Tinaho
12.08.10,10:21
Ahojte poraďáci,

čo by ste mi odporučili urobiť v nasledovnej situácii: Kolegyňa pri evidovaní bločkov z registračnej pokladne (predaj komponentov cez pokladňu) nazaúčtovala DPH na výstupe (doklady ručne evidujeme v účtovnom systéme), konkrétne za mesiace september a december 2009 a celý rok 2010. Mňa veru nenapadlo skontrolovať, či je v tomto prípade uplatnená DPH a všimla som si to príliš neskoro.

Mám podať dodatočné priznanie DPH, alebo si celú čiastku DPH uplatniť až v mesiac 7/2010?

Ďakujem za rady.
ewita888
12.08.10,08:24
ako neuplatnili? vy ste ju nepriznali, keďže ide o výstup.. za každý mesiac treba dať dodatočné priznanie..
Katarína Cigánová
12.08.10,08:28
Ahojte poraďáci,

čo by ste mi odporučili urobiť v nasledovnej situácii: Kolegyňa pri evidovaní bločkov z registračnej pokladne (predaj komponentov cez pokladňu) nazaúčtovala DPH na výstupe (doklady ručne evidujeme v účtovnom systéme), konkrétne za mesiace september a december 2009 a celý rok 2010. Mňa veru nenapadlo skontrolovať, či je v tomto prípade uplatnená DPH a všimla som si to príliš neskoro.

Mám podať dodatočné priznanie DPH, alebo si celú čiastku DPH uplatniť až v mesiac 7/2010?

Ďakujem za rady.
Urýchlene podaj dodatočné DP - pretože sankcia bude o polovicu menšia , ako keby ti na to prišli pri kontrole. DPH na výstupe si totiž nemožeš "prenášat " - na vstupe je to benevolentnejšie. Na výstupe musíš odviet a zdokladovt v tom zdanovacom období , kedy nastalo zdaniteľné plnenie.
Len dost nechápem , ako ste urobili závierku za r. 2009 - kde je inventura ? aj inventarizácia učtov sa robí . no ...
ja radím podaj Dodatočné DP
andreaS
12.08.10,08:30
a ako ste kontrolovali dph-cky??? :eek:

pri kazdej obdobnej otazke som v soku... nikdy nepodam dph len tak vytlacenu z pc a sup ho na danovy... takto veru nie... pekne si vytlacim zoznam dokladov, kt. mi vstupuju do dph a poctivo "fajkam", ci ich aj skutocne mam... a to mam niekedy aj 16stran... a aj tak nepodam, kym som si neni ista, ze tie doklady su...

a kde su tie doklady? vo vynosoch ich mate uplatnene? ak nie, tak ta caka aj dodatocne priznanie k dani z prijmu (z prispevku neni jasne, ci FO alebo PO)
Tinaho
12.08.10,09:08
Ja si tiež kontroluje DPH, ale kontrolujem iba DPH na vstupe, t.j. z prijatých FA a blokov. Čo sa týka vystavených faktúr som sa doteraz spoliehala na fakturantku, že to robí dobre - mávame mesačne aj 500 vydaných faktúr.
Tá neuplatnená DPH, nie je až taká veľká - za 12/09 je to napr. 10 € a podobne sa po pobybuje aj v ďalších mesiacoch (cez registračnú pokladňu idú iba drobnosti). Idem sa vrhnúť na dodatočné DPH. Ďakujem za pomoc.
Tinaho
12.08.10,09:12
Ešte jedna otázka, možno trošku odveci - ako pri inventarizácii účtu zistiš, že z nejakého dokladu nebola odvedená DPH? - viď odpoveď 3 (mám za sebou len prvé daňové priznanie, tak by som sa rada pre budúcnosť poučila)
Katarína Cigánová
12.08.10,09:19
Ešte jedna otázka, možno trošku odveci - ako pri inventarizácii účtu zistiš, že z nejakého dokladu nebola odvedená DPH? - viď odpoveď 3 (mám za sebou len prvé daňové priznanie, tak by som sa rada pre budúcnosť poučila)
no ja osobne mám na 343 nasledovnú analytiku : 343.10 , 343.19 a 343.5
na343.10 a343.19 úučtujem DPH na vstupe a výstupe a 343.5 mi služi ako účet voči DU . Pri zaúčtovaní výkazu DPH - vstupy , výstupy a vztah voči DU sa mi ucty 343.10 a34.19 vyrovnajú a mám bud danovú povinnost , alebo nadm odpočet , ale na učte 343.5 . Hlavne na konci roka si dávam pozor , aby som tieto účty mala vyčistené , čiže všetky odpočty aj zúčtované ako aj výstupy všetky zúčtované .
andreaS
12.08.10,09:23
Ja si tiež kontroluje DPH, ale kontrolujem iba DPH na vstupe, t.j. z prijatých FA a blokov. Čo sa týka vystavených faktúr som sa doteraz spoliehala na fakturantku, že to robí dobre - mávame mesačne aj 500 vydaných faktúr.
Tá neuplatnená DPH, nie je až taká veľká - za 12/09 je to napr. 10 € a podobne sa po pobybuje aj v ďalších mesiacoch (cez registračnú pokladňu idú iba drobnosti). Idem sa vrhnúť na dodatočné DPH. Ďakujem za pomoc.

nezabudaj nato, ze ked je dph v tej vyske, tak v rovnakej vyske sa ti zmeni aj dan z prijmu...

a kedze je to v prospech statneho rozpoctu, tak aj pre taku sumu je nutne urobit dodatocne dph aj dan z prijmu...

