macicka
12.08.10,10:58
Ahojte Poraďáci,

už ste sa stretli s tým, že Vám /špedičnej firme/ prišla faktúra za prepravu od platiteľa dane-SR za prepravu do a z 3.statu bez DPH? Teraz ako to je z hladiska DPH? Mam tuto pre mna "nakladovu" fa bez DPH samozdanit? alebo len nauctovat bez DPH a vobec nesamozdanovat? a uvazda sa takato fa do DP DPH?
diky
macicka
12.08.10,15:43
prosim,pomoze niekto? dakujem:confused:
danushka
12.08.10,15:54
Takéto prepravy sú oslobodené od DPH.
Ak sa jedná o dovoz z tretích krajín, preprava je pod §48 Zák. o DPH.
Ak sa jedná o vývoz do tretích krajín, faktúra je pod §47 Zák. o DPH.
Nič nesamozdaňuješ.
Táto preprava sa viaže na dovoz alebo vývoz tovaru?
Vyvážali ste tovar do tretej krajiny? Predpokladám, že predaj tovaru bol tiež oslobodený od DPH, či?
macicka
13.08.10,05:54
dakujem za ujasnenie. v tomto konkretnom pripade islo o fakturaciu prepravy za vyvoz tovaru do Norska. a dalsia faktura od dopravcu bola zase za prepravu tovaru z Norska. ci bol oslobodeny tovar od DPH neviem, lebo mne sa dostala len faktura od dopravcu za prepravu /prevazany tovar nebol nas/.
A este jedna otazocka: ked sa mi dostane taka ista faktura - t.z. fakturacia prepravy do 3. statu a z 3. statu ale od dopravcu, ktory je usadeny v CR? diky moc
danushka
13.08.10,08:55
Aj keby to bol dopravca v ČR, stále je to oslobodené od DPH, pretože je to preprava dovoz / vývoz z a do tretej krajiny.
Macicka, musíš sa naučiť čítať sprievodné dokumenty.
Pozri si CMR a tam je odosielateľ a príjemca. Ak je príjemca mimo EÚ, jedná sa o vývoz §47, ak je odosielateľ mimo EÚ, jedná sa o dovoz § 48.
Ale okrem CMR, musíš mať k sprievodným dokladom aj záznamy z colnice ako JCD, T1, Karnet a musíš si spraviť kópie do svojho účtovníctva, inak Ti to kontrola z DÚ neozná ako oslobodené plnenie !
Presne toto musíš vyžadovať aj odo dopravcu - komplet doklady.
Zvyčajne nie je problém s vydokladovaním colných dokladov, ale zmätky často nastávajú, keď sa tovar prekladá v nejakom štáte EÚ a doklady putujú s ďalším dopravcom po prekládke a ten, čo vykonal prepravu dovážaného / vyvýžaného tovaru z a do 3. krajiny na území EÚ pozabudne vyžiadať kópiu z colnice, kde bol tovar uvoľnený z režimu EÚ.

Dúfam, že som Ťa nezamotala.
Ak máš nejakého známeho dopravcu, vyspovedaj ho, ako to prebieha pri dovoze, vývoze, aby si mala predstavu .

Napíšem Ti príklad ako to funguje pri takom vývoze zo Slovenska do Srbska :
1. Nakládka u odosielateľa
2. Colnica - vývozné clenie
3. Hranica HU / Srb - tu si maď. colníci nechávajú jednu čiernu časť CMR a pečiatkou potvrdia napríklad T1, že tovar opustil EÚ
4. Srbská hranica - tu srbskí colníci uvoľnia auto do vnútrozemie, overia IČO dovozcu
5. Hneď na srb. hranici vodič navštívi špedíciu, ktorá pripraví dokumenty na dovozné zaclievanie na colnici vo vnútrozemí
6. S týmito dokumentami ide auto na dohodnutú colnicu, tu colníci odplombujú auto a uvoľnia tovar pre odberateľa
7. Vykládka

