petula07
12.08.10,13:04
Chcela by som veľmi pekne poprosiť o radu:
Uznáva sa vyššia platová trieda pre samostatného učiteľa aj v prípade vyššieho vzdelania, ktoré je iného ako pedag. smeru?
Neviem, či to je zrozumiteľné, takže konkrétne môj prípad: učím na ZUŠ-ke už päť rokov a mám kvalifikáciu získanú VOV (konzervatórium)- podľa to by som mala byť v platovej triede 8 ako samostatný učiteľ (ak to dobre chápem). No a teraz som ukončila VŠ vzdelanie II. stupňa humanitného zamerania, ktoré s mojou prácou nesúvisí. Budem teraz zaradená v tr. 9 ako nekvalifikovaný alebo v tr. 10 ako samostatný učiteľ ?
vopred ďakujem :)
legolas
12.08.10,11:16
..budeš zaradená ako si povedala do 9.triedy ako nekvalifikovaný učiteľ...
Sabadka
12.08.10,11:56
..budeš zaradená ako si povedala do 9.triedy ako nekvalifikovaný učiteľ...

Ale pozor je to dvojsečná zbraň, pretože ak jej uznajú VS II. stupňa, ktoré s jej prácou nesúvisí, bude síce v 9PT ale ako píšeš - nekvalifikovaná, teda nespĺňa kvalifikačné požiadavky podľa §8 zákona 317/2009 a kvalifikačné požiadavky si bude musieť doplniť. takže to znamená ďalšie štúdium. :confused:
petula07
12.08.10,13:29
Ďakujem za odpovede. Len by som chcela podotknúť, že ja mám kvalifikáciu na vyučovanie v tanečnom odbore ZUŠ tým, že som vyštudovala konzervatórium ukončené absolutóriom. Čiže nemyslím si, že nespĺňam kval. predpoklady, práve naopak (pozerala som si to pre istotu ešte raz aj vo vyhláške 437/2009).
Išlo mi iba o to, zistiť, do akej miery ovplyvní moju platovú triedu (teda aj plat) VŠ vzdelanie iného zamerania.
pe.pe
12.08.10,14:12
Ďakujem za odpovede. Len by som chcela podotknúť, že ja mám kvalifikáciu na vyučovanie v tanečnom odbore ZUŠ tým, že som vyštudovala konzervatórium ukončené absolutóriom. Čiže nemyslím si, že nespĺňam kval. predpoklady, práve naopak (pozerala som si to pre istotu ešte raz aj vo vyhláške 437/2009).
Išlo mi iba o to, zistiť, do akej miery ovplyvní moju platovú triedu (teda aj plat) VŠ vzdelanie iného zamerania.

Ahoj,

Sabadka nechcela spochybniť Tvoju kvalifikáciu, len Ťa upozornila na to, že zaraďovanie sa robí podľa najvyššieho vzdelania, neberie sa ohľad na nižšie vzdelanie a prípadnú kvalifikáciu ním získanú. Ak Ťa zamestnávateľ zaradí do 9. PT ako absolventku VŠ 2. stupňa, budeš nekvalifikovaná, budeš mať vyšší plat, ale budeš si musieť dorobiť predpísaný kvalifikačný predpoklad, ak som dobre v 437 pozrel, bude to DPŠ. Ak ho v určenom termíne neurobíš, zamestnávateľ s Tebou rozviaže pracovný pomer. Ak by ste sa ale dohodli, že Ti uzná konzervatórium ako najvyššie vzdelanie, ktorým si získala plnú kvalifikáciu, budeš mať síce nižší plat, ale možnosť kariérneho rastu (atestácie). Všetko záleží len od toho, ako dlho hodláš v školstve pracovať a aké máš profesionálne plány.
petula07
12.08.10,15:13
Ahoj,

