chancapiedra
12.08.10,07:58
Dobry den. Pracovnik ma zmluvu na dobu urcitu od 1.8. 2010 do 31.12.2010. Ak bude v tomto obdobi prepusteny, ma narok na odstupne? Ak ano, tak kolkomesacne?
Kolko rokov musi mat pracovnik odpracovanych, aby mal narok na davky v nezamestnanosti?
veronikasad
12.08.10,06:00
Nemá nárok na odstupné, prac. pomer končí dňom dohodnutým v prac.zmluve.
chancapiedra
12.08.10,06:15
Dakujem za odpoved. Zmiatla ma tato odpoved z ineho fora. Je medzi tou otazkou a mojou nejaky rozdiel?:

"prajem dobry den mam narok na odstupne ak mi presla teraz skusobna doba 3 mesiace a uz teraz som zacal 4 mesiac....mam na dobu urcitu 1 rok uzatvorenu zmluvu....viem ze nemam narok po skonceni urcitej doby...ale ma zaujima ci mam teraz,,,,,dakujem pekne

Ak vám už teda skončila skúšobná doba a ak by ste dostali výpoveď kedykoľvek pred uplynutím obdobia, na ktoré bola zmluva uzavretá tak nárok na odstupné máte."
veronikasad
12.08.10,06:16
Dakujem za odpoved. Zmiatla ma tato odpoved z ineho fora. Je medzi tou otazkou a mojou nejaky rozdiel?:

"prajem dobry den mam narok na odstupne ak mi presla teraz skusobna doba 3 mesiace a uz teraz som zacal 4 mesiac....mam na dobu urcitu 1 rok uzatvorenu zmluvu....viem ze nemam narok po skonceni urcitej doby...ale ma zaujima ci mam teraz,,,,,dakujem pekne

Ak vám už teda skončila skúšobná doba a ak by ste dostali výpoveď kedykoľvek pred uplynutím obdobia, na ktoré bola zmluva uzavretá tak nárok na odstupné máte."
Pokial zamestnanec dostane výpoveď v priebehu trvania prac.pomeru na dobu určitú a výpovedná doba skončí skôr ako termín dohodnutý v prac.zmluve, pracovník má nárok na odstupné. Ak si svoju otázku zadal takto, opravujem predchádzajúcu odpoveď.

Odpovedala som na skončenie PP k 31.12.
Xanti
12.08.10,06:18
Ak bude zamestnanec prijatý 1.8.2010 a prepustený 20.9.2010 tak má nárok na odstupné dvojmesačné.
Ak mu skončí pracovný pomer riadne ako je dohodnutý v pracovnej zmluve 31.12.2010 nemá nárok na odstupné.

Čiže vzaté, kedykoľvek prepustený medzi 2.8. a 30.12.2010 tak nárok na odstupné má.
JankaII
12.08.10,06:21
nárok na dávky v nezamestnanosti ti vznikne ak si v posledných štyroch rokoch bol zamestnaný tri roky.
V prípade,že si pred zaradením do evidencie nezamestnaných pracoval na dobu určitú,nárok na dávku ti vznikne ,keď v posledných štyroch rokoch so na dobu určitú odpracoval dva roky.
veronikasad
12.08.10,06:23
nárok na dávky v nezamestnanosti ti vznikne ak si v posledných štyroch rokoch bol zamestnaný tri roky.
V prípade,že si pred zaradením do evidencie nezamestnaných pracoval na dobu určitú,nárok na dávku ti vznikne ,keď v posledných štyroch rokoch so na dobu určitú odpracoval dva roky.
Neplatí od 1.9.2010 - novela zákona o soc. poistení.
JankaII
12.08.10,06:24
Neplatí od 1.9.2010 - novela zákona o soc. poistení.

a ako je to po novom?
Llívia
12.08.10,06:25
Ak bude zamestnanec prijatý 1.8.2010 a prepustený 20.9.2010 tak má nárok na odstupné dvojmesačné.
Ak mu skončí pracovný pomer riadne ako je dohodnutý v pracovnej zmluve 31.12.2010 nemá nárok na odstupné.

Čiže vzaté, kedykoľvek prepustený medzi 2.8. a 30.12.2010 tak nárok na odstupné má.

Ak má však zamestnanec dohodnutú skúšobnú dobu, tak pri skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe nemá nárok na žiadne odstupné.
Napr. nástup 1.8.2010, skúšobná doba 3 mesiaca - ak kedykoľvek v dobe od 1.8.2010 do 31.10.2010 zamestnávateľ skončí so zamestnancom pracovný pomer podľa § 72 Zákonníka práce - v skúšobnej dobe - nárok na odstupné nevznikne.
ivka70
12.08.10,06:26
Neplatí od 1.9.2010 - novela zákona o soc. poistení.

