Lenka526
11.08.10,19:37
Dobrý deň. Mám otázku, na ktorú si nedokážem zodpovedať. Vie mi niekto poradiť ako to funguje s vodičským preukazom vydaným na Slovensku(už ten nový-kartička), ak chcem dlhodobo vycestovať do Českej republiky? Platí mi normálne ako na územiu Slovenskej republiky? Alebo musím azda požiadať o vydanie medzinárodného vodičského preukazu? Trvalý pobyt mi zostane na Slovensku, no dlhodobo (možno na stálo) budem v Čechách. Tam mi bude udelený prechodný pobyt.Na úrade mi povedali, že trvalý pobyt je možný až po 5 rokoch odbývania na územiu Česka. Viete mi niekto prosím poradiť?
misoft
11.08.10,17:52
Pozri sa tu:
http://ec.europa.eu/youreurope/nav/sk/citizens/living/car/driving-license/index_sk.html#345_4

Ale pokiaľ je na VP (ten nový)

http://213.215.107.236/magaziny/images/aktuality/stories/2005/Ilustr/Predmety/Cestovny_pas/vodicsky_preukaz_4.jpg

tak je platný na celom území EU (okrem niektorých výnimiek, kde žiadajú medzinárodný VP)
Lenka526
11.08.10,18:46
Veľmi pekne ďakujem.Cenním si to. Všetko si riadne preštudujem. Ešte raz veľké ďakujem.
kveten
19.10.10,13:35
Dobrý deň, chcel by som sa informvať, ako to je z výdajom vodičského preukazu v CZ . Je možné spraviť si vodičský preukaz v Cz ? pokial áno čo je k tomu potrebné? a aké podmienky musím spĺnať ? Je možné/ nutné preukaz vymeniť za Sk preukaz? Za odpoveď Ďakujem
aksas2
19.10.10,13:37
Keď máš vodičák v SR, tak nepotrebuješ robiť ďalší v ČR.
kveten
19.10.10,13:59
Ďakujem, no ja sa pýtam či sa dá spraviť. Ja osbné nemám žiaden vodičský preukaz, no chcel by som si ho spraviť v CZ pretože tu študujem. Pýtal som sa pretože nikde neviem najsť bližšie informacie ohľadom vydania VP Slovenským občanom v CZ
fulmaja
19.10.10,14:14
Ďakujem, no ja sa pýtam či sa dá spraviť. Ja osbné nemám žiaden vodičský preukaz, no chcel by som si ho spraviť v CZ pretože tu študujem. Pýtal som sa pretože nikde neviem najsť bližšie informacie ohľadom vydania VP Slovenským občanom v CZ
Niekde som čítala, že podmienkou je záujemca musí mat trvalý alebo prechodný pobyt na území ČR dlhšie ako 185 dni.
kveten
19.10.10,16:43
Prosím nejake bližšie info. Alebo aspoň link, kde si to môžem preštudovatť.

Vopred Ďakujem
jobobe
19.10.10,17:19
Ďakujem, no ja sa pýtam či sa dá spraviť. Ja osbné nemám žiaden vodičský preukaz, no chcel by som si ho spraviť v CZ pretože tu študujem. Pýtal som sa pretože nikde neviem najsť bližšie informacie ohľadom vydania VP Slovenským občanom v CZ


ŘIDIČSKÉ OPRÁVNĚNÍ

Do výcviku v autoškole lze vzít pouze osobu která má na území ČR povolení k pobytu. Je jedno, zda jde o občana EU, či nikoli.
Dále je třeba si obstarat potvrzení od českého praktického lékaře "Posudek o zdravotní způsobilosti"



Ceny výcviku pro cizince jsou uvedeny v ceníku. V ceně není zahrnuta úhrada překladatele a správní poplatky za závěrečnou zkoušku.



http://www.eautoskola.com/informace-pro-cizince

K řízení motorového vozidla na území České
republiky je nutné řidičské oprávnění, které se
prokazuje řidičským průkazem. Řidičské průkazy
vydávají držitelům řidičských oprávnění příslušné
obecní úřady nebo magistráty měst na
území České republiky .

Vydání řidičského průkazu je podmíněno absolvováním
praktického výcviku, teoretické
výuky v autoškole a složením zkoušky z odborné
způsobilosti. Držitel řidičského průkazu
má povinnost mít řidičský průkaz při řízení
motorového vozidla u sebe a na požádání jej
předložit ke kontrole.

K řízení motorových vozidel na území České
republiky opravňuje rovněž platný řidičský
průkaz vydaný členským státem Evropských
společenství, řidičský průkaz a mezinárodní řidičský
průkaz vydaný cizím státem podle Úmluvy
o silničním provozu a Úmluvy o silničním provozu.

Každý, kdo zamýšlí používat své vozidlo
na území České republiky (s výjimkou osob,
jejichž pobyt na území České republiky netrvá
déle než 185 dnů v příslušném kalendářním
roce), musí jej zaregistrovat na obecním úřadě.