tanicka221
11.08.10,23:08
v zakonniku prace je pri vypovednej dobe uvedene slovo najmenej 2 mesuiace.co znamena to slovo najmenej? lebo podla matematiky a logiky to znamena, ze zamestnavatel moze dat tuto dobu do zmluvy aj na 4 mesiace. je to mozne? ma pravo?vdaka za odpoved
Lubaba
11.08.10,21:11
§ 62ZP
Výpovedná doba


(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

(2) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak nie je ustanovené inak.(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná
tanicka221
11.08.10,21:13
najmenej dva mesiace znamena moznoaj tri mesiace?
zk24
11.08.10,21:23
v zakonniku prace je pri vypovednej dobe uvedene slovo najmenej 2 mesuiace.co znamena to slovo najmenej? lebo podla matematiky a logiky to znamena, ze zamestnavatel moze dat tuto dobu do zmluvy aj na 4 mesiace. je to mozne? ma pravo?vdaka za odpoved

Dlhšia výpovedná doba /než taká aká je uvedená v ZP/ sa môže dohodnúť v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve.
veronikasad
11.08.10,21:23
najmenej dva mesiace znamena moznoaj tri mesiace?
pýtaš sa ako zamestnanec alebo zamestnávatel
tanicka221
11.08.10,21:35
pytam sa ako zamestnanec.
veronikasad
11.08.10,21:39
pytam sa ako zamestnanec.
Ak podpíšeš pracovnú zmluvu (alebo si podpísala a nevšimla si si to), v ktorom bude dojednaná dlhšia výpovedná doba, napr. 3 mesiace a budeš chcieť dať výpoveď, pracovný pomer skončí až uplynutím 3-mesačnej výpovednej doby.

Vtedy platí 3-mesačná výpovedná doba aj pre zamestnávatela, aj keď si vo firme neodpracovala najmenej 5 rokov.
tanicka221
11.08.10,21:41
podpisala som zmluvu, v ktorej je vypovedna doba 4 mesiace. to znamena, ze ak si najdem zamestnanie, zamestnavatel ma v povodnej praci moze drzat 4 mesiace?
veronikasad
11.08.10,21:44
podpisala som zmluvu, v ktorej je vypovedna doba 4 mesiace. to znamena, ze ak si najdem zamestnanie, zamestnavatel ma v povodnej praci moze drzat 4 mesiace?
Bohužial, ak nebude súhlasiť so skončením prac. pomeru dohodou - ano.

Podpísala si aj súhlas s 1-mesačnou náhradou mzdy zamestnávatelovi, ak pracovný pomer skončíš v priebehu plynutia výpovednej doby ?
tanicka221
11.08.10,21:44
nie, takyto suhlas som nepodpisala.
tanicka221
11.08.10,21:45
takze zamestnavatel si moze dat vypovednu dobu aj na 6 mesiacov? preco by to robil?
veronikasad
11.08.10,21:46
nie, takyto suhlas som nepodpisala.
Ak by si mala v prac.zmluve tento dodatok, môžeš skončiť prac.pomer aj skôr.

§ 62
Výpovedná doba
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.
tanicka221
11.08.10,21:49
preco chce zamestnavatel davat dlhsiu vypovednu dobu ako 2 mesiace?
veronikasad
11.08.10,21:51
takze zamestnavatel si moze dat vypovednu dobu aj na 6 mesiacov? preco by to robil?
Môže, ak s tým zamestnanec bude súhlasiť. Aby si zabezpečil zamestnancov - neviem o akú prácu sa jedná. Príp. si tak istí zamestnancov, ktorým zabezpečil nejaké odborné školenie. Treba rozmýšlať pri podpisovaní pracovnej zmluvy.
tanicka221
11.08.10,21:55
dakujem za odpovede:-)pekny vecer
ankajanko
22.09.10,10:44
Zamestnávateľ mi chce dať výpoveď dohodou, alebo s dvojmesačnou výpovednou dobou z dôvodu nedostatočného obratu v maloobchode, pre novootvorenú konkurenciu mu klesli tržby a nemá na mzdy. Musí mi dať odstupné ak to budú dva mesiace?
Chobot
22.09.10,12:06
Zamestnávateľ mi chce dať výpoveď dohodou, alebo s dvojmesačnou výpovednou dobou z dôvodu nedostatočného obratu v maloobchode, pre novootvorenú konkurenciu mu klesli tržby a nemá na mzdy. Musí mi dať odstupné ak to budú dva mesiace?

Je to v podstate výpoveď z nadbytočnosti, takže máš nárok na dvojmesačné odstupné.