baculacik
12.08.10,09:15
Prosííím môžete mi poradiť? Ja som registrovala dohodárov včera t.j. 12.8 a začiatok prac.čin. sme dali od pondelka t.j. 16.8.2010. Deň výplaty je určený v 20-ty deň v mesiaci. Dokedy mám poslať odvody na soc.poisťovňu a výkaz (elektronicky)? A tú sumu ktorú dám dohodárom si môžem meniť každý mesiac? A musím za nich platiť daň? Som úplný začiatočník v s.r.o.
katka50
12.08.10,07:28
Prosííím môžete mi poradiť? Ja som registrovala dohodárov včera t.j. 12.8 a začiatok prac.čin. sme dali od pondelka t.j. 16.8.2010. Deň výplaty je určený v 20-ty deň v mesiaci. Dokedy mám poslať odvody na soc.poisťovňu a výkaz (elektronicky)? A tú sumu ktorú dám dohodárom si môžem meniť každý mesiac?Podľa toho, čo máš uvedené v Dohode o prac.činnosti. A musím za nich platiť daň?Áno-ak majú podp. Vyhlásenie k dani je to daň preddavková, po odpočítaní nezd. časti zvyšok zdaníš. Ak nemajú podp. vyhlásenie k dani odmena do výšky 165,97 € je zdanená zrážkovou daňou, nad 165,97 € je zdanená preddavkovou daňou. Som úplný začiatočník v s.r.o.

Časť odpovede v texte.

Zákon 461/2003 §143
§143
Splatnosť poistného
(1) Poistné je splatné do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa platí poistné, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Poistné, ktoré platí a odvádza zamestnávateľ, je splatné v deň určený na výplatu príjmov, ktoré sú vymeriavacím základom zamestnanca. Ak je výplata týchto príjmov pre jednotlivé organizačné útvary zamestnávateľa rozložená na rôzne dni, poistné je splatné v deň poslednej výplaty príjmov zúčtovaných za príslušný kalendárny mesiac. Ak nie je taký deň určený, poistné je splatné v posledný deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí poistné. Ak deň splatnosti poistného pripadne na sobotu a na deň pracovného pokoja, poistné je splatné v najbližší nasledujúci pracovný deň.

§ 231
Povinnosti zamestnávateľa
f) predkladať pobočke výkaz poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie1) za príslušný kalendárny mesiac v lehote splatnosti ním odvádzaného poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie1) v členení na jednotlivých zamestnancov a na nemocenské poistenie, starobné poistenie a starobné dôchodkové sporenie,1) invalidné poistenie, úrazové poistenie, garančné poistenie, poistenie v nezamestnanosti a rezervný fond solidarity a predkladať na výzvu organizačnej zložky Sociálnej poisťovne podklady na zistenie správnej sumy poistného a príspevku na starobné dôchodkové sporenie,1)
rodina1
12.08.10,07:39
Prosííím môžete mi poradiť? Ja som registrovala dohodárov včera t.j. 12.8 a začiatok prac.čin. sme dali od pondelka t.j. 16.8.2010. Deň výplaty je určený v 20-ty deň v mesiaci. Dokedy mám poslať odvody na soc.poisťovňu a výkaz (elektronicky)? A tú sumu ktorú dám dohodárom si môžem meniť každý mesiac? A musím za nich platiť daň? Som úplný začiatočník v s.r.o.
1) Odmenu, ktorú budete vyplácať dohodárom nie je možné meniť každý mesiac. Pretože jedna z podmienok, ktorú musí obsahovať dohoda o pracovnej činnosti, či dohoda o vykonaní práce, je aj odmena za vykonanú prácu.
2) Ak nemajú dohodári u vás podpísané vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky, tak odmenu, ktorá bude vo výške do 165,97 Eur budete zdaňovať zrážkovou daňou (ktorú odvediete na daňový úrad), ak odmena bude vyššia ako uvedená čiastka, tak ju budete zdaňovať preddavkovou daňou, ktorú tiež odvediete na daňový úrad.
3) Zákon o sociálnom poistení:
§ 143
(2) Poistné, ktoré platí a odvádza zamestnávateľ, je splatné v deň určený na výplatu príjmov, ktoré sú vymeriavacím základom zamestnanca. Ak je výplata týchto príjmov pre jednotlivé organizačné útvary zamestnávateľa rozložená na rôzne dni, poistné je splatné v deň poslednej výplaty príjmov zúčtovaných za príslušný kalendárny mesiac. Ak nie je taký deň určený, poistné je splatné v posledný deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí poistné. Ak deň splatnosti poistného pripadne na sobotu a na deň pracovného pokoja, poistné je splatné v najbližší nasledujúci pracovný deň.

Za zamestnancov, ktorí majú uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti, alebo dohodu o vykonaní práce, zamestnávateľ odvádza odvody na garančné poistenie a úrazové poistenie.
baculacik
12.08.10,07:47
Poviem to takto: dohody ešte s nimi spísané nemám, to chcem doriešiť tento víkend. Im je to v podstate jedno, podpíšu to čo im pripravím. Jeden dohodár je nezamestnaný vedený na ÚP a druhý je študent. Pre mňa ako pre firmu teda bude jednoduchšie keď im vymeriavací základ stanovím do sumy 165,97?
Xanti
12.08.10,07:50
Poviem to takto: dohody ešte s nimi spísané nemám, to chcem doriešiť tento víkend. Im je to v podstate jedno, podpíšu to čo im pripravím. Jeden dohodár je nezamestnaný vedený na ÚP a druhý je študent. Pre mňa ako pre firmu teda bude jednoduchšie keď im vymeriavací základ stanovím do sumy 165,97?
Ak tomu dohodárovi čo je na UP dáš základ viac ako 136,38 eur tak ho vyradia z evidencie a bude si sám musieť platiť odvody do ZP.
rodina1
12.08.10,07:53
Poviem to takto: dohody ešte s nimi spísané nemám, to chcem doriešiť tento víkend. Im je to v podstate jedno, podpíšu to čo im pripravím. Jeden dohodár je nezamestnaný vedený na ÚP a druhý je študent. Pre mňa ako pre firmu teda bude jednoduchšie keď im vymeriavací základ stanovím do sumy 165,97?
Zamestnancovi, ktorý je vedený na úrade práce, môžeš dať maximálne odmenu vo výške asi 136 Eur (ospravedlňujem sa, ale nemôžem teraz narýchlo nájsť, koľko je to presne), pretože ak by si mu dala vyššiu, mohol by prísť o dávky v nezamestnanosti. Tomuto zamestnancovi treba povedať, že aspoň jeden deň pred nástupom na výkon práce sa musí zahlásiť na úrade práce, že nastupuje na prácu na dohodu, pretože ak by tak neurobil, úrad práce by ho vyradil z evidencie.
Ak študentovi dáš podpísať vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky, pri sume do 165,97 Eur nebude mať žiadnu daň (pretože nezdaniteľná čiastka na mesiac je vo výške 335,47 Eur).
Tamila
12.08.10,07:58
Od 1.7.2010 je maximálna výška mzdy alebo odmeny uchádzača o zamestnanie, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť počas evidencie na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny na 136,52 €.
baculacik
12.08.10,08:20
Takže ak by som obidvom dala odmenu vo výške 100 eur, nemusím platiť za nich daň? Alebo daň platím v každom prípade?
katka50
12.08.10,08:28
Takže ak by som obidvom dala odmenu vo výške 100 eur, nemusím platiť za nich daň? Nie, ak podpíšu vyhlásenie k dani.Alebo daň platím v každom prípade?
Odpoveď v texte.
Tamila
12.08.10,08:29
Vyššie v príspevkoch ti odpovedali správne, ak podpíšu vyhlásenie, zo sumy 100 € daň nevyjde platiť, bez vyhlásenia daň odvádzaš.
baculacik
12.08.10,08:45
Ďakujem veľmi pekne za vaše odpovede. Môžete mi tu prosím vložiť to vyhlásenie ak ho máte, alebo link? A aj vzor dohody o pracovnej činnosti?
A ešte mi nie je jasná jedna vec. Musím teda zájsť na daňový úrad s týmito ich vyhláseniami a oznámiť to tam? Do koľkých dní?
Tweety
12.08.10,08:48
Ďakujem veľmi pekne za vaše odpovede. Môžete mi tu prosím vložiť to vyhlásenie ak ho máte, alebo link? A aj vzor dohody o pracovnej činnosti?
A ešte mi nie je jasná jedna vec. Musím teda zájsť na daňový úrad s týmito ich vyhláseniami a oznámiť to tam? Do koľkých dní?
Vyhlásenie k zdaneniu nájdeš na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk), dohodu tu na porade medzi tlačivami. Vyhlásenie netreba nikam dávať, sú len pre zamestnáv..
Tamila
12.08.10,09:03
Napadlo ma, či ste vôbec ako zamestnávateľ zaregistrovaný na DÚ a SP (pri dohodároch netreba ZP). Na DÚ treba štvrťročne predkladať prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň a dani vyberanej podľa § 43 z príjmov zo závislej činnosti a do 31.marca budúceho roka aj ročné hlásenie.
Marína
12.08.10,09:37
Podrobnejšie pozri tu http://www.porada.sk/984882-post132.html Máš tam aj tlačivá.
baculacik
12.08.10,10:37
Na SP už sme zaregistrovaný, ale na daňovom ešte nie. A musím sa regitrovať na daňovom aj keď spíšem s dohodármi vyhlásenie? Ale predpokladám, že asi áno...
Tweety
12.08.10,10:57
Na SP už sme zaregistrovaný, ale na daňovom ešte nie. A musím sa regitrovať na daňovom aj keď spíšem s dohodármi vyhlásenie? Ale predpokladám, že asi áno...
Áno, musíš prihlásiť zamestnávateľa na daň zo ZČ.
baculacik
12.08.10,11:16
Ďakujem veľmi pekne za vaše odpovede. Veľmi ste mi pomohli.
veronikasad
12.08.10,11:21
Na SP už sme zaregistrovaný, ale na daňovom ešte nie. A musím sa regitrovať na daňovom aj keď spíšem s dohodármi vyhlásenie? Ale predpokladám, že asi áno...
Na daňovom úrade doplníš registráciu dane zo závislej činnosti. Štvrťročné prehlady posielaš aj v prípade, keď neodvádzaš žiadnu daň. (nulové)
nikulik
11.11.10,13:26
Poprosila by som vas o radu, len keby ste mi to odobrili, popripade ma opravili:
1. SZčO zamestnava 2 dohodarov, pre neho plati takisto ako pre zamestnavatela, ze plati za nich do SP urazove a garancne poistenie?
2. do ZP sa dohodar neprihlasuje, ani ziadne odvody neplati?
3. Ak zamestnava co i len 1 zamestnanca,do toho patri aj dohodar tak sa musi prihlasit na DU a štvrťročne prehľady podavať, + ročne hlasenie?
nikulik
11.11.10,13:58
Poprosila by som vas o radu, len keby ste mi to odobrili, popripade ma opravili:
1. SZčO zamestnava 2 dohodarov, pre neho plati takisto ako pre zamestnavatela, ze plati za nich do SP urazove a garancne poistenie?
2. do ZP sa dohodar neprihlasuje, ani ziadne odvody neplati?
3. Ak zamestnava co i len 1 zamestnanca,do toho patri aj dohodar tak sa musi prihlasit na DU a štvrťročne prehľady podavať, + ročne hlasenie?