a to nemate niekoho hlavneho, kto skontroluje ci je vsetko ok? ved musite vediet, ze do dph vam vstupuju nielen vystavene faktury ale aj trzby v hotovosti cez ERP... takze ak vyhodis zoznam dokladov a neuvidis tam typ dokladu pre pokladnu, tak vam musi byt jasne, ze sa zabudla tato trzba douctovat... takisto kontrolujem aspon suvisly ciselny rad, ci su vsetky fa a ak nie, skumam ci nepatri do ineho obdobia...

ked mam vela druhov dokladov a uctovania v nejakej firme, tak si robim pomocku so zoznamom veci, kt. nesmiem zabudnut uctovat... napr. som mala firmu, kt. mala faktury podla pobociek, kavomat a trzby z erp... takze som mala zoznam nasledovny: vystavene faktury pobocka 1, vystavene faktury pobocka 2, vystavene faktury pobocka 3, kavomat, ERP 1, ERP2 ... a tak som na nic nezabudla...
Paula
12.08.10,09:25
Ešte jedna otázka, možno trošku odveci - ako pri inventarizácii účtu zistiš, že z nejakého dokladu nebola odvedená DPH? - viď odpoveď 3 (mám za sebou len prvé daňové priznanie, tak by som sa rada pre budúcnosť poučila)


Návod máš v príspevlu č. 4. Vytlačiť zoznam / zostavu DPH a odsúhlasiť si s príslušnými dokladmi.
Tinaho
12.08.10,10:26
Napočítala som si celú čiastku DPH, ktorú sme neodviedli - je to 75,07 €.
My sme si celú čiastku aj vrátane DPH uplatnili do výnosov, takže o to sme odviedli vyššiu daň z príjmu, nevidím dôvod na podanie dodatočného priznania k dani z príjmu.
Tamila
12.08.10,11:17
To znamená, že zaúčtované to bolo. Teda sa to muselo objaviť na účte 343. Vždy ti musí sedieť KS 343 na daňové priznanie DPH. Pozri si príspevok 7, analytiku si dáš podľa seba. Robím to skoro tak isto. Ak náhodou vznikne rozdiel, ihneď ho hľadám a opravím. Dodatočné priznania na DPH musíš podať.
andreaS
12.08.10,11:23
skor to vyzera, ze to bolo cele zauctovane do vynosov, bez uctovania dph...

takze zdanili na dani z prijmu o to viac...

takze ak by sa podali dodatocne dph a zaroven aj dan z prijmu, tak to bude rovnaky rozdiel... doplatok na dph vs preplatok na dani z prijmu... myslim rok 2009... beriem toto tvrdenie spat... vdaka dalsim prispevkom... ;)

2010 len dodatocne dph a doplatenie rozdielu...
KEJKA
12.08.10,11:34
Napočítala som si celú čiastku DPH, ktorú sme neodviedli - je to 75,07 €.
My sme si celú čiastku aj vrátane DPH uplatnili do výnosov, takže o to sme odviedli vyššiu daň z príjmu, nevidím dôvod na podanie dodatočného priznania k dani z príjmu.
máš pravdu, kedže ti nevzniká vyššia DPPO, nie je povinnosť podať dodatočne DPPO, len d-DPH.
Podaním D-DPPO však čiastočne vykompenzuješ tú DPH-dodatočný odvod a aj si celú tú opravu uvedieš na správnu mieru po všetkých stránkach. Tá ušetrená DPPO ti trochu zmierni aj prípadné sankcie zo strany DU. Tie však zrejme nebudú, lebo nedosahuje limit pre jej vyrubenie.
Záver:
DPH určite áno - jedine žeby si kalkuloval, že ak ti na to DU príde, tak aj s dvojnásobnou sankciou "sa zmestíš do limitu"
DPPO nie, ak si chceš ušetriť robotu.
Benko
12.08.10,11:44
Kejka, prosím ťa, aký limit?
Tamila
12.08.10,11:56
Kejka myslela sankčný úrok - sankčný úrok do 16,59 EUR sa nevyrubuje na jednotlivých daniach.
Paula
12.08.10,12:41
mimotemyPekný profil zadávateľa problému ;)
babi2
12.08.10,12:53
takze ak by sa podali dodatocne dph a zaroven aj dan z prijmu, tak to bude rovnaky rozdiel... doplatok na dph vs preplatok na dani z prijmu... myslim rok 2009...


Andrejka, nebude to rovnaké, na DPH musia doplatiť tých 75,07 €, ale preplatok na dani bude iba 19% z tejto čiastky
Lubo44
12.08.10,13:05
Ja si tiež kontroluje DPH, ale kontrolujem iba DPH na vstupe, t.j. z prijatých FA a blokov. Čo sa týka vystavených faktúr som sa doteraz spoliehala na fakturantku, že to robí dobre - mávame mesačne aj 500 vydaných faktúr.
Tá neuplatnená DPH, nie je až taká veľká - za 12/09 je to napr. 10 € a podobne sa po pobybuje aj v ďalších mesiacoch (cez registračnú pokladňu idú iba drobnosti). Idem sa vrhnúť na dodatočné DPH. Ďakujem za pomoc.
No treba si to každopádne kontrolovať. Vstup aj výstup. My máme za mesiac cca 60 strán zoznamu DPH dokladov. A nedovolil by som si odovzdať daňové priznanie bez toho aby som si neskotroloval všetky doklady. Ak máte toho veľa tak si to treba rozdeliť.

Ja to mám poriešené tak, že došlé faktúry si kontroluje účtovníčka, ktorá ich nahráva a ja si kontrolujem daň na výstupe. My tých vyšlých faktúr máme cca 1200 mesačne. Ručne to nemá veľký význam kontrolovať. Robím to cez Excel, je to rýchlejšie, presnejšie a menšia šanca že niečo prehliadnem.