Od 1.9.2010 staci mat odpracovane 2 roky z posledych 3 rokov, plati pri evidencii na UP po 1.9.2010.
ewita888
12.08.10,06:29
asi má z toho už zmätok, takže zhrnutie: nárok na odstupné je pri výpovedi zo strany zamestnávateľa po skončení skúšobnej doby do 30.12.10
Llívia
12.08.10,06:31
asi má z toho už zmätok, takže zhrnutie: nárok na odstupné je pri výpovedi zo strany zamestnávateľa po skončení skúšobnej doby do 30.12.10
Aj v skúšobnej dobe je možné ukončiť pracovný pomer výpoveďou. A nie pri každom dôvode výpovede je nárok na odstupné, len v týchto prípadoch:

§ 63 Výpoveď daná zamestnávateľom
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,

§ 76 Odstupné a odchodné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
(2) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
chancapiedra
12.08.10,06:35
Dakujem vsetkym za pomoc. Pracovnik absolvoval 3 mesacnu skusobnu dobu este pred tym. Potom bola s nim uzavreta zmluva na dobu urcitu od 1.8-31.12.2010. Cize mam tomu rozumiet tak, ze to je jedno kedy bude prepusteny - v auguste, septembri, oktobri, novembri - tak by mal dostat 2 mesacne odstupne?
JankaII
12.08.10,06:35
Na Slovensku podľa § 104 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v platnom znení od 1.9.2010 poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, ak zákon o sociálnom poistení neustanovuje inak. Do 01.09.2010 poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky, ak tento zákon neustanovuje inak.
Poistenec, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie nezamestnaných občanov, má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov
a) bol poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky








Od 1.9.2010 staci mat odpracovane 2 roky z posledych 3 rokov, plati pri evidencii na UP po 1.9.2010.
Llívia
12.08.10,06:36
Od 1.9.2010 staci mat odpracovane 2 roky z posledych 3 rokov, plati pri evidencii na UP po 1.9.2010.

Nie mať odpracované, ale byť poistený, pretože poistenie v nezamestnanosti sa dá platiť aj dobrovoľne a aj táto doba sa ráta do tých "odpracovaných" 2 rokov.
veronikasad
12.08.10,06:36
Lívia, je to síce nezvyklé, ale aj počas trvania skúšobnej doby môže zamestnávatel dať výpoveď (ak to bude nesprávne formulovať a zamestnancovi bude bežať výpovedná doba). Po uplynutí výpovednej doby má zamestnanec nárok na odstupné.
Llívia
12.08.10,06:38
Áno, viď môj príspevok č. 12. :-)
katka50
12.08.10,06:39
Aj v skúšobnej dobe je možné ukončiť pracovný pomer výpoveďou. A nie pri každom dôvode výpovede je nárok na odstupné, len v týchto prípadoch:

§ 63 Výpoveď daná zamestnávateľom
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,

§ 76 Odstupné a odchodné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
(2) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

Ja len opravím.V skúšobnej dobe nekončí PP výpoveďou, ale oznámením jednej, alebo druhej strany o ukončení PP.
Zákonník práce
§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
(1)V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.
(2)Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.
Llívia
12.08.10,06:41
Dakujem vsetkym za pomoc. Pracovnik absolvoval 3 mesacnu skusobnu dobu este pred tym. Potom bola s nim uzavreta zmluva na dobu urcitu od 1.8-31.12.2010. Cize mam tomu rozumiet tak, ze to je jedno kedy bude prepusteny - v auguste, septembri, oktobri, novembri - tak by mal dostat 2 mesacne odstupne?

Áno, ak v novej pracovnej zmluve od 1.8.2010 nemal dohodnutú skúšobnú dobu a dostane výpoveď z dôvodov uvedených v mojom príspevku č. 12.
veronikasad
12.08.10,06:42
Dakujem vsetkym za pomoc. Pracovnik absolvoval 3 mesacnu skusobnu dobu este pred tym. Potom bola s nim uzavreta zmluva na dobu urcitu od 1.8-31.12.2010. Cize mam tomu rozumiet tak, ze to je jedno kedy bude prepusteny - v auguste, septembri, oktobri, novembri - tak by mal dostat 2 mesacne odstupne?
Odstupné dostane iba v prípade, ak pracovný pomer skončí výpoveďou zo strany zamestnávatela z dôvodov uvedených v § 63 odst. 1 písm. a) alebo b), príp. skončí zo zdr.dôvodov a výpovedná doba uplynie skôr ako termín dohodnutý v pracovnej zmluve. Pracovný pomer môže skončiť z týchto dôvodov aj dohodou.
Llívia
12.08.10,06:43
Ja len opravím.V skúšobnej dobe nekončí PP výpoveďou, ale oznámením jednej, alebo druhej strany o ukončení PP.
Zákonník práce
§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
(1)V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.
(2)Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.

