Elea
12.08.10,09:11
Ahoj, potrebovala by som radu: V 6/2010 nám prišla faktúra za elektrickú energiu, ktorú so zaúčtovala (uplatnila som si DPH). Následne na to, sme podali reklamáciu (zlý elektromer), ktorú nám SSE, a.s. uznala ako oprávnenú a zároveň nám poslali OPRAVNÚ FAKTúRU ZA DODÁVKU A DISTRIBÚCIU ELEKTRINY - originál doklad o oprave základu dane s dátumom 31.7.2010. Chcem sa spýtať ako mám nahrať túto druhú faktúru a čo s uplatneným DPH za 6/2010. Ako mám postupovať pri účtovaní. Ďakujem.
KEJKA
12.08.10,09:56
ak vám dali opravnú faktúru na celú - správnu sumu, teda neriešili iba rozdiel,museli vám s rovnakým dátumom vystaviť aj dbp. k tej pôvodnej faktúre. Takže ak si dbp. nedostala, tak to reklamuj a pýtaj si.
Správne vám mali vystaviť dobropis na rozdiel, tá opravná by nemal byť daňový doklad - ved takto by si si odpočítala DPH dva razy a oni by ju dva razy museli odviesť, takže je to aj v záujme dodávateľa.
Elea
13.08.10,07:51
Volala som na SSE, a.s. a operátorka mi povedala, že zaslaný doklad spĺňa všetky daňové náležitosti. Preto Vás prosím o radu ako to mám zaúčtovať. Mám zaúčtovanú faktúru na sumu 400 e s DPH a nový doklad na sumu 170 €. Pod variabilným symbolom mám uvedené DOBROPIS 230 €, NEDOPLATOK 170 €. Ako mám postupovať pri účtovaní dobropisu. Mám nahrať túto novú faktúru (dobropis) alebo ako? Ďakujem za radu.
cloe
13.08.10,08:13
Volala som na SSE, a.s. a operátorka mi povedala, že zaslaný doklad spĺňa všetky daňové náležitosti. Preto Vás prosím o radu ako to mám zaúčtovať. Mám zaúčtovanú faktúru na sumu 400 e s DPH a nový doklad na sumu 170 €. Pod variabilným symbolom mám uvedené DOBROPIS 230 €, NEDOPLATOK 170 €. Ako mám postupovať pri účtovaní dobropisu. Mám nahrať túto novú faktúru (dobropis) alebo ako? Ďakujem za radu.

Podľa môjho názoru:
Nahráš dobropis s dátumom daň.povinnosti 31.7. na sumu 230 €.
To je všetko. Nedoplatok uvedený na daňovom doklade predstavuje sumu k úhrade.
KEJKA
13.08.10,15:30
doplním - nahráš dbp. s minusovými hodnotami a spáruješ podľa možností tvoho softu s pôvodnou faktúrou.
takže k tej pôvodnej faktúre budeš evidovať nedoplatok 170 €
/ 400-230 = 170 /
Tých 170 € uhradíš pod VS pôvodnej faktúry.
Elea
16.08.10,08:28
Ďakujem
Zuzka 335
14.10.10,10:21
Práve teraz som dotelefonovala. V istej firme mi povedali, že dobropis už neexistuje, už je len opravná faktúra. Opravná faktúra bola nimi vystavená ku konkrétnej predchádzajúcej faktúre. Teraz mám v účtovníctve 2 faktúry plusové.Z opravnej faktúry nevyplýva, že by som mohla započítať tieto dve faktúry. Neviem, čo s tým, ak mi príde kontrola, tak sa neviem obhájiť. Mám si žiadať dobropis? Veď dobropisy neboli zrušené!!!
Ďakujem vopred.
zanetka68
14.10.10,14:36
Pojem dobropis alebo ťarchopis je zaužívaný, ale správne ide o opravu základu dane k DPH a to rozdielom k pôvodnej faktúre, na ktorú sa mali odvolať. Musí byť číslo pôvodnej faktúry na opravnej fa uvedené. Potom účtuješ do DPH s dátumom prijatia, teda obdržania. Ak Ti príde napr. 14.10.2010, bude rozdiel DPH oproti pôvodnej fa ( + alebo - ) v zdaňovacom období, kedy si doklad dostala. (viď. § 53, ods.1 a 2).
Ivka 07
31.01.11,15:58
Začiatkom januára nám prišla faktúra za elektrinu za r.2010 (dátum dodania 31.12.2010), v ktorej bol pri jednom elektromeri nesprávny odpočet v náš neprospech, čo sme okamžite reklamovali. Uvedenú faktúru sme zároven prefakturovali dalsiemu odberatelovi. Do podania DP za december 2010 sme neobdržali opravnú faktúru, preto sme si uplatnili odpočet DPH podľa povodnej faktúry a tiež sme odviedli DPH na základe vystavenej faktúry našemu odberateľovi. Dňa 31.1.2011 prišla opravná faktúra, v ktorej nám uznali reklamáciu a dobropisovali rozdiel. Dátum dodania na faktúre je 31.12.2010, dátum vystavenia 27.1.2011. Samozrejme je použitá aj 19% DPH. Ako túto faktúru zaúčtovať? Ako vysporiadat vzniknuty rozdiel voci našemu odberateľovi? Je potrebné podať dodatočné DP za 12/2010?