Pre teba sú dôležité dokumenty do účtovníctva CMR a práve tá
T1-čka, kde je pečiatka od maďarov, že tovar naozaj opustil EÚ.
macicka
13.08.10,11:57
Danushka,
dakujem velmi pekne za vysvetlenie. Co sa dokladov tyka, to maju pod kontrolou nasi obchodaci a to su stari profici, klobuk dole, este som sa nestretla s takou evidenciou jednotlivych preprav ako to robia oni. Kazda preprava ma svoj samostatny spis, kde su vsetky uvedene doklady.
Len ja som teraz zacala uctovat spedicku a tak mam trochu hokej z tej DPH - hlavne vyvoz a dovoz.
Neviem si poradit s tym, ked mi cesky dopravca vyfakturuje prepravu z DE-NO/vyvoz/ a NO-DE/dovoz/ bez DPH a ja nasledne na tuto prepravu ako spedicka vystavim fakturu objednavatelovi zo SE, aj ja vystavim fa bez DPH? vsetci sme samozrejme platcovia DPH v svojej "domovine".
macicka
13.08.10,12:03
sorry, zle som napisala tu poslednu skratku statu, objednavatel je SK, nie SE ako som napisala.
macicka
17.08.10,06:29
pls, pomozete? dakujem
danushka
17.08.10,07:37
Danushka,
dakujem velmi pekne za vysvetlenie. Co sa dokladov tyka, to maju pod kontrolou nasi obchodaci a to su stari profici, klobuk dole, este som sa nestretla s takou evidenciou jednotlivych preprav ako to robia oni. Kazda preprava ma svoj samostatny spis, kde su vsetky uvedene doklady.
Len ja som teraz zacala uctovat spedicku a tak mam trochu hokej z tej DPH - hlavne vyvoz a dovoz.
Neviem si poradit s tym, ked mi cesky dopravca vyfakturuje prepravu z DE-NO/vyvoz/ a NO-DE/dovoz/ bez DPH a ja nasledne na tuto prepravu ako spedicka vystavim fakturu objednavatelovi zo SESK, aj ja vystavim fa bez DPH? vsetci sme samozrejme platcovia DPH v svojej "domovine".

Nórsko nie je členskou krajinou EÚ, tzn., že takúto faktúru budeš posudzovať ako dovoz / vývoz z a do 3. krajín.
Fakturuješ prepravu bez DPH a posudzuješ paragraf podľa toho, či sa jedná o dovoz alebo vývoz z / do EÚ, podľa toho určíš či sa jedná o § 47 alebo 48.
Súčasťou sprievodných dokumentov musí byť CMR a T1 doklad, ktorý je dôkazom o tom, že tovar bď bol uvoľnený alebo pustený do režimu EU, kde musí byž pečiatka colnice.
Hovoríme o faktúre SK zasielateľa pre SK objednávateľa.
macicka
17.08.10,12:06
Danushka, dakujem za odpoved. Prepac, ze stale doplnam moje otazky, len skutocne v tom este nemam jasno.
Majitel totiz kupil softver na spediciu, ktory zaroven robi aj faktury a ked vystavujem fa DE-NO pre slov.IC DPH, tak mi tam neda DPH a ked vystavujem fa NO-DE pre slov. IC DPH tak mi tam hodi DPH. a teraz som nevedela, co je zle ci dobre. Okrem toho som sa prave dostala k Metodickemu pokynu DRSR k urceniu meista dodania sluzieb od 1.1.2010, kde bol priklad:
"Cesky podnikatel so sidlom a IC DPH v CR si u prepravcu - slovenskho platitela objedna prepravu tovaru zo SR do Chorvatska.Miestom dodania sluzby je podla § 15 ods. 1 zakona o DPH miesto, kde ma prijemca sluzby sidlo, t.j. CR. Slovensky prepravca vykonanu prepravu fakturuje bez slov.DPH a nevykaze ju av suhrnnom vykaze, pretoze ide o prepravnu sluzbu spojenu s vyvozom tovaru, ktora je oslobodena od dane (toto pravidlo je rovnake vo vsetkych clenskych statoch) a v suhrnnom vykaze sa neuvadza. Kedze prepravna sluzba spojena s vyvozom tovaru je oslobodena od dane, cesky podnikael neuplatni dan."
toto iste by teda malo platit aj pre SR IC DPH, keby si to u spedicky objednal namiesto Cecha. Ale nikde sa nehovori v tom metodickom pokyne o pripade, ze doveziem napr. z Norska na Slovensko tovar, ze aj to je oslobodene od DPH.
danushka
17.08.10,16:46
Macicka, podľa všetkého používate program SPED, ktorý je prednastavený pre rôzne kombinácie prepráv, ale musím Ťa upozorniť, že nie je dokonalý :)