prosím viete mi pomôcť?
Tweety
11.11.10,17:32
prosím viete mi pomôcť?
Trikrát áno.
saminka6
11.11.10,17:38
Vykaz musis odoslat do 25. dna v mesiaci. Dohodarom mozes dat mesacne hodin koko chces, ale za rok nemozes presiahnut viac ako 350 hodin.
Paula
11.11.10,17:46
Vykaz musis odoslat do 25. dna v mesiaci. Dohodarom mozes dat mesacne hodin koko chces, ale za rok nemozes presiahnut viac ako 350 hodin.


Odpoveď ku ktorému príspevku?
nikulik
11.11.10,20:39
Ďakujem tweety...:)
GAP
02.12.10,22:17
Ak mam zo zamestnacom uzatvorenu DoVP mes. zarobok je 100€ na 40 hod. mesacne (ako pilcik), ale do densneho dna este nezacal robit, pretoze som nestihla prenho vybavit pracu, naskytovala sa mi totiz moznost, ale v poslednej chvili odstupili, ale ja nadalej vediem zamestnanca, ktory je ktomu vedeny na UPSVaR. Teda ak som mu nevyplatila ziadnu odmenu, lebo nevykonal ziadnu pracu, akko mam napisat vo vykaze na SP a na DU prehlad? A taktiez na UPSVaR? Vsetko bude nulove? Bude to v poriadku?
vieraaaa
02.12.10,22:20
Áno, všetko bude nulové a bude to v poriadku.
Celkom v poriadku ale nie je výkon práce pilčíka na DoVP. To je opakujúca sa činnosť a na to by mala byť dohoda o pracovnej činnosti.
mzdarka renca
02.12.10,22:45
Áno, všetko bude nulové a bude to v poriadku.
Celkom v poriadku ale nie je výkon práce pilčíka na DoVP. To je opakujúca sa činnosť a na to by mala byť dohoda o pracovnej činnosti.

Vierka, ak by mal dohodnutú konkrétnu prácu, alebo jednorázovu zákazku zamestnávateľa, môže to byť aj DoVP.

pre pýtajúcu sa: na SP nuly
na DÚ nič
vieraaaa
02.12.10,22:49
Beriem, to je pravda, keď ide o jednorázovú zákazku. Musím priznať, ten DÚ som myslela, že áno s nulou. Vychádzala som s poznatkov tu z Porady(asi som čítala nesprávne príspevky). Vlastnú skúsenosť nemám, nakoľko nás je vo firme viac, takže na daňový úrad posielame prehľad vždy.
mzdarka renca
02.12.10,23:00
nie je dôvod uvádzať na DÚ, ak nemá príjem, SP je iná káva, tam sa prihlasuje, len vychádzam, že majú aj iných zamestnancov, či? :-))
GAP
03.12.10,07:11
Nemam inych zamestnancov. A co sa tyka prace, tak myslim ze nebolo potrebne spísať DoPC, pretoze to by nerobil ustavicne, len som mohla vybavit jednu zakazku, isty podnikatel co vlastni lesy, tak potreboval vyrubat zopar m3, ale nevyslo to, aj pre pocasie a pod. A ako som pisala, nieje to myslim si opakujica cinnost, lebo dva mesiace nerobi nic, a potom v jednom mesiaci nieco a potom zas mozno mesiac nic.
SP som pochopila, ale DU nie celkom. Doplnim, ze predtym v oktobri som zamestnavala na DoPC( ina praca) ale neodhlasila som sa z DU. Takze nadalej som tam evidovana ako zamestnavatel, a v prehlade sa pise zrazkova dan a vyplatny termin. Ale kedze ma podpisane vyhlasenie, tak dan by som mu nestrhavala, ale vyplatny termin mi nesedi. Co v takom pripade ak som mu nevyplatila nic, teda ziadny vyp. termin nebol?
ada159
10.12.10,12:05
platí sa dohodárom aj sviatok, pokiaľ sú odmenovaní mesačnou mzdou?
veronikasad
10.12.10,12:08
platí sa dohodárom aj sviatok, pokiaľ sú odmenovaní mesačnou mzdou?
Ak má mesačnú odmenu a odpracoval celý mesiac , sviatok nemá vplyv na výšku odmeny
ada159
10.12.10,12:59
Potrebujem vedieť, či u dohodára zadávam do personalistiky platenie sviatku, alebo platenie sviatku zamietnuť.
mzdarka renca
10.12.10,16:22
Potrebujem vedieť, či u dohodára zadávam do personalistiky platenie sviatku, alebo platenie sviatku zamietnuť.

nie, sviatok u dohodárov sa neprepláca a do softu ho nenahrávaš. dohodárom sa nahráva skutočnosť, t.z., že len tie hodiny, ktoré v skutočnosti odpracoval.
Enyma
10.12.10,19:11
Dohody - zamestnávateľ platí 0,80 % úrazové poistenie
0,25 % garančné poistenie

Keď zamestnávateľ zamestná 1 zamestnanca na pracovný pomer alebo na dohodu je povinný predkladať štvrťročné výkazy na Daňový úrad.
ada159
12.12.10,13:58
nie, sviatok u dohodárov sa neprepláca a do softu ho nenahrávaš. dohodárom sa nahráva skutočnosť, t.z., že len tie hodiny, ktoré v skutočnosti odpracoval.