Sabadka nechcela spochybniť Tvoju kvalifikáciu, len Ťa upozornila na to, že zaraďovanie sa robí podľa najvyššieho vzdelania, neberie sa ohľad na nižšie vzdelanie a prípadnú kvalifikáciu ním získanú. Ak Ťa zamestnávateľ zaradí do 9. PT ako absolventku VŠ 2. stupňa, budeš nekvalifikovaná, budeš mať vyšší plat, ale budeš si musieť dorobiť predpísaný kvalifikačný predpoklad, ak som dobre v 437 pozrel, bude to DPŠ. Ak ho v určenom termíne neurobíš, zamestnávateľ s Tebou rozviaže pracovný pomer. Ak by ste sa ale dohodli, že Ti uzná konzervatórium ako najvyššie vzdelanie, ktorým si získala plnú kvalifikáciu, budeš mať síce nižší plat, ale možnosť kariérneho rastu (atestácie). Všetko záleží len od toho, ako dlho hodláš v školstve pracovať a aké máš profesionálne plány.
Ďakujem veľmi pekne, toto som nejako prehliadla. Už len jedna vec- ak by som si teda dorobila DPŠ, v tom prípade by som získala úplnú kvalifikáciu VŠ II. stupňa a bola by som ako samostatný učiteľ zaradená do 10. platovej triedy?
pe.pe
12.08.10,15:43
Ďakujem veľmi pekne, toto som nejako prehliadla. Už len jedna vec- ak by som si teda dorobila DPŠ, v tom prípade by som získala úplnú kvalifikáciu VŠ II. stupňa a bola by som ako samostatný učiteľ zaradená do 10. platovej triedy?

Áno, po ukončení DPŠ budeš v 10. ako plne kvalifikovaná.
jankkam
10.09.10,14:47
Ahoj. Pracujem ako učiteľka v MŠ som zaradená do 8 platovej triedy ako nekvalifikovaná teraz som ukončila magisterské štúdium a mala by som byť zaradená do 9 platovej triedy ako nekvalifikovaná. Moje ukončené vzdelanie je úplne v inom odbore a v tomto odbore by som sa ja chcela zamestnať, lebo zvyšovať kvalifikovanosť pre MŠ sa ani neoplatí za také peniaze, žiadne príplatky len holý plat a 60% Rómov. Chcela by som vedieť, dokedy ma zamestnávateľ môže zamestnávať ako nekvalifikovanú a ako to bude riešiť ak mi dal zmluvu na dobu neurčitú?

.
Sabadka
10.09.10,15:56
Ahoj. Pracujem ako učiteľka v MŠ som zaradená do 8 platovej triedy ako nekvalifikovaná teraz som ukončila magisterské štúdium a mala by som byť zaradená do 9 platovej triedy ako nekvalifikovaná. Moje ukončené vzdelanie je úplne v inom odbore a v tomto odbore by som sa ja chcela zamestnať, lebo zvyšovať kvalifikovanosť pre MŠ sa ani neoplatí za také peniaze, žiadne príplatky len holý plat a 60% Rómov. Chcela by som vedieť, dokedy ma zamestnávateľ môže zamestnávať ako nekvalifikovanú a ako to bude riešiť ak mi dal zmluvu na dobu neurčitú?

.

To záleží aj od toho, kedy si nastúpila do pracovného pomeru, ale skúsim ti odpovedať.

Ak ťa zamestnávateľ zobral ako nekvalifikovanú, tak v zmysle zákona 317/2009 (ale bolo to aj v starom zákone, odtiaľ je to len prevzaté), že do dvoch rokov od prvého nástupu do zamestnania musíš začať štúdium na doplnenie si kvalifikačných predpokladov a do 4 rokov ho skončiť. Ak tak neurobíš, považuje sa to za nesplnenie kvalifikačných predpokladov a zamestnávateľ s tebou ukončí pracovný pomer ( ak si mala PP na dobu určitú, tak ti jednoducho nepredĺži PP, ak si mala na dobu neurčitú, rozviaže s tebou PP bez nároku na odstupné)
Je tam potom ešte v zákone 317/2009 taká menšia nazvime to výnimka, že tí, čo 1.11.2009 nespĺňali kvalifikačné podmienky musia si kvalifikáciu doplniť najneskôr do 31.12.2013. Ak najneskôr do tohto termínu tak nespravíš, bude sa to znovu brať ako nesplnenie kvalifikačných predpokladov a zamestnávateľ s tebou ukončí PP znovu platia podmienky, ktoré som písala o odstavec vyššie.