Podobné otázky sme rozoberali po novelizácii zákona o DPH k 1.1.2010 tu :
http://www.porada.sk/t71574-spedicia-v-kocke.html?highlight=%B9ped%EDcia+kocke
hanka1983
24.08.10,10:59
Ahoj, potrebovala by som pomoc, lebo vobec nerobim s prepravou, ale mam teraz refakturovat zakaznikovi prepravu a mam z toho gulas :mee:

prisla mi jedna fa z nemeckej spedicnej firmy za prepravu:
lodou z Korei do Nemecka a 11 000 USD
potom kamionmi z Nemecka na SK 19 000 USD

s poznamkou, ze u nich sa povinnost prenasa na mna, ja si to mam zdanit podla nasich predpisov....

tovar v kontajneroch sa bude preclievat az tu na SK, teda DPH z tovaru platim tu na colnici...

co s tou prepravou? mam to samozdanit? a potom ako to refakturovat slovenskemu odberatelovi? s DPH?

Dakujem :confused::confused::confused:
sybila3
05.09.10,16:26
mne prišla fa z ČR na prefakturáciu dopravy, bez dph, mám urobiť samozdanenie? dík
sybila3
08.09.10,08:19
myslím, že áno, vie mi niekto poradiť? dík
danushka
08.09.10,13:28
mne prišla fa z ČR na prefakturáciu dopravy, bez dph, mám urobiť samozdanenie? dík

Poskytuješ zasielateľské služby?

Ak si zadala prepravu CZ dopravcovi, faktúru od neho samozdaňuješ, ak sa ovšem nejednalo o dovoz alebo vývoz z a do tretích krajín.
jankau
08.09.10,13:44
Ahojte,
ja by som mozno iba doplnila pre zjednodusenie:
Ak dostanem fakturu za prepravu a tato je bez DPH, tak tam ma byt uvedena odvolavka, preco je faktura bez DPH:
ak je dodavatel Slovak - na slovensky zakon o DPH - dovoz,vyvoz par. 47,48
ak je dodavatel zo zahranicia - na smernicu eu - dovoz,vyvoz cl. 144,146
to je prva rozhodujuca info - na zaklade toho mozem dalej fakturovat bez DPH, v pripade ak ide o dovoz alebo vyvoz - samozrejme ze CMR alebo doklad o preprave si treba zohnat, najlepsie pripnut k fakture, ak je to mozne
sybila3
09.09.10,07:15
neposkytujem zasielateľské služby, len sme si objednali tovar z čiech a tovar fakturovali zvlášť na faktúre a prepravu asi zabezpečili z inej firmy, keď je tam prefakturácia dopravy. Tak samozdaňujem? Asi áno, lebo keby bola doprava s tovarom na jednej fa tak sa samozdaňuje.
jankau
09.09.10,07:27
Ak ste si objednali tovar z ciech a aj preprava bola vykonana z ciech na slovensko, tak potom ide i dodanie sluzby z ineho clenskeho statu - /nie je to ani dovoz ani vyvoz s EU/, miesto dodania na je na Slovensku. Predpokladam, ze dodavatel je z CR, takze faktura je bez DPH a ty dodanis, oddanis - podla mojho nazoru by tam mala byt odvolavka na cl. smernice EU c. 44 alebo 196 - to je povinna nalezitost, na zaklade ktorej vies ze ide o miesto dodania na Slovensku a mas dodanit.
sybila3
09.09.10,08:02
je tam odvolávka: plnění do EU plátci §64 osv. s nár. na odp., takže by sa to malo samozdaniť.
jankau
09.09.10,08:21
No ... ja to fakt nechcem velmi komplikovat, ale Ty mas fakturu za prepravu, alebo sa mylim? A preprava je sluzba - takze podla mna by tam nemala byt odvolavka na par. 64, ktora sa tyka dodania tovaru do ineho cl.statu - vid zakon

