Annia
11.08.10,20:29
Potrebovala by som radu od niekoho kto sa v tom vyzna.
Od 30.6. som bola vyhodena zo skoly, dna 6.7., cize na siedmy den som sa zaregistrovala na urade prace.
Dnes som konecne dostala rozhodnutie o zaradeni do evidencie a tak som potvrdenie odniesla do poistovne, kde mi povedali, ze vzhladom na to, ze mam na potvrdeni napisane, ze som registrovana od 6.7. musim si doplatit tych sest dni. Pritom som mala take informacie,ze ak sa zaregistrujem na urade prace do siedmych dni, poistku mi automaticky dalej plati stat. Ako to je, mam to zaplatit?
brčko
11.08.10,20:18
Potrebovala by som radu od niekoho kto sa v tom vyzna.
Od 30.6. som bola vyhodena zo skoly, dna 6.7., cize na siedmy den som sa zaregistrovala na urade prace.
Dnes som konecne dostala rozhodnutie o zaradeni do evidencie a tak som potvrdenie odniesla do poistovne, kde mi povedali, ze vzhladom na to, ze mam na potvrdeni napisane, ze som registrovana od 6.7. musim si doplatit tych sest dni. Pritom som mala take informacie,ze ak sa zaregistrujem na urade prace do siedmych dni, poistku mi automaticky dalej plati stat. Ako to je, mam to zaplatit?

Zákon 5/2004 v znení neskorších predpisov
vid tu:
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=1153

§ 34

(2) Ak uchádza o zamestnanie požiadal o zaradenie do evidencie uchádzaov o
zamestnanie do siedmich kalendárnych dní odo da
a) skonenia zamestnania, zaradí sa do evidencie uchádzaov o zamestnanie odo da
nasledujúceho po skonení zamestnania,
b) skonenia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej innosti, zaradí sa
do evidencie uchádzaov o zamestnanie odo da nasledujúceho po skonení
prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej innosti,
c) skonenia sústavnej prípravy na povolanie, zaradí sa do evidencie uchádzaov o
zamestnanie odo da nasledujúceho po skonení sústavnej prípravy na povolanie,
d) skonenia osobnej celodennej starostlivosti o diea, zaradí sa do evidencie uchádza

§ 35

(4) Sústavná príprava obana na povolanie sa zaína najskôr od zaiatku školského roku
prvého roníka školy; u študentov vysokých škôl sa zaína dom zápisu na vysokú školu.
Sústavná príprava obana na povolanie sa koní dom ustanoveným v osobitných
predpisoch.39)

poznámky

39. Zákon . 245/2008 Z. z.
Zákon . 131/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov.

predpokladám (netrvdím, že neviem, lepšie si to overiť v tom zákone) že za ukončenie sústavnej prípravy na povolanie sa v prípade vyhodenia zo školy považuje dátum uvedený v rozhodnutí školy. Podla mna ťa na úrade práce mali zaregistrovať den po dni ukončenia študia. Ak tak neurobili, tak zdravotné poistenie si musíš za obdobie od ukončenia štúdia do zaregistrovania na UP zaplatiť. V zdrav.poistnovi musia nadväzovať na UPSVaR. Alebo požaduj od úradu práce opravu podla vyššie spomenutého zákona, aby ťa zaregistrovali odo dna po ukončení štúdia /sústavnej prípravy na povolanie.
Katy a R
11.08.10,20:26
Do 15 -tich dní môžeš podať odvolanie - voči rozhodnutiu z UPSVaR
(máš tam poučenie;))