Szofia
12.08.10,10:30
V januári 2010 som zacal podnikat, robim stavencke a dokoncovacie prace, v juli som si otvoril sklenarsky obchod, vediem JU a moja otazka by bola ci mozem pouzit na obe jeden penazny dennik alebo musim viest zvlast.
veronikasad
12.08.10,08:31
V januári 2010 som zacal podnikat, robim stavencke a dokoncovacie prace, v juli som si otvoril sklenarsky obchod, vediem JU a moja otazka by bola ci mozem pouzit na obe jeden penazny dennik alebo musim viest zvlast.
vedieš jeden peňažný denník. Ak búdeš účtovať cez účtovný SW a chceš sledovať jednotlivé prevádzky zvlášť, môžeš účtovať na strediská.
Szofia
12.08.10,08:52
Od januara pouzivam PD takze by som chcel pokracovat s tym...uctovny SW nepoznam, ale podla Vas ktore je lepsie pouzivat
veronikasad
12.08.10,08:56
Od januara pouzivam PD takze by som chcel pokracovat s tym...uctovny SW nepoznam, ale podla Vas ktore je lepsie pouzivat
dajú sa stiahnuť bezplatné demoverzie rôznych SW, napr. ALFA

http://www.kros.sk/11040
Lubo44
12.08.10,08:59
Od januara pouzivam PD takze by som chcel pokracovat s tym...uctovny SW nepoznam, ale podla Vas ktore je lepsie pouzivat
softvérov je veľa. pre malých podnikateľov stačia verzie ktoré poskytujú výrobcovia zdarma. stačí si len stihanuť štarotvacie verzie z internetu a vyskúšať si ktorý bude najviac vyhovovať. je to veľmi individuálne. niekomu vyhovuje to, inému ono. zdarma sú napr. Alfa, MRP malý podnikateľ, Money S3 štart, Pohoda Start.
Szofia
12.08.10,09:03
Dakujem, pozriem si ich...
Szofia
17.08.10,14:26
Dobry den, potreboval by som poradit s tym, ak moje vydavky zaplatim postovou poukazkou (napr. telefon, najomne, atd.) za nich platim postovne, mozem ich zauctovat a ak ano, tak ako? Za kazde jedno zvlast mam uctovat do PD alebo ich spocitat v danom mesiaci a zauctovat ich naraz do PD
rodina1
17.08.10,14:58
Dobry den, potreboval by som poradit s tym, ak moje vydavky zaplatim postovou poukazkou (napr. telefon, najomne, atd.) za nich platim postovne, mozem ich zauctovat a ak ano, tak ako? Za kazde jedno zvlast mam uctovat do PD alebo ich spocitat v danom mesiaci a zauctovat ich naraz do PD
Podľa Postupov účtovania pre JÚ:
§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov2) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

Poštovné si samozrejme môžeš zaúčtovať. Je to pre teba Výdavok ovplyvňujúci základ dane.
Ja by som poštovné zaúčtovala v deň, kedy som úhradu prostredníctvom poštovej poukážky zrealizovala.
Szofia
17.08.10,16:23
Dakujem za radu :-)
Tak ak mam za dany den aj viac PPL vyplatene, tak si postovne spocitam a si zauctujem len s jednym uctovnym pripadom a vypisem si na to vydavkovy pokl. doklad. Moze to tak byt?
rodina1
17.08.10,16:50
Dakujem za radu :-)
Tak ak mam za dany den aj viac PPL vyplatene, tak si postovne spocitam a si zauctujem len s jednym uctovnym pripadom a vypisem si na to vydavkovy pokl. doklad. Moze to tak byt?
áno, môže to tak byť.
Szofia
17.08.10,18:39
Radu by som potreboval aj s tym, ak mam napr. naradia alebo kancelarske potreby nakupene a mam blocky z nich na kazde jedno by som mal vypisat vydavkovy pokladnicny doklad (kedze som ich kupil v hotovosti) alebo si ich mam ocislovat a tak si ich mozem zapisat do PD