Z uvedeného mi teda vyplýva, že pokiaľ sviatok padol na pracovný deň, jeho mzda sa poníži, pretože odpracoval menej hodín.Chápem správne?
uctokrajan
12.12.10,14:06
podla toho ako mas podpísanú dohodu, ak je tam odmena za odpracovanu hodinu, lebo u nich musiš sledovať počet hodin, tak je to jasne len za odrobené hodiny. Pevnu mesačnú odmenu musiš mať naviazavu za odracované hodiny a vtedy je pre teba jednoči v aký den dohodar pracuje. Všetko záleži aké je znenie dohody.
ondja
12.12.10,19:33
Zamestnancovi, ktorý je vedený na úrade práce, môžeš dať maximálne odmenu vo výške asi 136 Eur (ospravedlňujem sa, ale nemôžem teraz narýchlo nájsť, koľko je to presne), pretože ak by si mu dala vyššiu, mohol by prísť o dávky v nezamestnanosti. Tomuto zamestnancovi treba povedať, že aspoň jeden deň pred nástupom na výkon práce sa musí zahlásiť na úrade práce, že nastupuje na prácu na dohodu, pretože ak by tak neurobil, úrad práce by ho vyradil z evidencie.
Ak študentovi dáš podpísať vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky, pri sume do 165,97 Eur nebude mať žiadnu daň (pretože nezdaniteľná čiastka na mesiac je vo výške 335,47 Eur).

takže ked mam dohodara ktori ma u mna podpisane uplatnenie nezdanitelnej čiastky a dam mu na vyplatu 330€ nemusim odviest dan iba UP a GP je to spravne?

moc krat diky všetkym poradcom:)
Adiks
12.12.10,20:58
takže ked mam dohodara ktori ma u mna podpisane uplatnenie nezdanitelnej čiastky a dam mu na vyplatu 330€ nemusim odviest dan iba UP a GP je to spravne?

moc kat diky všetkym poradcom:)
Áno, nemusíš odviesť žiadny preddavok na daň z príjmov zo závislej činnosti.
GAP
13.12.10,11:47
Predtým v prispevkoch som sa pýtala na dohodára, ktoremu nebola vyplatena odmena jeden mesiac. Je potrebne v tomto prípade ho evidovat a urobit mzdu v softe aj ked nulovu? A takisto ako to je v JU? Tam tiez mam zadat vyplatenie odmeny - nulove? Alebo nemusim zadavat nic?
nikulik
13.12.10,12:36
Ja evidujem všetkych dohodarov, aj takych ktorí mali nulu. T.z. že ich dám do stavu v softe, ako aj vo vykaze do SP budu. Pretože SP ti môže vygenerovat chybu,že daný dohodar je prihlasený v SP ale nie je uvedený vo vykaze. A tieto dve veci im musia sedieť!!
GAP
13.12.10,12:43
Ja evidujem všetkych dohodarov, aj takych ktorí mali nulu. T.z. že ich dám do stavu v softe, ako aj vo vykaze do SP budu. Pretože SP ti môže vygenerovat chybu,že daný dohodar je prihlasený v SP ale nie je uvedený vo vykaze. A tieto dve veci im musia sedieť!!

Ďakujem. A ohľadom JU mi neviete poradit? Lebo normalne si davam zamestnancov - teda mzdy a odvody do zavazkov. Ale tentokrat nemam co dat jedine nulu. Tak vlastne neviem ci tieto položky vobec tipovat do učtovnictva
nikulik
13.12.10,12:46
Bohužial v JU este len začinam,takze aj ja budem rada ak na toto niekto odpovie.
nikulik
02.01.11,20:36
Mala by som otazočku. Je nejaka zmena v zakone v r.2011 pre dohodarov? Hladam vsade na nete ale nic som nenasla.
great.zv
10.01.11,10:49
tiež by som sa chcela opýtať na dohodárov... v novom zákone o SP je takáto definícia zamestnanca: zamestnancom je každý, kto má právny vzťah, ktorý zakladá právo na príjem zo závislej činnosti OKREM: -dohôd o prácach vykonaných mimo pracovného pomeru... ako tomu rozumieť? DoPČ a DoVP už nie je PP a dohodár už nie je zamestnancom? môže si uplatňovať NČZD zo svojho príjmu - podpísaním hlásenia?
Tweety
10.01.11,11:12
tiež by som sa chcela opýtať na dohodárov... v novom zákone o SP je takáto definícia zamestnanca: zamestnancom je každý, kto má právny vzťah, ktorý zakladá právo na príjem zo závislej činnosti OKREM: -dohôd o prácach vykonaných mimo pracovného pomeru... ako tomu rozumieť? DoPČ a DoVP už nie je PP a dohodár už nie je zamestnancom? môže si uplatňovať NČZD zo svojho príjmu - podpísaním hlásenia?
Zamestnancom je len ten, kto má PZ, a dohodári nemajú, sú teda mimo PP. Na NČ má samozrejme nárok, ak nemá inde PZ, alebo dohodu. Podpísať Vyhlásenie k zdaneniu, a teda nárok na NČ má len raz.
nikulik
10.01.11,11:54
dakujeme tweety, a teda aj odvody ostavaju, urazove a garančne za nich plati zamestnavateľ? Co sa teda zmenilo?
Tweety
10.01.11,11:55
dakujeme tweety, a teda aj odvody ostavaju, urazove a garančne za nich plati zamestnavateľ? Co sa teda zmenilo?
Áno, ostávajú, nezmenilo sa tu nič.
great.zv
10.01.11,12:44
Zamestnancom je len ten, kto má PZ, a dohodári nemajú, sú teda mimo PP. Na NČ má samozrejme nárok, ak nemá inde PZ, alebo dohodu. Podpísať Vyhlásenie k zdaneniu, a teda nárok na NČ má len raz.

ďakujem pekne;)
mirkoooo
11.01.11,06:26
a netýka sa dohodárov tá zmena, že už iba preddavková daň sa odvádza a nie zrážková?
tomare
11.01.11,10:00
a netýka sa dohodárov tá zmena, že už iba preddavková daň sa odvádza a nie zrážková?

Áno. Zrážková daň sa už neodvádza.
evina
11.01.11,10:16
Áno. Zrážková daň sa už neodvádza.

A z čoho toto vyplýva?
Tweety
11.01.11,10:23
A z čoho toto vyplýva?
V novom znení je to už vypustené.
Doplním:§43 odst.3
j) príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 165, 97 eura a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 a daňový bonus podľa § 33,
evina
11.01.11,10:55
V novom znení je to už vypustené.
Doplním:§43 odst.3
j) príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 165, 97 eura a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 a daňový bonus podľa § 33,

No viem o tom, že to bolo v kadejakých návrhoch, ale keď som si pozrela zákon účinný k 1.1.2011, v elektronickej zbierke aj na stránke ministerstva spravodlivosti, tak tieto časti o zrážkovej dani zo závislej činnosti tam vypustené nie sú...takže mi vyplynulo z toho, že pripravované zmeny neboli schválené....alebo nie je tam posledná novela? Napíše mi prosím niekto číslo poslednej novely? - preto som sa pýtala presne z čoho to vyplýva...
evina
11.01.11,11:07
No našla som to tu na Porade - ako ináč. Je to číslo 548/2010 a v §43 odst. 3 je písmeno j vypustené. Hlavne, že sú takí aktuálni na príslušných stránkach:mad:

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=210051&FileName=zz2010-00548-0210051&Rocnik=2010
Tweety
11.01.11,11:28
No našla som to tu na Porade - ako ináč. Je to číslo 548/2010 a v §43 odst. 3 je písmeno j vypustené. Hlavne, že sú takí aktuálni na príslušných stránkach:mad:

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=210051&FileName=zz2010-00548-0210051&Rocnik=2010
Ono j nie je vypustené,je len vypustený predošlý text, a nahradené iným.
nikulik
11.01.11,11:28
Áno. Zrážková daň sa už neodvádza.

