domacnost
05.11.05,19:01
Dobrý večer všetký. Mala by som na vás jednu otázočku, neviete mi poradiť ako sa účtuje v JÚ nedokončená výroba? a účtuje sa vlastne?
domacnost
05.11.05,18:48
Možno , že pre vás je to trapná otázočka, ale pre mňa dôležitá a potrebujem to vedieť na zajtra. Prosím poradte mi. Ešte raz ďakujem. Neverím, že sa tu nenájde aspoň jeden poradák , ktorý by mi poradil.
KEJKA
05.11.05,19:03
V JU sa uctuje o skutocnych prijmoch a výdavkoch, takze aj ked sú zasoby typu tovar, material, ned. výroba zaplatené, tak výdavky sa uznávaju do daňových. Evidencia nedokoncenej výroby rovnako ako aj iných zásob vsak musí byt - ale neovplyvnuje ZD v danom roku tak ako v PÚ.
sway
05.11.05,19:04
Dobrý večer všetký. Mala by som na vás jednu otázočku, neviete mi poradiť ako sa účtuje v JÚ nedokončená výroba? a účtuje sa vlastne?ak chceš radu, tak musíš popísať konkrétne o čo Ti ide - podrobne, aká výroba...., čo ďalej, činnosť a tak....;)
lenkak
05.11.05,19:23
Nedokončená výroba - Kniha zásob – skladové karty vlastnej výroby,
domacnost
05.11.05,20:04
[QUOTE=sway]ak chceš radu, tak musíš popísať konkrétne o čo Ti ide - podrobne, aká výroba...., čo ďalej, činnosť a tak....;

No vlastne ide napr. o hliníkové dvere, ktoré sa kúpia už vyrobené, ale k tomu treba kúpiť plechy , ktoré sa potom narežú na menšie čiastku to dáme urobiť inému dodávatel. , ďalej sa striekajú tiež iný dodáv. a až potom sa upravujú a primont.k hlin.dverám toto už robíme mi.Ide tu o výrobu ?
Potom mám ešte jeden prípad:
- ide o dvere medzi izbové , tiež hliníkové : nakúpia sa koľajničky s posuvným pohonom, zárubne, sklá a ešte iné materiály u nás sa to upraví podľa rozmerov,nareže atd. , poskladá a ide na predaj. Jedná sa v tomto prípade o výrobu?
KEJKA
05.11.05,20:09
[QUOTE=sway]ak chceš radu, tak musíš popísať konkrétne o čo Ti ide - podrobne, aká výroba...., čo ďalej, činnosť a tak....;

No vlastne ide napr. o hliníkové dvere, ktoré sa kúpia už vyrobené, ale k tomu treba kúpiť plechy , ktoré sa potom narežú na menšie čiastku to dáme urobiť inému dodávatel. , ďalej sa striekajú tiež iný dodáv. a až potom sa upravujú a primont.k hlin.dverám toto už robíme mi.Ide tu o výrobu ?
Potom mám ešte jeden prípad:
- ide o dvere medzi izbové , tiež hliníkové : nakúpia sa koľajničky s posuvným pohonom, zárubne, sklá a ešte iné materiály u nás sa to upraví podľa rozmerov,nareže atd. , poskladá a ide na predaj. Jedná sa v tomto prípade o výrobu?ja by som skor povedala že ide o dodávku s montážou, ale vlastne to nerozhoduje. Dvere môžu byť na skladovej karte zásob a tie kolajnicky dopises na prislušnu kartu alebo aj na osobitnu kartu. Ak by boli dvere už pre určeného zákazníka, tak by som založila kartu na zákazníka a tam by som dala dvere aj rozne druhy a všetky kolajničky, plechy ap., ktoré tomu zákazníkovi budem fakturovať. Ale v JU ide o pomocnú evidenciu zásob, ktorá neovplyvní základ dane.
domacnost
05.11.05,20:15
Veľmi pekne vám všetkým ďakujem za odpovede. Nie som v JÚ až tak zbehnutá, ale porada ma naučí.
Marína
06.11.05,08:31
Uvediem Ti príklad, ako to robím ja.
Zavediem karty na jednotivé materiály. U Teba to budú dvere, koľajničky, lišty, atď. Keď tie dvere s ostatnými materiálmi budú vo výrobe skompletizované, ale ešte nie dodané, z jednotlivých kariet odpíšem predmetný materiál a založím novú kartu na už skompletizované dvere, kde mi ostanú v evidencii až do dodania odberateľovi.
domacnost
06.11.05,09:23
[QUOTE=Marína]Uvediem Ti príklad, ako to robím ja.
Zavediem karty na jednotivé materiály. U Teba to budú dvere, koľajničky, lišty, atď. Keď tie dvere s ostatnými materiálmi budú vo výrobe skompletizované, ale ešte nie dodané, z jednotlivých kariet odpíšem predmetný materiál a založím novú kartu na už skompletizované dvere, kde mi ostanú v evidencii až do dodania odberateľovi.

Ja som myslela , že nakúpim dvere príjmem ich na sklad , ktomu kúpim koľajničky tiež urobím príjem a tak isto urobím príjem zvlášť na ostatný materiál. No a potom ked sa to dá všetko dohromady, čiže sa to aj namontuje zákazníkovi , vystavím faktúru pri ktorej zasa urobím výdaj celého naskladneného materiálu. Je to takto dobre? Môžem to aj takto urobiť? Alebo mám postupovať podľa teba. Tak ako som to pochopila s tvojho príspevku , že urobím príjem na sklad materiálu (koľaj.,lišta atd..a potom ked sa to skompletizuje zasa urobím výdaj celého materiálu, ktorého som predtým prijala a zasa urobím príjem na jednu kartu? a potom zasa výdaj pri dodaní dverí? Teraz neviem ako pokračovať či tak, ako to robím ja alebo podľa teba pretože si isto zbehnutejšia v takýchto veciach. :)
ALDA
06.11.05,10:25
[QUOTE=Marína]Uvediem Ti príklad, ako to robím ja.
Zavediem karty na jednotivé materiály. U Teba to budú dvere, koľajničky, lišty, atď. Keď tie dvere s ostatnými materiálmi budú vo výrobe skompletizované, ale ešte nie dodané, z jednotlivých kariet odpíšem predmetný materiál a založím novú kartu na už skompletizované dvere, kde mi ostanú v evidencii až do dodania odberateľovi.

