR. Prvá odpoved mi prišla do dvoch dní, že môj dotaz posunuli na právne oddelenie. A z oddelenia mi prišla odpoved do cca 2 týždňov.
Je aj tu zverejnená na porade http://www.porada.sk/1374700-post34.html . Preto som odkázala dotazovať na MPSVaR.
veronikasad
11.08.10,21:34
Dá sa aj tam ...
Benjamin 21
16.12.10,05:19
Dobrý deň,
chcem sa Vás spýtať či sa započítavá do nároku na 25 dní dovolenky štúdium ukončené maturitnou skúškou po 18.roku života ak študent narod. v roku 1975 ukončil štúdiu v roku 1995 t.j. ako 20 ročný? (opakovanie ročníka, prestup na inú školu)
Tweety
16.12.10,06:10
Dobrý deň,
chcem sa Vás spýtať či sa započítavá do nároku na 25 dní dovolenky štúdium ukončené maturitnou skúškou po 18.roku života ak študent narod. v roku 1975 ukončil štúdiu v roku 1995 t.j. ako 20 ročný? (opakovanie ročníka, prestup na inú školu)
ÁNo, započítava.
veronikasad
16.12.10,06:37
Dobrý deň,
chcem sa Vás spýtať či sa započítavá do nároku na 25 dní dovolenky štúdium ukončené maturitnou skúškou po 18.roku života ak študent narod. v roku 1975 ukončil štúdiu v roku 1995 t.j. ako 20 ročný? (opakovanie ročníka, prestup na inú školu)
Započítava sa doba úspešne ukončeného štúdia. Ak po 18 roku veku študoval na SŠ, ktorú ukončil - ano.
dara
27.12.10,05:38
dobrý deň chcem sa informovať, po 18. roku a dokončení maturitného štúdia som pracovala (t.j. po ukončení školy). Nárok na 25 dní dovolenky mi vzniká od budúceho roku, som povinná aj zdokladovať zamestnávateľovi, že mám na to nárok? v zákone nikde nie je uvedené, iba sa uvádza niečo v tom zmysle, že do konca daného roku mi musí vzniknúť nárok.
Tweety
27.12.10,06:31
dobrý deň chcem sa informovať, po 18. roku a dokončení maturitného štúdia som pracovala (t.j. po ukončení školy). Nárok na 25 dní dovolenky mi vzniká od budúceho roku, som povinná aj zdokladovať zamestnávateľovi, že mám na to nárok? v zákone nikde nie je uvedené, iba sa uvádza niečo v tom zmysle, že do konca daného roku mi musí vzniknúť nárok.
Áno, nárok mať budeš až keď preukážeš, že Ti skutočne vznikol, to preukážeš jednoducho zápočtovým listom, ktorý si určite predložila pri nástupe do zamestnania, ak nie, stačí do konca roka, viď §103.
§103 ZP
(4) Nárok na dlhšiu ako základnú výmeru dovolenky je zamestnanec povinný preukázať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom uplatňuje nárok na dlhšiu dovolenku; inak nárok na dlhšiu dovolenku za ten kalendárny rok zaniká.
dara
27.12.10,06:52
Ďakujem za rady, myslela som si. Zápočtový som samozrejme predložila. Prosím ešte o radu, tuto tápam, či som povinná požiadať o to mzdárku, aby mi 25 dní dovolenky priznala alebo ona sama začiatkom roka mi 25 dní dovolenky bude automaciky vykazovať?
Tweety
27.12.10,06:55
Ďakujem za rady, myslela som si. Zápočtový som samozrejme predložila. Prosím ešte o radu, tuto tápam, či som povinná požiadať o to mzdárku, aby mi 25 dní dovolenky priznala alebo ona sama začiatkom roka mi 25 dní dovolenky bude automaciky vykazovať?
Sledovanie nárokov na základe podkladov od zamestnanca je povinnosťou mzdárky, ten nárok uvidíš jednoducho na páske za január 2011, ak nebude zvýšený, upozorni naň mzdárku.
dara
27.12.10,09:22
Ešte by som čisto teoreticky chcela vedieť, keď príde zamestnanec za Vami, žeby chcel vyčerpať z dovolenky na, ktorú má nárok v roku 2011 t.j. novej, lebo už tento rok nemá nárok, je to možné? Stretli ste sa s tým niekto?
Tweety
27.12.10,13:09
Ešte by som čisto teoreticky chcela vedieť, keď príde zamestnanec za Vami, žeby chcel vyčerpať z dovolenky na, ktorú má nárok v roku 2011 t.j. novej, lebo už tento rok nemá nárok, je to možné? ÁNo je, a dokonca je to v súlade so ZP. Samozrejme, za súhlasu zamestnávateľa. Stretli ste sa s tým niekto?
Odpovede v texte.
dara
28.12.10,22:57
Ďakujem.