A to teda bude platiť za 1.Q.2011 az vsak? Lebo ja potrebujem dat živnostnikovi spätne prehlady za 2.3.4.Q.2010 lebo nenahlasil danovemu uradu dohodara ktoremu zrazal dan. T.z. ze este zražkovu dan mu mam priznat?
Tweety
11.01.11,11:29
A to teda bude platiť za 1.Q.2011 az vsak? Lebo ja potrebujem dat živnostnikovi spätne prehlady za 2.3.4.Q.2010 lebo nenahlasil danovemu uradu dohodara ktoremu zrazal dan. T.z. ze este zražkovu dan mu mam priznat?
Tieto kvartály urobíš podľa starého znenia.
evina
11.01.11,12:05
Ono j nie je vypustené,je len vypustený predošlý text, a nahradené iným.

Použila som právnickú hantírku - pôvodný bol vypustený a tie ďalšie sa teda posunuli, lebo písmenko vynechať nemôžeme ;)

82. V § 43 ods. 3 sa vypúšťajú písmená j) a k).
Doterajšie písmená l) am) sa označujú ako písmená j)
a k).
nikulik
11.01.11,12:22
Ďakujem tweety :)
nikulik
20.01.11,21:15
Prehlad za 4.Q.2010 pouzijem ešte tlačivo z r.2010. ano?
Ale dnes som pozerala na stranku drsr.sk a tam su aj tlačiva pre r.2011 prehlad konkretne,ale vôbec nie je odlisny od r.2010. nemala by byť vypustena ta zražk.dan? či to ešte budu opravovat?
Robina
21.01.11,21:01
Chcela by som Vás poprosiť o priloženie nejakého zákona alebo usmernenia, kde by som našla, že dohodárov musím zrušiť ku koncu roka. Neviem to nikde nájsť, alebo som to prehliadla. Prišli s tým z ÚPSVa R. Ďakujem pekne
Robina
22.01.11,09:56
Nevie mi nikto poradiť? Ďakujem veľmi pekne
Tweety
22.01.11,10:02
Chcela by som Vás poprosiť o priloženie nejakého zákona alebo usmernenia, kde by som našla, že dohodárov musím zrušiť ku koncu roka. Neviem to nikde nájsť, alebo som to prehliadla. Prišli s tým z ÚPSVa R. Ďakujem pekne
Tak ten ti nikto nepriloží, pretože taký nikde nenájdeš. Ak dohodárom trvá dohoda aj po skončení roka, z poistenia ich cez RLFO neodhlasujeme, a to ani napriek radám niektorých referentiek poisťovne.
Robina
22.01.11,10:22
No presne! Pol dňa som zabila s hľadaním, kde to len môže byť. Proste mi bolo povedané, že keď príde kontrola z IBP, tak budem mať problém s neukončením platných dohôd ku koncu roka /to bolo na ÚP/. Išla som do SP, tam mi poradili, že vedia o tom a radšej nech ukončím a znova začnem. Ja som začala ukončovať - práce neúrekom, len som to nevedela zdôvodniť. Veľmi pekne ti ďakujem
Melnick
22.01.11,11:15
Dohodár a zrážková daň od 1.1.2011? - odopveď DRSR Včera
01:00 PM


alicacka (http://www.porada.sk/member.php?u=84350) type=text/javascript> vbmenu_register("postmenu_1626842", true);
Poraďák
Členom od: 17-04-08
Príspevky: 606
http://www.porada.sk/images/statusicon/user_offline.gif


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
K podaniu uvádzame:
- odmeny na dohodu o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti sú príjmom zo závislej činnosti z pracovnoprávneho vzťahu v zmysle § 5 ods.1 písm. a) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Tieto príjmy sa s účinnosťou od 1.1.2011 zdania bez ohľadu na výšku príjmu vždy preddavkom na daň (§ 35 ods. 1 a 2 v nadväznosti na § 36 ods. 6) Ak daňovník s príjmami zo závislej činnosti (t. j aj na dohodu) podpíše tlačivo Vyhlásenie k zdaneniu príjmov .... (len u jedného zamestnávateľa) uplatní si nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka v pomernej mesačnej sume (od 1.1.2011 v sume 296,60 eura mesačne). Zamestnávateľ vyberie preddavok zo zdaniteľnej mzdy (z úhrnu príjmov zo zúčtovaných a vyplatených za kalendárny mesiac), znížením o sumy zrazené na poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec (v prípade, že tento príjem je vymeriavacím základom pre ich platenie, v tejto otázke odporúčame obrátiť sa na príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne a príslušnú zdravotnú poisťovňu) a o sumu nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka. V prípade, že základ dane je nula (hrubá mzda mínus prípadné odvody mínus nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka) matematicky vypočítaný preddavok je nula (t.j. príjem je zdanený preddavkom vo výške nula). V takomto prípade daňovník má príjem zdanený. Ak daňovník vyhlásenie nepodpíše, preddavok na daň sa zrazí bez uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka. Po skončení zdaňovacieho obdobia môže do 15.2.2011 požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov (ak mal len príjmy zo závislej činnosti) - administratívne vysporiadať svoju ročnú daňovú povinnosť resp., ak oň nepožiada, má povinnosť podať daňové priznanie (ak úhrn týchto príjmov za rok 2011 presiahne sumu 1 779,65 eura). Povinnosť vyplýva z § 32 ods.1 zákona o dani z príjmov.
Ing. Bibiána Kamenská
Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica, odbor služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Máme zamestnanca zamestnaného na dohodu o pracovnej činnosti s mesačnou mzdou 120 Eur. Do konca decembra 2010 bolo možné z takejto mzdy v prípade, že zamestnanec neuplatňoval nezdaniteľnú sumu, zrážať zrážkovú daň. Od 1.1.2011 však ustanovenie § 43 ods 3 písm.j/ záknoa o dani z príjmov bolo vypustené.
Znamená to, že zo mzdy takéhoto zamestnanca budeme môcť platiť už len preddavkovú daň ?
Za upresnenie ďakujem.



Pred chvíľou som čítala odpoveď z DRSR pre alicacku.
Som rada, že aj daňoví úradníci sa mýlia. Vyznačila som červenou v odpovedi.
drobeceva
22.01.11,11:21
Prehlad za 4.Q.2010 pouzijem ešte tlačivo z r.2010. ano?
Ale dnes som pozerala na stranku drsr.sk a tam su aj tlačiva pre r.2011 prehlad konkretne,ale vôbec nie je odlisny od r.2010. nemala by byť vypustena ta zražk.dan? či to ešte budu opravovat?
ale veď v roku 2010 ešte platila zrážková daň, tak ju musíme aj vo výkaze vyznačiť. Ja dokonca som mala ZD aj v decembri - uvidím, ako sa bude zohľadňovať v Q.výkaze 2011-pretože z decembra sa vykazuje v januári.
Melnick
22.01.11,11:23
Niežeby som bola škodoradostná, ale ak odpoveď bola k postupu čo s preddavkovou daňou z dohôd od 1.1.2011, tak sa mi tam žiada rok 2012.
Niekto môže oponovať, že rovnako postupujeme pri nepodpísaní vyhlásenia aj teraz, ale........:D


A k tým odhláškam dohodárov - konečne by sa mali inštitúcie spamätať, veď všetky pôsobia na Slovenku a mali by mať jednoznačné usmernenie - všetci. Takto sme fackovacími panákmi takmer pre všetkých.
A myslím, že celkom s pôžitkom si do nás udierajú formou rôznych, nezmyselných, neujednotených požiadaviek.:(
free_cool_in
22.01.11,16:14
Skusim sa aj ja spytat teda. Od 01.01.2011 sme na dohodu zamestnali zamestnanca - poberatela starobneho dochodku, ktoreho sme prihlasili aj na Socialnej poistovni. Ake odvody a v akej vyske, pripadne aku dan treba za tohto zamestnanca odvadzat? Dakujem za kompletne informacie
Xanti
22.01.11,18:29
Skusim sa aj ja spytat teda. Od 01.01.2011 sme na dohodu zamestnali zamestnanca - poberatela starobneho dochodku, ktoreho sme prihlasili aj na Socialnej poistovni. Ake odvody a v akej vyske, pripadne aku dan treba za tohto zamestnanca odvadzat? Dakujem za kompletne informacie
Odvody do SP odvádzaš na
GARANČNÉ poistenie ...... 0,25%
ÚRAZOVÉ poistenie ....... 0,80%
na daňový úrad
daň z príjmu vo výške 19% zo zárobku. Nakoľko starobný dôchodca nemá nárok na nezdaniteľnú čiastku mzdy.
Robina
22.01.11,21:46
A k tým odhláškam dohodárov - konečne by sa mali inštitúcie spamätať, veď všetky pôsobia na Slovenku a mali by mať jednoznačné usmernenie - všetci. Takto sme fackovacími panákmi takmer pre všetkých.
A myslím, že celkom s pôžitkom si do nás udierajú formou rôznych, nezmyselných, neujednotených požiadaviek.:([/QUOTE]

