dadika22
12.08.10,11:49
Dobrý deň,
u slovenského prepravcu sme si objednali prepravu našich výrobkov do Rakúska. Túto prepravu mal platiť príjemca - platca DPH v Rakúsku. Prepravu však nezaplatil a prepravná firma túto prepravu vyfakturovala nám (sme platcom DPH, aj sme si uplatnili odpočet DPH). Teraz by som túto prepravu potrebovala prefakturovať odberateľovi v Rakúsku. Neviem si však rady, či to bude služba oslobodená od DPH ...alebo... ???? Podľa akého § ?
prosím poraďte mi
Ďakujem
adka18
12.08.10,10:33
Podla mojho nazoru: Refakturujete ju bez DPH, pretoze odberatel je platcom DPH. na fakture musite mat jeho VAT a v suhrnnom vykaze uvediete tuto poskytnutu sluzbu
dadika22
12.08.10,11:35
tak si to myslím aj ja, iba ma pletie, že ja tú prepravu iba prefakturovávam,t.j. tú službu prepravy sme nedodali my ako firma, ale že ju pre nás urobila iná prepravná firma...neviem aké miesto dodania mám dať...atď... som z toho celá dopletená...
adka18
13.08.10,06:40
s refakturaciou sa stretavam denne. je to bezna vec. odberatel si u teba objedna sluzbu, ktora je spojena s dalsimi sluzbami, ktore nedodavate priamo vy, ale musite si objednat u inych. tak to prefakturujes v rovnakej vyske odberatelovi.

co myslis tym miesto dodania? skus trosku blizsie popisat.

urcite na refakturaciu pouzivam zvlast ucet a analytiku, aby sa lahsie spocitalo, co vsetko sa refakturuje dalej...
dadika22
13.08.10,06:53
mne ide vlastne o to,ze ci to mam do ineho členskeho štatu fakturovat ako sluzbu oslobodenu od DPH (teda budem fakturovat tu ciastku,ktora bola na FA od prepravnej firmy bez DPH) a ci to potom pojde do suhrnneho vykazu DPH,lebo tam idu sluzby,ktorych miestom dodania je iny clensky stat...a tuto sluzbu sme my ako dodavatel tovaru nedodali (dodala ju resp.vykonala ju pre nas ina firma)...
adka18
13.08.10,06:54
aha, chapem. kedze fakturujes do zahranicia a odberatel je platca DPH, tak refakturujes bez DPH ako beznu sluzbu danemu klientovi a pojde to do suhrnneho vykazu...
dadika22
16.08.10,07:05
adka dakujem za odpovede a este mam poslednu otazku: do faktury napisem ze plnenie je oslobodene od DPH podla § 43 Zákona o DPH?
S.Ch.
17.08.10,13:10
Keďže na faktúre bude uvedená cena bez DPH je potrebné na faktúre uviesť informáciu, že ide o dodanie služby, pri ktorej je povinný platiť daň prijímateľ služby alebo je potrebné uviesť odkaz na čl. 193 až 196 smernice rady 2006/112/ES. (§ 73)