§ 64 Osvobození při dodání zboží do jiného členského státu
(1) Dodání zboží do jiného členského státu plátcem osobě registrované k dani v jiném členském státě, které je odesláno nebo přepraveno z tuzemska plátcem nebo pořizovatelem nebo zmocněnou třetí osobou, je osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně, s výjimkou dodání zboží osobě, pro kterou pořízení zboží v jiném členském státě není předmětem daně.
(2) Dodání nového dopravního prostředku do jiného členského státu plátcem osobě v jiném členském státě, který je odeslán nebo přepraven z tuzemska plátcem nebo osobou, která nový dopravní prostředek pořizuje, nebo zmocněnou třetí osobou, je osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně.
(3) Dodání zboží, které je předmětem spotřební daně, do jiného členského státu plátcem osobě povinné k dani, která není registrovaná k dani v jiném členském státě, nebo právnické osobě, která není registrovaná k dani v jiném členském státě, které je odesláno nebo přepraveno z tuzemska plátcem nebo pořizovatelem nebo zmocněnou třetí osobou, je osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně, pokud odeslání nebo přeprava zboží je uskutečněna podle zvláštního právního předpisu,24) předpisu,25) a povinnost platit spotřební daň vzniká pořizovateli v členském státě ukončení odeslání nebo přepravy zboží.
(4) Přemístění obchodního majetku plátce z tuzemska do jiného členského státu pro účely jeho podnikání podle § 13 odst. 6 je osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně, pokud plátce prokáže, že zboží bylo přemístěno do jiného členského státu a bylo předmětem daně při pořízení zboží v tomto členském státě.
(5) Dodání zboží do jiného členského státu lze prokázat písemným prohlášením pořizovatele nebo zmocněné třetí osoby, že zboží bylo přepraveno do jiného členského státu, nebo jinými důkazními prostředky.

Podla mna ide pri preprave o par. 9
§ 9 Základní pravidla pro stanovení místa plnění při poskytnutí služby Místo plnění při poskytnutí služby
(1) Místem plnění při poskytnutí služby osobě povinné k dani je místo, kde má tato osoba sídlo nebo místo podnikání. Pokud je však tato služba poskytnuta provozovně osoby povinné k dani, nacházející se v jiném místě, než kde je její sídlo nebo místo podnikání, je místem plnění místo, kde je tato provozovna umístěna.
My sme prepravna firma a zahranicnym odberatelom uvadzame na fakture odvolavky na smernicu EU - co znacne ulahcuje zivot.