Ja som myslela , že nakúpim dvere príjmem ich na sklad , ktomu kúpim koľajničky tiež urobím príjem a tak isto urobím príjem zvlášť na ostatný materiál. No a potom ked sa to dá všetko dohromady, čiže sa to aj namontuje zákazníkovi , vystavím faktúru pri ktorej zasa urobím výdaj celého naskladneného materiálu. Je to takto dobre? Môžem to aj takto urobiť? Alebo mám postupovať podľa teba. Tak ako som to pochopila s tvojho príspevku , že urobím príjem na sklad materiálu (koľaj.,lišta atd..a potom ked sa to skompletizuje zasa urobím výdaj celého materiálu, ktorého som predtým prijala a zasa urobím príjem na jednu kartu? a potom zasa výdaj pri dodaní dverí? Teraz neviem ako pokračovať či tak, ako to robím ja alebo podľa teba pretože si isto zbehnutejšia v takýchto veciach. :)
Robíš to dobre. Ja to takto robím už roky a je to OK. Ibaže v tej fa účtujem ešte služby, kde presne rozpisujem práce.
domacnost
06.11.05,10:31
Robíš to dobre. Ja to takto robím už roky a je to OK. Ibaže v tej fa účtujem ešte služby, kde presne rozpisujem práce.

Tak to si ma potešila. Neviem prečo sa mi nedajú v texte dávať smejkovia, ale to už odbočujem od témy. Mne sa to zdalo byť komplikované , ako písala Marína v predchádzajúcom príspevku. Áno práce som brala automaticky , ktoré tiež rozpisujem na faktúre ide o montáže.
Marína
08.11.05,05:51
Ja som Ti písala, ako to robím, keď z materiálu mám skompletizovaný výrobok, ale som ho ešte nikomu nedodala.
Po lopate. Rôzne materiály kúpiš napr. v januári až marci. Dáš ich na sklad postupne ako ich budeš nakupovať. Z nich skompletizuješ určitý výrobok v apríli. Ten výrobok ešte nemá konkrétneho odberateľa. Z toho vyplýva, aby si mala sklad v poriadku, tak jednotlivé materiály dáš ako výdaj zo skladu a ten konkrétny, už skompletizovaný výrobok dáš na sklad. Vydáš ho zo skladu, až keď ho dodáš odberateľovi.
Napr. budeš mať nakúpených 5 druhov materiálu v hodnote 100+200+150+300+50=800 V tejto hodnote sa Ti zníži stav na sklade, ale súčasne stav na sklade sa Ti zvýši o 800 Sk. Stav na po tejto operácii bude rovnaký.
Myslím, že takýto spôsob účtovania zobrazuje verný obraz momentálneho stavu na sklade.
domacnost
08.11.05,06:23
Ja som Ti písala, ako to robím, keď z materiálu mám skompletizovaný výrobok, ale som ho ešte nikomu nedodala.
Po lopate. Rôzne materiály kúpiš napr. v januári až marci. Dáš ich na sklad postupne ako ich budeš nakupovať. Z nich skompletizuješ určitý výrobok v apríli. Ten výrobok ešte nemá konkrétneho odberateľa. Z toho vyplýva, aby si mala sklad v poriadku, tak jednotlivé materiály dáš ako výdaj zo skladu a ten konkrétny, už skompletizovaný výrobok dáš na sklad. Vydáš ho zo skladu, až keď ho dodáš odberateľovi.
Napr. budeš mať nakúpených 5 druhov materiálu v hodnote 100+200+150+300+50=800 V tejto hodnote sa Ti zníži stav na sklade, ale súčasne stav na sklade sa Ti zvýši o 800 Sk. Stav na po tejto operácii bude rovnaký.
Myslím, že takýto spôsob účtovania zobrazuje verný obraz momentálneho stavu na sklade.
Marínka nehnevaj sa , ved ja som to tak nemyslela. Pre mňa je to komplikované, pretože mi v ten istý mesiac nakúpime materiál a aj ho skompletizujeme a bud v tom istom mesiaci ho dodáme, alebo ho dodáme začiatkom ďalšieho mesiaca. Áno tvoj postup účtovania zobrazuje verný obraz stavu na sklade.
Marína
09.11.05,21:56
Vôbec sa nehnevám, len ti radím. Ak to ihneď kompletizujete, tak to nemusíš dávať na sklad, lebo to ide ihneď do spotreby. Spôsob, ktorý som ti radila je ak by ste robili výrobky pre ešte neurčeného zákazníka.
domacnost
10.11.05,06:31
Ďakujem a zoberem si od tebe ponaučenie, pokiaľ to bude tak ako píšeš. Teda ak sa jedná len o výrobu, ktorá nieje určená zákazníkovi . Prajem krásny deň.
lipe
14.01.07,15:07
Ahojte poraďáci potrebujem radu.Ak zasiate oziminy sú tiež nedokončená výroba,mám to uviesť ako zásoby na výkaze majetku a záväzkov? A v akej
cene? Odhadovaná budúca úroda?
Ďakujem