Len ako dovetok dodám, že som zavolala pracovníčke ÚPSVaR, ktorá žiadala od evidovaného ukončenie dohody k 31.12.2010, aby ma naviedla, kde to mám nájsť alebo odkiaľ to má, tak tá na mňa tak naziapala cez telefón, že som skoro "odpadla" a vraj si mám naštudovať dohody a príslušné zákony a toto je záležitosť dlhodobejšia. No tak som pátrala kde sa dalo, nakoniec v sociálke a potom som začala rušiť dohody až ma niečo osvietilo a povedala som si, že pokiaľ to nemám podložené - nebudem to robiť. Lenže my sme tí "blbí", ktorí musia znášať aj výmysly referentíkov pri okienkach, aj výmysly konateľov alebo podnikateľov
Melnick
22.01.11,22:41
Našťastie v RBK = normálne a aj informované pracovníčky SP. Chápu dohody tak, že ak nejaká dohoda trvá - netreba ju ku dňu :31.12. xxxx rušiť. :):):)


ÚPSVaR - nekomentujem.

mimotemy Robina a ty nevieš "ziapať" neboj ako stíchne na druhej strane. Máme byť ešte zakríknuté ak poznáme zákon??? ( teda ak v zákone nie je niečo, čo po nás žiadajú ? )
cleonka
24.01.11,09:58
Dobrý deň
prosím, pracovník na dohodu o pracovnej činnosti má v dohode podpísanú odmenu za vykonanávanú prácu. Môže mu dať zametnávateľ napr. aj mimoriadnu odmenu hocikedy v priebehu roka, keď uzná za vhodné, že si plní svoju prácu veľmi kvalitne.?
Tweety
24.01.11,12:15
Dobrý deň
prosím, pracovník na dohodu o pracovnej činnosti má v dohode podpísanú odmenu za vykonanávanú prácu. Môže mu dať zametnávateľ napr. aj mimoriadnu odmenu hocikedy v priebehu roka, keď uzná za vhodné, že si plní svoju prácu veľmi kvalitne.?
Môže.
junes
26.01.11,20:40
Dobrý deň, prosím poradiť, ako to je od 1.1.20011
1. Poberateľ starobného dôchodku zamestnaný na Dohodu o prac. činnosti - má aj v roku 2011 nárok na vrátenie odvedenej dane z prijímu, ak jeho príjem nepresiahol 1/2 z... , tak, ako to bolo minulé roky?
2. Študent do 26 r. zamestnaný na Dohodu o brigádnickej činnosti - do r. 2011 platila zrážková daň a následné vrátenie zrazenej dane na základe daňového priznania. Ako to mám riešiť po 1.1.2011 ? Mám mu dať podpísať Vyhlásenie .. ? Ak pracuje pre viacerých zamestnávateľov takouto formou, bude to stačiť? Môže Vyhlásenie podpísať u jedného z nich?
Ďakujem
free_cool_in
13.02.11,13:52
Odvody do SP odvádzaš na
GARANČNÉ poistenie ...... 0,25%
ÚRAZOVÉ poistenie ....... 0,80%
na daňový úrad
daň z príjmu vo výške 19% zo zárobku. Nakoľko starobný dôchodca nemá nárok na nezdaniteľnú čiastku mzdy.

Ďakujem za odpoveď. A aké poistenia odvádza on, v akých sadzbách? Predpokladám, že toto sú odvody, ktoré odvádza zamestnávateľ za zamestnanca. A tie, ktoré odvádza za seba zamestnanec?
El Cid
18.02.11,15:56
Ďakujem za odpoveď. A aké poistenia odvádza on, v akých sadzbách? Predpokladám, že toto sú odvody, ktoré odvádza zamestnávateľ za zamestnanca. A tie, ktoré odvádza za seba zamestnanec?
Zamestnanec-dohodár neplatí z príjmu z dohody žiadne odvody, iba keby to bol dobrovoľne nezamestnaný občan alebo dobrovoľne nezamestnaný invalid. dôchodca, tak si platí sám za seba zdrav. poistenie 46,06-312,69 eur
veronikasad
18.02.11,15:58
Zamestnanec-dohodár neplatí z príjmu z dohody žiadne odvody, iba keby to bol dobrovoľne nezamestnaný občan alebo dobrovoľne nezamestnaný invalid. dôchodca, tak si platí sám za seba zdrav. poistenie 46,06-312,69 eur
za poberatelov ID platí ZP štát - nemusia byť evidovaní na UP.
maja111
20.02.11,12:04
Zrážková daň je zrušená , takže ak mám DOVP a pracuje u iného zamestnávateľa, kde má podpísané vyhlásenie, tak u mňa mu budem odvádzať preddavkovú daň.
U ostatných dohodárov, ktorí mi podpíšu vyhlásenie , tak tam si naďalej uplatňujú NČZD tak ako doteraz? Chápem správne?
KEJKA
20.02.11,13:07
Zrážková daň je zrušená , takže ak mám DOVP a pracuje u iného zamestnávateľa, kde má podpísané vyhlásenie, tak u mňa mu budem odvádzať preddavkovú daň.
U ostatných dohodárov, ktorí mi podpíšu vyhlásenie , tak tam si naďalej uplatňujú NČZD tak ako doteraz? Chápem správne?
U ostatných dohodárov, ktorí podpíšu vyhlásenie....................si nemala zrážkovú daň, ale preddavkovú aj predtým.
nikulik
24.02.11,20:27
Poprosim vas velmi velmi o radu. Mame dohodarov medzi inymi aj takych ktorý su v predcasnom starobnom dôchodku alebo v starobnom dôchodku,alebo v invalidnom dôchodku. Moze mat podpisane vyhlasenie na dan? Lebo ja som im to podpisat dala,cize neplatili ziadnu dan cely rok. Urobila som chybu???? :(
drobeceva
24.02.11,20:29
Poprosim vas velmi velmi o radu. Mame dohodarov medzi inymi aj takych ktorý su v predcasnom starobnom dôchodku alebo v starobnom dôchodku,alebo v invalidnom dôchodku. Moze mat podpisane vyhlasenie na dan? Lebo ja som im to podpisat dala,cize neplatili ziadnu dan cely rok. Urobila som chybu???? :(
no, veru...ak mali priznaný SD, PSD - tak nemali nárok na uplatnenie nezd.časti
ID môže mať podpísané vyhlásenie
nikulik
24.02.11,20:32
a ked nepracovali cely rok?
a ako sa to da opravit? v ročnom zučtovani? alebo to nechat tak uz???
drobeceva
24.02.11,20:35
a ked nepracovali cely rok?
a ako sa to da opravit? v ročnom zučtovani? alebo to nechat tak uz???
Ak už nastupovali na dohodu a mali dôchodok, nemali nárok na podpísanie vyhlásenia
Dôchodcovia si môžu uplatniť rozdiel NČD a úhrnu výšky dôchodku.
nikulik
24.02.11,20:39
Ak už nastupovali na dohodu a mali dôchodok, nemali nárok na podpísanie vyhlásenia
Dôchodcovia si môžu uplatniť rozdiel NČD a úhrnu výšky dôchodku.