Ale kedze ty to potrebujes zauctovat, tak urcite to dodan a oddan, len by som si nebola celkom ista ako to uvediem v suhrnnom vykaze, ci ako sluzbu alebo ako tovar - ale kedze za suhrnny vykaz nam nehrozia ziadne sankcie, tak snad to nie je az take doleziete - ja len aby sme si to ujasnili, lebo nemam rada, ked dostanem fakturu, ktora nie je celkom jasne, pripadne ja jej nerozumiem
sybila3
09.09.10,09:05
no veď práve rozmýšla ako v súhrnnom výkaze, už som urobila samozdanenie. Ale keby fa vystavili s dopravou, tak by cena išla do ceny tovaru a samozdaňujem, lenže oni si to dali dopraviť inou firmou a cenu asi nevedeli, tak nám zvlášť fakturovali dopravu.
sybila3
09.09.10,09:06
mám to dať ako tovar? do SV?
jankau
09.09.10,09:12
No tak a teraz som to doplietla ja - do suhrnneho vykazu davam predsa len vydane faktury - prepac.
Otazka je na ktory riadok danoveho priznania - ci do sluzieb alebo do tovaru - fakt neviem, mozno bude najlepsie drzat sa odvolavky na fakture a dat to ako tovar, alebo, ak sa Ti to chce tak im zavolaj a spytaj sa preco sa odvolavaju na par. 64 ked ide o dodanie prepravy - teda sluzby -
zuzv
16.09.10,12:09
Chcela by som poprosiť o váš názor pri tejto preprave:
Švajčiarska spooločnosť si pod DE - IČ DPH u SK platiteľa objednala prepravu tovaru zo Švajčiarska do Čiech. Podľa akého § mám túto prepravu oslobodiť? §15ods.1 a uvádzam Do SV, alebo preprava súvisí s § 48-dovoz tovaru?
jankau
16.09.10,12:44
V tomto pripade ide o dodanie sluzby zahranicnemu odberatelovi - kedze na prepravu sa nevztahuje ziadna vynimka, tak ide o miesto dodania v krajine, kde ma odberatel sidlo, takze tam bezpochyby ide o paragraf 15 odsek 1 - kedze ide o zahranicneho odberatela, ja by som sa odvolala na clanok 44 Directive 2006/112/EC. Trochu som v rozpakoch preco si Svajciari udavaju nemecke IC DPH ??? Do suhrneho vykazu by som to nedavala, aj ked dam na fakturu nemecke IC DPH - kedze ide o oslobodene plnenie - paragraf 80 odsek 5 zakona o DPH a v pripade ze ide o dodanie do Svajciarska, tak uz vobec nie.
danushka
16.09.10,13:27
No tak a teraz som to doplietla ja - do suhrnneho vykazu davam predsa len vydane faktury - prepac.
Otazka je na ktory riadok danoveho priznania - ci do sluzieb alebo do tovaru - fakt neviem, mozno bude najlepsie drzat sa odvolavky na fakture a dat to ako tovar, alebo, ak sa Ti to chce tak im zavolaj a spytaj sa preco sa odvolavaju na par. 64 ked ide o dodanie prepravy - teda sluzby -

Jedná sa o dovoz z tretej krajiny.
Ak budú súčasťou sprievodných dokladov okrem CMR aj doklady z colnice, dala by som oslobodenie podľa §48.
Ak takéto sprievodné doklady budú chýbať, oslobodila by som to podľa §15 odst.1, keďže je objednávateľ s IČ DPH DE s odovlávkou na dodanenie v DE a tým pádom by to aj do súhrnného výkazu išlo.

Ide o to, či vieš dokázať dokladmi, že sa jedná o dovoz z tretej krajiny.
zuzv
17.09.10,08:09
Pripájam vyjadrenie od metodičky DRSR:


Pokiaľ fakturujete prepravné služby osobe identifikovanej pre daň v DE, je miestom dodania – tak ako píšete podľa § 15/1 - Nemecko ale len za podmienky, že je tam švajčiarska firma usadená (má tam napr. prevádzkareň). To treba zistiť. Ak by tam nebola usadená, považujete ju za zahraničnú osobu z tretieho štátu a vtedy je miesto dodania v treťom štáte. V takom prípade by sa to v SV (súhrnný výkaz) neuvádzalo. Ak by ale bola švajčiarska firma usadená v DE, potom tam musí priznať daň a vtedy vy túto službu musíte uviesť v SV.
jankau
17.09.10,13:58
podla mojho nazoru to netreba uvadzat v suhrnnom vykaze ani v tom pripade, ak je odberatel usadeny v DE, pretoze ide o dovoz z tretieho statu do EU - a tento je oslobodeny vo vsetkych krajinach EU - article 44 and 144 of Directive 2006/112/EC.
Nas zakon o DPH paragraf 80 odsek hovori:
V súhrnnom výkaze sa neuvádzajú služby oslobodené od dane podľa zákona platného v členskom štáte, v ktorom je miesto dodania služby
zuzv
17.09.10,19:01
Doteraz som to aj ja tak robila. Robili sme prepravu pre platiteľa, ktorý mal ATU-IČ DPH a preprava bola z Viedne z letiska na Slovensko, pričom vyclenie bolo na letisku a na T1 bolo, že tovar išiel z Koree, tak som dala §48 ods.8.,aj keď naša preprava bola len v rámci EU a vlastne ani neviem či hodnota prepravy bola zahrnutá do základu dane podľa § 24-faktúru nemám k dispozícii.
A ešte mám dilemu: pod dovozom mám rozumieť pohyb tovaru z tretích štátov do EU alebo z tretích štátov do SR? Je v tom rozdiel, alebo to zbytočne komplikujem? A tak isto pri vývoze: Je to z SR do tretích štátov , alebo z členských štátov EU do tretích štátov. A ešte ďakujem za Vašu trpezlivosť a odpovede a dôfam, že som Vás ešte viac nepomýlila.
jankau
20.09.10,05:52
Ahoj, ani ja to nechcem komplikovat, ale podla mna je tam este jeden problem
- ak vystavujem fakturu zahranicnemu odberatelovi, tak je faktura bez DPH vzdy /pokial sa na nu nevztajuje nejaka vynimka/ a idem podla nasho paragrafu 15 - miesto dodania=stat odberatela. Podla par.73 tam mame uvadzat odvolavku na smernicu EU.
- paragraf 48 uvadzam iba na fakture pre slovenskeho odberatela.
Dovoz a vyvoz - pohyb tovaru do,z EU do tretich statov - napr.par.12,ale aj 47 a 48.
sybila3
23.09.10,07:22
No tak a teraz som to doplietla ja - do suhrnneho vykazu davam predsa len vydane faktury - prepac.
Otazka je na ktory riadok danoveho priznania - ci do sluzieb alebo do tovaru - fakt neviem, mozno bude najlepsie drzat sa odvolavky na fakture a dat to ako tovar, alebo, ak sa Ti to chce tak im zavolaj a spytaj sa preco sa odvolavaju na par. 64 ked ide o dodanie prepravy - teda sluzby -

dala som to ako tovar, je tam odvolávka na par. 64 a je tam napísané prefakturácia prepravy za tovar, pripísala som číslo fa, ktorý tovar, dúfam, že je to dobre.
Vierka.lienka
27.12.10,08:39
dakujem vam za tieto prispevky. konecne sa mi to ujasnilo, pretoze aj ja som s tymto mala stale problem. my mame nemeckeho prepravu, ktory dovaza tovar z Ciny. a tiez som nevedela, ci to mam samozdanit alebo to vobec nepodlieha dani
dakujem!
ibiza
22.03.13,09:15
Takéto prepravy sú oslobodené od DPH.
Ak sa jedná o dovoz z tretích krajín, preprava je pod §48 Zák. o DPH.
Ak sa jedná o vývoz do tretích krajín, faktúra je pod §47 Zák. o DPH.
Nič nesamozdaňuješ.
Táto preprava sa viaže na dovoz alebo vývoz tovaru?
Vyvážali ste tovar do tretej krajiny? Predpokladám, že predaj tovaru bol tiež oslobodený od DPH, či?

Ahoj, možno odveci ale vidím, že sa dobre vyznáš v špedícií a s ňou súvisiacej fakturácii, potrebovala by som poradiť s nejakými maličkosťami, len sa uistiť či som dobre pochopila niektoré záležitosti okolo DPH. Bola by si taká dobrá? Bola by som ti veľmi vďačná..
danushka
22.03.13,13:52
Ahoj, možno odveci ale vidím, že sa dobre vyznáš v špedícií a s ňou súvisiacej fakturácii, potrebovala by som poradiť s nejakými maličkosťami, len sa uistiť či som dobre pochopila niektoré záležitosti okolo DPH. Bola by si taká dobrá? Bola by som ti veľmi vďačná..
ibiza,
keď nakukneš tu http://www.porada.sk/t71574-spedicia-v-kocke.html a poriadne prelúskaš tému, určite tam nájdeš mnoho odpovedí na svoje maličkosti. :)
ibiza
23.03.13,09:43
Už som prelúskala, len potrebujem potvrdiť či som správne všetko pochopila.. :D nechám tam odkaz..