Aj v skúšobnej dobe môže skončiť pracovný pomer výpoveďou podľa § 63 Zákonníka práce - to jej jeden zo spôsobov skončenia pracovného pomeru.
Alebo môže v skúšobnej dobe skončiť pracovný pomer podľa § 72 Zákonníka práce - to je iný spôsob skončenia pracovného pomeru.
chancapiedra
12.08.10,07:02
Prosim vas, nie je mi jasne zo zmluvy, ci skusobna doba dalej pokracuje. Dakujem za trpezlivost.

Pri nastupe do zamestnania bola uzatvorena tato zmluva:
"
1. nastup do zamestnania: 20.1.2010
2. Prac. pomer je na dobu urcitu - do 31.7.2010
3. Prac. pomer je so skusobnou dobou 3 mesiace"

Potom bola uzatvorena Dohoda o zmene prac. podmienok:

"Obsah prac. zmluvy zo dna 20.1.2010 sa meni s ucinnostou od 1.8.2010 nasledovne:
2. Prac. pomer na dobu - urcitu, t.j do 31.12.2010.
Vsetky ostatne nalezitosti dohodnute v prac. zmluve zostavaju nezmenene."

Co to znamena? Je to teraz bez skusobnej doby alebo skusobna doba dalej pokracuje?
Llívia
12.08.10,07:11
Prosim vas, nie je mi jasne zo zmluvy, ci skusobna doba dalej pokracuje. Dakujem za trpezlivost.

Pri nastupe do zamestnania bola uzatvorena tato zmluva:
"
1. nastup do zamestnania: 20.1.2010
2. Prac. pomer je na dobu urcitu - do 31.7.2010
3. Prac. pomer je so skusobnou dobou 3 mesiace"

Potom bola uzatvorena Dohoda o zmene prac. podmienok:

"Obsah prac. zmluvy zo dna 20.1.2010 sa meni s ucinnostou od 1.8.2010 nasledovne:
2. Prac. pomer na dobu - urcitu, t.j do 31.12.2010.
Vsetky ostatne nalezitosti dohodnute v prac. zmluve zostavaju nezmenene."

Co to znamena? Je to teraz bez skusobnej doby alebo skusobna doba dalej pokracuje?

Teraz je to už bez skúšobnej doby. Stále je to jeden a ten istý pracovný pomer, ktorý bol uzatvorený v 1/2010.
chancapiedra
12.08.10,07:21
Teraz je to už bez skúšobnej doby. Stále je to jeden a ten istý pracovný pomer, ktorý bol uzatvorený v 1/2010.

Uz rozumiem, dakujem. Nebol som si isty, ci bod 3. z prac. zmluvy uzatvorenej 20.1.2010 sa neprenasa znova do Dohody o zmene prac. podmienok, kedze tam bolo uvedene, ze "Vsetky ostatne nalezitosti dohodnute v prac. zmluve zostavaju nezmenene." a menil sa len bod 2.
Este raz dakujem vsetkym za pomoc.
Llívia
12.08.10,08:52
Pri každej pracovnej zmluve môže byť dohodnutá skúšobná doba len raz a vopred, dodatočne sa dohodnúť nedá. Ani pri zmene obsahu pracovnej zmluvy sa nedá znovu dohodnúť skúšobná doba.
Až pri uzatvorení nového pracovného pomeru s novou pracovnou zmluvou by opäť mohla byť dohodnutá skúšobná doba.
veronikasad
12.08.10,09:05
§ 45
Skúšobná doba
Na začiatok

(1) V pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace. Skúšobnú dobu nemožno predlžovať.

(2) Skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca.

(3) Skúšobná doba sa musí dohodnúť písomne, inak je neplatná.

(4) Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu.
chancapiedra
12.08.10,15:51
Ano, tak potom je to jasne. Super webova stranka, velmi uzitocna. Vdaka vsetkym prispievatelom, ktori tu poskytuju rady.