co to prosim vas znamena? velmi mi tym pomozete lebo akosi som uz zufala z tolkeho opravovania zlych veci.
drobeceva
24.02.11,20:45
co to prosim vas znamena? velmi mi tym pomozete lebo akosi som uz zufala z tolkeho opravovania zlych veci.
4025.70 - úhrn výšky dôchodku za rok 2010=ten rozdiel sa uplatní
Ale príliš málo informácii.
Tí dohodári nemali iný príjem? Aký úhrn príjmov mali?
nikulik
24.02.11,20:54
Mame napr. dvoch predcasnych starob.dôchodcov, uhrn prijmov mali jeden 3096€ a druhy 3333€. Nemali zrazanu ziadnu dan. A ine zamestnanie nemali.
Mam im spravit rocne zučtovanie dane?Alebo si sami musia podat danove priznanie?
drobeceva
24.02.11,21:00
Mame napr. dvoch predcasnych starob.dôchodcov, uhrn prijmov mali jeden 3096€ a druhy 3333€. Nemali zrazanu ziadnu dan. A ine zamestnanie nemali.
Mam im spravit rocne zučtovanie dane?Alebo si sami musia podat danove priznanie?
je potrebné ešte vedieť, aký úhrn dôchodku majú - či im vôbec vznikne nárok na odp.položku.
Ináč tú daň budú musieť zaplatiť. /predpokladám, že Ťa pochvália/
nikulik
24.02.11,21:04
no tak to by som musela zistit. cize od nezdan.casti ročnej odpocitam sumu dôchodku a ten vysledok ktory mi vyjde co s nim?
drobeceva
25.02.11,07:59
Mame napr. dvoch predcasnych starob.dôchodcov, uhrn prijmov mali jeden 3096€ a druhy 3333€. Nemali zrazanu ziadnu dan. A ine zamestnanie nemali.
Mam im spravit rocne zučtovanie dane?Alebo si sami musia podat danove priznanie?


no tak to by som musela zistit. cize od nezdan.casti ročnej odpocitam sumu dôchodku a ten vysledok ktory mi vyjde co s nim?

ten rozdiel by si mohli uplatniť. V prípade, že majú dôchodok vyšší, odpočet im nevyjde, ale vyjde im daň - jeden - 588 € a druhý 633 €
Preto som písala, že Ťa pochvália. Oni vyhlásenie podpísali - možno ani sami nevedeli, že na to nárok nemajú. Mala si to Ty ustriehnuť.
ekofan
25.02.11,09:17
Dobrý deň, mám dotaz ohľadne podpísania Vyhlásenia o NČZD:
1. študentka VŠ zamestnaná na DoPČ
2. žena na rodičovskom príspevku pracujúca na DoVČ.
Majú nárok?
truch
25.02.11,09:25
Dobrý deň, mám dotaz ohľadne podpísania Vyhlásenia o NČZD:
1. študentka VŠ zamestnaná na DoPČ
2. žena na rodičovskom príspevku pracujúca na DoVČ.
Majú nárok?

áno, majú nárok na NČZD
nikulik
25.02.11,12:19
dnes som to zistovala,maju nižši ako nezdanitelna čast rocna.
jeden dohodar ma PSD rocny v sume 2867,16, a druhy 2625,72.

a to ze som urobila chybu ja velmi dobre viem, skôr by som poprosila o radu ako to napravit.
drobeceva
25.02.11,12:23
dnes som to zistovala,maju nižši ako nezdanitelna čast rocna.
jeden dohodar ma PSD rocny v sume 2867,16, a druhy 2625,72.

a to ze som urobila chybu ja velmi dobre viem, skôr by som poprosila o radu ako to napravit.
ale aj tak im vyjde daň doplatiť
drobeceva
25.02.11,12:26
dnes som to zistovala,maju nižši ako nezdanitelna čast rocna.
jeden dohodar ma PSD rocny v sume 2867,16, a druhy 2625,72.

a to ze som urobila chybu ja velmi dobre viem, skôr by som poprosila o radu ako to napravit.
nikulik - neobviňujem Ťa ...toto je "riziko" mzdárok - niečo ujde a ťahá sa to trebárs celý rok, pokiaľ sa na to príde.
Pokús sa tým z-com vysvetliť, že stala sa chyba. Vieš, lepšie je dostať v priebehu mesiaca menej, ako potom naraz musia. A záleží, na akého natrafiš, či si to dá vysvetliť.
Držím palce.
nikulik
25.02.11,12:35
Ja viem ze im vyjde nejaka dan. Aj som si vedoma toho vsetkeho,ale radsej to opravim teraz ako potom pri kontrole zaplatit 500eur za jedneho dohodara.Ja nevravim ze ma obvinujete drobeceva. Ja som len podotkla ze som si vedoma vsetkeho.Len som zufala teraz pred danovym lebo akosi sa mi kopia veci ktore by som nepovedala ze budu zle.

Takze nahodila som to do programu. Ak som dala rozdiel medzi nezdan.castou a vyskou dôchodku vyslo mi napr. u jedneho dohodara 368,12 doplatit dan. Je to dost ale keby nemal ten rozdiel tak zaplati 500. Volala som dnes s pani od kt.mame program,povedala mi ze da sa to vo vyplate nastavit tak aby sa to zrazalo mesacne. Sice uz teraz sa bojim toho vyučtovania s danovym uradom,ale tolko tam zajdem a necham si poradit.Hlavne to chcem mat dobre.
Ale jedna otazka este. Ak je ten dohodar na dohode od 12 mesiaca 2008, za r.2008 nemusel este platit dan,ale v r.2009 uz ano vsak? A moja otazka znie si sa moze opravit takto aj r.2009 alebo to uz len necham tak a budem verit ze nepride konrola :(
drobeceva
25.02.11,12:40
Ja viem ze im vyjde nejaka dan. Aj som si vedoma toho vsetkeho,ale radsej to opravim teraz ako potom pri kontrole zaplatit 500eur za jedneho dohodara.Ja nevravim ze ma obvinujete drobeceva. Ja som len podotkla ze som si vedoma vsetkeho.Len som zufala teraz pred danovym lebo akosi sa mi kopia veci ktore by som nepovedala ze budu zle.

Takze nahodila som to do programu. Ak som dala rozdiel medzi nezdan.castou a vyskou dôchodku vyslo mi napr. u jedneho dohodara 368,12 doplatit dan. Je to dost ale keby nemal ten rozdiel tak zaplati 500. Volala som dnes s pani od kt.mame program,povedala mi ze da sa to vo vyplate nastavit tak aby sa to zrazalo mesacne. Sice uz teraz sa bojim toho vyučtovania s danovym uradom,ale tolko tam zajdem a necham si poradit.Hlavne to chcem mat dobre.
Ale jedna otazka este. Ak je ten dohodar na dohode od 12 mesiaca 2008, za r.2008 nemusel este platit dan,ale v r.2009 uz ano vsak? A moja otazka znie si sa moze opravit takto aj r.2009 alebo to uz len necham tak a budem verit ze nepride konrola :(
išla mu odp.položka aj za rok 2009 a bol už dôchodca?
Ak áno, tak tiež tam je potom preplatok.
Viem sa vžiť, čo prežívaš. Ale radšej sa im snažiť to vysvetliť a dohodnúť sa s nimi na mesačných zrážkach. Myslím, že radšej to dať do poriadku teraz, ako čakať za kontrolou. Počkaj, možno niekto poradí, ako by bolo z toho najlepšie "vykľučkovať". Veď viem, že to zámerne nebolo, ale stalo sa to. Všetko sa dá dať do poriadku, tak pevné nervy.;)
nikulik
25.02.11,12:50
Ano to uz vyriesim, dakujem veeeeeeeeeeeelmi pekne este raz,ale teraz ten r.2009 by som chcela vediet. Da sa vôbec v r.2011 spätne spravit r.2009? 2010 vyriesim,dohodnem sa s nimi na splatkach,....teda dufam :),ale mozem opravit aj r.2009?
nikulik
25.02.11,12:52
Trošku mimotemyale:
KLOBUK DOLE PRED VSETKYMI MZDARMI A UčTOVNIKMI, je to naozaj velka zodpovednost.
Niekedy sa pytam sama seba preco som sa na toto dala....ale keby ma to nebavilo tak to nerobim :)
drobeceva
25.02.11,12:58
Ano to uz vyriesim, dakujem veeeeeeeeeeeelmi pekne este raz,ale teraz ten r.2009 by som chcela vediet. Da sa vôbec v r.2011 spätne spravit r.2009? 2010 vyriesim,dohodnem sa s nimi na splatkach,....teda dufam :),ale mozem opravit aj r.2009?
dá sa to opravným DP-len ich na to upozorní
ewita888
25.02.11,13:06
ja sa ešte spýtam: oni ti pri nástupe oznámili, že sú SD?
Kvaka
25.02.11,21:22
dá sa to opravným DP-len ich na to upozorní
Myslím, že sa musí podať dodatočné daňové priznanie za rok 2009, ak nemali nárok na celú NČZD. Opravné nie. Ak zamestnancovi neoznámili, že sú poberatelia dôchodkov, tak sú sami dohodári zodpovední. Ak už boli dôchodcovia k 1.1.2009, majú smolu, musia podať dodatočné DP sami.
nikulik
26.02.11,19:35
No za r.2009 aj 2010 mali uz dôchodok, a oznamili nam to neskoro ale v r.2008 este,t.z. ze som im spätne ked boli este v prac.pomere opravovala odvody.
ALE od 01.12.2009 boli az dohodarmi. To ze nemaju narok na nezdan.čast ak su dochodcovia,ci uz predčasní plati len pre dohodarov,alebo aj pre zamestnancov na TPP.
drobeceva
26.02.11,19:38
To ze nemaju narok na nezdan.čast ak su dohodari,ci uz predčasní plati len pre dohodarov,alebo aj pre zamestnancov na TPP.[/QUOTE]


