1hugo1
12.08.10,11:16
Som SZČO - vodoinštalatérske práce. S iným SZČO - murár, som robil jednu zákazku a odberateľ chce mať vyfakturované vodoinštalatérske aj murárske práce spolu na jednej faktúre. Je možné, aby boli tieto murárske práce vyfakturované mne a ja som ich potom fakturoval ďalej, i keď tieto práce nemám uvedené v živnosti? Ak áno, musí byť vo faktúre uvedené, že ide o prefakturáciu murárskych prác, alebo stačí uviesť murárske práce? A aká musí byť cena týchto prác? Musí byť taká istá, ako je fakturovaná mne, alebo môže byť o niečo navýšená? Ďakujem
KEJKA
12.08.10,10:37
vynímočne by sa to mohlo hádam spojiť. Určite však nie navýšiť cenu, na faktúre môžeš uviesť murárske práce, ale dala by som to ako priebežnú položku v rovnakej cene.
Nemôžeš vykonávať činnosť, ktorú nemáš v živnosti.
Betina2
12.08.10,22:01
Ešte doplním Kejku, bolo by vhodné spísať s dodávatelom murárskych prác nejakú zmluvu, dohodu alebo objednávku, že Ty požaduješ vykonanie takých a takých prác na takom a takom objekte na základe objednaných prác odberateľom (objednávateľom (NAPR. STAVBY) a že Ty ako hlavný dodávateľ uhradíš murárovi za práce vykonané ním na danom objekte a že Ty ich následne budeš faktúrovať v rovnakej výške objednávateľovi (odberateľovi) prác. A rozhodne cenu nemeniť oproti murárovej.
No a priebežná položka...no závisí od spôsobu akým sa vyrovnáš s murárom - ak vystaví faktúru na Teba a Ty mu ju zaplatíš, tak by som ju účtovala ako bežnú faktúru a takisto potom aj faktúru vystavenú tebou ako bežnú.
Mne sa to vidí na vzťah

odberateľ
- dodávateľ
- subdodávateľ

Aby bolo jasné, že Ty si čiastočne poveril niektorými (murárskymi) prácami iného odborníka, lebo Ty na takéto práce nemáš oprávnenie, ale vyžadujú sa od Teba ako súčasť komplexu.
KEJKA
13.08.10,06:21
súhlasím, ale treba práve zabezpečiť, aby sa to neposudzovalo ako subdodávka - lebo potom SZČO koná akoby vo vlastnom mene a na svoj účet a musel by mať činnosť v živnosti. Je to veľmi chúlostívé, preto som aj napísala, že ide o vynímočné riešenie vzhľadom na želanie zákazníka. Tú zmluvu samozrejme treba - tam by to bolo treba uviesť. Hlavne to, že zodpovednosť nesie výlučne ten murár a vo vzťahu k odberateľovi ide len o prenos platby - preto tie priebežné položky.
Niečo ako mandátna zmluva, ...........
ak ZoD tak SZČO len ako sprostredkovateľ bez odmeny..... hm, zamotávam sa.
Betina2
13.08.10,08:23
Ved práve, je to dosť komplikované.
11danny99
10.01.11,19:42
Dobrý večer, rád by som Vás poprosil o radu. Na základe zmluvy o dielo zo zákazníkom kde vykonávam práce ktoré mám v živnosti ale aj práce napr. murárske ktoré nemám v živnosti, ale mám sprostredkovanie výroby. V tej zmluve mám uvedené aj tieto práce. Ja som si na to objednal živnostníka a urobil som s ním zmluvu tiež o dielo,kde som zadal že vykonal tieto murárske práce na tom mieste,kde sa to konalo - chcem sa spýtať čí som to dobre pochopil a či takto môžem subdodávkou vykonávať tieto práce. A ako by som to mal účtovať. Díky moc. Veľmi by ste mi pomohli.
11danny99
11.01.11,18:59
Prosím poraďte mi, neviem či to môžem takto robiť. A ak by bol niekto taký dobrý a mal by aj zmluvu pri subdodávke a prilepil mi ju. Ďakujem.
11danny99
11.01.11,19:12
Tak ešte raz Vás prosím, nejako mi to hapruje. Nenaskočila mi otázka.
sassanka
27.12.11,22:51
Ahojte, aj ja mám otázočku kvôli subdodávke. Máme urobiť v zákazke aj práce na ktoré nemáme živnosť - oprávnenie. Ale máme sprostredkovanie výroby. Ale odberateľ je s nami spokojný a chce aby sme mali na starosti celú stavbu a teda aj práce, na ktoré nemáme oprávnenie. Chceme to riešiť subdodávkou. Ako to robia iné firmy, viem že sa to dá ale neviem ako to mám účtovať. Napr. ide o elektroinštalačný materiál + práce, dodávka okien.
Prosím, pekne díky moc.:rolleyes: