Karol29
11.08.10,17:46
Dobry den,
mam pohladavku prihlasenu v konkurze. Je predpoklad, ze konkurz bude coskoro ukonceny, vytazok odhadujem do 5% z nominalu pohladavky. Som pocul, ze cely zvysok si mozem dat do nakladov t.j. 95%. Je to pravda?

V tej suvislosti ma napadla moznost potencialneho znizenia svojho danoveho zakladu: kupim pohladavku v konkurze za lacny peniaz, pockam na ukoncenie konkurzu a cely nominalny objem dam do nakladov cim si znizim danovy zaklad:
- je to mozne, danovy urad by nenamietal?
- do ktoreho uctovneho obdobia to ide, k datumu ukoncenia konkurzu?
- da sa takyto naklad umorit/rozlozit na niekolko rokov?
- da sa vyuzit iba v podvojnom ucte alebo aj jednoduchom?

dakujem

Karol
Katarína Cigánová
11.08.10,16:02
Dobry den,
mam pohladavku prihlasenu v konkurze. Je predpoklad, ze konkurz bude coskoro ukonceny, vytazok odhadujem do 5% z nominalu pohladavky. Som pocul, ze cely zvysok si mozem dat do nakladov t.j. 95%. Je to pravda?

V tej suvislosti ma napadla moznost potencialneho znizenia svojho danoveho zakladu: kupim pohladavku v konkurze za lacny peniaz, pockam na ukoncenie konkurzu a cely nominalny objem dam do nakladov cim si znizim danovy zaklad:
- je to mozne, danovy urad by nenamietal?
- do ktoreho uctovneho obdobia to ide, k datumu ukoncenia konkurzu?
- da sa takyto naklad umorit/rozlozit na niekolko rokov?
- da sa vyuzit iba v podvojnom ucte alebo aj jednoduchom?

dakujem

Karol
Takto jednoducho to nefunguje. Ano je možné za určitých okolností pohladávku odpísat aj daňovo , ale musí tomu predchádzat celá rada účtovných záznamov . a ešte je dôležité aká je stará tá pohladávka , či je nepremlčaná ap, - skrátka je tam vela aspektov a nie je jednoduché jednoznačne povedat povedat , že 95% pohladávky daňovo odpíšeš.
A čo sa týka tej druhej časti tvojej otázky - tiež to nefunguje tak ako píšeš.. Za odkúpenie pohladávky ti vznikne závazok, ktorý musíš niekomu uhradit a tento je tvojim daňovým výdavkom - nie nominálna hodnota kúpenej pohladávky.
Karol29
11.08.10,20:37
Dakujem,
mal by som si teda tie "aspekty" nastudovat. Ktore paragrafy to upravuju?
dik
Karol
martinez
11.08.10,20:50
odpis pohladavky ako vysledok konkurzneho konania upravuje §19,2,h - ano, mozes si dat zvysok pohladavky do danovych vydavkov, ak to vyplyva z vysledku konkurzneho konania...