Lenulka12
11.08.10,15:47
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu, mám nasledovný problém.
Predali sme auto - výmenou za nové motorové vozidlo.
Dané vozidlo sme kúpili este v roku 2005, kde sme si uplatnili aj DPH. Nerozumiem preco spoločnosť od ktorej sme teraz nové auto kúpili vystavili faktúru za nás za predaj toho starého auta a nevyčíslili tam žiadnu DPH iba sumu 2900EUR, ktorá je uvedená aj v kupnej zmluve.
Je správne, že sme si nevystavili faktúru sami, ale to za nás urobila dana firma? Nemala byt na faktúre vyčíslená aj suma DPH 19%? kedže sme splatitelia dane a preto to musíme odviesť do štátneho rozpočtu?
Ako by ste postupovali v takomto prípade.

Dakujem veľmi pekne
Lubo44
11.08.10,14:09
Ak ste platca DPH a uplatnili ste si daň na vstupe pri kúpe auta, teraz musíte jeho predaj zdaniť. čiže faktúra mala byť s DPH.
Lenulka12
11.08.10,14:19
teda vystavim faktúru 2 436,97 EUR bez DPH, 463,02 EUR DPH a spolu s DPH 2 900 EUR ako je na kúpnej zmluve?
A faktúru ktorú vystavili neakceptujem?
Lubo44
11.08.10,14:24
nechápem prečo by mal niekto vystaviť faktúru za Vás. kto ju podpísal? Faktúra je Váš doklad, vy ju musíte vystaviť a odovzdať kupujúcemu.

Čo sa týka tej sumy. Bolo by dobré v zmluve jasne stanoviť o akú sumu ide - s DPH, bez DPH. Najlepšie je tam uviesť napr. cena je 2436,97 EUR bez DPH, DPH 463,03 EUR, spolu na úhradu 2900,- EUR. Teda riadne to rozpísať ako na faktúre a potom nie je žiadny problém.
ivana184
04.10.10,07:10
A keď predávame auto, na ktoré sme si v nenárokovali odpočet DPH na vstupe, tak pri predaji (aj keď sme platiteľmi DPH) to predávame bez DPH, však?
T.j. faktúra bude bez DPH.

Ďakujem
Tweety
04.10.10,07:13
A keď predávame auto, na ktoré sme si v nenárokovali odpočet DPH na vstupe, tak pri predaji (aj keď sme platiteľmi DPH) to predávame bez DPH, však?
T.j. faktúra bude bez DPH.

Ďakujem
Nenárokovali znamená, že ste mali nárok, ale ste si ho neuplatnili?
ivana184
06.10.10,06:26
Nenárokovali znamená, že ste mali nárok, ale ste si ho neuplatnili?

Nenárokovali som myslela = nemali nárok, nakoľko to bolo osobné motorové vozidlo bez nároku na odpočet DPH.
Tweety
06.10.10,06:50
Nenárokovali som myslela = nemali nárok, nakoľko to bolo osobné motorové vozidlo bez nároku na odpočet DPH.
Potom fakturujete bez dph, uplatníte oslobodenie, podľa prechodných ustanovení Zákona o dph. §42. §85.i
Zita5
06.10.10,06:58
A keď predávame auto, na ktoré sme si v nenárokovali odpočet DPH na vstupe, tak pri predaji (aj keď sme platiteľmi DPH) to predávame bez DPH, však?
T.j. faktúra bude bez DPH.

Ďakujem

Zákon o dani z pridanej hodnoty


§ 85i
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html#hore)

(1) Na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na kúpu a nájom osobného automobilu registrovaného v kategórii M1, sa vzťahuje § 49 ods. 7 písm. a) a § 49 ods. 8 a 9 v znení účinnom do 31. decembra 2009, ak zmluva o kúpe osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 a zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 bola uzavretá do 31. decembra 2009 a osobný automobil bol odovzdaný kupujúcemu alebo nájomcovi do 31. decembra 2009.
(2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2009.
Zita5
06.10.10,07:10
Potom fakturujete bez dph, uplatníte oslobodenie podľa §42.

Majka nie podľa § 42 , ale podľa
§ 85i ods. 2 zákona o DPH.
Tweety
06.10.10,07:15
Majka nie podľa § 42 , ale podľa
§ 85i ods. 2 zákona o DPH.
Áno, oslobodenie bude podľa prechodných ustanovení zákona.
monikago
06.10.10,07:23
ja mám obdobný problém s vystavením faktúry, tiež sme mali auto oslobedené pri leasovaní, ale podľa §66 a z DÚ mi odpísali nasledovné:
vozidlo, ktoré ste nadobudli osobitným režimom (§ 66) ste zahrnuli do majetku a používali na podnikanie (služobné účely). Potom – ak vozidlo chcete ďalej predať a nie ste obchodníkom s ojazdenými autami, uplatníte k cene DPH.

a teraz mi prosííííím poradte, ako to mám spraviť, či teda fakturovať s DPH a keď, či z celej sumy, alebo len z rozdielu predaj - odkup, lebo priznám sa, že už mám v tom riadny gulášik :o alebo bez DPH a potom na aký § sa odvolať, kupujúci je fyzická osoba

ďakujeeeeeeeeeeeeeem dopredu
monikago
06.10.10,07:47
ja mám obdobný problém s vystavením faktúry, tiež sme mali auto oslobedené pri leasovaní, ale podľa §66 a z DÚ mi odpísali nasledovné:
vozidlo, ktoré ste nadobudli osobitným režimom (§ 66) ste zahrnuli do majetku a používali na podnikanie (služobné účely). Potom – ak vozidlo chcete ďalej predať a nie ste obchodníkom s ojazdenými autami, uplatníte k cene DPH.

a teraz mi prosííííím poradte, ako to mám spraviť, či teda fakturovať s DPH a keď, či z celej sumy, alebo len z rozdielu predaj - odkup, lebo priznám sa, že už mám v tom riadny gulášik :o alebo bez DPH a potom na aký § sa odvolať, kupujúci je fyzická osoba

ďakujeeeeeeeeeeeeeem dopredu



ešte ma napadla jedna vec, že keď auto odkupime 30.9. a predáme ho "až" 1.10., tak na ten jeden deň si ho musím zaradiť do majetku a z toho mi vychádza, že potom na Fa treba zdaniť celú predajnú cenu - je to tak?

ďakujem za všetky odpovede, priznám sa, že nemám s týmto skúsenosti:o
monika
monikago
06.10.10,09:10
:(!!!!
Jana Acsová
06.10.10,11:49
ja mám obdobný problém s vystavením faktúry, tiež sme mali auto oslobedené pri leasovaní, ale podľa §66 a z DÚ mi odpísali nasledovné:
vozidlo, ktoré ste nadobudli osobitným režimom (§ 66) ste zahrnuli do majetku a používali na podnikanie (služobné účely). Potom – ak vozidlo chcete ďalej predať a nie ste obchodníkom s ojazdenými autami, uplatníte k cene DPH.

a teraz mi prosííííím poradte, ako to mám spraviť, či teda fakturovať s DPH a keď, či z celej sumy, alebo len z rozdielu predaj - odkup, lebo priznám sa, že už mám v tom riadny gulášik :o alebo bez DPH a potom na aký § sa odvolať, kupujúci je fyzická osoba

ďakujeeeeeeeeeeeeeem dopredu
Neuplatňujete osobitnú úpravu, preto žiadny rozdiel kúpna x predajná cena a podobne. Všeobecne a aj podľa vyjadrenia, ktoré ste obdržali nepatríte medzi osoby, ktoré mohli uplatniť odpočet podľa § 49/7 zrejme zákona platného do 31.12.2009. Osobitná úprava nie je oslobodením, ale osobitným režimom dane, vždy zásadne bez práva na odpočítanie dane, nakoľko predávajúci by výšku dane na doklade nemal ani uvádzať.
Prechodné ustanovenie uvádzané v tejto téme sa preto na Vás nevzťahuje.

Stotožňujem sa s názorom správcu dane, platiteľ dane by mal predať automobil s uplatnením dane.
Jana Acsová
06.10.10,11:57
ešte ma napadla jedna vec, že keď auto odkupime 30.9. a predáme ho "až" 1.10., tak na ten jeden deň si ho musím zaradiť do majetku a z toho mi vychádza, že potom na Fa treba zdaniť celú predajnú cenu - je to tak?

Tak tu vôbec neviem o čo presne Vám ide. Ale pozor na daňové výdavky. Pri leasingu si strážte výdavky, ktoré zatiaľ môžeme uplatňovať s výnimkami, o ktoré podľa návrhu novely zákona o dani z príjmov zrejme od januára 2011 prídeme.

Čo sa týka predaja, naozaj nerozumiem, aký vplyv by mal mať jednodňový rozdiel v predaji na zdanenie.
monikago
07.10.10,09:58
Pani Janka ďakujem za odpovede
mysimis
19.10.10,12:50
Riešim takýto problém: FO si kúpila v roku 2007 motorové vozidlo, na ktoré nemala nárok na odpočítanie DPH, medzi časom si na toto vozidlo vybavil doklady, že už nie je OMV ale M1 a teraz ho predáva. Faktúru vystavím bez DPH, ale nie som si celkom istá. Je to tak?
Luba
19.10.10,16:18
Prečo nemala FO nárok na odpočítanie dane pri kúpe? Lebo kúpila osobné auto a podľa §49 (7) nemala nárok na odpočet? Bolo to vôbec nové auto pri kúpe? Od odpovedí sa odvíja aj ďalší postup pri predaji, bez ohľadu na to, či je to M1 alebo N1.
Ak OMV = osobné motorové vozidlo, tak to je M1. Takže v texte je buď chyba, že išlo o prerobenie na N1 alebo to nedáva zmysel.
mysimis
19.10.10,16:32
Bolo to auto úplne nové, ale v technickom preukaze bolo napísané že je to osobné motorové vozidlo a následne si to vybavil na M1 - lebo v skutočnosti to aj bolo M1. V r. 2007 bolo vydané usmernenie, že ak prvotný technický preukaz bol vydaný na osobné motorové vozidlo a následne sa vybaví na M1, nie je nárok na odpočítanie DPH. Z uvedeného dôvodu nebola uplatnená DPH.
Luba
19.10.10,17:38
Nerozumiem tomu, čo píšeš o osobnom aute a M1, pretože osobné auto = M1. Ak v techn.preukaze bolo napísané, že je to osobné auto, tak tam muselo byť uvedené M1 a neviem, čo si k tomu mal ešte vybavovať, aby mu zapísali M1. Ty asi mieniš, že si to vybavil neskôr na N1 = úžitkový automobil. :confused:
Ale ešte k DPH: keď teda kúpil nové osobné auto a nemohol si pri kúpe odpočítať DPH preto, lebo mu to neumožňoval zákon o DPH v §49(7), tak teraz pri predaji vystavíš faktúru bez DPH a uvedieš na nej odkaz na §85i ZDPH (oslobodenie od DPH).
mysimis
19.10.10,17:40
Prepáč, tam malo byť N1.
Luba
19.10.10,17:48
OK, sme si to ujasnili.;)