Skratka a dobre, ak si nehodláš doplniť kvalifikačné predpoklady, zamestnávateľ s tebou v zmysle zákona ukončí pracovný pomer bez nároku na odstupné.
jankkam
10.09.10,16:02
To mi nevadí že mi nedá odstupné. Ale čo plati pre mňa že do 31.12.2013 ma nemôže prepustiť?
Alebo že som mala začať študovať do dvoch rokoch je som nastupila do zamestnnania 16.09.2008.
Sabadka
10.09.10,16:05
To mi nevadí že mi nedá odstupné. Ale čo plati pre mňa že do 31.12 ma nemôže prepustiť?
Alebo že som mala začať študovať do dvoch rokoch je som nastupila do zamestnnania 16.09.2008

Nakoľko v čase začiatku platnosti zákona si už bola zamestnaná, platí pre teba Prechodné ustanovenie teda do 31.12.2013 §61 ods. 3 zákona 317/2009.
jankkam
10.09.10,16:09
Takže musí čakať či začnem študovať, alebo nie. A začať by som mala do 31.12.2013, alebo mám ho už mať ukončené. Teraz si chcem žiadať 9 p.t tak dúfam že mi nebude robiť problém neprepusti ma.
Sabadka
10.09.10,16:17
Takže musí čakať či začnem študovať, alebo nie. A začať by som mala do 31.12.2013, alebo mám ho už mať ukončené. Teraz si chcem žiadať 9 p.t tak dúfam že mi nebude robiť problém neprepusti ma.

Kvalifikačné predpoklady si musíš doplniť do 31.12.2013 to znamená, že k tomuto dátumu ho musíš mať ukončené. Ak by nevznikol zákon 317/2009, tak ty si mala začať študovať, teda začať si doplňať kvalifikáciu do 16.9.2010.Takže máš vlastne šťastie, pretože už teraz by ťa mohol prepustiť, pretože ty si na štúdium nenastúpila a dva roky už prešli.
jankkam
10.09.10,16:20
Dakujem velmi so mi pomohla takže musí počkať do 31.12.2013 a potom ma môže prepustiť bez odstupného:
Sabadka
10.09.10,16:42
Dakujem velmi so mi pomohla takže musí počkať do 31.12.2013 a potom ma môže prepustiť bez odstupného:

Nemusí, pretože je evidentné že ak nenastúpiš na štúdium teraz, tak to do daného termínu stihnúť nemôžeš. A ak ťa bude chcieť prepustiť môže argumentovať aj tým, že tie dva roky platili už vtedy keď si nastúpila a teda teraz 16.teho ti tie dva roky skončia a bude v práve.


Práve som to chcela dopísať, ale peťo ma predbehol. :)
pe.pe
10.09.10,16:43
Malicka drobnost...nemusi pockat. Ak pride kvalifikovany pedagog, moze Ti dat riaditel kedykolvek vypoved. Jeho povinnostou je zabezpecit kvalifikovanost pedag. zboru.
jankkam
11.09.10,10:29
Ale problém je v tom že tam asi nikto nepríde, lebo tam je to hrozne aj ja sa chystám odísť. Iba holý plat žiadna odmena a ani príplatok. A ešte aj to, že každé ráno je tam zima 16 stupne a niekedy aj menej a ešte aby som celý deň prikladať drevo do pece - 21 storočia. Tak by som chcela vidieť aká hlupaňa kvalifikovaná tam príde, keď každý odtiaľ uteká. Mne to vyhovovalo aby som skončila školu a čakám najbližšiu príležitosť odchádzam. Nemá to tam cenu.