Nárok na mesačnú nezd.časť nemajú tak dohodári, ako aj zamestnanci, ktorí sú poberateľmi SD, PSD a VD.
nikulik
26.02.11,19:43
No tak to ste ma nepotesili, takze za r.2009 dodatočne, ktoré si musia urobit sami. A za r.2010 im môzme mi spravit ročne zučtovanie dane?
A viem ze som otravna, ale este jedna otazocka: rocnu vysku dôchodku maju nizsiu ako je rocna nezdanitelna cast, mozu si oni v tom dodatočnom danovom priznani za r.2009 uplatnit nezdanitelnu cast-TEDA LEN ROZDIEL medzi NCZD a vyskou dôchodku.?
truch
26.02.11,20:39
No tak to ste ma nepotesili, takze za r.2009 dodatočne, ktoré si musia urobit sami. A za r.2010 im môzme mi spravit ročne zučtovanie dane?
A viem ze som otravna, ale este jedna otazocka: rocnu vysku dôchodku maju nizsiu ako je rocna nezdanitelna cast, mozu si oni v tom dodatočnom danovom priznani za r.2009 uplatnit nezdanitelnu cast-TEDA LEN ROZDIEL medzi NCZD a vyskou dôchodku.?

Aký vysoký bol ich príjem na dohodu? Ak viac ako 1/2 NČZD tak majú nárok len na rozdiel, tak ako píšeš, ak mali menej ako 1/2, potom ani v dodat. DP nebudú platiť dane.
To isté v roku 2010, ak majú menej ako 1/2 NČZD daň sa im vráti, urobia si DP typ A a ak majú nejaké úspory a chcú daň z úrokov urobia si DP B.
nikulik
26.02.11,21:27
Dakujem pekne truch, ale maju viac ako je 1/2 NčZD, takze ten rozdiel. Dakujem pekne. Aj to pomoze.
Lawra
03.03.11,08:11
Ahojte, mám prvýkrát dohodára na prac. činnosti. Prihlasujem ho iba na sociálku. Do zdravotnej poisť. neprihlasujem. Mám to tak Ok ? Ďakujem.
Xanti
03.03.11,11:26
Ahojte, mám prvýkrát dohodára na prac. činnosti. Prihlasujem ho iba na sociálku. Do zdravotnej poisť. neprihlasujem. Mám to tak Ok ? Ďakujem.
Ano máš to dobre.
remenka
04.03.11,09:23
zdravím všetky dobré dušičky, prosím Vás mám dohodára, ktorý poberá na mamu opatrovné 160 Eur, on by pracoval, ale nechce prísť o príspevok, koľko môže ešte zarobiť na ÚP nevedeli povedať.
truch
04.03.11,09:40
zdravím všetky dobré dušičky, prosím Vás mám dohodára, ktorý poberá na mamu opatrovné 160 Eur, on by pracoval, ale nechce prísť o príspevok, koľko môže ešte zarobiť na ÚP nevedeli povedať.

135,62€ preklep:D
remenka
04.03.11,09:43
ďakujem a prajem príjemný deň
drobeceva
04.03.11,09:49
zdravím všetky dobré dušičky, prosím Vás mám dohodára, ktorý poberá na mamu opatrovné 160 Eur, on by pracoval, ale nechce prísť o príspevok, koľko môže ešte zarobiť na ÚP nevedeli povedať.
136,67
veronikasad
04.03.11,09:51
mám pocit, že remenka sa nepýta na možný príjem uchádzača o zamestnanie, ale poberatela opatrovneho ...
truch
04.03.11,09:53
Veronika ma upozornila, že mám asi nesprávnu odpoveď, tiež som si to neuvedomila a brala som to ako sumu, ktorú môže zarobiť nezamestnaný. Pri poberaní opatrovateľského príspevku ti neviem poradiť. Snáď niekto bude vedieť presne odpoveď.
drobeceva
04.03.11,09:55
Veronika ma upozornila, že mám asi nesprávnu odpoveď, tiež som si to neuvedomila a brala som to ako sumu, ktorú môže zarobiť nezamestnaný. Pri poberaní opatrovateľského príspevku ti neviem poradiť. Snáď niekto bude vedieť presne odpoveď.
neuvedomila som si ani ja, skôr som reagovala na zrejme "prehodené" čísielka;)
remenka
04.03.11,09:56
teraz som volala na sociálku, že to je vec úradu práce. Bol by veľký malér, keby mu to zobrali, lebo toto je iba nárazová práca. Nie je to tak, že čím viac zarobí, tým menšiu sumu dostane za opatrovné do nejakej sumy? trebárs do minimálnej mzdy?
truch
04.03.11,10:15
našla som toto, len neviem, či to platí:( treba asi prerátať 185,38€ je ŽM
Podmienky nároku:


–Príspevok nemožno poskytnúť ak fyzická osoba v čase opatrovania občana odkázaného na opatrovanie má príjem vyšší ako 2 násobok sumy životného minima t j. viac
ako 11 158,06 Sk. (370,38 € ) ( 2 x5 579,03 Sk) vyjadrené v €
( 2 x 185,19 € )
remenka
04.03.11,10:25
takže mám tam nejakú rezervu, lebo už je prihlásený na sociálku aj ÚP. - prosím kde by som to mala hľadať, teda resp. overiť či to platí, nemá niekto dobrú známu na ÚP ? - vtedy sú milšie a ochotnejšie AJ tak ďakujem za ochotu a čas strávený hľadaním.
truch
04.03.11,12:14
Kvaka
04.03.11,13:41
takže mám tam nejakú rezervu, lebo už je prihlásený na sociálku aj ÚP. - prosím kde by som to mala hľadať, teda resp. overiť či to platí, nemá niekto dobrú známu na ÚP ? - vtedy sú milšie a ochotnejšie AJ tak ďakujem za ochotu a čas strávený hľadaním.
Pozri sa na túto stránku, tam sú odkazy aj na iné linky.
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=2141

http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/tazko-zdravotne-postihnuty/penazne-prispevky-na-kompenzaciu-tazko-zdravotne-postihnutych/penazne-prispeky-na-kompenzaciu-tazkeho-zdravotneho-postihnutia.html?page_id=13079
remenka
04.03.11,16:00
ďakujem všetkým dobrým dušičkám, pekný víkend
tibor1000
06.03.11,08:46
Dobrý deň prajem
prosím Vás,keď máme dohodárku,nie je nikde inde zamestnaná,môže si u nás uplatniť daňový bonus na deti? z príjmu by jej to vyšlo..
ďakujem vopred za pomoc
drobeceva
06.03.11,09:36
Dobrý deň prajem
prosím Vás,keď máme dohodárku,nie je nikde inde zamestnaná,môže si u nás uplatniť daňový bonus na deti? z príjmu by jej to vyšlo..
ďakujem vopred za pomoc
ak nemá iného zamestnávateľa, má podpísané vyhlásenie, spľňa podmienky na uplatnenie DB - tak áno
tibor1000
06.03.11,10:25
aj dohodár?to je zvláštne,to ma nikdy nenapadlo :rolleyes:
ale ona má príjem podla výkonu,tzn. niekedy ani nemusí splniť nárok na daňový bonus,v takomto prípade jej ho teda nevyplácame,áno?
a na konci roka nás môže požiadať aj o ročné zúčtovanie?

ďakujem moc
katka50
06.03.11,14:13
aj dohodár?to je zvláštne,to ma nikdy nenapadlo :rolleyes:
ale ona má príjem podla výkonu,tzn. niekedy ani nemusí splniť nárok na daňový bonus,v takomto prípade jej ho teda nevyplácame,áno?
a na konci roka nás môže požiadať aj o ročné zúčtovanie?

ďakujem moc
Pri dohodárovi postupuješ ako pri inom zamestnancovi. Ak podpíše Vyhlásenie a uplatní si DB, samozrejme doloží Ti rod. list dieťaťa a ak je staršie ako 16 r. aj potvrdenie o návšteve školy -ak splní podmienku príjmu, vyplatíš mu ho v danom mesiaci. Ak nie, má možnosť požiadať o RZD a znovu posudzuješ, či spĺňa podmienku príjmu, ak áno a v niektorom mesiaci nemal vyplatený DB-tak mu ho doplatíš.
nikulik
09.03.11,11:36
Opytala by som sa vas, dohodar ktory pobera predcasny star.dôchodok, ma podpisane vyhlasenie na Nč, teda kazdy mesiac sa mu z prijmu nezrazala dan, ale jeho prijem je nizsi ako polovica NČZD. Da sa aby si mohol uplatnit celu sumu nezdanitelnej casti za r.2010 keby si sam napr. spravil danove priznanie?
ewita888
09.03.11,12:08
Opytala by som sa vas, dohodar ktory pobera predcasny star.dôchodok, ma podpisane vyhlasenie na Nč, teda kazdy mesiac sa mu z prijmu nezrazala dan, ale jeho prijem je nizsi ako polovica NČZD. Da sa aby si mohol uplatnit celu sumu nezdanitelnej casti za r.2010 keby si sam napr. spravil danove priznanie?
1.1.2010 bol dochodcom?
nikulik
09.03.11,12:22
Ano, nemal mat narok na Nčzd, ale mal prijem mensi ako polovica Nčzd v r.2010...
ewita888
09.03.11,12:27
keď mal príjem nižší, ako polovica NČZD, nemusí dávať daňové priznanie, daň by bola nulová... chybou ale je, že podpísal vyhlásenie a daň sa mu nestrhávala..
nikulik
09.03.11,12:43
To viem ze je to chybou, totizto je to konkretne tak, ze mam dohodarov ktory mali podpisane vyhlasenie popri predc.star.dôchodku. A chcela som tomu predist tak ze by som im zmenila v mesiacoch prijmy aby mali na konci roka menej ako polov.nezdan.casti, ale neviem ci to moze tak byt ze sa im nezrazala dan ale mali prijem menej v roku ako polov.nezdan.casti.
Mozeme dostat asi pokutu za to keby prisla kontrola a nasli by ze bolo podpisane vyhlasenie na Nč aj ked mali maly prijem, vsak?
ewita888
09.03.11,12:48
To viem ze je to chybou, totizto je to konkretne tak, ze mam dohodarov ktory mali podpisane vyhlasenie popri predc.star.dôchodku. A chcela som tomu predist tak ze by som im zmenila v mesiacoch prijmy aby mali na konci roka menej ako polov.nezdan.casti, ale neviem ci to moze tak byt ze sa im nezrazala dan ale mali prijem menej v roku ako polov.nezdan.casti.
Mozeme dostat asi pokutu za to keby prisla kontrola a nasli by ze bolo podpisane vyhlasenie na Nč aj ked mali maly prijem, vsak?
nie je to dobre, starobný dochodca nemože mať podpísané vyhlásenie, daň sa im musí strhávať v priebehu roka.. a potom pri DP si možu nárokovať na jej vrátenie..samozrejme, závisí to od výšky príjmu za celý rok..
nikulik
09.03.11,12:59
no, myslela som si, dakujem pekne za potvrdenie
sybila3
05.04.11,09:45
kuchárka robila na dohodu od 1.11.2010, teraz ukončila dohodu. robím aj za dohodárov ELDP?
drobeceva
05.04.11,09:46
kuchárka robila na dohodu od 1.11.2010, teraz ukončila dohodu. robím aj za dohodárov ELDP?
Nie, za dohodárov sa ELDP nerobí
sybila3
05.04.11,10:07
aj som si myslela, takže stačí RL-odhláška. dík
amalka72
05.04.11,14:07
zdravím,
je možnosť jednu osobu mať vo fy na dohodu o pracovnej činnosti a dohodu o vykonaní práce súčasne? potrebujem totiž človeka na viac ako 10 hodín týždenne a neviem ako to riešiť...vďaka :)
Xanti
05.04.11,17:17
zdravím,
je možnosť jednu osobu mať vo fy na dohodu o pracovnej činnosti a dohodu o vykonaní práce súčasne? potrebujem totiž človeka na viac ako 10 hodín týždenne a neviem ako to riešiť...vďaka :)
Zamestnaním napr. na čiastočný úväzok.
Daniela12345
06.04.11,06:58
Prosím o radu, či postupujem správne pri vypisovaní DOVP- do 31.12.2011 v časti : Odmena za vykonanú prácu je splatná : 25. dňa nasledujúceho po vypl. mesiaci. Vopred ďakujem za odpovede.
truch
06.04.11,07:02
Prosím o radu, či postupujem správne pri vypisovaní DOVP- do 31.12.2011 v časti : Odmena za vykonanú prácu je splatná : 25. dňa nasledujúceho po vypl. mesiaci. Vopred ďakujem za odpovede.

V dohodách píšem, že odmena je splatná vo výplatnom termíne spoločnosti. Zatiaľ som nemala s tým problém.
Daniela12345
06.04.11,12:20
Prosím o radu, či postupujem správne pri vypisovaní DOVP- do 31.12.2011 v časti : Odmena za vykonanú prácu je splatná : 25. dňa nasledujúceho po vypl. mesiaci. Vopred ďakujem za odpovede.

Ešte som zabudla na jednu otázku ohľadom DOVP:
Dojednaná odmena : 120,00 Eur/mesačne. Je možná aj takáto forma dohody odmeny? Ďakujem.
Tweety
06.04.11,12:27
Ešte som zabudla na jednu otázku ohľadom DOVP:
Dojednaná odmena : 120,00 Eur/mesačne. Je možná aj takáto forma dohody odmeny? Ďakujem.
Áno, ak myslíš na jej výšku, tu obmedzenie nie je, snáď len pri evidovaných na ÚP.
nikulik
07.04.11,18:43
Poprosim vas len o odobrenie ak pisem spravne.
Predčasny starobny dôchodca a starobny dôchodca nema narok na NčZD,
a invalidny a vdovsky dôchodok ma narok na NčZD.
je to tak? a sedi to aj pre zamestnancov na TPP aj pre dohodarov??
drobeceva
07.04.11,18:45
Poprosim vas len o odobrenie ak pisem spravne.
Predčasny starobny dôchodca a starobny dôchodca nema narok na NčZD,
a invalidny a vdovsky dôchodok ma narok na NčZD.
je to tak? a sedi to aj pre zamestnancov na TPP aj pre dohodarov??
na mesačnú NČZD nemá nárok ani výsluhový dôchodca - ináč tak, ako píšeš
nikulik
07.04.11,18:47
DAKUJEM pekne, prijali sme invalidnych dôchodcov a nerada by som nieco pokazila, tak este raz dakujem. :)
katka 23
11.05.11,16:58
Dobrý večer, môžete vyjadriť svoj názor, kto vlastne má povinnosť sledovať limit odpracovaných hodín na dohodu, výšku mzdy v súvislosti s evidenciou na ÚP a pod. - zamestnanec alebo zamestnávateľ ?
Ďakujem.
drobeceva
11.05.11,17:04
Dobrý večer, môžete vyjadriť svoj názor, kto vlastne má povinnosť sledovať limit odpracovaných hodín na dohodu, výšku mzdy v súvislosti s evidenciou na ÚP a pod. - zamestnanec alebo zamestnávateľ ?
Ďakujem.
Zamestnávateľ je povinný dodržiavať ZP - tak hodiny si evidovať musí.
Čo sa týka odmeny - ak nechce uškodiť uchádzačovi o zamestnanie, tak už v jeho záujme to sleduje, aby mesačne neprekročil 136 € a už pri uzatváraní dohody sa tieto podmienky dohodnú.
Haira
16.04.12,13:25
Dobrý deň,
mňa zaujíma toto: Môžem v tom istom mesiaci brigádnika prihlásiť do SP, napr od zajtra a hneď v tom istom mesiaci aj vyplatiť odmenu?
ďakujem za odpoveď :)